Följ oss

Analys

SHB Råvarubrevet 27 januari 2012

Publicerat

den

Handelsbanken - Råvarubrevet

Råvaror Allmänt

Våra vyer just nu:

  • Energi: Positiv
  • Basmetaller: Positiv
  • Ädelmetaller: Negativ
  • Livsmedel: Neutral till Positiv

Den stora händelsen under veckan som gick var naturligtvis Feds besked om att hålla räntorna ”exceptionellt låga” fram t o m slutet av 2014 (1,5 år längre än vad man tidigare utlovat). Detta har både försvagat dollarn och stärkt alla råvarupriser, Handelsbankens Energiindex har stigit med 1.5 %, Basmetallindex med över 5 %, Ädelmetallindex med 3 % och Livsmedelsindex med drygt 4 %.

Feds besked stärker vår generellt positiva vy på råvarumarknaden, och vår åsikt att marknaden kommer att ledas av energi- och basmetallpriser. Priset på livsmedelsråvaror kommer även framöver att styras av utbudsfrågor som väder och politiska beslut.

Energi (positiv)

Nordpools elkontrakt för andra kvartalet, Q2 2012, steg med över 4 procent till EUR 35.40 som ett resultat av något kallare prognoser under mitten av veckan men främst till följd av högre spotpriser. Spotprisnivåer klart över förväntan oroar marknaden eftersom det är svårt att veta huruvida norska vattenproducenter lyft budkurvan mer permanent eller om det bara är tillfälligt. Vidare har utsläppsrätterna stigit kraftigt, upp 9.4% sedan i måndags på ökad efterfrågan från energibolagen vilket innebär att de nu är uppe på årshögsta. Vi har inte sett några nämnvärda rörelser på energikol under veckan men gårdagens räntebesked från USA ger ytterligare stöd åt fossila bränslen. Banken är fortsatt positiv till utvecklingen i USA för det kommande året (GDP prognos +2.6 för 2012) vilket bör driva utvecklingen av energirelaterade kontrakt vidare upp från nuvarande nivåer (köp BULL OLJA var för övrigt veckans tradingcase).

Ser vi till väderprognoserna för de kommande tio dygnen är de stor variation mellan de olika körningarna vilket försvårar tolkningen av energibalansen. Samtidigt som temperaturen förväntas bli normal ser det återigen ut som om vi får nederbördsrikt väder en bit över normalen men inga stora siffror.

Som vi skrev förra veckan måste det till en dramatisk förändring för en eller flera av de viktiga faktorerna hydrologi, temperatur, kärnkraft, energikol eller CO2 för att marknaden skulle orka bryta upp. Med CO2 och vissa signaler om ökade fossila bränslekostnader ser det därför ut som om vi kan förvänta oss en fortsatt uppgång på elmarknaden under den kommande veckan. Speciellt om vi går mot ett mer normalbetonat väder och norska vattenproducenter nu fortsätter att höja värdet på sina bud.

Statistik från EIA visade att amerikanska råoljelager ökat mer än väntat med 3,6 miljoner fat (väntat 0,8 miljoner fat). Detta förklaras till stor del av lägre raffinaderi utnyttjandegrad på 0,28 fat/dag och högre import med 0,6 fat/dag. Destillatlager minskade med 2,5 miljoner fat (väntat-0.2miljoner fat) och bensinlager minskade med 0,4 fat (väntat 1,9 m fat). Detta innebär att den amerikanska efterfrågan på oljeprodukter steg med 0,2 fat/dag efter en lång nedgång. Medan ledande ekonomiska indikatorer i USA har pekat på tecken på förbättringar i ekonomin, rörde sig efterfrågan på olja i motsatt riktning. Tecken på ökad efterfrågan tolkas därför positivt.

Basmetaller (positiv)

Basmetallerna kan räkna in ytterligare en vecka med starkt resultat, mycket på grund en svagare dollar. Vårt sektorindex på basmetaller har under veckan stigit med 5,5 % och med 12 % sedan årets början. Störst uppgång visar tenn som stärkts med 12 % på fem dagar och hela 27 % YTD. Zink visar styrka med en uppgång på 8,5 % under fem dagar och med 18 % YTD. Teknisk analys visar att priset kan fortsätta upp ytterligare under första kvartalet då priset bröt igenom medelvärdet för 200 dagar. Bilden nedan visar 3 månaders pris för Zink på LME, den gula linjen visar det glidande medelvärdet över 200 dagar.

Diagram över pris på zink

Bly är också en av de stora vinnarna som under veckan blivit 7 % dyrare, och som nu handlas på högsta nivån på fyra månader. Under 212 har metallen stärkts nästan 14 %. Kina står för 45 % av den globala konsumtionen och under 2009/2010 har prisuppgången drivits av bilproduktionen i landet, då bly används i stor utsträckning för tillverkning av batterier. En avmattning i bilindustrin har fått metallen på fall under 2011. På grund av kraftig förorening från batterifabriker i Kina skedde under 2011 inspektioner som resulterade i att många fabriker fick stänga ned. En del fabriker ökade produktionen innan inspektionen och byggde därmed upp större lager för att störningen av stängningen skulle bli så minimal som möjligt. Många har startat upp sin produktion igen med nya och mer effektiva fabriker, så produktionen bör vara tillbaka på samma nivå inom snar framtid. Vi noterar samtidigt att från oktober förra året har LME:s lager på bly minskat med 12 %. Rapporter vi tagit del av visar på ökad konsumtion av metallen i Kina medan konsumtionen i väst inte förutspås att öka. Bilderna på nästa sida visar 3-månader priset för bly på LME under 1 år samt LME:s lager ett år tillbaka.

Pris på bly (LME) - 3 månader

Lager av bly på LME - Historik 1 år

Kopparpriset har stärkts med bakgrund av en svagare dollar men även på högre importsiffror från Kina som står för den största konsumtionen. Prognos från ICSG, International Copper Study Group, visar på högre efterfrågan än utbud under 2012 vilket ger stöd åt vår positiva syn. LME:s lager på koppar fortsätter ned ytterligare 3 % denna vecka, från oktober förra året har lagret minskat med 30 % vilket hjälper till att lyfta priset. Även aluminium och nickel följer sentimentet och har stärkts med 2,5 % samt 4,8 % på fem dagar.

Ädelmetaller (negativ)

Sälj-läge i guldet efter Fed

Feds besked i veckan om att hålla räntorna ”exceptionellt låga” till åtminstone slutet av 2014 (tidigare gällde detta till mitten av 2013) har skickat upp priserna på ädelmetaller denna veckan; guld med 3 %, silver med nästan 4 % och platina med 4,5 %. Feds besked sänkte räntor generellt vilket innebär att alternativkostnaden för att hålla investeringar i ädelmetaller minskar, och driver priset uppåt (se bild nedan som visar amerikansk 10-årsränta – inverterad – och guldpriset). En viss effekt av ”flykt till säkerhet” kan nog också förklara en del av prisuppgången på guldet; att Fed ser det nödvändigt med penningpolitisk lättnad tolkas som en konjunktur-oro.

Om man skall göra det enkelt för sig kan man säga att enda sättet för USA att sänka räntan idag är att hålla den låg under längre tid – den är ju nästan noll redan. Och att redan nu säga att man förlänger perioden med exceptionellt låga räntor skall i princip tolkas som en räntesänkning, fast man inte kan sänka räntan. Vi har sedan i höstas förespråkat en väldigt försiktig inställning till just guldet på kort sikt, då vi ansett att de breda finansmarknaderna tagit höjd för mer dåliga nyheter och sämre konjunktur än vad som kommer att visa sig verklighet

Feds besked i veckan ändrar inte vår vy, utan snarare förstärker den. Varför det?

  • Givet både ränteläge och konjunkturläge just nu är det svårt att se att just räntan skall bidra med mer bränsle till guldets lyskraft. Åtgärderna från Fed i veckan är ju att se som en sänkning, fast utan att vara en sänkning. Att vi under våren/ sommaren kommer att få se Fed förlänga perioden med ”exceptionellt låga” räntor bortom 2015 är nog att hoppas på för mycket.
  • Guldets status som skydd mot inflation är nog fortfarande relevant, men det mesta, inklusive Fed i veckan som gick, pekar på att inflationen inte kommer att vara ett problem de närmaste åren (Handelsbankens prognos för USA är 1.70 resp 1.80 % för 2012 och 2013, för EMU är siffrorna 1.70 och 1.60 %)
  • Funktionen som ”säker hamn” i kristider skall nog också ses som relevant över tid, men är enligt vår åsikt lite ”mättad” just nu. En snabb titt på Google Trends visar att både sökningarna ”safe haven” och ”gold” toppade under sommaren, samtidigt som priset toppade kring 1 900 dollar per ounce, vilket kan tolkas som stöd för vår tes att ”Safe Haven”-statusen bara en drivkraft fram till dess att alla redan investerat i enlighet med den.
  • ”Säker hamn”-effekten har inte bara avtagit – i form av sämre och sämre price action (och mindre utflöden i våra Guld-certifikat) vid dåliga nyheter/ krisrubriker, utan vi tror dessutom att mängden dåliga nyheter kan komma att drunkna i goda dito både från USA, Kina och Europa.
  • Prisnivån: Guldet har genererat en avkastning om 20 % per år i 10 år utan att det fått särskilt mycket tidningsrubriker. I somras, kring all-time-high, ringde ett par journalister varje dag och frågade oss om guldet, de senaste tre månaderna har i stort sett ingen ringt…

Vi har tidigare sagt att guldet kommer man att kunna köpa på lägre nivåer (på lång sikt skall man ha guld i portföljen), vi tror fortfarande på det, och det skall till en mycket mer allvarlig konjunkturell situation med avsevärt försämrad riskaptit för att vi skall se guldet upp emot och över 2 000 dollar per ounce på kort/ medellång sikt.

Prisutveckling på guld - Diagram

Livsmedel (neutral till positiv)

Vete

Vetepriserna har stigit kraftigt sedan förra veckan i både Paris och Chicago. Uppgången har fått stöd av stigande priser på majs men även en hel del av rykten om exportrestriktioner för spannmål i Ryssland, Ukraina och Argentina. Putin har tidigare uttalat sig om att exportrestriktioner kan bli aktuellt när den ryska exporten nått omkring 23-25 miljoner ton, vilket den eventuellt gör redan under mars månad. Kom dock ihåg att den ryska spannmålsproduktionen justerats upp med ungefär 3 miljoner ton sedan Putins uttalande. Viktigt vid en jämförelse med förra gången Ryssland införde exportförbud är att de vid det tillfället endast hunnit exportera omkring 5 miljoner ton och tidsmässigt var mycket längre ifrån nästa skörd. En talesman för den ryska regeringen har förnekat att diskussioner om exportbegränsning pågår – av erfarenhet bryr sig dock inte marknaden speciellt mycket om sådana uttalanden.

Höstvetet i Ukraina har fått en del snö, dock ej tillräckligt för att hantera rådande kalla väder med temperaturer ner mot minus 18-25°C. Inget vet resultatet av detta förrän till våren. Kanske är det dock inte allför osannolikt att det blir aktuellt med exportrestriktioner i Ukraina före Ryssland – kommande veteskörd uppskattas nu till endast 12,5 miljoner ton, klart lägre än förra årets 22 miljoner ton.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Australiensiska vetelager vid slutet av december var enligt officiella siffror 6 miljoner ton förra året, vilket lär betyda rekordhög export – om bara logistiken hänger med. Nyheter av detta slag som borde innebära press nedåt på priserna verkar dock marknaden bortse från i dagsläget.
Högre skördar i bland annat USA, Kina och EU väntas mer än väl kompensera för bortfall i t.ex. Ukraina och Argentina – med ökande lagervolym som följd. Detta bör innebära lägre priser längre fram på året men just nu, kanske med all rätt, väljer marknaden att dra upp priserna som följd av rådande osäkerhet kring kommande skördenivåer i Sydamerika och inte minst nu även politisk osäkerhet.

Prisutveckling på vete år 2011 - CBOT och Matif

Terminskurva för pris på vete år 2012 - CBOT och Matif

Majs

Terminspriserna på majs i Chicago har gått upp i pris sedan förra veckan, med stöd bland annat från stigande priser på råolja och en svagare amerikansk dollar. En del nederbörd har fallit i Argentina och lite mer väntas, enligt en del prognoser, under nästa vecka – dock är stor skada redan skedd vad gäller majsen. Det argentinska jordbruksministeriet uppskattar den kommande skörden till 23 miljoner ton, att jämföra med deras tidigare prognos om 30 miljoner ton. USDA spår en skörd om 26 miljoner ton.

Något högre efterfrågan på amerikansk majs har även det gett visst stöd åt högre priser, även konsumtionen av etanol låg enligt den senaste siffran något över förväntan.

Uppgången i veckan har även drivits av rykten om att Argentina skulle införa exportstopp eller i alla fall begränsningar för majs, som följd av den nedjusterade produktionen. Detta har dock förnekats av talespersoner från den argentinska regeringen. Den argentinska staten erhåller väldigt stora skatteintäkter från spannmålsexporten så det ska nog ganska mycket till innan de beslutar om exportstopp.

Kommande prisutveckling för majs är riktigt svår att förutse. Spannet är stort mellan siffrorna i prognoser för kommande argentinsk skörd – officiella argentinska 23 miljoner ton och officiella amerikanska 26 miljoner ton. Dessutom menar flera inhemska analytiker att en siffra ner mot 19 miljoner ton är mer korrekt.

Lite längre fram kommer snart fokus riktas mot kommande sådd i USA, arealen spås av många bli den största någonsin som följd av höga priser – men konkurrens om arealen lär komma från sojabönor.

Diagram över prisutveckling på majs år 2011

Majspriset - Terminskurva för år 2012

Sojabönor

Terminspriserna på sojabönor har stigit i pris sedan förra veckan, påverkat av bland annat fortsatta nedjusteringar för den sydamerikanska skörden. Det argentinska jordbruksministeriet justerade ned sina förväntningar på den kommande skörden till 48,9 miljoner ton, från tidigare prognos om 52,5 miljoner ton – USDA spår en skörd om 50,5 miljoner ton enligt den senaste rapporten. Samtidigt har brasilianska analytiker justerat ned sina förväntningar på den inhemska skörden till 70,2 miljoner ton – USDA:s prognos säger 74 miljoner ton.

Det väntas falla lite regn i Argentina och södra Brasilien under kommande vecka, vilket kan gynna sojabönorna. Det ska dock tilläggas att inte heller denna vecka är meteorologerna överrens. För majsen är stor skada redan skedd men mer regn kan innebära att sojabönorna som är senare i utvecklingen kan återhämta sig något vilket så fall borde pressa ned priserna något.

Prisutveckling på sojabönor under 2011 - Diagram

Terminskurva över sojabönor för år 2012

Softs

Kakao

Kakaopriset har stigit 15 procent under januari som en följd av spekulationer att den globala kakaoproduktionen kan komma att falla 10 procent för säsongen som startade i oktober, jämfört med året innan. Vädret kring Elfenbenskusten fortsätter att vara varmt och torrt och skörden för säsongen ser ut att lida mot sitt slut redan, normalt brukar skördeperioden sträcka sig ända in på slutet av mars. Vi har även kunnat läsa om högre skatter från exportörerna i Västafrika. Skulle detta bli verklighet så skulle dyrare priser komma att bli ett faktum och just nu pågår diskussioner kring subventioner och andra lösningar för att hjälpa berörda i området. Vi kan mycket väl ha sett bottenpriser på kakao men det återstår att se om den ökade efterfrågan från Europa håller i sig samt hur det globala överskottet och lägre konsumtion av kakao utvecklar sig.

Prisutveckling på kakao under år 2011

Kakao terminskurva

Terminskurva för kakao år 2012

Kaffe

Kaffepriset har fallit ett par procent sedan årsskiftet, inga större rörelser. Det vietnamesiska nyåret och de relativt låga priserna är orsaken till att producenter ligger lågt och är för tillfället ovilliga att sälja. Annars verkar kaffet från de brasilianska regionerna vara i gott skick med relativt goda väderförhållanden i sikte. Det återstår att se hur länge de vietnamesiska producenterna kan hålla tillbaka och hur Brasilien, världens största kaffeproducent, kommer att möta den inhemska efterfrågan trots rekordskörd. På kort sikt ser vi därför rörelser i sidledes i väntan på att festligheterna i Vietnamn går mot sitt slut.

Diagram över prisutveckling på kaffe år 2011

Kaffe terminskurva

Terminskurva på kaffe år 2012

Bomull

Bomullspriset har varit fortsatt stark under senare delen av januari. Vi har sett starka exportsiffror från USA. Kina och Mexico är de är de länder som ökat sin import främst. Lägre produktion i två regioner i Indien har rapporterats som följd av skadad skörd orsakad av sjukdomar. Vi ser ingen omöjlighet att priset kan bryta 100 USd/Ibs nivån om dessa sjukdomar fortsätter att sprida sig. Kina, som världens ledande bomullsproducent, väntas odla mindre plantor och därför spekuleras det att Kina kan komma att bli en stor köpare på marknaden. Just nu pågår det kinesiska nyåret så vi tror på en prisrörelse i sidledes på kort sikt.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Prisutveckling på bomull år 2011 - Diagram

Terminskurva för bomull år 2012 - Diagram

Socker

Hälften av världens socker kommer från Brasilien och Indien. Nedan ser vi historiska priser på socker under en femårsperiod där vi kan notera toppriser i början av 2011 som en följd av översvämningarna i Australien och lägre skördar i Brasilien. Sockerpriset har visat sig fortsatt stark trots ökning av produktion i Europa och Asien. Just nu rapporteras det att lägre produktion väntas i Brasilien och Mexico samt att östra Europa och Ryssland befinner sig i början av en torrperiod som skulle kunna påverka produktionen nästa år. Vi kan därför mycket väl se priset ta sig över 25 cents nivå om regnet uteblir och om den globala produktionen blir mindre de kommande månaderna.

Prisutveckling på socker under år 2011

Socker terminskurva

Terminskurva för socker år 2012

Apelsinjuice

Apelsinjuice har stigit med hela 30 procent på en månad. Uppgången startade av ett utbrott av ”citrus disease” i Texas. Sedan fortsatte uppgången som följd av spekulationer om att USA eventuellt kommer förbjuda import från Brasilien då brasilianska odlare använt sig av förbjudna bekämpningsmedel – i alla fall förbjudna för amerikanska odlare, dock tillåtet i Brasilien. Hälften av den amerikanska apelsinimporten kommer från Brasilien, världens största producent, så helt klart skulle ett förbud få stora effekter. Sjukdomen ”citrus disease” har även drabbat apelsinerna i Florida, världens näst största producent. Florida har även haft problem med frost vilket påverkat apelsinerna negativt.

Om beslutet blir att ändå tillåta import från Brasilien så lär vi utan tvekan få ett stort prisfall, man ska även tänka på att USA själv tillät detta bekämpningsmedel tillfälligt mellan åren 2002-2008 i Florida för bekämpning av den svårbehandlade mögelsjukdomen ”black spot”.

Prisutveckling på apelsinjuice (FCOJ) år 2011

Handelsbankens Råvaruindex

Handelsbankens råvaruindex den 27 januari 2012

[box]SHB Råvarubrevet är producerat av Handelsbanken och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]

Ansvarsbegränsning

Detta material är producerat av Svenska Handelsbanken AB (publ) i fortsättningen kallad Handelsbanken. De som arbetar med innehållet är inte analytiker och materialet är inte oberoende investeringsanalys. Innehållet är uteslutande avsett för kunder i Sverige. Syftet är att ge en allmän information till Handelsbankens kunder och utgör inte ett personligt investeringsråd eller en personlig rekommendation. Informationen ska inte ensamt utgöra underlag för investeringsbeslut. Kunder bör inhämta råd från sina rådgivare och basera sina investeringsbeslut utifrån egen erfarenhet.

Informationen i materialet kan ändras och också avvika från de åsikter som uttrycks i oberoende investeringsanalyser från Handelsbanken. Informationen grundar sig på allmänt tillgänglig information och är hämtad från källor som bedöms som tillförlitliga, men riktigheten kan inte garanteras och informationen kan vara ofullständig eller nedkortad. Ingen del av förslaget får reproduceras eller distribueras till någon annan person utan att Handelsbanken dessförinnan lämnat sitt skriftliga medgivande. Handelsbanken ansvarar inte för att materialet används på ett sätt som strider mot förbudet mot vidarebefordran eller offentliggörs i strid med bankens regler.

Analys

Crude oil soon coming to a port near you

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Rebounding along with most markets. But concerns over solidity of Gaza peace may also contribute. Brent crude fell 0.8% yesterday to $61.91/b and its lowest close since May this year. This morning it is bouncing up 0.9% to $62.5/b along with a softer USD amid positive sentiment with both equities and industrial metals moving higher. Concerns that the peace in Gaza may be less solid than what one might hope for also yields some support to Brent. Bets on tech stocks are rebounding, defying fears of trade war. Money moving back into markets. Gold continues upwards its strong trend and a softer dollar helps it higher today as well.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

US crude & products probably rose 5.6 mb last week (API) versus a normal seasonal decline of 2.4 mb. The US API last night partial and thus indicative data for US oil inventories.  Their data indicates that US crude stocks rose 7.4 mb last week, gasoline stocks rose 3.0 mb while Distillate stocks fell 4.8 mb. Altogether an increase in commercial crude and product stocks of 5.6 mb. Commercial US crude and product stocks normally decline by 2.4 mb this time of year. So seasonally adjusted the US inventories rose 8 mb last week according to the indicative numbers by the API. That is a lot. Also, the counter seasonal trend of rising stocks versus normally declining stocks this time of year looks on a solid pace of continuation. If the API is correct then total US crude and product stocks would stand 41 mb higher than one year ago and 6 mb higher than the 2015-19 average. And if we combine this with our knowledge of a sharp increase in production and exports by OPEC(+) and a large increase in oil at sea, then the current trend in US oil inventories looks set to continue. So higher stocks and lower crude oil prices until OPEC(+) switch to cuts. Actual US oil inventory data today at 18:00 CET.

US commercial crude and product stocks rising to 1293 mb in week 41 if last nights indicative numbers from API are correct.  

US commercial crude and product stocks rising to 1293 mb in week 41 if last nights indicative numbers from API are correct.
Source: SEB graph and calculations, Bloomberg data, US EIA data, API indicative data

Crude oil soon coming to a port near you. OPEC has lifted production sharply higher this autumn. At the same time demand for oil in the Middle-East has fallen as we have moved out of summer heat and crude oil burn for power for air-conditioning. The Middle-East oil producers have thus been able to lift exports higher on both accounts. Crude oil and condensates on water has shot up by 177 mb since mid-August. This oil is now on its way to ports around the world. And when they arrive, it will likely help to lift stocks onshore higher. That is probably when we will lose the last bit of front-end backwardation the the crude oil curves. That will help to drive the front-month Brent crude oil price down to the $60/b line and revisit the high $50ies/b. Then the eyes will be all back on OPEC+ when they meet in early November and then again in early December.

Crude oil and condensates at sea have moved straight up by 177 mb since mid-August as OPEC(+) has produced more, consumed less and exported more.

Crude oil and condensates at sea have moved straight up by 177 mb since mid-August as OPEC(+) has produced more, consumed less and exported more.
Source: SEB graph and highlights, Vortexa data, Bloomberg data feed.
Fortsätt läsa

Analys

The Mid-East anchor dragging crude oil lower

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

When it starts to move lower it moves rather quickly. Gaza, China, IEA. Brent crude is down 2.1% today to $62/b after having traded as high as $66.58/b last Thursday and above $70/b in late September. The sell-off follows the truce/peace in Gaze, a flareup in US-China trade and yet another bearish oil outlook from the IEA.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

A lasting peace in Gaze could drive crude oil at sea to onshore stocks. A lasting peace in Gaza would probably calm down the Houthis and thus allow more normal shipments of crude oil to sail through the Suez Canal, the Red Sea and out through the Bab-el-Mandeb Strait. Crude oil at sea has risen from 48 mb in April to now 91 mb versus a pre-Covid normal of about 50-60 mb. The rise to 91 mb is probably the result of crude sailing around Africa to be shot to pieces by the Houthis. If sailings were to normalize through the Suez Canal, then it could free up some 40 mb in transit at sea moving onshore into stocks.

The US-China trade conflict is of course bearish for demand if it continues.

Bearish IEA yet again. Getting closer to 2026. Credibility rises. We expect OPEC to cut end of 2025. The bearish monthly report from the IEA is what it is, but the closer we get to 2026, the more likely the IEA is of being ball-park right in its outlook. In its monthly report today the IEA estimates that the need for crude oil from OPEC in 2026 will be 25.4 mb/d versus production by the group in September of 29.1 mb/d. The group thus needs to do some serious cutting at the end of 2025 if it wants to keep the market balanced and avoid inventories from skyrocketing. Given that IEA is correct that is. We do however expect OPEC to implement cuts to avoid a large increase in inventories in Q1-26. The group will probably revert to cuts either at its early December meeting when they discuss production for January or in early January when they discuss production for February.  The oil price will likely head yet lower until the group reverts to cuts.

Dubai: The Mid-East anchor dragging crude oil lower. Surplus emerging in Mid-East pricing. Crude oil prices held surprisingly strong all through the summer. A sign and a key source of that strength came from the strength in the front-end backwardation of the Dubai crude oil curve. It held out strong from mid-June and all until late September with an average 1-3mth time-spread premium of $1.8/b from mid-June to end of September. The 1-3mth time-spreads for Brent and WTI however were in steady deterioration from late June while their flat prices probably were held up by the strength coming from the Persian Gulf. Then in late September the strength in the Dubai curve suddenly collapsed. Since the start of October it has been weaker than both the Brent and the WTI curves. The Dubai 1-3mth time-spread now only stands at $0.25/b. The Middle East is now exporting more as it is producing more and also consuming less following elevated summer crude burn for power (Aircon) etc.

The only bear-element missing is a sudden and solid rise in OECD stocks. The only thing that is missing for the bear-case everyone have been waiting for is a solid, visible rise in OECD stocks in general and US oil stocks specifically. So watch out for US API indications tomorrow and official US oil inventories on Thursday.

No sign of any kind of fire-sale of oil from Saudi Arabia yet. To what we can see, Saudi Arabia is not at all struggling to sell its oil. It only lowered its Official Selling Prices (OSPs) to Asia marginally for November. A surplus market + Saudi determination to sell its oil to the market would normally lead to a sharp lowering of Saudi OSPs to Asia. Not yet at least and not for November.

The 5yr contract close to fixed at $68/b. Of importance with respect to how far down oil can/will go. When the oil market moves into a surplus then the spot price starts to trade in a large discount to the 5yr contract. Typically $10-15/b below the 5yr contract on average in bear-years (2009, 2015, 2016, 2020). But the 5yr contract is usually pulled lower as well thus making this approach a moving target. But the 5yr contract price has now been rock solidly been pegged to $68/b since 2022. And in the 2022 bull-year (Brent spot average $99/b), the 5yr contract only went to $72/b on average. If we assume that the same goes for the downside and that 2026 is a bear-year then the 5yr goes to $64/b while the spot is trading at a $10-15/b discount to that. That would imply an average spot price next year of $49-54/b. But that is if OPEC doesn’t revert to cuts and instead keeps production flowing. We think OPEC(+) will trim/cut production as needed into 2026 to prevent a huge build-up in global oil stocks and a crash in prices. But for now we are still heading lower. Into the $50ies/b.

Fortsätt läsa

Analys

More weakness and lower price levels ahead, but the world won’t drown in oil in 2026

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Some rebound but not much. Brent crude rebounded 1.5% yesterday to $65.47/b. This morning it is inching 0.2% up to $65.6/b. The lowest close last week was on Thursday at $64.11/b.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

The curve structure is almost as week as it was before the weekend. The rebound we now have gotten post the message from OPEC+ over the weekend is to a large degree a rebound along the curve rather than much strengthening at the front-end of the curve. That part of the curve structure is almost as weak as it was last Thursday.

We are still on a weakening path. The message from OPEC+ over the weekend was we are still on a weakening path with rising supply from the group. It is just not as rapidly weakening as was feared ahead of the weekend when a quota hike of 500 kb/d/mth for November was discussed.

The Brent curve is on its way to full contango with Brent dipping into the $50ies/b. Thus the ongoing weakening we have had in the crude curve since the start of the year, and especially since early June, will continue until the Brent crude oil forward curve is in full contango along with visibly rising US and OECD oil inventories. The front-month Brent contract will then flip down towards the $60/b-line and below into the $50ies/b.

At what point will OPEC+ turn to cuts? The big question then becomes: When will OPEC+ turn around to make some cuts? At what (price) point will they choose to stabilize the market? Because for sure they will. Higher oil inventories, some more shedding of drilling rigs in US shale and Brent into the 50ies somewhere is probably where the group will step in.

There is nothing we have seen from the group so far which indicates that they will close their eyes, let the world drown in oil and the oil price crash to $40/b or below.

The message from OPEC+ is also about balance and stability. The world won’t drown in oil in 2026. The message from the group as far as we manage to interpret it is twofold: 1) Taking back market share which requires a lower price for non-OPEC+ to back off a bit, and 2) Oil market stability and balance. It is not just about 1. Thus fretting about how we are all going to drown in oil in 2026 is totally off the mark by just focusing on point 1.

When to buy cal 2026? Before Christmas when Brent hits $55/b and before OPEC+ holds its last meeting of the year which is likely to be in early December.

Brent crude oil prices have rebounded a bit along the forward curve. Not much strengthening in the structure of the curve. The front-end backwardation is not much stronger today than on its weakest level so far this year which was on Thursday last week.

Brent crude oil prices have rebounded a bit along the forward curve.
Source: Bloomberg

The front-end backwardation fell to its weakest level so far this year on Thursday last week. A slight pickup yesterday and today, but still very close to the weakest year to date. More oil from OPEC+ in the coming months and softer demand and rising inventories. We are heading for yet softer levels.

The front-end backwardation fell to its weakest level so far this year on Thursday last week.
Source: SEB calculations and graph. Bloomberg data
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära