Följ oss

Nyheter

Råvarubörs öppnar porten till Europas kornbod

Publicerat

den

Black Sea Wheat - Vete-terminer på CBOT

Black Sea Wheat - Vete-terminer på CBOTDen 6 juni 2012 öppnar Chicago Board of Trade, CBOT, dörren till Europas kornbod Ukraina då denna börs startar terminshandel i Svarta Havs-vete under namnet Black Sea Wheat (BSW). Därigenom skapas ett nytt, effektivt prisredskap för handel av östeuropeiskt vete som samtidigt öppnar upp Ukraina för västvärlden. Det skapar också en möjligt för fler aktörer att ta del av de växande ekonomierna i Östeuropa som i dag svarar för mer än 20 procent av den globala exporten av vete.

I takt med att den globala efterfrågan på vete fortsätter att öka förlitar sig världen allt mer på Svarta Havsregionen när det gäller att att kunna möta de växande kraven på en ökad produktion. Det terminskontrakt som CBOT lanserar är i dagsläget det enda som erbjuder producenter, köpare och finansiella aktörer en exponering mot denna region vilket gör det möjligt att på ett effektivt sätt hantera risker, priser och utbud som är förknippade med denna allt viktigare marknad.

Vete från Svarta Havs-regionen

Lanserandet av Black Sea Wheat-terminer är en naturlig förlängning av de redan existerande terminskontrakten på vete som CBOT erbjuder handel i och som fungerat som ett globalt riktmärke för marknaden för jordbruksprodukter i mer än 135 år. Terminspriserna kommer vara direkt kopplade till spotmarknaden på vete i Svarta Havsregionen samtidigt som handelstiderna för terminshandeln för denna råvara kommer att anpassas för att fungera tillsammans med marknaden för den underliggande råvaran.

Black Sea Wheat - Produktion och dess andel av den globala vetehandeln

Handla terminer på Black Sea Wheat

Terminskontrakt på Black Sea Wheat (BSW) på Chicago Board of Trade, CBOT, avser kvarnvete FOB vid Svarta Havshamnar. Kontrakten avser leverans i juli, september, december, mars och maj varje år.

Kontraktstorlek

Ett terminskontrakt på avser 136 ton, motsvarande 5.000 bushels. Kontraktet prissätts i USD och cent, med en tick size på 0,10 USD. Den minsta prisförändringen blir således 13,60 USD per kontrakt vid en rörelse om 0,10 USD.

Daily Price Limit

22 USD per ton, över eller under föregående dags stängningspris.

Trading Hours
·
Handeln på CME Globex elektroniska handelsplattform pågår från 10:00 AM måndag till och med 9:15 PM fredag eftermiddag, GMT vilket motsvarar 2:00 AM till och med 1:15 PM i Chicago.

Last Trading Day

Handel med terminskontrakt avseende terminer i Black Sea Wheat futures (VSW) på Chicago Board of Trade, CBOT slutar på den bankdag som föregår kontraktsmånaden.

Leveranskvalité

Vikt: Minimum 770 gram per liter
Fukt: Max 14 procent
Orenheter bestående av kärnor: Högst 8 procent
Protein (på torrsubstans): Minimum 11,5 procent
Gluten Innehåll: Minst 22 procent
Falltal: Minimum 230
Främmande föremål: Maximum 2 procent
Insektsskador: Max 2 procent

Leveranspunkter

Ukraina, följande hamnar: Illichivsk, Odessa, Sevastopol, Yuzhny, Nikolaev
Ryssland, följande hamnar: Novorossiysk, Tuapse, Taman
Rumänien, följande hamnar: Constanta

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Nyheter

Hemp Innovation skriver off-take-avtal för industriell hampafiber

Publicerat

den

Skördar hampa

Hemp Innovation är en av de ledande aktörerna i Sverige gällande utveckling och produktion av hampa. Företaget har nu tecknat ett så kallat off take-avtal med HealthTextiles, som utvecklar kläder för vårdsektorn. Avtalet omfattar en produktion på upp till 200 ton, vilket är värt cirka 7 miljoner kronor.

Sverige är på väg att följa den internationella trenden och bygga upp en produktion av industriell hampa som är en av världens lönsammaste grödor att odla enligt Hemp Innovation. Företaget har på kort tid fått flera av Sveriges bönder att ställa om sin odling och alltmer börja fokusera på den snabbväxande och miljövänliga växten. Genom affärsområdet Hemp Foods har man redan börjat sälja hampafrön till ledande butiker och tar nu även ett kommersiellt grepp om hampaväxtens kraftiga stam som har världens starkaste biologiska fibrer.

”Avtalet bekräftar den kommersiella potentialen i Hemp Innovations verksamhet. Hampafiber kan användas brett och mångsidigt,” säger Clas Dahlén, grundare och vd för Hemp Innovation, och fortsätter:

”Vi märker att allt fler svenska aktörer är intresserade av hampa för industriellt bruk. Inte minst för den stora potentialen för mycket god lönsamhet.”

På den internationella marknaden har hampans storhet legat i strålkastarljuset ett bra tag. Bara under de senaste två åren har marknaden fått ett rejält uppsving. Från ett uppskattat värde på motsvarande cirka 80 miljarder kronor 2023, 100 miljarder kronor 2024, för att 2032 tangera 500 miljarder kronor, enligt Fortune Business Insights.

”Genom avtalet kan vi säkra den långsiktiga försörjningen av industriell hampafiber till vårt patenterade TorTex garn och tyg. Därmed är det viktigt att vi bygger upp ekosystemet för odlingen av industrihampa,” säger Tomas Persson, grundare och ägare av HealthTextiles, och fortsätter:

”Tidigare var problemet för lantbrukare, som är intresserade av att odla hampa, att det inte fanns någon marknad som off take-avtalet mellan HealthTextiles och Hemp Innovations skapar.”

För att möta den ökande efterfrågan av industriell hampa skalar Hemp Innovations upp genom att bygga ett eget fiberberedningsverk och tar i samband med detta in kapital.

Fortsätt läsa

Nyheter

Vizsla Silver går från prospektering till utveckling

Publicerat

den

Borrprover hos Vizsla Silver

Intervju med Mike Pettingell på Vizsla Silver om bolagets övergång från prospektering till utveckling, med flaggskeppsprojektet Pancuo i Mexiko. Han lyfter fram vikten av tillstånd, projektfinansiering och potentialen för betydande silverproduktion. Samtalet omfattar också bolagets finansiella hälsa, infrastrukturfördelar och de optimistiska utsikterna för silvermarknaden.

Intervju med Mike Pettingell på Vizsla Silver.
Fortsätt läsa

Nyheter

Eric Strand kommenterar vad som händer med guld och silver

Publicerat

den

Graf över guldpriset med Eric Strand i bakgrunden

Eric Strand gästar EFN och kommenterar ädelmetallerna guld och silver. Guldpriset har fortsatt uppåt Strand lyfter fram att det bland annat beror på stigande budgetunderskott och centralbanker som köper. Försäkringsbolag i Kina kan bli en ny köpare av guld. En ytterligare drivkraft skulle kunna komma i form av oro för devalvering i Kina, vilket skulle göra det logiskt för folk i Kina att säkra värdet på sitt kapital. Han räknar med fortsatta uppgångar även inom silverpriset.

Eric Strand kommenterar ädelmetallen guld.
Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära