Analys
SHB Råvarubrevet 6 september 2013
Råvaror allmänt
Man petar inte på en skallerom
Risktillgångar har drabbats av viss tillbakagång under veckan när en amerikansk attack mot Syrien har blivit allt mer uppenbar. Vi gästades av FOI:s analytiker som menar att sannolikheten för en attack från Obama nu är mer än 80 %. Antingen dödar man en skallerorm eller så låter man den vara i fred; man petar inte på den. Har Obama gett sig in i argumentationen med Syrien så kommer han sannolikt att löpa hela linan ut. Den geopolitiska spänningen ökar riskpremien i olja men verkar dämpande på de flesta andra råvaror.
Globalt fortsätter makrodata att vittna om en förbättring. Veckan startade med ett bättre än väntat inköpschefsindex från Kina och slutar med bra inköpschefsindex (PMI) och arbetsmarknadsdata (jobless claims) från USA. Vårt tema med en marknad som drivs av robust makrodata håller alltså i sig, och vi tror att det fortgår några månader till. Mycket av den bra makrodatan verkar dock redan vara inprisad i många tillgångslag givet hur börsen och räntemarknaden betett sig senaste tiden. Stundande oro för råvarumarknaden är Fed:s ”tapering” som väntas tillkännages under septembermötet den 18/9. Mycket av detta torde dock vara inprisat i dagens marknad och vi fortsätter därför tro att stark makrodata får råvarorna att stiga framöver.
Basmetaller
Kina överraskar positivt
I söndags publicerades Kinas PMI med positivt resultat, 51 mot väntade 50,6, och gav basmetallerna skjuts uppåt initialt. Efter att en attack mot Syrien blir mer sannolik har dock risktillgångar som basmetaller fallit tillbaka något under veckan. Tenn har haft ett kraftigt uppsving under veckan efter exportbegränsningar från Indonesien, värdens störta exportör. Indonesien har i sin ambition att öka de inhemska smältlönerna stoppat exporten av tenn. Dels höjer man den för export godkända halten samtidigt som man försöker stimulera den lokala handeln och landets möjligheter att behålla ett större värde av landets värdefulla naturtillgångar. Detta har tvingat PT Timah, världens tredje största producent, att åberopa force majeure sedan den 30 augusti. Låga lager och inställda leveranser från Indonesien har skickat upp priset på tenn till fem månaders högsta och har under veckan stigit med dryga 6,2 %.
Under första halvan av året har utvecklingen på basmetaller och aktiemarknaden gått ordentligt isär, bilden nedan visar utvecklingen på Handelsbankens Basmetallindex mot S&P 500 sedan 2007. Även om amerikansk och europeisk makro signalerat återhämtning under en tid, verkar den kinesiska ekonomin varit i kontraktion fram till juli/augusti i år vilket pressat efterfrågan och priserna på metaller. De senaste veckorna har vi dock sett tecken på att den kinesiska tillväxten kan ta fart igen där några fundamentala rörelser är intressanta att notera, framför allt på koppar. Kinas kopparimport har återigen ökat och såväl inhemska som globala lager har minskat samtidigt som investerare täckt sina korta positioner. När den värsta oron för ett överutbud nu avtagit samtidigt som lagren minskar anser vi att metallpriserna bör ha bottnat ur under Q2 2013 och att en ökande efterfrågan bör resultera i högre metallpriser överlag under hösten.
Kinas kopparimport har återigen ökat och såväl inhemska som globala lager har minskat samtidigt som investerare täckt sina korta positioner. Vi tror på: LONG KOPPAR
Ädelmetaller
På guldfronten intet nytt!
Efter dagens rykande färska arbetslöshetsstatistik från USA, nonfarm payrolls som kom in något sämre än väntat, handlar guldet på 1390 dollar per uns, att jämföra med förra fredagens 1390 dollar per uns… Veckan har präglats av små rörselser i brist på nya nyheter i Syrienfrågan och i linje med en avvaktande hållning på de flesta marknaderna. Vi bibehåller vår positiva syn på guldet i det kortare perspektivet, och vår negativa syn i det längre perspektivet. Platina har tappat marginellt under veckan som gått.
I ett läge där råvaror generellt har viktats ned av institutionella placerare kan guld och silver få en ”omotiverad” uppgång när dessa indexköpare återvänder till råvaror drivit av bättre utsikter för Kina och USA. Vi tror på: LONG GULD H och LONG SILVER H
Energi
Fortsatt Syrienattack i fokus
Oljan ligger kvar på höga nivåer där oron för utbudsstörningar i Mellanöstern och sannolikheten att att USA slår tillbaka på al-Assad regimen kvarstår. Buy the rumour sell the fact brukar ju vara en gyllene regel där vi tidigare sett riskpremien pysa ut ganska hastigt efter både Libyen- och Irankonflikten. Även om så sker efter en eventuell intervention, ser vi flera faktorer som kan skrämma upp oljepriset ytterligare. Den globala reservkapaciteten är endast 1.3 miljoner fat per dag och vi ställer oss frågande till om Saudiarabien, som redan idag producerar på rekordnivå, verkligen kan täcka upp för det kraftiga produktionsbortfallet från Nigeria, Libyen och Iran (se bilden nedan). Även Irak har minskat sin produktion de senaste 12 månaderna och denna osäkerhet anser vi väl motiverar nuvarande riskpremie. Lägg därtill positiv amerikansk makrostatistik vilket i kombination med vikande råoljelager för nionde veckan i rad bör skapa en hel del rörelser på uppsidan. Vår rekommendation om lång position kvartsår.
Elmarknaden och kvartalet Q1 2014 (som nu är underliggande för Handelsbankens elindex och investeringsprodukter) stiger med närmare 6 procent denna vecka. Uppgången inleddes med att Oskarshamnsverket 3 oväntat föll ur drift förra helgen vilket resulterade i att svenska kärnkraften föll tillbaka på 58 procents output. Det torra scenario vi såg mot slutet av förra veckan låg kvar över helgen vilket genererade en hel del köpintresse. Vidare har såväl bränslekomplex, utsläppsrätter och Tyska marknaden där vi sett en del shortcovering stärkts vilket gjort att vi tagit oss igenom tidigare motståndsnivåer. Vädret spelar till stor del in och begränsar nedsidan på de två kommande kvartalskontrakten. Senaste väderprognoserna pekar på ett kraftigt underskott i nederbörden de kommande 10-dagarna vilket i skrivande stund ser ut att försämra energibalansen med 5-6 TWh ned till -13 TWh. Vi ligger därför kvar med lång rekommendation.
Oroligheterna i mellanöstern med risk för ytterligare produktionsbortfall ger stöd till oljepriset. Vi tror på: LONG OLJA
Livsmedel
Goda skördar pressar rispriset
Spannmålspriserna har den senaste tiden påverkats i hög grad av väderutvecklingen i USA. Majsen, men främst sojan som inte kommit lika långt i sin utveckling, har påverkats negativt av torrt och varmt väder och risken för nedjusteringar av kommande skörd har ökat. Väderprognoserna har varierat en del och priserna likaså – regn i sikte har pressat ned prisnivån något men nya prognoser om åter minskad nederbörd har lätt skapat ett uppsving igen.
Kakao tillhör den råvara i vårt livsmedelindex som gått bäst sedan årsskiftet. SHB Cocoa har gått upp drygt 8,5 procent som följd av bl.a. torrt väder och minskad skörd i Afrikas västkust. Under veckan har kakaopriset fått ytterligare stöd och nådde 11-månaders högsta efter nya väderrapporter som visat på halverat skyfall för de senaste 30 dagarna jämfört med ett normalår.
En annan mjuk råvara som haft ett volatilt år är ris. Underliggande terminen till SHB Rice är Rough Rice som handlas på Chicago börsen och där ett kontrakt motsvarar 2000 CWT (ca 90 kg). De globala lagren på ris väntas stiga till 107,47 miljoner ton för säsong 2013-14 – vilket är i så fall den högsta siffran på 12 år. Förväntningarna på den kommande globala risproduktionen för säsong 2013-14 visar på en ökning med 1,9 procent från tidigare säsong, enligt den senaste rapporten från amerikanska jordbruksdepartementet. Förhållandet mellan utgående lager i förhållande till årlig konsumtion är 22,6 procent. Den höga siffran visar på välfyllda rislager för säsongen varför vi tror på fallande priser.
Förväntningar på den kommande risproduktionen är stor och prognoser visar på välfyllda lager. Vi tror på: SHORT RIS
Handelsbankens Råvaruindex
[box]SHB Råvarubrevet är producerat av Handelsbanken och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
Ansvarsbegränsning
Detta material är producerat av Svenska Handelsbanken AB (publ) i fortsättningen kallad Handelsbanken. De som arbetar med innehållet är inte analytiker och materialet är inte oberoende investeringsanalys. Innehållet är uteslutande avsett för kunder i Sverige. Syftet är att ge en allmän information till Handelsbankens kunder och utgör inte ett personligt investeringsråd eller en personlig rekommendation. Informationen ska inte ensamt utgöra underlag för investeringsbeslut. Kunder bör inhämta råd från sina rådgivare och basera sina investeringsbeslut utifrån egen erfarenhet.
Informationen i materialet kan ändras och också avvika från de åsikter som uttrycks i oberoende investeringsanalyser från Handelsbanken. Informationen grundar sig på allmänt tillgänglig information och är hämtad från källor som bedöms som tillförlitliga, men riktigheten kan inte garanteras och informationen kan vara ofullständig eller nedkortad. Ingen del av förslaget får reproduceras eller distribueras till någon annan person utan att Handelsbanken dessförinnan lämnat sitt skriftliga medgivande. Handelsbanken ansvarar inte för att materialet används på ett sätt som strider mot förbudet mot vidarebefordran eller offentliggörs i strid med bankens regler.
Analys
The Damocles Sword of OPEC+ hanging over US shale oil producers
Lower as OPEC+ sticks to plan of production hike while Trump-Tariff-Turmoil creates growth concerns. Brent crude traded up at the start of the day yesterday along with Trump-tariffs hitting Mexico and Canada. These were later called off and Brent ended down 1% at USD 75.96/b. OPEC+ standing firm on its planned 120 kb/d production hike in April also drove it lower. Brent is losing another 1% this morning down to USD 75.2/b. The Trump-Tariff-Turmoil is no good for economic growth. China now hitting back by restricting exports of critical metals. Fear for economic slowdown as a consequence of Trump-Tariffs is the biggest drag on oil today.
The Damocles Sword of OPEC+. OPEC+ decided yesterday to stick with its plan: to lift production by 120 kb/d every month for 18 months starting April. Again and again, it has pushed the start of the production increase further into the future. It could do it yet again. That will depend on circumstances of 1) Global oil demand growth and 2) Non-OPEC+ supply growth. All oil producers in the world knows that OPEC+ has a 5-6 mb/d of reserve capacity at hand. It wants to return 2-3 mb/d of this reserve to the market to get back to a more normal reserve level. The now increasingly standing threat of OPEC+ to increase production in ”just a couple of months” is hanging over the world’s oil producers like a Damocles Sward. OPEC+ is essentially saying: ”Produce much more and we will do too, and you will get a much lower price”.
If US shale oil producers embarked on a strong supply growth path heeding calls from Donald Trump for more production and a lower oil price, then OPEC+ would have no other choice than to lift production and let the oil price fall. Trump would get a lower oil price as he wishes for, but he would not get higher US oil production. US shale oil producers would get a lower oil price, lower income and no higher production. US oil production might even fall in the face of a lower oil price with lower price and volume hurting US trade balance as well as producers.
Lower taxes on US oil producers could lead to higher oil production. But no growth = lots of profits. Trump could reduce taxes on US oil production to lower their marginal cost by up to USD 10/b. It could be seen as a 4-year time-limited option to produce more oil at a lower cost as such tax-measures could be reversed by the next president in 4 years. It would be very tempting for them to produce more.
Trump’s energy ambition is boe/d and not b/d and will likely be focused on nat gas and LNG exports. Strong US energy production growth will likely instead be focused on increased natural gas production and a strong rise in US LNG exports. Donald Trump has actually said ”3 m boe/d” growth and not ”3 m b/d” (boe: barrels of oil equivalents). So, some growth in oil and a lot of growth in natural gas production and exports will easily fulfill his target.
Brent crude historical average prices for the 1mth contract and the 60mth contract (5yr) in USD/b and the spread between them. When the market is tight there is a spot premium (orange) on top of the longer dated price. When the market is in surplus there is a discount in the spot price versus the 5yr. We have now had 5 consecutive years with backwardation and spot premiums between USD 11/b and USD 28/b (2022). Now the spot premium to 5yr is at USD 8/b. If market turns to surplus in mid-2025 and inventories starts to rise, then this USD 7/b premium will fall to zero or maybe even turn negative if the surplus is significant. This will depend on global oil demand growth, US shale oil discipline and decisions by OPEC+ in response to that.
US production in November averaged 13.3 mb/d and was only 0.33 mb/d above its pre-Covid high in December 2019. Growth over the past 12mths has definitely slowed down.
Analys
Tariffs is friction and higher costs at start. Then bearish on GDP, demand and prices
Down 2.2% last week and unchanged this morning. Brent crude fell 2.2% last week with a close on Friday of USD 76.76/b. The March contract rolled off on Friday. The April contract is now the front-month contract. The April contract is up 1.3% versus Friday, but this is solely due to the backwardation effect and rolling of contracts. The April and thus the front-month contract is trading at USD 76.77/b at the moment and unchanged from Friday.
The new Trump-tariffs are driving equities sharply lower this morning and copper is down 1.2%. The new tariffs are negative for GDP growth and negative for commodity demand in general.
Trump tariffs equal friction in crude logistics and refining and thus higher costs. That Brent crude is unchanged this morning rather than a full 1% down like copper is due to the deep entanglement of crude and products in Mexico, US and Canada which are bound together with complex chemistry, processing equipment and logistics.
US refineries and consumers will likely experience increased costs. Higher crude costs for US refineries as they try to get medium to heavy sour crude from other places than Mexico and Canada. The alternative is from the Middle East where supply is already strained due to the recent Biden-sanctions. US refining will be less efficient so refining margins and thus product costs for consumers will likely go up as well. The ICE gas oil crack to Brent for April is up USD 0.24/b this morning is maybe a reflection of this strain.
First round effects probably bullish on the margin. The second-round effects are bearish. Increased frictions in logistics of crude transportation and refining of products often implies higher prices. The first-round effects on crude and products are thus bullish on the margin. The second-round effects over a bit of time are however negative as they are negative on GDP growth, on oil demand and finally on prices.
How long and how far reaching? If Trump-goals of change versus Mexico and Canada are achieved, then these tariffs could possibly be reversed sooner rather than later and suddenly the second-round effects are not so dire after all. Though Trump looks like he is out to take on the whole world and not just Mexico and Canada and China. So probably not much a quick solution to be expected on the wider scope.
Longer-dated Brent crude prices down below the USD 70/b line as the outlook turns darker. Everybody wants to buy sub-70. But when we finally get there, the buyers step back as they await even lower prices. Which may or may not come of course.
ICE gasoil swap for 2027 is getting down to very favorable levels of USD 644/ton
Brent crude swap for 2027 is getting down to very favorable levels of USD 68.5/b
Analys
Saudi won’t break with OPEC+ to head calls for more oil from Trump
Rebounding after yesterday’s drop but stays within recent bearish trend. Brent crude sold off 1.8% yesterday with a close of USD 77.08/b. It hit a low on the day of USD 76.3/b. This morning it is rebounding 0.8% to USD 77.7/b. That is still below the 200dma at USD 78.4/b and the downward trend which started 16 January still looks almost linear. A stronger rebound than what we see this morning is needed to break the downward trend.
Saudi won’t break with OPEC+ to head calls for more oil from Trump. OPEC+ will likely stick to its current production plan as it meets next week. The current plan is steady production in February and March and then a gradual, monthly increase of 120 kb/d/mth for 18 months starting in April. These planned increases will however highly likely be modified along the way just as we saw the group’s plans change last year. When they are modified the focus will be to maintain current prices as the primary goal with production growth coming second in line. There is very little chance that Saudi Arabia will unilaterally increase production and break the OPEC+ cooperation in response to recent calls from Trump. If it did, then the rest of OPEC+ would have no choice but to line up and produce more as well with the result that the oil price would totally collapse.
US shale oil producers have no plans to ramp up activity in response to calls from Trump. There are no signs that Trump’s calls for more oil from US producers are bearing any fruits. US shale oil producers are aiming to slow down rather than ramp up activity as they can see the large OPEC+ spare capacity of 5-6 mb/d sitting idle on the sideline. Even the privately held US shale oil players who account for 27% of US oil production are planning to slow down activity this year according to Jefferies Financial Group. US oil drilling rig count falling 6 last week to lowest since Oct 2021 is a reflection of that.
The US EIA projects a problematic oil market from mid-2025. Stronger demand would be the savior. Looking at the latest forecast from the US EIA in its January STEO report one can see why US shale oil producers are reluctant to ramp up production activity. If EIA forecast pans out, then either OPEC+ has to reduce production or US shale oil producers have to if they want to keep current oil prices. The savior would be global economic acceleration and higher oil demand growth.
Saudi Arabia to lift prices for March amid tight Mid-East crude market. But right now, the market is very tight for Mid-East crude due to Biden-sanctions. The 1-3mth Dubai time-spread is rising yet higher this morning. Saudi Arabia will highly likely lift its Official Selling Prices for March in response.
US EIA January STEO report. Global demand and supply growth given as 3mth average y-y diff in mb/d and the outright 3mth average demand diff to 3mth average supply in mb/d. Projects a surplus market where either US shale oil producers have to produce less, or OPEC+ has to produce less.
Forward prices for ICE gasoil swaps in USD/ton. Deferred contracts at very affordable levels.
-
Analys4 veckor sedan
The rally continues with good help from Russian crude exports at 16mths low
-
Nyheter4 veckor sedan
Christian Kopfer om olja, koppar, guld och silver
-
Analys4 veckor sedan
Crude oil comment: Pulling back after technical exhaustion and disappointing US inventory data. Low Cushing stocks lifting eyebrows
-
Analys4 veckor sedan
Brent crude marches on with accelerating strength coming from Mid-East time-spreads
-
Nyheter4 veckor sedan
Darwei Kung på DWS ger sin syn på råvaror inför 2025 – mest positiv till guld
-
Analys2 veckor sedan
Donald needs a higher price to drive US oil production significantly higher
-
Nyheter3 veckor sedan
Ny upptäckt av sällsynta jordartsmetaller i Småland
-
Nyheter3 veckor sedan
Tre bra aktier inom koppar med fokus på stabila lågkostnadsprojekt