Nyheter
Lyten, tillverkare av litium-svavelbatterier, tar över Northvolts tillgångar i Sverige och Tyskland
Amerikanska Lyten, världsledande inom litium-svavelbatterier, har tecknat ett bindande avtal om att förvärva Northvolts återstående tillgångar i Sverige och Tyskland. I affären ingår batterifabrikerna Northvolt Ett och Ett Expansion i Skellefteå, Northvolt Labs i Västerås samt planerade Northvolt Drei i tyska Heide. Dessutom förvärvas alla immateriella rättigheter (IP) från Northvolt.
De tillgångar Lyten nu tar över har tidigare värderats till cirka 5 miljarder dollar och omfattar 16 GWh i befintlig batteriproduktionskapacitet samt ytterligare 15 GWh under uppbyggnad. Transaktionen, som är helt finansierad med eget kapital från privata investerare, väntas slutföras under det fjärde kvartalet 2025, förutsatt myndighetsgodkännande.
Återstart av verksamheter och jobbtillfällen
Lyten planerar att omedelbart återuppta verksamheten vid anläggningarna i Skellefteå och Västerås efter att affären slutförts. Bolaget har även för avsikt att återanställa en stor del av den personal som tidigare sagts upp från Northvolt och ser långsiktiga sysselsättningsmöjligheter som en nyckel till fortsatt framgång.
– Det här är ett avgörande ögonblick för Lyten. Förvärvet ger oss de anläggningar och den svenska kompetens som krävs för att snabbare möta den kraftigt ökande efterfrågan på våra litium-svavelbatterier, säger Dan Cook, vd och medgrundare av Lyten.
Positivt mottagande från svenska regeringen
Förvärvet välkomnas även från politiskt håll.
– Det här är en vinst för Sverige och för våra ambitioner inom energi och industriell innovation, säger Ebba Busch, Sveriges vice statsminister.
Fortsatt global expansion
Förvärvet i Sverige och Tyskland är en del av Lytens större strategi att bygga en stark närvaro i både Europa och Nordamerika. Tidigare i år har Lyten också köpt Northvolt Dwa i Polen – Europas största tillverkare av batterilagringssystem – samt förvärvat Northvolts IP-portfölj för energilagring. Bolaget har även uttryckt intresse för att ta över Northvolt Six i Quebec, Kanada.
Batterier för framtiden – även i rymden
Lyten har utvecklat en egen teknikplattform baserad på 3D-grafen och fokuserar på nästa generations litium-svavelbatterier – en teknik med potential att revolutionera batteribranschen. Förutom försäljning till drönar- och försvarsindustrin förbereder Lyten även en batterilansering på den internationella rymdstationen ISS senare i år.
En svensk medgrundare, Lars Herlitz
Även om Lyten är amerikanskt så finns det en svensk medgrundare, Lars Herlitz.
Nyheter
Irak, Syrien och USA ska bygga oljeledning från norra Irak till medelhavet
Irak, Syrien och USA planerar att återuppta driften av en historisk 800 kilometer lång oljeledning från Irak till Syriens Medelhavskust, som ett led i ansträngningarna att minska Irans kontroll över Hormuzsundet. Detta skrev Middle East Eye tidigare idag och uppgav att de har pratat med både högt uppsatta irakiska och regionala tjänstemän.
Ett avtal om att återuppta driften av rörledningen, som ursprungligen sträckte sig från den nordirakiska staden Kirkuk till den syriska kuststaden Baniyas, förväntas offentliggöras nästa vecka när Iraks premiärminister Ali al-Zaidi träffar USA:s president Donald Trump i Vita huset, uppger källorna för Middle East Eye.
Barrack uppges ha byggt upp ett bra samarbete med Zaidi och ser även projektet som en modell för fler affärsprojekt i Levanten.
När rörledningen öppnade år 1952 kunde den transportera 300 000 fat per dag. Men på 1980-talet stängdes den efter att Syrien ställt sig på Irans sida i Iran-Irak-kriget.
Infrastruktur som stängdes ner för 40 år sedan är av naturliga orsaker inte längre brukbar, utan ny infrastruktur ska byggas. Enligt Middle East Eye har ett konsortium av amerikanska företag redan anlitats för en återuppbyggnad, något som uppges visa att det finns en verklig ambition bakom satsningen. Det uppges ta två-tre år att få ledningen på plats.
Det är självklart logiskt att rent allmänt bygga oljeledningar från mellanöstern till Europa. Problemet är dock att ledningarna kommer att befinna sig i en region där många har ett intresse av att förstöra dem. Nu uppges dock ovanligt många parter vara överens om att i alla fall denna ledning är en bra idé. Det är långt ifrån riskfritt, men många har fått tänka om helt och hållet i och med att Iran nu kan använda Hormuz-sundet som ett maktmedel.
Nyheter
Den fysiska oljemarknaden, från extremt stark till svag
Dated brent är uttrycket för brentolja med fysisk leverans i närtid. Dvs priset för denna är vad köpare som behöver olja ganska omgående betalar. Det betydligt mer likvida och transparenta priset som används i finansiella sammanhang är terminen närmast leverans. Den leveransen sker någon månad längre fram och framför allt så avvecklas majoriteten av terminskontrakten finansiellt, inte genom att leverera olja.
När Hormuz-sundet stängdes rusade dated brent-priset mycket mer än terminspriset, vilket ökade spreaden, vilket är en indikation på styrkan i den fysiska oljemarknaden i Europa och även på andra sidan Atlanten.
När oljan nu flödar igen så har relationen mellan de två priserna fallit som en sten. Inte bara är den inte längre hög, den är negativ.
Nyheter
Leading Edge Materials får bearbetningskoncession för Norra Kärr av regeringen
Regeringen har beviljat Leading Edge Materials ansökan om bearbetningskoncession för utvinning av sällsynta jordartsmetaller i området Norra Kärr i Jönköpings kommun. Nästa steg för bolaget för att göra en utvinning möjlig är att presentera en fördjupad miljökonsekvensbeskrivning och ansöka om miljötillstånd enligt Miljöbalken.
– I dagsläget är Sverige och EU beroende av sällsynta jordartsmetaller från länder som är belägna utanför EU, inte minst från Kina. En eventuell utvinning av fyndigheten i Norra Kärr skulle kunna tillgodose en stor del av Sveriges och EU:s försörjningsbehov och därför bör en eventuell etablering utredas vidare, säger energi- och näringsminister Ebba Busch.
Det sökande bolaget har reviderat projektet efter synpunkter i en tidigare ansökningsprocess. Bland annat minskas projektets miljöavtryck och påverkan på omgivningen genom att den kemiska bearbetningen ska ske på en annan och mer lämplig plats.
Regeringens beslut innehåller villkor som ska skydda Hålaveden, dricksvattenförsörjningen från Vättern, Natura 2000-området Holkaberg och totalförsvaret.
-
Nyheter3 veckor sedanDen fysiska oljemarknaden, från extremt stark till svag
-
Nyheter3 veckor sedanLeading Edge Materials får bearbetningskoncession för Norra Kärr av regeringen
-
Analys4 veckor sedanBrent falling like a rock with oil likely to flow from SoH until at least 3 November
-
Nyheter1 vecka sedanIrak, Syrien och USA ska bygga oljeledning från norra Irak till medelhavet

