Nyheter
Nytt pilotprojekt med dubbelriktad laddning av 200 Volkswagen i södra Sverige
Vattenfall, Energy Bank och Scania Volkswagen Återförsäljare (SVÅ) inleder ett pilotprojekt kring dubbelriktad laddning, även kallad V2H (Vehicle to Home) och V2G (Vehicle to Grid). Tekniken innebär att elbilsladdare både kan ladda bilens batteri och leverera el till hushållet eller tillbaka till elnätet.
När elpriserna är låga laddas bilens batteri och lagrad el kan användas till både hushållets behov när elpriset är högre och balansera elnätet. Den lagrade elen kan även kapa hushållets effekttoppar och minska elnätsräkningen för de kunder vars nätägare infört de nya effektavgifterna.
– Elbilarna kommer att kunna spela en viktig roll i framtidens fossilfria samhälle. Att använda elbilen för att lagra fossilfri el till hushållet och sälja överskottet till elnätet när det är som mest lönsamt är ett smart sätt att bidra till en effektivisering av energianvändningen, säger Magnus Berg, Chef inom Vattenfalls forsknings- och utvecklingsenhet.
200 laddare för Volkswagen med minst 77 kWh-batteri
I pilotprojektet används 200 dubbelriktade laddare från Ambibox och mjukvara för energioptimering från Energy Bank. Laddarna ska installeras hos flera återförsäljare av Volkswagen och privatpersoner i södra och mellersta Sverige (elområde SE3 och SE4). Volkswagens ID-modeller med 77 kWh-batteri eller större är sedan två år tillbaka förberedda för tekniken.
Syftet är att utöka och kvalitetssäkra det pilotprojekt kring V2H och V2G som Volkswagen drivit i Hudiksvall tillsammans med Energy Bank och bostadsrättsföreningen Stenberg. Funktionalitet, kundupplevelse, besparingar och potentiella intäkter är några av de aspekter som de närmaste månaderna kommer undersökas. Efter utvärdering är målsättningen en kommersiell lansering.
– Vi erbjuder redan i dag flera smarta styrtjänster, även kallade flexibilitetstjänster, och vill nu bredda detta till att även inkludera dubbelriktad laddning som ger flera fördelar för både ägaren och elnätet i stort. För våra kunder kommer detta att ge både besparingar och intäktsmöjligheter. Pilotprojektet kommer att ge oss värdefulla insikter men vi ser redan att det finns stor potential för både Vehicle to Grid och Vehicle to Home, säger Magnus Berg.
Nyheter
Priset på silver och olja möttes för första gången på över 45 år
För första gången på över 45 år har silver och olja uppnått en prisparitet. Självklart inte om vi mäter uns mot uns eller fat mot fat. Men silver prissätts i USD per uns och olja i USD per fat. Ett fat brentolja och ett uns silver kostade för ett antal timmar sedan båda 63,80 USD.
Nu rör sig priserna självklart hela tiden, och i skrivande stund har silverpriset fortsatt att stiga och oljepriset fortsatt att gå ner.
Nyheter
Investerare driver efterfrågan på silver
Priset på silver stiger hela tiden till nya höjder. Silver är verkligen ädelmetallen som ibland handlas som en industrimetall och ibland som ett derivat på guld. På senare tid är det investerare som kommit in och ser det som en billigare ädelmetall än guld. Jeffrey Christian säger i denna video att det är investerare som har drivit metallen sedan hela två år tillbaka.
Han tar även upp att det finns ytterligare en faktor förutom industriell efterfrågan och investerare som köper, nämligen hur investerare som äger silver agerar. Och de senare säljer inte. Fler investerare som köper och färre som säljer, det sätter fart på priset.
Nyheter
Lars Henriksson om prisuppgången för både guld och silver
Lars Henriksson beskriver guldets kraftiga uppgång som en del av en långsiktig trend driven av växande misstro mot det globala finansiella systemet och världens fiatvalutor. Han menar att åratal av mycket expansiv penning- och finanspolitik, i kombination med geopolitisk osäkerhet och erfarenheter av sanktioner och frysta tillgångar, har fått både stater och investerare att söka sig till guld som värdebevarare. Den tillfälliga nedgången under hösten ser han som en naturlig rekyl efter extrema uppgångar, inte som ett trendbrott. På ett års sikt bedömer han att guldpriset kan nå runt 4 800 dollar per uns och på längre sikt även passera 5 000 dollar, även om uppgångstakten dämpas. Samtidigt framhåller han att silver haft ännu starkare utveckling tack vare sin industriella användning och att fokus framöver sannolikt breddas till fler råvaror, där han ser stor potential i exempelvis jordbruksråvaror. Guld och råvaror bör enligt honom ses som ett långsiktigt komplement i portföljen snarare än en ersättning för aktier.
-
Nyheter4 veckor sedan2026 blir ett år med låga oljepriser, men om ett par år blir priserna högre
-
Nyheter4 veckor sedanTuff marknad för stål, SSAB hanterar situationen
-
Nyheter3 veckor sedanZenith Energy väcker Italiens uranarv till liv – ”Vi är egentligen redan i förproduktionsfas”
-
Nyheter2 veckor sedanMahvie Minerals tar steg mot nästa nordiska guldgruva
-
Nyheter3 veckor sedanKina gör bitcoin av oanvänd elektricitet, trots förbud
-
Nyheter3 veckor sedanBHP gör nytt försök att köpa Anglo American
-
Nyheter4 veckor sedanDenison Mines stärker greppet om Athabasca, köper in sig i Skyharbours uranprojekt vid Russell Lake
-
Nyheter4 veckor sedanMild vinter ger låga elpriser, men stora skillnader mellan norr och syd

