Följ oss

Nyheter

Kraftiga överskott av havre på den europeiska marknaden

Publicerat

den

Havre växer på åker

De brittiska bönderna producerar för högtryck, och det är inte bara kvarnvete som de skördar, även havreskörden ser ut att ha blivit enorm. Storbritannien har, till skillnad från många andra av världens länder, ett överskott av just vete. Förra höstens dystra förutsättningar för höstsådd fick många jordbrukare att lämna stora åkerarealer i träda, vilka emellertid kom att sås med bland annat havre under våren 2013. Det var bland annat utsikterna för en stor skörd av råg som fick flertalet bönder att välja att så havre istället, något som nu lett till den största skörden på 40 år.

Resultatet av detta är att landet nu ser ett enormt överskott av havre, vilket ställer till problem inte bara för jordbrukarna själva, utan även för spannmålshandlarna som har svårt att hitta lagringsutrymme för skörden.

Havresådden i Storbritannien för innevarande år steg med 50 procent, och kom att uppgå till 138 000 hektar vilket beräknas ha lett till en skörd på minst en miljon ton.

Små möjligheter till export

Skörden överstiger Storbritanniens inhemska behov om cirka 500 000 ton som går till livsmedelsindustrin och cirka 200 000 ton som går till foder. Efterfrågan på havre är i hög grad oelastisk eftersom detta sädesslag är ett dåligt substitut för vete och korn, även i djurfoder.

Stora skördar i Spanien, Finland och Sverige gör att exportmarknaden för havre nu är mättad. De tyska köparna förefaller ha valt att köpa inhemsk havre. Situationen förbättras inte av att länder som Kanada och Australien har haft fördelen av stora skördar under året.

Det finska havrepriset i Vasa, som fungerar som riktmärke på spannmålsmarknaden, har fallit till sitt treårslägsta. Havre är Finlands viktigaste exportsäd och under 2013 uppgick skörden till 1,2 miljarder kilogram, nästan 150 miljoner kilo mer än i fjol. Det är över 400 miljoner kilo mer än det inhemska behovet.

Till slut kommer en botten att nås, men med dagens prisbild ser havre ut att vara en marknad där priset dikteras av köparna.

Fortsätt läsa
Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Nyheter

Lappland Guldprospektering säkrar kapital för en påskyndad tidsplan

Publicerat

den

Guld

Lappland Guldprospektering har idag gjort en riktad emission på 30 miljoner kronor för en påskyndad tidsplan av guldprojektet Stortjärnhobben samt för att finansiera prospektering vid bolagets övriga undersökningstillstånd.

”Vi har nu säkrat kapital för att fortsätta utvecklingen av Stortjärnhobben med oförminskad styrka. Emissionen ger oss resurser att nå nästa viktiga projektmål och skapa värde för våra ägare. Vi ser nu fram emot att driva arbetet vidare mot en framtida driftstart och tackar för det visade stödet från både gamla och nya investerare, vilket möjliggör nästa steg i vår tillväxtresa.” säger Fredrik Johansson, VD för Lappland Guldprospektering.

Detta är Lappland Guldprospektering

Lappland Guldprospekterings styrelse och ledning har mångårig erfarenhet av mineralprospektering och utveckling av gruvor i norra Sverige. Sverige har goda möjligheter att bli en avsevärt större producent av guld och Lappland Guldprospektering har för avsikt att vara en viktig och långsiktig aktör i den svenska prospekterings- och gruvbranschen.

Företaget har en strategisk tillgångsportfölj bestående av projekt i olika utvecklingsskeden. Dess främsta tillgång är guldprojektet Stortjärnhobben, för vilket bolaget innehar en beviljad bearbetningskoncession med en antagen mineralresurs om 4,6 ton guld. Detta är en betydande milstolpe som innebär att markanvändningen redan är säkerställd för framtida gruvdrift. Projektet befinner sig i en expansiv fas där Lappland Guldprospektering nu avser att accelerera de aktiviteter som krävs för att nå väsentliga milstolpar.

Utöver Stortjärnhobben omfattar portföljen av flera intressanta undersökningstillstånd, däribland Löparen, Graninge, Svergoträsk, Ytterberget, Jägarliden och Gilleberget.

Fortsätt läsa

Nyheter

Ett samtal om ädelmetaller ur ett längre perspektiv

Publicerat

den

Guldtackor och graf som pekar uppåt

Det har varit en dramatisk tid för ädelmetaller, guld har gått upp kraftigt och silver har varit bortom alla gränser volatilt. Men vad kan vi lära oss av tidigare snabba rusningar i ädelmetaller? Och vilka faktorer ligger bakom det senaste årets markanta uppgång? Michael Livijn, historieintresserad chefsstrateg på Formue, diskuterar med EFN:s Gabriel Mellqvist den ovanliga utvecklingen och tittar på en krasch från 1980-talet. Han sätter också ett 100-årssperspektiv på realtillgångar.

Fortsätt läsa

Nyheter

Under 2025 byggde Kina klart 78 GW ny kolkraft

Publicerat

den

Kol i Kina

Kina satsade tidigare på att ersätta fossil energi med sol- och vindkraft. Men när elnäten under 2021 och 2022 började haverera på grund av det så inledde landet en ny storskalig satsning på kolkraft. En enorm infrastruktur för kolkraft började byggas och nu har landet verkligen fått upp farten på att bygga nya kolkraftverk. Över 50 stycken kolkraftverk på 1 GW vardera har under 2025 tagits i bruk med en total kapacitet på 78 GW. Det kan jämföras med att hela EU:s totala installerade kapacitet av kolkraft är 70-100 GW.

78 GW under 2025 är dock bara början. Enbart under 2025 beställde Kina mer kolkraft än det kolälskande landet Indien har gjort under ett helt årtionde. 83 GW kolkraftverk började under 2025 att byggas i Kina.

Den enorma utbyggnaden av kolkraft är väldigt positivt för sol- och vindkraftsbranschen. Ju mer kolkraft som byggs desto mer sol- och vindkraft kan elnätet hantera.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära