Följ oss

Nyheter

CME överväger att inleda handel med terminer på nickel

Publicerat

den

CME Group pratar med marknadsaktörer om idén om en kontantavräknad nickeltermin för företag att säkra kostnader för elfordonsbatteriråvaran, säger två källor med kunskap om saken.

Marknadsaktörer säger att en livskraftig alternativ handelsplats skulle ge missnöjda användare möjligheten att flytta bort från London Metal Exchange (LME) där handeln med nickel stängdes ned under stort kaos i början av mars. 

Tackor av nickel

Nickelpriserna på LME fördubblades till ett rekord över 100 000 dollar per ton inom några timmar i mars 2022 när den stora producenten Ryssland inledde sitt stora krig i Ukraina, vilket tände en eld under en redan växande marknad.

Prisuppgången drevs av förväntningar på att den kinesiska tillverkaren av rostfritt stål Tsingshan Holding Group och andra skulle köpa metall för att täcka sina betydande korta positioner.

LME stoppade nickelhandeln och avbröt affärer värda miljarder dollar, vilket väcker frågor om dess förmåga att driva en ordnad marknad.

För närvarande finns det inga möjliga alternativ för säkring eller handel med nickel, som oftast används för att tillverka rostfritt stål. CME överväger att lansera ett nickelsulfatkontrakt i slutet av detta år, sa källorna.

Handelsvolymerna för nickel på LME har sjunkit sedan marknadens avstängning i mars. I april var antalet 819 108 partier eller 4,91 miljoner ton jämfört med mer än 1,7 miljoner partier eller 10 miljoner ton i februari.

Benchmark Mineral Intelligence uppskattar att efterfrågan på nickel för elfordonsbatterier kommer att stiga till nästan 1,7 miljoner ton år 2030, eller 33 % av den totala tillgången, från cirka 350 000 ton eller 12 % av den totala tillgången förra året.

Nyheter

Mahvie Minerals växlar spår – satsar fullt ut på guld

Publicerat

den

Ett landskap att leta guld i

Mahvie Minerals har tagit ett stort och avgörande steg i sin utveckling. Efter en noggrann strategisk översyn väljer bolaget nu att helt rikta sitt fokus mot guldförekomster – en satsning som både bygger på positiva prospekteringsresultat och den globala marknadsutvecklingen för guld.

Styrelsen och ledningen ser tydliga fördelar med det nya fokuset. Guldprojekt är inte bara mer kapitaleffektiva att utveckla, de har också potential att generera god lönsamhet även i mindre skala. Beslutet ses som det bästa sättet att skapa långsiktigt aktieägarvärde och positionera Mahvie Minerals som en stark aktör inom guldsektorn.

Haveri – navet i den nya strategin

Det finska guldprojektet Haveri lyfts nu fram som Mahvie Minerals viktigaste tillgång och utgör centrum för den nya strategiska inriktningen. Det nyligen avslutade borrprogrammet visar lovande tecken, med preliminära resultat som understryker områdets fortsatta prospekteringspotential.

Under april 2025 genomfördes en platsinspektion i samarbete med miljöavdelningen i Ylijärvi kommun. Utfallet var mycket positivt och bekräftade att bolagets miljöarbete håller hög standard – något som är avgörande inför kommande tillståndsprocesser.

Nästa steg blir att analysera borrkärnorna och ta fram en mineralresursbedömning enligt internationell standard. Denna blir en central byggsten i den förstudie (PFS) som väntar, liksom i arbetet med miljöprövning och ansökan om gruvtillstånd. Allt detta med målet att återstarta guldproduktionen i Haveri – ett projekt som nu ser allt mer realistiskt ut i takt med att guldpriset håller sig på historiskt höga nivåer och efterfrågan fortsätter att växa globalt.

Fokusering på guld – andra tillgångar ses över

Det strategiska skiftet innebär också att bolaget koncentrerar sina resurser och investeringar till guld. Andra tillgångar, såsom basmetallsprojektet i Mofjell, är fortfarande av värde men passar inte längre in i den kärnstrategi som nu växer fram. Projektet i Mofjell är omfattande och kräver stora insatser, samtidigt som synergierna med bolagets guldverksamhet är begränsade. Därför ser Mahvie Minerals nu över möjligheter till strategiskt partnerskap eller avyttring – ett sätt att frigöra kapital och operativ kraft till den guldinriktade verksamheten.

En ny fas för Mahvie Minerals

Med guld i sikte och Haveri som motor står Mahvie Minerals inför en ny och spännande fas. Bolaget visar tydligt att det vågar prioritera, fokusera och agera strategiskt i en marknad där guldets roll som trygg tillgång bara tycks växa. För investerare och intressenter innebär det en tydlig riktning – och förhoppningsvis, gyllene möjligheter framöver.

VD Per Storm berättar om Mahvie Minerals strategiska skifte till guld.
Fortsätt läsa

Nyheter

Christian Kopfer kommenterar hur oljepriset påverkas av USAs attack på Iran

Publicerat

den

Christian Kopfer kommenterar oljepriset

USA attackerade i helgen flera mål i Iran, som hotar att stänga det viktiga Homuzsundet. Christian Kopfer, råvaruanalytiker på Handelsbanken, kommenterar vad som kan hända och vad det kan få för påverkan. Oljepriserna har gått upp, men ännu så länge har de inte skenat i höjden.

Fortsätt läsa

Nyheter

Uppgången i oljepriset planade ut under helgen

Publicerat

den

Thina Saltvedt, energianalytiker på Nordea

Oljepriset gick upp direkt när Israel attackerade Iran förra veckan, men under helgen har prisutvecklingen planat ut trots att konflikten tilltagit. Thina Saltvedt, energianalytiker på Nordea, kommenterar utvecklingen och vad som kan hända framåt.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära