Analys
SHB Råvarubrevet 8 mars 2013

Råvaror allmänt
Råvaruraset planar ut
Efter en period av negativa överraskningar i världsekonomin börjar den amerikanska industrisektorn se ljusare ut. Överraskningsindex i USA brukar normalt skena söderut efter att ekonomer blivit överoptimistiska efter en tid med allt bättre data. Så är det inte denna gången och mönstret liknar mest 2010. Då som nu huvudsakligen drivet av en urstark börs. Hursomhelst nalkas budgetåtstramningar när USA trillar ner för budgetstupet och i Europa tilltar oron efter det oklara politiska läget i Italien. Under förra veckan kulminerade de kraftiga negativa reaktionerna på kinesiska myndigheters ambition att dämpa prisuppgången på fastigheter. Byggbolagen på Shanghaibörsen hade det kraftigaste raset på en dag sedan finanskrisen och råvarumarknaden prisade in lägre efterfrågan till byggsektorn i framför allt basmetaller.
Återigen har det visat sig hur viktigt sentimentet är i Kina för råvarornas utveckling. Under denna vecka har de nya ledarna tillträtt och i talet som avgående premiärministern Wen Jiabao höll så kan man efter 30 sidors självberömmelse åt det kinesiska kommunistpartiet utläsa att tillväxtmålet för 2013 ligger kvar på 7,5 %. Detta var en positiv signal för marknaden och fick Shanghaibörsen att vända uppåt.
Basmetallerna
Fortsatt svajigt för basmetallerna
Basmetaller fortsätter svaja omkring i tekniska intervall, något starkare i början av veckan då Fed:s Yellen var duvaktig och fick ner dollarn något samtidigt som bättre signaler från Kina kom med ett bibehållet tillväxtmål. Skarpt stigande lager för basmetallerna väger i den negativa vågskålen och dämpar alla tendenser till rally.
Under första veckan i mars är zink och aluminium de basmetaller som fortsatt vara svaga medan nickel och koppar visat på svag styrka. Under de senaste tre månaderna har lagren för koppar klättrat till toppnivåerna efter finanskrisen. Vi tror att basmetallerna kommer konsolideras för att söka ny riktning efter senaste raset under februari.
Trots nedgången under veckan tror vi på högre priser på basmetaller och ser istället möjlighet till ”buy on dip”. Vi tror på: BASMET H
Ädelmetaller
Guru eller dödskors; ska guldet bli till sand?
Under veckan som gått har vi kunnat läsa om en guru (okänd för oss) som hävdar att ingen tror på guldpriset, och därför är guld köpvärt. Även vårt eget inlägg om den tekniska signalen ”dödskorset” har blivit flitigt citerat. Dödskorset ska teoretiskt indikera en prisnedgång i antågande. Ytterligare en musikalisk referens poppar upp; Vem ska jag tro på?
Om vi börjar med guru-resonemanget, d.v.s. ingen tror på guldet, alltså ska det stiga (minsta motståndets lag). Detta gäller ENBART om ”allas” positioner reflekterar den rådande vyn, det är alltför förenklande att bara lyssna på folks åsikter för att avgöra vad som är den ”motsatta” vyn (the contrarian). Det vi ser i våra flöden indikerar inte alls att folk sålt ut sitt guld. Att vara contrarian just nu är kanske inte att tro på en nedgång, utan kanske att tro på en riktigt rejäl nedgång? Vad är rätt värde på guld? Det vi vet när det gäller guld är att ingen ”behöver” guld på samma sätt som vi behöver olja, koppar, spannmål och så vidare, utan vi har guld som en värdebevarare. Det innebär att värdet sätts enligt principen ”tavelvärdering”, dvs. värdet är vad nästa köpare är beredd att betala. Om alla skulle bestämma sig för att det inte är värt dagens pris, då finns det inget ”golv” för priset på det sätt som det finns i andra råvaror, där det oftast utgörs av marginalkostnaden för ny produktion. Så, hur långt kan det falla om det börjar falla på riktigt? Vi vet inte, men det värt att påminna om att för tio år sedan kostade ett uns drygt 300 dollar, idag kostar det strax under 1 600 dollar. Och guldet är likadant idag som då, och allt guld som utvunnits sedan dess finns fortfarande. Vilket för övrigt gäller allt guld som någonsin utvunnits.
Februari månad hade det största utflödet ur ETF guld sedan det populära fenomen att investera i guld via börshandlade fonder startade för ca 10 år sedan. Vi vände vår förut positiva syn på guld till negativ i början av februari. Det finns flera argument för att vi inte längre tror på högre guldpriser. Sammanfattningsvis kan man säga att de alla går under temat att investerare nu söker ”tillväxt före likviditet”.
Starkare dollar och högre räntor blir utmanande för guldet samtidigt som inflationen väntas vara låg under året. Vi tror på: GULD S H
Energi
Ökad politisk risk på oljemarknaden
Under veckan gick Venezuelas president Chavez bort och även om det inte hade någon omedelbar effekt på oljepriset så ökar det den politiska risken på oljemarknaden. Den starke ledaren lämnar ett politiskt vakuum efter sig som adderar svag riskpremie i oljepriset. Ett läckage på Cormorant Alpha plattformen i Nordsjön har tvingat pipelines ur funktion och drivit på brentoljan. Andra faktorer som gett stöd åt oljepriset i veckan är att Kinas tillväxtmål för 2013 ligger kvar på 7,5 % men också en förbättring i den amerikanska ekonomin. För övrigt inga större rörelser på oljepriset den senaste veckan. Vi kan notera data om ökade lager på råoljan med 3,8m fat (väntat + 0,53m fat), minskade destillatlager med 3,8m fat (väntat – 0,9m fat) samt minskade bensinlager med 0,6m fat (väntat – 0.7m fat).
Stilla på elmarknaden även denna vecka där kontraktet Q2 2013 handlas upp 0.4 procent. Vikande kol och utsläppsrätter balanseras av torrare och kallare väderprognoser. Efter en period med 1.5TWh nederbörd över normalt i Norden ser det åter lite värre ut för den totala energibalansen som p.g.a. ett högtrycksbetonat väder nu förväntas landa på ca -15,7 TWh mot slutet av nästa vecka, vilket kan ge bra skjuts till elpriset. Vi ligger kvar med en neutral syn. I övrigt rullar vi idag över från Q2 till Q3 kontraktet i SHB Power Index.
Den råvarugrupp som är mest beroende av den globala konjunkturen är Energi och med en starkare konjunktur ser vi positivt på utvecklingen för denna sektor. Vi tror på: ENERGI H
Livsmedel
Stark export ger stöd åt sojabönor
Priserna på majs i Chicago har gått ned under veckan, även denna vecka delvis som följd av att nederbörd förbättrat förutsättningen för pågående/kommande majssådd i USA. En del regioner vill fortfarande ha mycket mer nederbörd men helt klart är oron nu mindre än för några veckor sedan. Även i Argentina har väderleken förbättrats och det talas nu allt mindre om oro för torrt väder. Inga större förändringar väntas i morgondagens WASDE-rapport från USDA – amerikanska majslager beräknas justeras upp marginellt som följd av fortsatt låg exporttakt och globala lager spås istället bli något nedjusterade.
Priserna på sojabönor i Chicago noteras upp något sedan förra veckan, delvis fortsatt påverkat av stark amerikansk export. I Brasilien fortsätter skörden utan större problem. I bland annat regionerna Bahia och Mato Grosso Do Sul är avkastningen lite lägre än väntat och produktionsnivån för Sydamerika bör justeras ned i dagens WASDE-rapport. Rapporten bör även innehålla nedjusterade lagersiffror för USA som följd av den alltjämt starka exporten. Stark efterfrågan och låga lagernivåer ger stöd och på kort sikt är det svårt att se en nedsida för sojan. Faller USDA:s prognos väl in för årets skörd i USA lär vi dock få se klart lägre priser längre fram på året, grödan ska dock först sås och mycket kan hända innan skörd.
Vi behåller vår negativa syn för soja, majs och vete, trots riskerna för torrt väder i USA. Normal väderlek bör ge press på spannmålspriserna. Vi tror på: LIVSMEDEL S H
Handelsbankens Råvaruindex

Handelsbankens råvaruindex består av de underliggande indexen för respektive råvara. Vikterna är bestämda till hälften från värdet av global produktion och till hälften från likviditeten i terminskontrakten.
[box]SHB Råvarubrevet är producerat av Handelsbanken och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
Ansvarsbegränsning
Detta material är producerat av Svenska Handelsbanken AB (publ) i fortsättningen kallad Handelsbanken. De som arbetar med innehållet är inte analytiker och materialet är inte oberoende investeringsanalys. Innehållet är uteslutande avsett för kunder i Sverige. Syftet är att ge en allmän information till Handelsbankens kunder och utgör inte ett personligt investeringsråd eller en personlig rekommendation. Informationen ska inte ensamt utgöra underlag för investeringsbeslut. Kunder bör inhämta råd från sina rådgivare och basera sina investeringsbeslut utifrån egen erfarenhet.
Informationen i materialet kan ändras och också avvika från de åsikter som uttrycks i oberoende investeringsanalyser från Handelsbanken. Informationen grundar sig på allmänt tillgänglig information och är hämtad från källor som bedöms som tillförlitliga, men riktigheten kan inte garanteras och informationen kan vara ofullständig eller nedkortad. Ingen del av förslaget får reproduceras eller distribueras till någon annan person utan att Handelsbanken dessförinnan lämnat sitt skriftliga medgivande. Handelsbanken ansvarar inte för att materialet används på ett sätt som strider mot förbudet mot vidarebefordran eller offentliggörs i strid med bankens regler.
Analys
Rising with softer USD and positive markets but less bullish tailwind from nat gas

Ticking higher along with softer USD and gains in metals and equities. Brent traded down marginally (-0.2%) yesterday to USD 72.02/b following a 2.4% decline on Wednesday. This morning it is ticking up 0.5% to USD 75.4/b, well aligned with a 0.4% softer USD and solid gains in equities and industrial metals. Technically it is neither overbought nor oversold with RSI at 45. Though it is flirting with the 100dma also being below both the 50dma and the 200dma. So, no obvious strength either. The bullish tailwind from nat gas is fading a bit with TTF nat gas falling sharply to below the price of ICE Gasoil (”diesel”).

Longer-dated prices supported at USD 68/b. But looks like a process of fading strength. The longer-dated contracts for Brent keep trading down towards the high 60ies around USD 68/b but are rejected repeatedly. The pricing for these contracts looks like a process of fading strength. Just oozing closer to the USD 68/b level with smaller and smaller bounces each time. Very clear consumer buying interest for oil products when Brent crude prices move towards the USD 68-70/b level. This support level may thus to some degree come from the consumer side of the market. If oil consuming industry loses confidence in the economy, we might see the longer dated prices break below USD 68-70/b. But oil producers may also have limited interest in hedging downside risk at around the 68-mark. So, selling from that side of the market is probably also fading at that level. But also, sellers/producers may change if the global economy was to look shakier.
Microscopic changes in IEA forecast. OPEC(+) still needs to cut in 2025 to balance market. The IEA made only microscopic adjustments to its oil market balance yesterday. Adjusting production in OECD Europe and FSU production slightly lower resulting in call-on-OPEC going up by 0.2 mb/d versus the previous report. Call-on-OPEC is still set to decline from 27.1 mb/d in 2024 to 26.7 mb/d in 2025. A y-y decline of 0.4 mb/d implying that the group will have to cut production comparably in 2025. OPEC+ is of course planning to lift production by 120 kb/d/month from April onwards. Nope, says the IEA. It has to reduce supply instead.
Front-month and longer dated Brent crude oil prices in USD/b bouncing off the USD 68-70/b level.

European TTF front-month price trading sharply lower following signals that nat gas inventories in Europe may not need to mandatory fill to 90% by 1 November anyhow.

Analys
Climbing crude inventories in line with seasonal patterns

Yesterday’s report from the US DOE revealed an increase of 4.1 million barrels in US crude oil inventories for the previous week. This build exceeded the consensus estimate of 2.5 million barrels whilst less than the API forecast of 9 million barrels reported on Tuesday. As of last week, total US crude inventories stand at 428 million barrels, which represents a decrease of 12 million barrels compared to the same week last year.

In addition, gasoline inventories decreased by 3.0 million barrels, surpassing the consensus estimate of a 0.5-million-barrel drawdown. Conversely, distillate (diesel) inventories saw an increase of 0.135 million barrels, contrary to the expected decline of 1.5 million barrels. In total, commercial inventories (excluding the SPR) – which include crude oil, gasoline, and diesel – rose by 1.2 million barrels.
Refinery utilization improved by 0.5 percentage points, reaching 85% last week. Meanwhile, total products supplied (a proxy for implied demand) over the past four-week period averaged 20.3 million barrels per day, reflecting a 2.8% increase compared to the same period last year.
Additionally, gasoline demand averaged 8.3 million barrels per day over the past four weeks, up by 0.9% from the same period in 2024. Diesel demand averaged 4.2 million barrels per day, showing a significant increase of 13.6% year-on-year. Jet fuel demand also saw an increase of 4.4% compared to the same four-week period in 2024.
The International Energy Agency (IEA) will be releasing its monthly report today at 10:00 CET.


Analys
Crude oil comment: Tariffs spark small reactions, but price gains hold steady

Brent crude prices bottomed out at USD 74.10 per barrel on Thursday evening (February 6th) after a continuous decline since mid-January. Since then, prices have climbed uninterruptedly by USD 2.5 per barrel, reaching the current level of USD 76.50 per barrel.

Since the beginning of 2025, price movements have been more volatile compared to the fourth quarter of 2024. Additionally, the market has broken the firm range-bound levels of USD 70–75 per barrel that prevailed from mid-October 2024 to January 2025.
Brent crude rose by nearly USD 1.50 per barrel yesterday (February 10th), driven by a tighter supply outlook. This has been credited to stricter sanctions resulting in Russia producing below its quota. Meanwhile, the US President recently ordered a 25% tariff on all aluminum and steel imports, including from Canada and Mexico, the country’s top two foreign suppliers. The tariffs are set to take effect on March 12, according to the White House.
At present, Brent crude appears to be holding onto its price gains, with little reaction so far to the latest tariff news, as markets await key US CPI data scheduled for tomorrow (February 12th).
As we highlighted last week (link), there has recently been a significant build-up in US crude inventories, with Canadian crude flows increasing rapidly to meet the tariff deadline, which was originally set for March. However, US industry-based inventory data (API) is due to be released later today, and we expect a slowdown, as Canada negotiated a 30-day delay in the imposition of US tariffs. A 10% import tariff on Canadian oil had been proposed.
On top of that, there is an increasing risk to the Gaza ceasefire deal, as both parties have accused each other of violating the terms of the agreement. The US President has stated that Israel should call off its ceasefire agreement with Hamas if hostages are not returned by this weekend, further contributing to heightened geopolitical tensions, as well as the US’ tougher stance on Iran.
Stay tuned. This week, monthly oil market reports from the EIA (this evening), IEA (Thursday, February 13th), and OPEC (tomorrow, February 12th) will be released.
-
Nyheter2 veckor sedan
Belgien gör en u-sväng, går från att lägga ner kärnkraft till att bygga ny
-
Analys4 veckor sedan
Donald needs a higher price to drive US oil production significantly higher
-
Nyheter3 veckor sedan
Fondförvaltare köper aktier i kanadensiska guldproducenter när valutan faller
-
Analys4 veckor sedan
Brent testing the 200dma at USD 78.6/b with API indicating rising US oil inventories
-
Nyheter4 veckor sedan
Epiroc-aktien är ett bra sätt att få exponering mot gruv- och råvarusektorn
-
Analys4 veckor sedan
Crude oil comment: Big money and USD 80/b
-
Analys3 veckor sedan
Brent rebound is likely as Biden-sanctions are creating painful tightness
-
Analys4 veckor sedan
Crude oil comment: Deferred contracts still at very favorable levels as latest rally concentrated at front-end