Nyheter
USDA spår en lägre apelsinskörd i Florida

US Department of Agriculture (USDA) lämnade för cirka två veckor sedan sin första prognos för Floridas apelsinskörd under säsongen 2015/2016. Rapporten visar att USDA tror på en skörd om cirka 80 miljoner lådor, en minskning med 17 procent jämfört med föregående år.
Enligt USDAs beräkningar uppgick den tidiga skörden till cirka 40 miljoner lådor, en minskning jämfört med föregående års siffra på 47,4 miljoner lådor. Skörden av Valenciaapelsiner uppgick även den till 40 miljoner lådor, vilket skall ställas mot de 48,3 miljoner lådor som producerades 2014/2015.
US Department of Agriculture (USDA) rapporterade dessutom de slutliga siffrorna för skörden av apelsiner i Florida 2014/2015 till 96,7 miljoner lådor.
Marknaden har redan förväntat sig en lägre skörd i år än tidigare säsonger, bland annat på grund av Citrus Greening (Huanglongbing, HLB och Gula drakens sjuka), en sjukdom som drabbar citrusodlingarna ibland annat Florida mycket hårt.
Michael W. Sparks, VD för Florida Citrus Mutual, säger att han inte är överraskad av den lägre prognosen, eftersom det i dag är svårare att vara citrusodlare än tidigare, framförallt med tanke på de sjukdomar som drabbat citrusträden. Han fortsätter med att säga att Floridas citrusodlare arbetar med att se till att de befintliga träden förblir produktiva samtidigt som de planterar nya träd för att bygga ut produktionsbasen och bibehålla den befintliga infrastrukturen.
USDA gör oftast sin ursprungliga uppskattning i oktober varje år och reviderar sedan denna prognos månadsvis till slutet av säsongen i juli.
Prognosen för grapefrukt
Prognosen för grapefruktskörden i Florida under säsongen 2015/2016 uppgår till 12,3 miljoner lådor, medan specialfrukter uppgår till 2,2 miljoner lådor.
Hur många kilo apelsiner för att göra juice
För att skapa en enhet om 1,61 gallons (6,1 liter) frozen concentrate orange juice (FCOJ) krävs det en låda om 90 pound, cirka 40 kilogram.
Nyheter
Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet

Tyskland har skrivit ner prognosen på hur mycket elektricitet landet kommer att behöva 2030. Hittills har prognosen varit 750 TWh, vilken nu har skrivits ner till 600-700 TWh,
Det kan vid en första anblick låta positivt. Men orsaken är inte att effektiviseringar. Utan priserna är så pass höga att företag inte har råd att använda elektriciteten. Elintensiv industri flyttar sin verksamhet till andra länder och få företag satsar på att etablera energikrävande verksamhet i landet.
Tyskland har inte heller någon plan för att förändra sin havererade energipolitik. Eller rättare sagt, planen är att uppfinna fusionskraft och använda det som energikälla. Något som dock inte löser problemet på några årtionden.

Nyheter
Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.
Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.
Kinas elproduktion kom i augusti från:
Fossil energi | 67 % |
Vattenkraft | 16 % |
Vind och Sol | 13 % |
Kärnkraft | 5 % |
Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.
Nyheter
Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.
-
Nyheter4 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter4 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Nyheter4 veckor sedan
Ett samtal om koppar, kaffe och spannmål
-
Analys4 veckor sedan
Brent sideways on sanctions and peace talks
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommarens torka kan ge högre elpriser i höst
-
Analys4 veckor sedan
Brent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland
-
Analys3 veckor sedan
Increasing risk that OPEC+ will unwind the last 1.65 mb/d of cuts when they meet on 7 September