Nyheter
Timmerpriserna stiger till över 1 000 dollar för första gången sedan mitten av juni


En het bostadsmarknad driver på en förnyad efterfrågan på timmer, vilket lett till att priserna stiger till över 1 000 dollar igen. Timmerpriserna steg med 5 procent på torsdagen till 1 024 USD för första gången sedan mitten av juni då råvaran upplever ökad volatilitet bland annat beroende på problem med leveranskedjan och en stadig efterfrågan från husbyggare.
Timmerpriserna har upplevt ett vilt 2021. Priserna nådde en topp över 1 700 dollar i maj och föll sedan så mycket som 74 procent innan de nådde botten runt 452 USD. Därefter har råvaran återhämtar sig med 127 procent till sin nuvarande nivå. Timmerpriserna handlas 41 procent under sin senaste topp. Den totala uppgången är 12 procent sedan året början.
Volatiliteten har drivits av olika översvämningar i Kanada, fortsatt efterfrågan på bostäder i USA och ett sjunkande utbud av enfamiljshus. Det totala utbudet av enfamiljshus till salu i USA har stadigt minskat sedan 2015, då det låg på cirka 1,25 miljoner. Idag finns det bara 350 483 enfamiljshus till salu i USA, enligt uppgifter från Altos Research. Siffran nådde som lägst 307 000 den 30 april 2021.
Drivkraften för efterfrågan på bostäder är rekordlåga räntor, vilket innebär låga bolåneräntor som ökar låntagarnas köpkraft och en åldrande millenniebefolkning som stadigt övergår från studieskuld till bolåneskuld.
Var virkespriserna går härifrån är någons gissning, men TradeStations David Russell förväntar sig att volatiliteten kommer att normaliseras framöver.
”Det här är efterskalvet av den enorma jordbävningen,” sa Russell, med hänvisning till vårens prisrally. ”Efter detta kommer vi att se volatiliteten minska och saker kommer att börja stabiliseras.”

Nyheter
Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet

Tyskland har skrivit ner prognosen på hur mycket elektricitet landet kommer att behöva 2030. Hittills har prognosen varit 750 TWh, vilken nu har skrivits ner till 600-700 TWh,
Det kan vid en första anblick låta positivt. Men orsaken är inte att effektiviseringar. Utan priserna är så pass höga att företag inte har råd att använda elektriciteten. Elintensiv industri flyttar sin verksamhet till andra länder och få företag satsar på att etablera energikrävande verksamhet i landet.
Tyskland har inte heller någon plan för att förändra sin havererade energipolitik. Eller rättare sagt, planen är att uppfinna fusionskraft och använda det som energikälla. Något som dock inte löser problemet på några årtionden.

Nyheter
Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.
Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.
Kinas elproduktion kom i augusti från:
Fossil energi | 67 % |
Vattenkraft | 16 % |
Vind och Sol | 13 % |
Kärnkraft | 5 % |
Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.
Nyheter
Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.
-
Nyheter4 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter4 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Analys4 veckor sedan
Brent sideways on sanctions and peace talks
-
Nyheter4 veckor sedan
Ett samtal om koppar, kaffe och spannmål
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommarens torka kan ge högre elpriser i höst
-
Analys4 veckor sedan
Brent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland
-
Analys3 veckor sedan
Increasing risk that OPEC+ will unwind the last 1.65 mb/d of cuts when they meet on 7 September