Följ oss

Nyheter

Timmerpriserna stiger till över 1 000 dollar för första gången sedan mitten av juni

Publicerat

den

Plankor
Plankor

En het bostadsmarknad driver på en förnyad efterfrågan på timmer, vilket lett till att priserna stiger till över 1 000 dollar igen. Timmerpriserna steg med 5 procent på torsdagen till 1 024 USD för första gången sedan mitten av juni då råvaran upplever ökad volatilitet bland annat beroende på problem med leveranskedjan och en stadig efterfrågan från husbyggare.

Timmerpriserna har upplevt ett vilt 2021. Priserna nådde en topp över 1 700 dollar i maj och föll sedan så mycket som 74 procent innan de nådde botten runt 452 USD. Därefter har råvaran återhämtar sig med 127 procent till sin nuvarande nivå. Timmerpriserna handlas 41 procent under sin senaste topp. Den totala uppgången är 12 procent sedan året början.

Volatiliteten har drivits av olika översvämningar i Kanada, fortsatt efterfrågan på bostäder i USA och ett sjunkande utbud av enfamiljshus. Det totala utbudet av enfamiljshus till salu i USA har stadigt minskat sedan 2015, då det låg på cirka 1,25 miljoner. Idag finns det bara 350 483 enfamiljshus till salu i USA, enligt uppgifter från Altos Research. Siffran nådde som lägst 307 000 den 30 april 2021.

Drivkraften för efterfrågan på bostäder är rekordlåga räntor, vilket innebär låga bolåneräntor som ökar låntagarnas köpkraft och en åldrande millenniebefolkning som stadigt övergår från studieskuld till bolåneskuld.

Var virkespriserna går härifrån är någons gissning, men TradeStations David Russell förväntar sig att volatiliteten kommer att normaliseras framöver.

”Det här är efterskalvet av den enorma jordbävningen,” sa Russell, med hänvisning till vårens prisrally. ”Efter detta kommer vi att se volatiliteten minska och saker kommer att börja stabiliseras.”

Graf över timmerpriset i USA

Nyheter

Guld stiger till över 3500 USD på osäkerhet i världen

Publicerat

den

Guldtacka i popart-stil

Investerare har den senaste tiden sökt sig till guld som en säker hamn i en konfliktfylld värld. Trumps ständiga attacker på både vänner och fiender har skapat en stor oreda. Med en ökad sannolikhet för en sänkt ränta i USA så blir guld ännu mer tilltalande. Kring midnatt mellan torsdag och fredag svensk tid passerade den gula ädelmetallen 3500 USD per uns på Comex-börsen.

Graf över guldpriset
Fortsätt läsa

Nyheter

Lyten, tillverkare av litium-svavelbatterier, tar över Northvolts tillgångar i Sverige och Tyskland

Publicerat

den

Northvolt-fabriken tas över av Lyten

Amerikanska Lyten, världsledande inom litium-svavelbatterier, har tecknat ett bindande avtal om att förvärva Northvolts återstående tillgångar i Sverige och Tyskland. I affären ingår batterifabrikerna Northvolt Ett och Ett Expansion i Skellefteå, Northvolt Labs i Västerås samt planerade Northvolt Drei i tyska Heide. Dessutom förvärvas alla immateriella rättigheter (IP) från Northvolt.

De tillgångar Lyten nu tar över har tidigare värderats till cirka 5 miljarder dollar och omfattar 16 GWh i befintlig batteriproduktionskapacitet samt ytterligare 15 GWh under uppbyggnad. Transaktionen, som är helt finansierad med eget kapital från privata investerare, väntas slutföras under det fjärde kvartalet 2025, förutsatt myndighetsgodkännande.

Återstart av verksamheter och jobbtillfällen

Lyten planerar att omedelbart återuppta verksamheten vid anläggningarna i Skellefteå och Västerås efter att affären slutförts. Bolaget har även för avsikt att återanställa en stor del av den personal som tidigare sagts upp från Northvolt och ser långsiktiga sysselsättningsmöjligheter som en nyckel till fortsatt framgång.

– Det här är ett avgörande ögonblick för Lyten. Förvärvet ger oss de anläggningar och den svenska kompetens som krävs för att snabbare möta den kraftigt ökande efterfrågan på våra litium-svavelbatterier, säger Dan Cook, vd och medgrundare av Lyten.

Positivt mottagande från svenska regeringen

Förvärvet välkomnas även från politiskt håll.
– Det här är en vinst för Sverige och för våra ambitioner inom energi och industriell innovation, säger Ebba Busch, Sveriges vice statsminister.

Fortsatt global expansion

Förvärvet i Sverige och Tyskland är en del av Lytens större strategi att bygga en stark närvaro i både Europa och Nordamerika. Tidigare i år har Lyten också köpt Northvolt Dwa i Polen – Europas största tillverkare av batterilagringssystem – samt förvärvat Northvolts IP-portfölj för energilagring. Bolaget har även uttryckt intresse för att ta över Northvolt Six i Quebec, Kanada.

Batterier för framtiden – även i rymden

Lyten har utvecklat en egen teknikplattform baserad på 3D-grafen och fokuserar på nästa generations litium-svavelbatterier – en teknik med potential att revolutionera batteribranschen. Förutom försäljning till drönar- och försvarsindustrin förbereder Lyten även en batterilansering på den internationella rymdstationen ISS senare i år.

En svensk medgrundare, Lars Herlitz

Även om Lyten är amerikanskt så finns det en svensk medgrundare, Lars Herlitz.

Fortsätt läsa

Nyheter

Lundin Gold hittar ny koppar-guld-fyndighet vid Fruta del Norte-gruvan

Publicerat

den

Lundin Golds Sandia

Gruvbolaget Lundin Gold har presenterat starka resultat från sin pågående prospektering vid Fruta del Norte-gruvan i Ecuador. Bolaget meddelar att man har utökat mineraliseringen vid Trancaloma samt upptäckt ett nytt koppar-guld-porfyrsystem vid Sandia, endast fyra kilometer norr om Trancaloma.

Enligt vd Ron Hochstein visar resultaten på den stora, ännu outnyttjade potentialen i området. ”Vi har nu bekräftat att mineraliseringen vid Trancaloma är kontinuerlig och sträcker sig både på djupet och i sidled. Samtidigt har vi upptäckt ett helt nytt system vid Sandia, vilket stärker bilden av en lovande porfyrkorridor direkt intill vår befintliga verksamhet,” säger han.

Bland höjdpunkterna från borrprogrammet märks ett borrhål vid Trancaloma som visade 667 meter med en koppar-ekvivalent (CuEq) på 0,44 %, inklusive 226 meter med 0,58 % CuEq. Vid Sandia påträffades 730 meter med 0,35 % CuEq från markytan, vilket bekräftar förekomsten av ett andra porfyrsystem.

Utforskningsprogrammet för 2025 är det största hittills inom området kring Fruta del Norte, med över 48 000 meter borrning genomförd hittills. Fokus ligger på att identifiera nya fyndigheter i närheten av den befintliga gruvan.

Trancaloma-Sandia korridoren i närheten av Fruta del Norte.
Trancaloma-Sandia korridoren i närheten av Fruta del Norte.
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära