Analys
SHB Råvarubrevet 7 december 2012
Råvaror allmänt
Global förbättring
Dataskörden sedan förra veckan förstärker bilden om en starkare global konjunktur. Amerikansk inhemsk efterfrågan växer snabbare men industrin hålls tillbaka av finanspolitisk oro (budgetstupet). Konsumentförtroendet ligger på relativt höga nivåer. Faktisk konsumtion var svag i oktober, men av bilförsäljningen att döma accelererar den i november igen. Byggaktiviteten tilltar, drivet av bostadsmarknaden. Inköpschefsindex (ISM) för tillverkningsindustrin var en besvikelse då den återigen landade under 50-strecket. Vi tar inte det så allvarligt utan räknar med ett betydande hopp upp i industriaktivitet i början av 2013, naturligtvis under förutsättning att det finanspolitiska stupet undviks, vilket är vårt huvudscenario.
Novemberdata ger stöd för bottenkänning inom europeisk (läs tysk) industri. Någon snabb återhämtning blir det inte tal om med tanke på bred finanspolitisk åtstramning och fortsatt djup recession i Sydeuropa. Med tanke på de lågt ställda förväntningarna ser vi dock begränsade risker på nedsidan. ECB fortsätter också att begränsa finansiell oro.
Snabbare uppåt går det däremot i Kina. Sedan återhämtningen tog fart på allvar under hösten har de kinaberoende basmetallerna stigit kraftigt. Vi var tidigare oroliga för att den svaga kinesiska börsen skulle få uppgången på fall men denna vecka har kinabörsen tagit ett rejält kliv uppåt och ger stöd för fortsatt uppgång bland basmetallerna.
Den råvara som sticker ut på nedsidan är olja där vi fortfarande har en riskpremie i brentpriset. En vecka utan eskalerande tumult i Mellanöstern får priset på fall.
Basmetaller
Kina stärker basmetallerna
Stark data från Kina och en svag dollar har drivit basmetallerna egentligen under hela november. Senaste veckan har dock uppgången bytts till nedgång men handelsbankens basmetallindex stänger ändå upp 0,79 % på en vecka. Under veckan har koppar återigen handlats upp över 8000 nivån, senast på denna nivå var i mitten av oktober. Rykten om nya QE samtal på Fed´s FOMC möte nästa vecka kan komma att driva basmetaller ytterligare, tidigare har det visat sig att basmetaller är väldigt känsliga för vad Fed säger och gör.
Basmetallerna stärktes ytterligare på fredag eftermiddag efter positiv arbetsmarknads statisk från USA. Nonfarm payroll för november, som anger antal nya jobb utanför jordbrukssektorn, kom in på 146 000 mot väntade 85 000.
Under oktober hade basmetallerna ett kraftigt ras, efter den kraftiga uppgången i september. Finansmarknaden hade handlat in för mycket på för kort tid. Däremot ser Kinadata allt bättre ut nu. Vi tror på: BASMET H
Ädelmetaller
Vi tror fortsatt på guldet
Guldet har fallit med ungefär en procent sedan förra veckans brev, en vecka som präglats av stigande börser men fallande basmetallpriser. Vårt huvudscenario är alltjämt att de exceptionellt låga räntorna globalt och tilltagande inflationsoro kommer att pressa guldpriset uppåt. Vi ser detta som viktigare drivkraft för guldpriset än det mer vanliga skälet att man skyddar sig mot riskaversion.
Vi har tidigare under året lyft fram det faktum att hela ädelmetallsektorn varit väldigt väl korrelerad med basmetallsektorn, en utveckling som inte har varit jättevanlig i ett historiskt perspektiv. De senaste fem åren har dessa sektorer uppvisat väldigt olika prisutveckling, fram till september förra året då guldet också toppade ut i absoluta tal. Därefter har de rört sig i samklang med varann, med väldigt små skillnader.
Under november månad har basmetallerna – drivna av Kinas återhämtning – stigit kraftigt jämfört med guldet, och frågan är nu om den resan är klar nu (se graf nedan, guld mot Handelsbankens basmetallindex). Vi är fortsatt positiva till basmetaller, och om vi återgår till mönstret vi sett sedan september förra året kommer även basmetallerna att agera draglok åt guldet.
Vi är fortsatt positiva till ädelmetaller med den främsta anledningen att vi tror på fortsatt mjuk penningpolitik från FED och att central bankernas stimulanser forstätter att ge stöd. Vi tror på: ADELMET H
Energi
Kärnkraften sviker, trots tidigare löfte
I höstas utlovades det att Sveriges kärnkraftverk skulle gå på full installerad effekt under vintern och därmed minska risken för höga elpriser. I samband med kyla kommer nu även rapporter om stopp i kärnkraftverken och spotpriset. Ringhals 1 är åter i drift efter turbinunderhåll men i Oskarshamn står två av tre reaktorer stilla. Oskarshamn 1 är nere på grund av turbinarbeten, väntas åter i drift i slutet av vecka 50 och Oskarshamn 2 stoppades igår efter krav från Strålsäkerhetsmyndighen att se underhållssituationen på två av sina dieselreservkraftverk, osäkert när reaktorn kan tas i drift igen. Trots gårdagens incident vid oskarshamnsverken har både termins- och spotpriset fallit till idag. Kvartalskontraktet, Q1 2013 (som är underliggande till SHB POWER), har stigit med 2 % under veckan, men faller under senare delen då väderprognoser talar för mildare temperaturer. Med fortsatt energiöverskott behåller vi en neutral syn för elpriset. Från och med måndag är underliggande till SHB POWER kvartalskontraktet Q2 2013, även kallat vårflodskontraktet.
Priset på olja har fallit under veckan, Brent-oljan handlas nu 4,2 % lägre än veckans öppning. Riskpremie för upptrappad konflikt i mellanösterns finns fortfarande men har pyst ut något under veckan. Även dystra utsikter för euroområdets tillväxt grusar oljans prisutveckling. ECB, som i september trodde på en BNP tillväxt på -0,4% har nu reviderat ned till -0,5% för 2012. Oro över en fördjupad kris för euroområdet dämpar förväntningar på ökad efterfrågan för drivmedel.
Oljan har sett allt svagare ut och vi fortsätter tycka att underliggande fundamenta är väl balanserad. Vi ser även att förutsättningarna för fortsatt lågt elpris kvarstår. Vi håller en neutral syn på energisektorn.
Livsmedel
Fortsatt problem för vetet
Terminspriser på vete är i stort sett oförändrade sedan förra veckan i både Chicago och Paris. I USA har höstvetet bara fått mycket små regnmängder under veckan, dessutom är temperaturerna högre än normalt för den här tiden på året så grödornas skick riskerar att försämras ytterligare innan vintervilan. I Australien har det generellt sett varit torrt så skörden har fortsatt utan större problem, varierande kvalitet uppges vad gäller proteinhalt – dock inga stora problem. I Argentina har det fallit mer regn, vilket inte alls är bra för pågående skörd och kvalitetsnivå – torrare väder väntas dock igen nästa vecka.
I EU har det blivit kallare och grödorna kommer allt närmare vintervilan. I Ukraina har det varit varmare än normalt, ofta med plusgrader så vintervilan får dröja ett tag till ser det ut som. De torra delarna av södra Ryssland har fått en del regn och grödorna bedöms vara i tillfredställande skick.
Med inte alls obetydliga problem för de höstsådda grödorna, och även för pågående skörd på södra halvklotet, bör en eventuell nedsida vara väldigt begränsad på kort sikt. En bra start på grödan är givetvis att föredra men mycket kan hända tills nästa års skörd, helt klart är oron stor för det amerikanska vetet men vi har sett förr att de höstsådda grödorna återhämtat sig väl efter vintern.
Vi ser soja, majs och vete som klara säljcase där vi väntar oss prisfall senast till påsk. Vi tror på: LIVSMEDEL S H
Handelsbankens Råvaruindex

Handelsbankens råvaruindex består av de underliggande indexen för respektive råvara. Vikterna är bestämda till hälften från värdet av global produktion och till hälften från likviditeten i terminskontrakten.
[box]SHB Råvarubrevet är producerat av Handelsbanken och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
Ansvarsbegränsning
Detta material är producerat av Svenska Handelsbanken AB (publ) i fortsättningen kallad Handelsbanken. De som arbetar med innehållet är inte analytiker och materialet är inte oberoende investeringsanalys. Innehållet är uteslutande avsett för kunder i Sverige. Syftet är att ge en allmän information till Handelsbankens kunder och utgör inte ett personligt investeringsråd eller en personlig rekommendation. Informationen ska inte ensamt utgöra underlag för investeringsbeslut. Kunder bör inhämta råd från sina rådgivare och basera sina investeringsbeslut utifrån egen erfarenhet.
Informationen i materialet kan ändras och också avvika från de åsikter som uttrycks i oberoende investeringsanalyser från Handelsbanken. Informationen grundar sig på allmänt tillgänglig information och är hämtad från källor som bedöms som tillförlitliga, men riktigheten kan inte garanteras och informationen kan vara ofullständig eller nedkortad. Ingen del av förslaget får reproduceras eller distribueras till någon annan person utan att Handelsbanken dessförinnan lämnat sitt skriftliga medgivande. Handelsbanken ansvarar inte för att materialet används på ett sätt som strider mot förbudet mot vidarebefordran eller offentliggörs i strid med bankens regler.
Analys
Quadruple whammy! Brent crude down $13 in four days

Brent Crude prices continued their decline heading into the weekend. On Friday, the price fell another USD 4 per barrel, followed by a further USD 3 per barrel drop this morning. This means Brent crude oil prices have crashed by a whopping USD 13 per barrel (-21%) since last Wednesday high, marking a significant decline in just four trading days. As of now, Brent crude is trading at USD 62.8 per barrel, its lowest point since February 2021.

The market has faced a ”quadruple whammy”:
#1: U.S. Tariffs: On Wednesday, the U.S. unveiled its new package of individual tariffs. The market reacted swiftly, as Trump followed through on his promise to rebalance the U.S. trade position with the world. His primary objective is a more balanced trade environment, which, naturally, weakened Brent crude prices. The widespread imposition of strict tariffs is likely to fuel concerns about an economic slowdown, which would weaken global oil demand. This macroeconomic uncertainty, especially regarding tariffs, calls for caution about the pace of demand growth.
#2: OPEC+ hike: Shortly after, OPEC+ announced plans to raise production in May by 41,000 bpd, exceeding earlier expectations with a three-monthly increment. OPEC emphasized that strong market fundamentals and a positive outlook were behind the decision. However, the decision likely stemmed from frustration within the cartel, particularly after months of excess production from Kazakhstan and Iraq. Saudi Arabia’s Energy Minister seemed to have reached his limit, emphasizing that the larger-than-expected May output hike would only be a “prelude” if those countries didn’t improve their performance. From Saudi Arabia’s perspective, this signals: ”All comply, or we will drag down the price.”
#3: China’s retaliation: Last Friday, even though the Chinese market was closed, firm indications came from China on how it plans to handle the U.S. tariffs. China is clearly meeting force with force, imposing 34% tariffs on all U.S. goods. This move raises fears of an economic slowdown due to reduced global trade, which would consequently weaken global oil demand going forward.
#4: Saudi price cuts: At the start of this week, oil prices continued to drop after Saudi Arabia slashed its flagship crude price by the most in over two years. Saudi Arabia reduced the Arab Light OSP by USD 2.3 per barrel for Asia in May, while prices to Europe and the U.S. were also cut.
These four key factors have driven the massive price drop over the last four trading days. The overarching theme is the fear of weaker demand and stronger supply. The escalating trade war has raised concerns about a potential global recession, leading to weaker demand, compounded by the surprisingly large output hike from OPEC+.
That said, it’s worth questioning whether the market is underestimating the risk of a U.S.-Iran conflict this year.
U.S. military mobilization and Iran’s resistance to diplomacy have raised the risk of conflict. Efforts to neutralize the Houthis suggest a buildup toward potential strikes on Iran. The recent Liberation Day episode further underscores that economic fallout is not a constraint for Trump, and markets may be underestimating the threat of war in the Middle East.
With this backdrop, we continue to forecast USD 70 per barrel for this year (2025). For reference, Brent crude averaged USD 75 per barrel in Q1-2025.
Analys
Lowest since Dec 2021. Kazakhstan likely reason for OPEC+ surprise hike in May

Collapsing after Trump tariffs and large surprise production hike by OPEC+ in May. Brent crude collapsed yesterday following the shock of the Trump tariffs on April 2 and even more so due to the unexpected announcement from OPEC+ that they will lift production by 411 kb/d in May which is three times as much as expected. Brent fell 6.4% yesterday with a close of USD 70.14/b and traded to a low of USD 69.48/b within the day. This morning it is down another 2.7% to USD 68.2/b. That is below the recent low point in early March of USD 68.33/b. Thus, a new ”lowest since December 2021” today.

Kazakhstan seems to be the problem and the reason for the unexpected large hike by OPEC+ in May. Kazakhstan has consistently breached its production cap. In February it produced 1.83 mb/d crude and 2.12 mb/d including condensates. In March its production reached a new record of 2.17 mb/d. Its crude production cap however is 1.468 mb/d. In February it thus exceeded its production cap by 362 kb/d.
Those who comply are getting frustrated with those who don’t. Internal compliance is an important and difficult issue when OPEC+ is holding back production. The problem naturally grows the bigger the cuts are and the longer they last as impatience grows over time. The cuts have been large, and they have lasted for a long time. And now some cracks are appearing. But that does not mean they cannot be mended. And it does not imply either that the group is totally shifting strategy from Price to Volume. It is still a measured approach. Also, by lifting all caps across the voluntary cutters, Kazakhstan becomes less out of compliance. Thus, less cuts by Kazakhstan are needed in order to become compliant.
While not a shift from Price to Volume, the surprise hike in May is clearly a sign of weakness. The struggle over internal compliance has now led to a rupture in strategy and more production in May than what was previously planned and signaled to the market. It is thus natural to assign a higher production path from the group for 2025 than previously assumed. Do however remember how quickly the price war between Russia and Saudi Arabia ended in the spring of 2020.
Higher production by OPEC+ will be partially countered by lower production from Venezuela and Iran. The new sanctions towards Iran and Venezuela can to a large degree counter the production increase from OPEC+. But to what extent is still unclear.
Buy some oil calls. Bullish risks are never far away. Rising risks for US/Israeli attack on Iran? The US has increased its indirect attacks on Iran by fresh attacks on Syria and Yemen lately. The US has also escalated sanctions towards the country in an effort to force Iran into a new nuclear deal. The UK newspaper TheSun yesterday ran the following story: ”ON THE BRINK US & Iran war is ‘INEVITABLE’, France warns as Trump masses huge strike force with THIRD of America’s stealth bombers”. This is indeed a clear risk which would lead to significant losses of supply of oil in the Middle East and probably not just from Iran. So, buying some oil calls amid the current selloff is probably a prudent thing to do for oil consumers.
Brent crude is rejoining the US equity selloff by its recent collapse though for partially different reasons. New painful tariffs from Trump in combination with more oil from OPEC+ is not a great combination.

Analys
Tariffs deepen economic concerns – significantly weighing on crude oil prices

Brent crude prices initially maintained the gains from late March and traded sideways during the first two trading days in April. Yesterday evening, the price even reached its highest point since mid-February, touching USD 75.5 per barrel.
However, after the U.S. president addressed the public and unveiled his new package of individual tariffs, the market reacted accordingly. Overnight, Brent crude dropped by close to USD 4 per barrel, now trading at USD 71.6 per barrel.
Key takeaways from the speech include a baseline tariff rate of 10% for all countries. Additionally, individual reciprocal tariffs will be imposed on countries with which the U.S. has the largest trade deficits. Many Asian economies end up at the higher end of the scale, with China facing a significant 54% tariff. In contrast, many North and South American countries are at the lower end, with a 10% tariff rate. The EU stands at 20%, which, while not unexpected given earlier signals, is still disappointing, especially after Trump’s previous suggestion that there might be some easing.
Once again, Trump has followed through on his promise, making it clear that he is serious about rebalancing the U.S. trade position with the world. While some negotiation may still occur, the primary objective is to achieve a more balanced trade environment. A weaker U.S. dollar is likely to be an integral part of this solution.
Yet, as the flow of physical goods to the U.S. declines, the natural question arises: where will these goods go? The EU may be forced to raise tariffs on China, mirroring U.S. actions to protect its industries from an influx of discounted Chinese goods.
Initially, we will observe the effects in soft economic data, such as sentiment indices reflecting investor, industry, and consumer confidence, followed by drops in equity markets and, very likely, declining oil prices. This will eventually be followed by more tangible data showing reductions in employment, spending, investments, and overall economic activity.
Ref oil prices moving forward, we have recently adjusted our Brent crude price forecast. The widespread imposition of strict tariffs is expected to foster fears of an economic slowdown, potentially reducing oil demand. Macroeconomic uncertainty, particularly regarding tariffs, warrants caution regarding the pace of demand growth. Our updated forecast of USD 70 per barrel for 2025 and 2026, and USD 75 per barrel for 2027, reflects a more conservative outlook, influenced by stronger-than-expected U.S. supply, a more politically influenced OPEC+, and an increased focus on fragile demand.
___
US DOE data:
Last week, U.S. crude oil refinery inputs averaged 15.6 million barrels per day, a decrease of 192 thousand barrels per day from the previous week. Refineries operated at 86.0% of their total operable capacity during this period. Gasoline production increased slightly, averaging 9.3 million barrels per day, while distillate (diesel) production also rose, averaging 4.7 million barrels per day.
U.S. crude oil imports averaged 6.5 million barrels per day, up by 271 thousand barrels per day from the prior week. Over the past four weeks, imports averaged 5.9 million barrels per day, reflecting a 6.3% year-on-year decline compared to the same period last year.
The focus remains on U.S. crude and product inventories, which continue to impact short-term price dynamics in both WTI and Brent crude. Total commercial petroleum inventories (excl. SPR) increased by 5.4 million barrels, a modest build, yet insufficient to trigger significant price movements.
Commercial crude oil inventories (excl. SPR) rose by 6.2 million barrels, in line with the 6-million-barrel build forecasted by the API. With this latest increase, U.S. crude oil inventories now stand at 439.8 million barrels, which is 4% below the five-year average for this time of year.
Gasoline inventories decreased by 1.6 million barrels, exactly matching the API’s reported decline of 1.6 million barrels. Diesel inventories rose by 0.3 million barrels, which is close to the API’s forecast of an 11-thousand-barrel decrease. Diesel inventories are currently 6% below the five-year average.
Over the past four weeks, total products supplied, a proxy for U.S. demand, averaged 20.1 million barrels per day, a 1.2% decrease compared to the same period last year. Gasoline supplied averaged 8.8 million barrels per day, down 1.9% year-on-year. Diesel supplied averaged 3.8 million barrels per day, marking a 3.7% increase from the same period last year. Jet fuel demand also showed strength, rising 4.2% over the same four-week period.
-
Analys4 veckor sedan
Crude oil comment: Ticking higher as tariff-panic eases. Demand growth and OPEC+ will be key
-
Analys4 veckor sedan
Crude prices hold gains amid fresh tariff threats
-
Nyheter4 veckor sedan
Ett samtal om råvarorna som behövs för batterier
-
Nyheter4 veckor sedan
Tysklands SEFE skriver avtal om att köpa 1,5 miljarder ton LNG per år från Delfin i USA
-
Nyheter4 veckor sedan
700 timmar med negativa elpriser och dyrare biobränsle gav lägre resultat för Jämtkraft
-
Nyheter3 veckor sedan
Danska Seaborg Technologies siktar på serieproduktion av smältsaltsreaktorer till mitten av 2030-talet
-
Analys3 veckor sedan
Brent Edges Lower After Resisting Equity Slump – Sanctions, Saudi Pricing in Focus
-
Nyheter2 veckor sedan
Oljepriserna slaktas på samtidiga negativa faktorer