Nyheter
Problem även i Kopparberg Mineral

Få aktieplacerare har undgått att notera att gruvföretaget Northland Resources har problem med sin verksamhet och behöver fylla på kassan. Även Dannemora Mineral har meddelat att de behöver fylla på kassan, och nu noterar vi att det förekommer problem även hos Kopparberg Mineral.
Goda resultat i Håkansboda, men vad hjälper det?
Den 19 februari 2013 meddelade Kopparberg Mineral att bolaget erhållit och utvärderat de första resultaten från sin kärnborrningskampanj i Håkansboda. Att säga att dessa var bra är för litet sagt, resultaten från utvärderingen pekar på att mineraliseringarna i området kan vara större än vad som tidigare beräknats. Kortare kärnsektioner innehåller över 13 procent zink och mer än 3 procent koppar och kopparhalten i en 14 meters-sektion är mer än 1 procent. Detta verifierar resultaten från kaxborrningarna under hösten 2012.
För aktieägarna i Kopparberg Mineral är detta glädjande eftersom Håkansboda är ett av Kopparberg Minerals mest prioriterade projekt. I december 2012 ansökte Kopparberg Mineral om bearbetningskoncession för mineraliseringarna i den centrala delen av Håkansbodafältet
Baserat på tidigare undersökningar och den under 2011 gjorda kärnborrningen uppskattas de indikerade mineraltillgångarna till 629 Kton med 1,4 % koppar, 14,3 g/ton silver och 0,4 g/ton guld samt de antagna mineraltillgångarna till 1 485 Kton med 1,5 % koppar, 11,3 g/ton silver och 0,3 g/ton guld.
Bergsstaten avslår ansökan
Den 22 februari 2013 kommunicerade Kopparberg Mineral i ett pressmeddelande att Bergsstaten avslår bolagets ansökan om en bearbetningskoncession för Håkansboda. I pressmeddelandet säger bolagets VD, Per Storm, att Kopparberg Mineral är mycket förvånade över Bergsstatens beslut då bolaget har haft undersökningstillstånd och fått dessa förlängda i området i många år utan att frågan om fyndighetens belägenhet och art kommit upp. Han säger också att de i Kopparberg Mineral således har svårt att förstå myndighetens tolkning.
Avslaget är emellertid ett solklart fall enligt Minerallagen. Håkansbodafyndigheten ligger helt inom den skyddszon om en (1) kilometer som omger den nu producerande Lovisagruvan. Enligt Minerallagen skall/kan därför inte Bergsstaten bevilja koncession till Kopparberg Mineral.
I och med att Lovisagruvan började producera blev det en skyddszon som då täckte över Kopparbergs undersökningstillstånd för just Håkansboda-mineraliseringen. Den som läser Minerallagen inser snabbt hur detta hänger ihop, och det borde Kopparberg Mineral och dess VD Per Storm också förstått.
Kassan krymper snabbt
Under det fjärde kvartalet 2012 genomförde Kopparberg Mineral en övertecknad nyemission, men frågan är om det inte snart är dags igen. Vid början av 2012 upppgick Kopparberg Minerals kassa till 12,3 Mkr. Genom nyemissionen under Q4 2012 tillfördes ytterligare 14,7 Mkr till kassan, som vid slutet av året uppgick till 6,2 Mkr. Pengarna försvinner således snabbt ut ur Kopparberg Mineral. Det förefaller som Kopparberg Mineral därför snarast måste påbörja arbetet med ännu en nyemission, då till en lägre kurs än den förra. Sannolikheten att denna skall gå igenom minskade betydligt i samband med att Bergsstaten sade nej till en bearbetningskoncession för Håkansboda och därmed raderade värdet på detta projekt för Kopparberg Mineral och bolagets aktieägare.
Det finns emellertid en annan chans för att Kopparberg Mineral få in de pengar som behövs. I samband med nyemissionen som gjordes under hösten 2012 erhöll de som tecknade sig för aktier både tecknings- och köpoptioner.
- Teckningsoptionen TO3B har teckningstid mellan 1 november 2013 fram tills 31 januari 2014, teckningskursen är 4,50 SEK och det krävs en option för att teckna en ny aktie.
- Köpoptionen KO1 har teckningstid mellan 15 januari 2013 fram tills 30 april 2013, teckningskursen är 25 SEK och det krävs sex optioner för att förvärva en ny aktie i Nordic Iron Ore AB.
Som mest kan ca 24 MSEK komma att tillföras Kopparberg Mineral AB från teckningar avseende TO3B, samt som mest ca 22 MSEK avseende utnyttjande av köpoptionen KO1. Som synes är det köpoptionen i det onoterade Nordic Iron Ore AB som ligger först på tur, och vad värdet är på detta företag är osäkert. Tidigare har Nordic Iron Ore AB gjort ett försök att lista sin egen aktie, men misslyckades efter ett alltför svagt intresse från allmänheten att teckna dessa aktier.
Teckningsoptionerna har en bra bit kvar till sin lösenkurs och kan inte utnyttjas innan den 1 november. Vår syn på Kopparberg Mineral är därför negativ, vi tror inte att aktien kommer att kunna göra en resa norrut med de förutsättningar som finns i dag.
Framtiden för Håkansboda är nu avhängigt av Lovisagruvan, och det betyder att detta företag kommer att ha ett mycket gott förhandlingsläge gentemot Kopparberg Mineral.
Nyheter
Guld kostar över 3100 USD per uns och 1 miljoner kronor per kilo

För några veckor sedan passerade guldpriset den jämna och fina nivån av 1 miljon kronor per kilo. Något senare passerade priset den fantastiska nivån av 3000 USD per uns. Men när det senare hände så hade den svenska kronan förstärkts så priset var tillbaka under 1 miljon kronor.
Nu är dock guldpriset över båda dessa nivåer samtidigt. I skrivande stund är guldpriset 3 123 USD per uns och några få kronor över 1 miljon kronor per kilo. Detta trots att den svenska kronan ligger kvar kring 10 kronor per USD, en nivå som det var länge sedan vi hade.
Trump-administrationen har kastat både ekonomi och världsordning in i ett kaos, och det är till guld som många vänder sig för att i alla fall skydda sina egna ekonomiska tillgångar.
Nyheter
Danska Seaborg Technologies siktar på serieproduktion av smältsaltsreaktorer till mitten av 2030-talet

Seaborg Technologies är ett danskt företag som utvecklar ett speciellt koncept inom kärnkraft. Reaktorn är en smältsaltsreaktor, vilken ger en hög säkerhetsprofil. Om bränslet mot förmodan skulle komma i kontakt med atmosfären så svalnar det och blir till sten.
Kärnkraftsreaktorn är på 200-800 MW och byggs på en pråm. Pråmen ankras upp där den ska användas och ansluts till elnätet (eller fjärrvärmenät, industriell användning, avsaltning av vatten). Bolagets huvudfokus är Asien där det bor miljarder med människor i närheten av havet och samtidigt har en väldigt hög koldioxidprofil på sin energianvändning.
Att kärnkraftsreaktorerna byggs på pråmar innebär också att de kommer att serieproduceras på skeppsvarv. I stället för platsbyggda kärnkraftverk så serieproduceras de och körs dit de ska användas. Man skulle kunna säga att de på det sättet blir ännu mer modulära än SMR-reaktorer.
200 miljoner danska kronor i ny finansiering
I torsdags fick Seaborg Technologies 200 miljoner danska kronor i ny finansiering, dvs närmare 300 miljoner svenska kronor. Allt kapital tillfördes från existerande investerare. Kapitalet ska användas till att accelerera utvecklingen och expandera utvecklingsteamet i Danmark och Korea, liksom att lansera flera utvecklingsprojekt med partners i Europa, USA och Korea.
Under 2024 gjordes stora framsteg i utvecklingen av Seaborg-tekniken, bland annat genom utvecklingsprojekt med Idaho National Laboratory i USA och EU:s Joint Research Centre i Karlsruhe, Tyskland. I Korea går förstudien om produktion av bränslesalt med Kepco Nuclear Fuel och GS E&C framåt och samarbetet med Korea Atomic Energy Research Institute har stärkts ytterligare.
Andreas Schofield, medgrundare och CTO på Seaborg, säger: ”Tack vare vårt teams hängivna arbete har designen och forskningsbasen för vår reaktorteknik nu nått en mognadsgrad som gör att vi är redo att inleda licensaktiviteter med kärnkraftsmyndigheterna i Sydkorea. Nästa designfas kommer att fokusera på att skala upp testning och validering i våra nyligen utbyggda anläggningar och med externa partners i Korea och globalt.”
”Tillsammans med våra två starka konsortiepartners, Samsung Heavy Industries och Korea Hydro and Nuclear Power, planerar vi för att vår första reaktor ska vara klar under första halvan av 2030-talet, följt av serieproduktion från mitten av 2030-talet”, säger Klaus Nyengaard, VD för Seaborg Technologies.
Nyheter
Ett samtal om läget på uranmarknaden

I den här intervjun med Bram Vanderelst, uranhandlare och delägare i Curzon Uranium, diskuteras läget på uranmarknaden. Samtalet utforskar dynamiken på spotmarknaden, skillnaderna mellan kortsiktig och långsiktig prissättning och de faktorer som påverkar utbud och efterfrågan. Bram ger insikter om den senaste tidens prisfluktuationer, potentialen för en marknadsbotten och framtidsutsikterna för uranpriserna, och betonar vikten av långsiktiga kontrakt och de utmaningar som branschen står inför. Vidare tar man upp de strukturella underskotten, potentialen för små modulära reaktorer (SMR) och investeringsstrategier. Behovet av högre incitamentspriser för att stimulera produktionen betonas och att ta itu med de utmaningar som branschen står inför. Diskussionen berör också framtida prisprognoser och vikten av en balanserad investeringsportfölj i uran.
-
Nyheter3 veckor sedan
USA är världens största importör av aluminium
-
Nyheter4 veckor sedan
OPEC+ börjar öka oljeutbudet från april
-
Analys3 veckor sedan
Crude oil comment: Unable to rebound as the US SPX is signaling dark clouds on the horizon
-
Analys4 veckor sedan
Oversold. Rising 1-3mth time-spreads. Possibly rebounding to USD 73.5/b before downside ensues
-
Nyheter4 veckor sedan
Arctic Minerals är ett nordiskt mineralprospekterings- och gruvutvecklingsbolag
-
Analys3 veckor sedan
Crude oil comment: Not so fragile yet. If it was it would have sold off more yesterday
-
Analys4 veckor sedan
A deliberate measure to push oil price lower but it is not the opening of the floodgates
-
Nyheter2 veckor sedan
Priset på koppar skiljer sig åt efter tariffer