Följ oss

Nyheter

Frusen koncentrerad äppeljuice, nu även på termin

Publicerat

den

Äpple som ska bli frusen koncentrerad äppeljuiceVi har tidigare skrivit om frusen koncentrerad äppeljuice, en råvara som The Minneapolis Grain Exchange, MGEX, beslutade att de skulle införa handel i. När vi i augusti 2011 skrev om detta hade handeln ännu inte startat varför vi inte kunde förmedla villkoren i handeln för denna råvara. Nu är det emellertid klart att handeln har påbörjats den 13 augusti 2012.

Terminshandeln på frusen koncentrerad äppeljuice, för det är i huvudsak i form av terminer handeln kommer att ske, även om The Minneapolis Grain Exchange, MGEX, även listar standardiserade optioner på samma råvara, kommer att konkurrera med en annan melassliknande substans som när den blandas med vatten används till att göra den juice som finns i de flesta livsmedelsaffärerna, nämligen frusen koncentrerad apelsinjuice.

Värdet på marknaden för frusen koncentrerad äppeljuice uppgår årligen till cirka tre miljarder USD, och historiskt sett har affärerna till största del gjorts upp i form av så kallade forwards vilket gjort det svårt att investera i dem, eller stänga en position som gått åt fel håll. Även faktorer som kreditrisken är ett stort problem i samband med forwards. Efter påtryckningar från bland andra PepsiCo har nu The Minneapolis Grain Exchange, MGEX, startat handeln i denna råvara. Den årliga marknaden för äppeljuice beräknas växa med cirka sex procent per år.

Handel i terminer på frusen koncentrerad äppeljuice

Terminskontrakt i frusen koncentrerad äppeljuice handlas sedan i augusti 2012 på The Minneapolis Grain Exchange, MGEX, under kortnamnet AJC.

Leveransdatum

AJC futures, frusen koncentrerad äppeljuice, går till leverans årligen i januari, mars, maj, juli, september och november, således alla ojämna månader vilket är identiskt med kontrakten för frusen koncentrerad apelsinjuice.

Terminer på frusen koncentrerad äpplejuice

*3 avser årtalet, vilket betyder att tickern AJCF3 avser leverans av frusen äppeljuice i januari 2013.

Kontraktstorlek

På The Minneapolis Grain Exchange avser ett futureskontrakt på 1.800 gallons frusen koncentrerad äppeljuice, även om 3 procents avvikelse uppåt eller nedåt tillåts. Även i detta fall är det samma villkor som för handeln med frusen koncentrerad apelsinjuice.

Tick

0,0025 cent per gallon (motsvarande 4,50 USD/kontrakt).

Daglig prisavvikelse

1 USD per gallon över eller under senaste avslutkursen, motsvarande 1.800 USD per kontrakt.

Trading Hours

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

7:00 AM till 2:45 PM, New York Time på CME Globex elektroniska plattform.

Sista handelsdagen

Den 14:e affärsdagen före den sista affärsdagen i leveransmånaden

Leveranskvalité

Syranivå: 1,0 till 2,2 procent/vikt äppelsyra

Färg: > 40,0 % transmittans @ 440

Grumlighet: </ = 3 NTU

Smak: Kännetecknande för mogna, mogna äpplen utan inslag av andra smaker och aromer.

Jäst: Ursprungsland: Den fysiska äppeljuicen skall vid leverans åtföljas av dokumentation som anger tunnans/fatets, ursprungslandet. endast ett ursprungsland. Innehållet i denna skall härröra från ett och samma dag och skall ha producerats en och samma dag.

Leverans skall ske i tunnor eller i fat.

Fortsätt läsa
Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Nyheter

Christian Kopfer om läget för oljan

Publicerat

den

Råolja

Christian Kopfer, analytiker på Arctic Securities, kommenterar läget på oljemarknaden till följd av kriget i Gulfen. Ännu så länge prisar marknaden in att situationen ändå löser sig, för fortsätter det 2-3 månader så går priset till 150-200 USD per fat.

Christian Kopfer kommenterar läget för olja
Fortsätt läsa

Nyheter

Marknaden måste börja betrakta de höga kopparpriserna som det nya normala

Publicerat

den

Koppar från Boliden

Johannes Grunselius, analytiker på SB1, lyfter fram koppar som den mest attraktiva råvaran i gruvsektorn just nu, och menar att det finns både starka strukturella och långsiktiga drivkrafter bakom efterfrågan. Historiskt har den globala efterfrågan på koppar vuxit med cirka 2–3 procent per år under de senaste 50 åren, men enligt honom står marknaden inför en ny fas där tillväxten kan accelerera till 3–4 procent årligen.

Denna uppväxling drivs framför allt av elektrifieringen av samhället. Koppar är en central komponent i allt från elnät och elfordon till den snabba utbyggnaden av datacenter kopplade till AI-investeringar. Det innebär att efterfrågan inte bara växer, utan gör det på ett mer strukturellt och långsiktigt sätt än tidigare.

Samtidigt pekar Grunselius på ett avgörande problem på utbudssidan. det finns inte tillräckligt med nya kopparprojekt för att möta den ökande efterfrågan. Den globala projektportföljen är otillräcklig, och det är enligt honom i praktiken “omöjligt” för industrin att öka produktionen i den takt som krävs. Slutsatsen blir att marknaden med stor sannolikhet går mot ett underskott, en global kopparbrist, inom några år.

Mot den bakgrunden blir stora nya fyndigheter extremt viktiga. Han lyfter särskilt fram Vicuna-projektet, där omkring 50 miljoner ton koppar har identifierats, motsvarande cirka två års global konsumtion. Det är den största kopparupptäckten på över 30 år och beskrivs som betydelsefull inte bara för enskilda bolag utan för hela industrin. Dessutom finns betydande inslag av guld och silver, vilket ytterligare stärker projektets ekonomiska värde.

Grunselius betonar också att kopparpriserna, trots viss nedgång från toppnivåer, fortfarande ligger på historiskt höga nivåer. Han menar att marknaden behöver börja betrakta dessa nivåer som ett “nytt normalt”, givet de starka fundamentala drivkrafterna i både efterfrågan och utbud.

Sammanfattningsvis är hans bild tydlig att kopparmarknaden står inför en period av strukturell tillväxt kombinerad med begränsat utbud, vilket skapar goda förutsättningar för fortsatt höga priser och gör koppar till en av de mest intressanta råvarorna för investerare.

I relation till koppar diskuterar Grunselius även utsikterna för Lundin Mining och Boliden.

Fortsätt läsa

Nyheter

Det fysiska spotpriset på brentolja har slagit nytt rekord

Publicerat

den

Fat med olja

När man följer oljepriset så är det vanligtvis priset på terminen som är närmast förfall man tittar på. Den handlas på börsen, det finns en stor likviditet, har hög transparens och går till lösen inom varje månad. Det är dock bara 1-3 procent av terminerna som går till fysisk leverans, resten avvecklas finansiellt och positionen rullas vidare till nästa termin.

När marknaden börjar skaka kan det därför vara intressant att även titta på ”dated brent”, dvs spotpriset på brentolja med fysisk leverans, där leverans vanligtvis sker inom 10-25 dagar.

Terminspriset på brentolja är nu 109 USD per fat. Men dated brent-priset är 141 USD! Enligt grafen nedan är det det högsta priset någonsin. Medan andra uppgifter säger att rekordet fortfarande är juli 2008 då det var 147-148 USD. Oavsett vilket, den aktuella prisnivån är enormt hög och viljan att betala ett rejält högre pris än terminspriset tyder på att köpare upplever att det är fysisk brist på olja.

Dated brent-oljepris
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära