Följ oss

Nyheter

Choklad kan bli ännu dyrare om Afrikas kakaoskörd blir en besvikelse

Publicerat

den

Choklad bruten

Kakaoterminerna i New York nådde sin högsta nivå på 22 år i mitten av juli. Choklad riskerar att bli ännu dyrare om Västafrikas nya kakaoskörd slutar i besvikelse.

Kakaopriserna har skjutit i höjden det senaste året på grund av rädsla för att dåligt väder och grödor kommer att skada produktionen i Elfenbenskusten och Ghana, som utgör två tredjedelar av världens utbud. Väderfenomenet El Niño kan göra saken värre. Analytiker förväntar sig ett tredje år med en global brist för den nya säsongen som precis har börjat.

Chokladtillverkare som Hershey och Lindt & Spruengli har redan varnat för eventuella ytterligare prishöjningar, och det finns tecken på att dyrare varor skadar efterfrågan från Europa till den viktigaste tillväxtmarknaden i Asien. Ytterligare prisökningar kan tynga konsumtionen.

Nyckelfrågan för nu är hur stor den största av två årliga skördar, som nyligen startade i Ghana och börjar i Elfenbenskusten, kommer att bli.

Elfenbenskusten prognostiserade i juli produktionen från huvudgrödasäsongen som sträcker sig från 1 oktober till mars för att krympa med nästan en femtedel från förra året. 

Analytiker på Rabobank och Marex förväntar sig att produktionen i Västafrika kommer att minska under säsongen 2023-2024. Marex förutspår det globala underskottet till 279 000 ton, mer än de tidigare två årens underskott tillsammans.

Afrikanska skördar har också kvävts eftersom bönder har ställts inför högre kostnader eller brist på insatsvaror som konstgödsel och bekämpningsmedel. Många lever under fattigdomsgränsen och deras lön bestäms av myndigheterna, vilket innebär att de inte direkt drar nytta av högre terminspriser.

Nyheter

Guld kostar för första gången någonsin 3600 USD per uns

Publicerat

den

Priset på guld har denna kväll svensk tid nått 3600 USD per uns för första gången någonsin. Nedanstående graf är från handeln på CME-börsen i USA.

Samtidigt som länder arbetar med att pressa ner den korta räntan så fortsätter de långa räntorna, dvs obligationer på 10-30 år, att stiga kraftigt. Och de långa räntorna är inte höga för att marknaden förväntar sig att ekonomin ska växa kraftigt på lång sikt, utan för att den förväntar sig att inflationen kommer att stiga snabbare än den nominella avkastningen. Det är ett förhållande som skriker köpläge i guld.

Guldpriset på CME
Fortsätt läsa

Nyheter

Ombytliga elpriser på elmarknaden

Publicerat

den

Elledning transporterar ström i Marum / Björkö.

Försommarens låga elpriser vände i juli och fortsatte uppåt under augusti, vilket även märks nu när den första höstmånaden inleds. Vädret, tillfälligt minskad elproduktion och oförutsedda händelser gör stor skillnad på elpriset.

Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning
Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning

Sommaren inleddes med historiskt låga elpriser. I norra Sverige, i elområde 1, noterades ett medelpris på 3,03 öre/kWh för juni månad, den lägsta nivån sedan elprisområden infördes 2011. Marknaden förväntade sig fortsatt låga elpriser men elpriset under juli och augusti blev nästan dubbelt så högt som väntat. Samtidigt har prisskillnaderna mellan norr och söder fortsatt att öka.

– Oförutsägbarheten gör det väldigt utmanade att förutspå elpriserna. Det är många faktorer som bidrar till dagens varierande priser. Främst vädret men även händelser som är svåra att förutspå påverkar elpriset. I ett historiskt perspektiv ligger elpriserna ändå på normala nivåer och blir hösten blötare än vanligt kommer det att verka stabiliserande, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning.

Den nordiska kärnkraften har just nu cirka 65 procent av sin installerade kapacitet i drift. I Sverige är tre av sex reaktorer avställda. I kombination med mindre vind- och vattenkraft skapar det ett underskott i elproduktionen vilket driver upp elpriserna, framförallt i elområdena 3 och 4, södra Sverige.

MedelspotprisAugusti 2024Augusti 2025
Elområde 1, Norra Sverige     8,86 öre/kWh    23,79 öre/kWh  
Elområde 2, Norra Mellansverige     8,51 öre/kWh    23,15 öre/kWh  
Elområde 3, Södra Mellansverige     8,54 öre/kWh    48,77 öre/kWh  
Elområde 4, Södra Sverige     45,93 öre/kWh    73,48 öre/kWh 
Medelspotpris är det genomsnittliga priset på den nordiska elbörsen. Priserna är exklusive moms, påslag och elcertifikat.
Fortsätt läsa

Nyheter

Silverpriset når 40 USD, högsta sedan 2011

Publicerat

den

Silverpriset steg precis över 40 USD per uns, vilket är den högsta nivån sedan 2011. Silverpriserna stiger på grund av ett betydande och långvarigt underskott i utbudet, där efterfrågan konsekvent överstiger produktionen. Drivkraften bakom detta är en stark industriell konsumtion, särskilt kopplad till energiomställningen och gröna teknologier som solenergi. Geopolitiska risker och global osäkerhet har dessutom ökat metallens attraktionskraft som en trygg tillgång, samtidigt som marknadens förväntningar på framtida tillväxt och efterfrågan bidrar till att stödja priserna. En svagare amerikansk dollar gör även att silverpriset i USD har lättare att stiga.

Silverpriset på Comex
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära