Nyheter
Upprörda känslor när Ghana godkänner import av 3500 ton kakao
Ett brev från Ghana Cocoa Board (COCOBOD) som godkänner importen av kakaobönor har väckt uppståndelse i världens näst största kakaoproducerande land. I brevet daterat den 25 januari 2024 godkänner ledningen för COCOBOD Afrotropic Cocoa Processing Company import av totalt 3 500 ton kakaobönor från Elfenbenskusten och Nigeria.
Även om brevet inte anger orsakerna bakom importen, vände sig den ghanesiska befolkningen till sociala medier för att beklaga utvecklingen. Reaktioner påstod generellt en möjlig kollaps av kakaoproduktionen i Ghana, en sektor som anses vara ryggraden i den västafrikanska statens ekonomi.
På sociala medier förutspåddes att detta skulle leda till en möjlig kollap av kakaoproduktionen i Ghana, en sektor som anses vara ryggraden i den västafrikanska landets ekonomi. Vilket uppenbart är obegripligt med tanke på att priserna är rekordhöga och bristen stor.
Men enligt branschexperter är import av kakaobönor från andra länder ingenting nytt. En källa sa att Ghanas kakaoregulator i flera år har godkänt importen av vissa kvantiteter av varan för användning av kakaoförädlingsföretag. Det finns tolv kakaoförädlingsföretag verksamma i Ghana, med en sammanlagd installerad kapacitet på cirka 500 000 ton.
De inkluderar bland annat Barry Callebaut, Niche Cocoa, Cocoa Touton, Cargill, Chocomac, Olam, Afrotropic, WAMCO och CPC. Alla dessa förädlare har en klausul i sitt kakaoleveransavtal med COCOBOD som tillåter dem att importera kakaobönor med förhandsgodkännande.
COCOBOD-uttalande
Ett uttalande från COCOBODs Public Affairs-enhet betonade att utvecklingen var en branschpraxis. Det sa att detta förfarande ”har funnits i över 20 år för att tillåta fabriker att importera från andra länder, inklusive Elfenbenskusten, Togo, Nigeria och Ecuador.”
”Ghanas kakao är en premiumkakao, och som en del av kostnadshantering och operativ strategi blandar företag ofta premium Ghana kakao med kakaobönor från andra producerande länder som inte håller lika hög standard” förklarade Cocobod. ”Ingen konfektyr- eller chokladtillverkare i Europa, Japan eller USA har råd att tillverka produkter med 100 procent premiumkakao från Ghana och förbli i branschen”
Till exempel är vissa europeiska chokladtillverkare kända för att importera 100 procent halvfabrikat av premiumkakaoprodukter från Ghana blanda dem med liknande produkter från andra håll i sina fabriker för att uppnå vissa receptstandarder.
Nyheter
Indien ska bygga ut kolkraften med 46 procent
Indien planerar att bygga ut sin kolkraft med 46 procent från dagens 210 GW. Det är i linje med landets behov säger Pankaj Agarwal på energimydigheten. Hur man ska göra med ytterligare utbyggnad av kolkraft efter 2035 kommer man att utvärdera längre fram.
Indien bygger även ut sol- och vindenergi, men har nyligen dragit i nödbromsen på många projekt. Efterfrågan på elektricitet som bara finns ibland är låg, trots att staten har pressat delstaternas energibolag att köpa.
Kol är en viktig energikälla i Asien. Indonesien stoppade nyligen förtida nedstägning av ett kolkraftverk och det kinesiska kolkraftverket Beilun blev nyligen störst i världen med 7,34 GW.
Nyheter
Samtal om skog och sand
Ett samtal om skog med Christian Kopfer på Handelsbanken och om bristvaran sand med forskaren Lova Shildt på Stockholms Universitet.
Nyheter
Indonesien stoppar förtida nedstängning av kolkraft
Kolkraftverket Cirebon-1 i Indonesien som skulle stängas i förtid och fungera som ett flaggskepp för insatserna att få Asiens ekonomier att överge fossila bränslen kommer inte att göra det.
Enligt ett avtal mellan Indonesiens regering, Asiatiska utvecklingsbanken och andra partner som slöts vid klimatmötet COP28 i Dubai 2023 skulle Cirebon-1 i västra Java stängas sju år tidigare än planerat.
Indonesiens finansminister har dock nu meddelat att regeringen avbryter den tidiga stängningen eftersom kraftverket ”fortfarande har en lång livslängd och använder superkritisk teknik, som är relativt bättre”, och tillade: ”Vi letar efter ett alternativ.”
Reuters rapporterar att ”Cirebon-avtalet har setts som ett testfall för tidig avveckling av kolkraftverk i utvecklingsländer inom ramen för Just Energy Transition Partnership (JETP)”.
Det var inte helt oväntat, Indonesien använder allt mer elektricitet och har stora koltillgångar. Landet har som mål att öka kolkraften, att då stänga ett kolkraftverkverk finns det ingen logik i.
-
Nyheter4 veckor sedanZenith Energy tar historiskt kliv, får klartecken för prospektering av Italiens största uranfyndigheter
-
Nyheter3 veckor sedan2026 blir ett år med låga oljepriser, men om ett par år blir priserna högre
-
Nyheter3 veckor sedanTuff marknad för stål, SSAB hanterar situationen
-
Nyheter3 veckor sedanVenezuela har världens störta oljereserv, men producerar lite
-
Nyheter2 veckor sedanZenith Energy väcker Italiens uranarv till liv – ”Vi är egentligen redan i förproduktionsfas”
-
Nyheter3 veckor sedanDenison Mines stärker greppet om Athabasca, köper in sig i Skyharbours uranprojekt vid Russell Lake
-
Nyheter3 veckor sedanTyskland ska bygga 10 GW nya gaskraftverk
-
Nyheter4 veckor sedanÖkad efterfrågan på olja och naturgas fram till 2050 enligt IEA

