Följ oss

Analys

SIP Nordic – Nytt år, nya möjligheter

Publicerat

den

SIP Nordic - Analyser av råvarorSamtidigt som det är dags att summera ett ganska ljummet råvaruår är det hög tid att rikta blickarna mot 2012 års spåkula. Kommer industrimetallpriserna hålla emot, fortsätter guldet sin lyckliga resa under 2012 och hur heta är egentligen jordbruksråvarorna? Oavsett vad har vi ett spännande år framför oss där mycket kommer att styras av oron för en Eurokris. Råvaror har mer och mer blivit en självklar del av portföljen och samtidigt som de finansiella marknaderna kämpar mot extrem turbulens har råvaror klivit fram som räddare i nöden. Aktiemarknaden kommer troligtvis att fortsätta att famla i mörkret, ständigt hemsökta av oron om en europeisk statsskuldskris såväl som rädsla av en återkommande global recession. Det som talar för att råvaror, generellt, kommer att gå motsatt håll är bland annat tillväxtmarknadernas fortsatta tillväxt, försvagning av dollarn samt en fortsatt obalans i tillgång och efterfrågan.

Råvaror i det långa loppet

Råvaror har haft en otrolig utveckling sedan starten av detta millennium och om historien upprepar sig har råvaror, trots det oroliga börsläget, många goda år framför sig. Råvaror och aktiemarknaden har sedan 1870 alternerat om vilken marknad som presterat bäst. Under 1980 och 90 talet florerade aktiemarknaden samtidigt som råvarupriserna låg på bottennivåer. Detta gjorde att investeringar i gruvor, oljereservoarer och jordbruk inte ansågs sexiga nog att investera i. Och det är just detta som gett upphov till den positiva trend råvaror är i nu. Pga. Av bristande investeringar har vi i nuläget en obalans i tillgång och efterfrågan vilket driver upp priserna i de flesta råvarorna.

Rädsla trycker ned basmetallerna

Nu ska man ju inte titta sig blind på historisk data men det finns en del intressanta iakttagelser att beakta. En intressant iakttagelse är den negativa korrelationen mellan VIX index, ofta kallad fear index, och basmetallernas prisutveckling. En hög volatilitet betyder allt som oftast en nedåtgående aktietrend vilket ger avtryck i basmetallernas utveckling då marknaden tror på en avsvalnande tillväxt. Nu har VIX Index börjat stabiliseras och är på väg ned till mer normala nivåer. Kommer detta att resultera i att basmetallerna återigen klättrar norrut? Ja, för vissa metaller så finns det ett flertalet punkter som talar för det.

Diagram över basmetaller och VIX under år 2011

Vad gäller då för 2012?

Det mest troliga är att råvaror kommer att använda 2012 för att hämta andan för att sedan spänna bågen ordentligt inför 2013 hjälpta av en mer stabil ekonomisk utsikt samt ett åter ökande tillgångsunderskott. Trots detta finns det många guldkorn under 2012 och kom ihåg, man behöver inte alltid tro på uppgång.

Råvaruåret 2012 ser ut att bli mycket svårtippat då en ökad korrelation med aktiemarknaden talar för stagnerade prisutvecklingar. Jag sticker dock ut hakan och tror på uppgång i guld och platina. En sista kommentar: Ur kaos kommer alltid möjligheter.

Alexander Frick

 

Råvaror – Update

Guld – Trygg hamn eller inte

  • Guldets nedgång de senaste veckorna kan härledas till den generella panik som råder bland investerare. Investerare säljer av för att istället placera i likvida medel.
  • Den stigande dollartrenden har också påverkat guldpriset negativt. Under 2012 kommer dollarkursen studeras noga för att se var guldet bär av.
  • Guld har haft smått otroliga 11 plusår i rad. Nu när priset korrigerats nedåt talar mycket för att 2012 också blir ett bra år.

Analytikerkonsensus för guld år 2012

Silver

  • Silver är en mer använd industrimetall än guld. Ändå har silver seglat upp som god tvåa i racet om den trygga hamnen.
  • Överskottet av silver uppgår idag till 14%. Inför 2012 spås överskottet minska en aning till 9,8%.
  • Trots ett högt pris på silver är det långt kvar till ATH på 100 dollar (1978)
  • En fortsatt förstärkning av dollarn mot euron kommer troligtvis påverka negativt på silverpriset.

Analytikerkonsensus för silver år 2012

Platina

  • Sydafrikanska producenter, som står för den största delen av platinaproduktion, kämpar med fackliga problem och elavbrott. Något som kommer inverka positivt på platinakursen.
  • Fortsatt obalans i tillgång och efterfrågan talar för ett fortsatt högt pris.
  • Nuvarande tillgängligt platina räcker endast till 16 månaders konsumtion. Tillgängligt platina har minskat med 30% sedan 2001.

Analytikerkonsensus för platina år 2012

Brent olja

  • Oljelagerstatistiken pekar på mycket låga nivåer i USA. Någon som håller uppe oljepriset trots den globala oron.
  • Oron i Iran och de andra OPEC länderna kompenserar det oroliga börsläget. Ett oljepris som konsoliderar under början av 2012 är inte osannolikt.
  • Kan olja fortsätta hålla emot bra är det en av den mest intressanta placeringarna på marknaden. Om eller när den europeiska krisen får en lösning kommer oljepriset att påverkas positivt.

Analytikerkonsensus för olja (brent) år 2012

Koppar

  • Strejker i stora gruvor i Peru och Indonesien fortsätter att begränsa utbudssidan. Det ska dock vara nära en lösning men produktion lär halta en aning.
  • Koppar är mycket konjunkturskänsligt och följer ofta negativa aktietrender. Sedan början av året är koppar ned ca. 23%. Världens största kopparkonsument, Kina spås inte ha en lika hög tillväxt vilket kan påverka kopparpriset negativt.
  • Trenden i kopparpriset är dock avtagande men analytikerkåren ser positivt på kopparn inför 2012.

Koppar - Analytikerkonsensus för år 2012

Naturgas

  • Naturgaspriserna fortsätter sin resa söderut, delvis pga. en högre medeltemperatur i USA. 51% av USAs hushåll använder naturgas för uppvärmning.
  • Naturgas är en av de svåraste råvarorna att lagra. I priset på framtida leveranser ingår lagerkostnader, ränta och försäkring så trots att terminsmarknaden för naturgas ser ut att stå stilla, faller den fritt.
  • Naturgas har tappat nästan 70% sedan finanskrisen men kan tappa ytterligare 50% för att matcha de låga nivåerna som rådde under 90-talet.
  • Tekniskt handlas Naturgas i en negativ trend.

Naturgas - Analytikerkonsensus för år 2012

Majs

  • Den globala majsproduktionen spås nå rekordnivåer under början av 2012 trots minskad produktion i USA.
  • Det genomsnittliga priset spås vara 30 cents lägre än föregående räkenskapsår, enligt USDA.
  • USDA spår en nedgång i majspriset, uppbackat av ökad produktion i såväl Kina som Europa och Kanada samt gynnsamma globala väderförhållande.
  • Den tekniska trenden för majs är nedåtgående med en viktig stödnivå på 572 cents per bushel.

Majs år 2012 - Analytikerkonsensus

Vete

  • Den globala produktionen av vete spås stiga med 5.3% under första halvåret 2012, samtidigt som efterfrågan endast kommer att öka 3.3%, med ett totalt överskott om 10 miljoner ton.
  • Vete har tappat närmre 25% under de senaste året men fortfarande är priset på ca. 6 dollar tillräckligt attraktivt för att bönder ska fortsätta plantera. Ett ökande överskott är således att vänta.
  • Ytterligare faktorer som talar för en fortsatt nedåtgående trend är rädslan för en global recession där oron för att världens största veteimportör, Kina, ska dra i handbromsen.

Analytikerkonsensus för vete år 2012

Socker

  • Överskottet av socker har mer än halverats sedan maj.
  • Dåliga väderförhållanden i Brasilien har fått analytiker att revidera sockerskörden med nästan 20%.
  • Sockerproduktionen i Indien väntas fortfarande växa. Dock med blygsamma 8%, att jämföra med förra årets tillväxt på 25%.

Socker - Analytikerkonsensus år 2012

Bomull

  • Förra året rusade bomull med en nästan fördubblad kursuppgång. I år har läget varit annorlunda. Rekordskördar och svagare efterfrågan har tryckt ned bomullspriset rejält.
  • Trots en kraftig nedgång ligger bomullspriset på historiskt höga nivåer och en halvering av bomullspriset är inte otänkbart.
  • Det höga priset har återställt balansen i tillgång och efterfråga.
  • Trots extrem torka i USA har goda skördar i Kina och Indien täckt upp detta bortfall.
  • I dagsläget ligger genomsnittsinvesteraren i långa positioner men säljarna blir fler och fler.

Bomull - Analytikerkonsensus år 2012

 

[box]Denna uppdatering är producerat av SIP Nordic och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]

Ansvarsbegränsning

Detta produktblad utgör endast marknadsföring och har sammanställts av SIP Nordic Fondkommission AB.

Innehållet ger inte fullständig information avseende det finansiella instrumentet. Investerare uppmanas att del av prospekt och slutliga villkor, vilka finns tillgängliga på: www.rbsbank.se/markets, innan ett investeringsbeslut tas.

Förekommande exempel är simulerade och baseras på SIP Nordics egna beräkningar och antaganden, en person som använder andra data eller antaganden kan nå andra resultat. Administrativa avgifter och transaktionsavgifter påverkar den faktiska avkastningen.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Analys

Tightening fundamentals – bullish inventories from DOE

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

The latest weekly report from the US DOE showed a substantial drawdown across key petroleum categories, adding more upside potential to the fundamental picture.

Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB
Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB

Commercial crude inventories (excl. SPR) fell by 5.8 million barrels, bringing total inventories down to 415.1 million barrels. Now sitting 11% below the five-year seasonal norm and placed in the lowest 2015-2022 range (see picture below).

Product inventories also tightened further last week. Gasoline inventories declined by 2.1 million barrels, with reductions seen in both finished gasoline and blending components. Current gasoline levels are about 3% below the five-year average for this time of year.

Among products, the most notable move came in diesel, where inventories dropped by almost 4.1 million barrels, deepening the deficit to around 20% below seasonal norms – continuing to underscore the persistent supply tightness in diesel markets.

The only area of inventory growth was in propane/propylene, which posted a significant 5.1-million-barrel build and now stands 9% above the five-year average.

Total commercial petroleum inventories (crude plus refined products) declined by 4.2 million barrels on the week, reinforcing the overall tightening of US crude and products.

US DOE, inventories, change in million barrels per week
US crude inventories excl. SPR in million barrels
Fortsätt läsa

Analys

Bombs to ”ceasefire” in hours – Brent below $70

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

A classic case of “buy the rumor, sell the news” played out in oil markets, as Brent crude has dropped sharply – down nearly USD 10 per barrel since yesterday evening – following Iran’s retaliatory strike on a U.S. air base in Qatar. The immediate reaction was: “That was it?” The strike followed a carefully calibrated, non-escalatory playbook, avoiding direct threats to energy infrastructure or disruption of shipping through the Strait of Hormuz – thus calming worst-case fears.

Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB
Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB

After Monday morning’s sharp spike to USD 81.4 per barrel, triggered by the U.S. bombing of Iranian nuclear facilities, oil prices drifted sideways in anticipation of a potential Iranian response. That response came with advance warning and caused limited physical damage. Early this morning, both the U.S. President and Iranian state media announced a ceasefire, effectively placing a lid on the immediate conflict risk – at least for now.

As a result, Brent crude has now fallen by a total of USD 12 from Monday’s peak, currently trading around USD 69 per barrel.

Looking beyond geopolitics, the market will now shift its focus to the upcoming OPEC+ meeting in early July. Saudi Arabia’s decision to increase output earlier this year – despite falling prices – has drawn renewed attention considering recent developments. Some suggest this was a response to U.S. pressure to offset potential Iranian supply losses.

However, consensus is that the move was driven more by internal OPEC+ dynamics. After years of curbing production to support prices, Riyadh had grown frustrated with quota-busting by several members (notably Kazakhstan). With Saudi Arabia cutting up to 2 million barrels per day – roughly 2% of global supply – returns were diminishing, and the risk of losing market share was rising. The production increase is widely seen as an effort to reassert leadership and restore discipline within the group.

That said, the FT recently stated that, the Saudis remain wary of past missteps. In 2018, Riyadh ramped up output at Trump’s request ahead of Iran sanctions, only to see prices collapse when the U.S. granted broad waivers – triggering oversupply. Officials have reportedly made it clear they don’t intend to repeat that mistake.

The recent visit by President Trump to Saudi Arabia, which included agreements on AI, defense, and nuclear cooperation, suggests a broader strategic alignment. This has fueled speculation about a quiet “pump-for-politics” deal behind recent production moves.

Looking ahead, oil prices have now retraced the entire rally sparked by the June 13 Israel–Iran escalation. This retreat provides more political and policy space for both the U.S. and Saudi Arabia. Specifically, it makes it easier for Riyadh to scale back its three recent production hikes of 411,000 barrels each, potentially returning to more moderate increases of 137,000 barrels for August and September.

In short: with no major loss of Iranian supply to the market, OPEC+ – led by Saudi Arabia – no longer needs to compensate for a disruption that hasn’t materialized, especially not to please the U.S. at the cost of its own market strategy. As the Saudis themselves have signaled, they are unlikely to repeat previous mistakes.

Conclusion: With Brent now in the high USD 60s, buying oil looks fundamentally justified. The geopolitical premium has deflated, but tensions between Israel and Iran remain unresolved – and the risk of missteps and renewed escalation still lingers. In fact, even this morning, reports have emerged of renewed missile fire despite the declared “truce.” The path forward may be calmer – but it is far from stable.

Fortsätt läsa

Analys

A muted price reaction. Market looks relaxed, but it is still on edge waiting for what Iran will do

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Brent crossed the 80-line this morning but quickly fell back assigning limited probability for Iran choosing to close the Strait of Hormuz. Brent traded in a range of USD 70.56 – 79.04/b last week as the market fluctuated between ”Iran wants a deal” and ”US is about to attack Iran”. At the end of the week though, Donald Trump managed to convince markets (and probably also Iran) that he would make a decision within two weeks. I.e. no imminent attack. Previously when when he has talked about ”making a decision within two weeks” he has often ended up doing nothing in the end. The oil market relaxed as a result and the week ended at USD 77.01/b which is just USD 6/b above the year to date average of USD 71/b.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

Brent jumped to USD 81.4/b this morning, the highest since mid-January, but then quickly fell back to a current price of USD 78.2/b which is only up 1.5% versus the close on Friday. As such the market is pricing a fairly low probability that Iran will actually close the Strait of Hormuz. Probably because it will hurt Iranian oil exports as well as the global oil market.

It was however all smoke and mirrors. Deception. The US attacked Iran on Saturday. The attack involved 125 warplanes, submarines and surface warships and 14 bunker buster bombs were dropped on Iranian nuclear sites including Fordow, Natanz and Isfahan. In response the Iranian Parliament voted in support of closing the Strait of Hormuz where some 17 mb of crude and products is transported to the global market every day plus significant volumes of LNG. This is however merely an advise to the Supreme leader Ayatollah Ali Khamenei and the Supreme National Security Council which sits with the final and actual decision.

No supply of oil is lost yet. It is about the risk of Iran closing the Strait of Hormuz or not. So far not a single drop of oil supply has been lost to the global market. The price at the moment is all about the assessed risk of loss of supply. Will Iran choose to choke of the Strait of Hormuz or not? That is the big question. It would be painful for US consumers, for Donald Trump’s voter base, for the global economy but also for Iran and its population which relies on oil exports and income from selling oil out of that Strait as well. As such it is not a no-brainer choice for Iran to close the Strait for oil exports. And looking at the il price this morning it is clear that the oil market doesn’t assign a very high probability of it happening. It is however probably well within the capability of Iran to close the Strait off with rockets, mines, air-drones and possibly sea-drones. Just look at how Ukraine has been able to control and damage the Russian Black Sea fleet.

What to do about the highly enriched uranium which has gone missing? While the US and Israel can celebrate their destruction of Iranian nuclear facilities they are also scratching their heads over what to do with the lost Iranian nuclear material. Iran had 408 kg of highly enriched uranium (IAEA). Almost weapons grade. Enough for some 10 nuclear warheads. It seems to have been transported out of Fordow before the attack this weekend. 

The market is still on edge. USD 80-something/b seems sensible while we wait. The oil market reaction to this weekend’s events is very muted so far. The market is still on edge awaiting what Iran will do. Because Iran will do something. But what and when? An oil price of 80-something seems like a sensible level until something do happen.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära