Följ oss

Analys

Råvaruplanket: Politiska spel avgör råvarornas andra halvår

Publicerat

den

Handelsbanken - Råvarubrevet - Nyhetsbrev om råvaror

Kvartalsrapport för råvaror från HandelsbankenUtbudsstörningar balanserar oljemarknaden

Sedan mars då vi trodde att nästa rörelse för oljan skulle bli ner har oljan stigit kraftigt. Ökad aktivitet i skifferfälten som vi väntade oss då, har börjat synas nu istället, nästan tre månader senare. Det vittnar om hur pressade skifferproducenterna har varit. Samtidigt har utbudsstörningar snabbt förbättrat marknadsbalansen. Andra halvåret blir nu ett svårt vågspel på hur Nigeria och Venezuelas komplexa produktion utvecklar sig. Vi tror fortfarande att priserna kommer ner något, men inte så mycket som i mars och vi ser helt klart ökad risk på uppsidan i vårt prisantagande med Brent kring USD 40 i slutet av året.

Råvaror och KinaBasmetallerna spretar

Av våra ”key case” detta år, stigande zink och nickelpriser har zink tagit fart och stigit med 30 % så här långt. Nickel ligger dock kvar trots att marknadsbalansen ser allt mer ansträngd ut. Efter zinkuppgången håller vi nickel som främsta råvara med chans att stiga 15 % i pris till slutet av året med vårt prismål på USD 10600. Zink håller vi kvar på USD 2200 och koppar tar vi ner från USD 5000 till USD 4500 då gruvbolagen fortsätter öka produktionen och Kina inte svarar upp till ökad efterfrågan.

Fed velar och Brexit spökar

Fed:s ledare, Yellen behöll utsagan om två höjningar i år. Guld och ädelmetallers starka korrelation till huruvida Fed höjer eller ej skapar risk på nedsidan i ädelmetallerna då två höjningar inte är prissatta i marknaden. I andra vågskålen ligger veckans utkomst från omröstningen i Storbritannien. Ett tydligt ”lämna EU” resultat, låt säga 60-40 tror vi är gnistan till ett ny hållbar guldprisuppgång där kommande val i Spanien, Belgien och Holland kan ge influenser som ökar intresset för guld som säker hamn. Vår prognos med guld till USD 1300 har precis infallit och vi höjer den till USD 1400 på större sannolikhet för europeiskt tumult än en aggressivt räntehöjande Fed under andra halvåret.

Vår syn för Q3 och Q4 2016:

Vår syn för Q3 och Q4 2016

Basmetaller

BasmetallerEfterfrågan stjälper snarare än hjälper

Förra kvartalet höjde vi utsikterna för koppar, baserat på bättre makrodata i Kina. Tre månader senare har det visat sig att trenden inte var hållbar och efterfrågan från Kina snarare tynger än stärker basmetallerna. I den miljön är det på utbudssidan vi letar för att hitta olika fundamenta för metallerna.

Zink sticker ut

Marknadsbalansen för zink har halkat ner i brist efter att den väl annonserade historien om stora gruvor som stänger då de är utbrutna börjar synas i data. Redan före jul skeppade den största av dem, Century sin sista malm men det är först nu som det verkligen börjar märkas och priserna stiger. Den långa ledtiden förklaras av den svaga efterfrågan. Trots att zink har stigit 30% till sin topp i år tror vi att den här historien har mer kraft och behåller vårt målpris på USD 2200, 8% över dagens pris.

Nickel näst på tur?

Näst efter zink har vi hållit nickel som mest trolig att hamna i underskott. Efter Indonesiens exportförbud på latteritmalm 2014 har det dröjt oväntat länge före marknadsbalansen stramats åt. Fillipinerna började ta en del av Indonesien marknadsandel och Kina som är köparen av malmen hade bunkrat lager. Nu sinar lagren och exporten från Filipinerna minskar efter politiska restriktioner för att värna miljön. Vi ser 15% uppsida till USD 10,600 i nickel under andra halvåret.

Aluminium och koppar svagast fundamenta

Erfarenheterna från årets minicykel i Kina har tydligt visat att aluminium är den basmetall där avställd kapacitet snabbast kommer i produktion när priserna stiger. Det hindrar alla prisuppgångar från att bli långvariga. Givet vår syn att energipriserna bör dämpas något under andra halvåret så ser vi att aluminium återvänder till USD 1500-1550.

Kopparproduktionen ökade inte riktigt som förväntat förra året men gruvbolagen håller kvar sina expansionsplaner, de har snarare försenats något än bordlagts. Kinesiska efterfrågan har varit svagare än väntat i år, trots bättre makrodata. Det senaste trenden med stigande lager på LME är oroande då det sannolikt är metall som hållits utanför marknaden i Kina tidigare. Vi sänker vår prognos tillbaka till USD 4500 från det tillfälliga lyftet till USD 5000 förra kvartalet.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Energi

EnergiUtbudsstörningarna högsta på fem år

Efter att spenderat det mesta av januari och februari omkring 30-strecket studsade oljan plötsligt upp i mitten av mars. Utbudsstörningar i Irak, Nigeria, Venezuela och Kanada samtidigt som USA:s skifferolja minskade produktionen i sviterna av de låga priserna ligger bakom uppgången.

Temporära eller strukturella

Just nu gör marknaden skillnad på strukturella produktionsnedgångar som skifferolja som inte klarade prisnedgången under första kvartalet och därför minskar produktionen. Andra nedgångar är temporära, dit räknas branden i Kanada som tvingat producenterna av oljesand att evakuera personal men också nedgången i Nigeria och Venezuela. Produktionsfaciliteterna i oljesanden är inte skadade och väntas vara i full produktion i slutet av juni och bidrar då till att öka produktionsöverskottet igen.

De svaga i OPEC rebalanserar

Nigeria och Venezuela ser vi som mycket större långsiktiga hot. I Venezuela har staten sänkt antalet arbetsdagar för statligt anställda från fem till två efter brist på medel att betala ut löner. All oljeproduktion sker genom det statliga oljebolaget. Produktionen har gått ner och lägre produktion ger ytterligare lägre intäkter till staten. I Nigeria anfaller militanta grupper som tidigare fick monetära stöd av staten oljeproduktionssystemet i protest mot att utländska oljebolag fortsätter produktionen när landet får allt sämre finanser. När produktionen faller får staten ännu sämre möjligheter att ”köpa sig fri” från aktivisternas attacker. Båda länderna är alltså inne i en negativ spiral som är svår att bryta och det ökar riskerna för oljepriset under andra halvåret. Vårt huvudscenario är dock fortfarande att oljan faller tillbaka något när skifferproduktion börjar öka i slutet av tredje kvartalet och Kanadas oljesand är tillbaka i full produktion.

Kol stärker elpriserna

Kolpriserna har inte bara slutat falla utan även vänt upp sedan april. Tillsammans med stigande olja har de längre elterminerna stigit omkring 45 % sedan botten i februari. Kolprisuppgången tror vi främst beror på svagare USD efter Feds uteblivna räntehöjningar. Kolproducenterna har produktionskostnad i lokal valuta och säljer i USD.

Ädelmetaller

ÄdelmetallFeds huvudvärk är guldets gnista

Vi har tidigare argumenterat för att Feds supermjuka penningpolitik var den främsta drivkraften till guldprisuppgången efter finanskrisen. Guld föll också kraftigt när Fed började med ”tapering”. Efter att Fed startat höjningscykeln i december 2015 har mycket utvecklats på ett ogynnsamt vis för den Amerikanska centralbanken. Makrodata har visserligen förbättrats och finansiella marknader har i stort återhämtat sig sedan decemberhöjningen. Osäkerheten i marknaden består dock och det är långt kvar till räntemarknaden åter prisar höjningar från Fed likt vid decembermötet.

Vid junimötet hade Yellen chansen med valde att prata bort risken för en höjning en vecka före mötet. Fed indikerar dock fortfarande två höjningar i år. Troligen väljer de att höja i september och december. Om de höjer. Räntemarknaden prissätter knappt 40% sannolikhet för en höjningen före årsskiftet. Om Fed överraskar och höjer två gånger enligt sin utsago betyder det högst sannolikt att guld faller i pris.

Europa i nytt tumult

I andra vågskålen ligger det tumultartade scenario som målas upp för Europa om Storbritannien röstar för att tydligt lämna EU. Ett resultat med knapp majoritet för att lämna betyder sannolikt inte så mycket men en 60-40 för att lämna betyder att man ska ut och kommer sannolikt starta en opinionsvåg i andra länder som blir negativ för finansiella marknader. I sådan miljö brukar guld ha sin bästa tid. Tyvärr ser vi politisk turbulens som drivkraft, eventuellt tillsammans med en avvaktade Fed som mer sannolikt än en aggressivt räntehöjnade Fed. Därmed fortsätter vi tro på högre guld och ädelmetaller och lyfter guldprognosen med USD 100 till USD 1400.

Jordbruk

JordbrukHög risk i vete

Vete i Paris har fallit tillbaka ner mot årets lägsta nivåer efter en tillfällig uppgång i början av juni. Regn och översvämningar i Europa och Ryssland låg bakom mycket av uppgången. När nu vädret blir bättre faller priserna tillbaka igen. I USA är omständigheterna närmst perfekta med torrt väder i Södern där skörden nu är igång samtidigt som Norra delarna får regn, passande för de senare grödorna där.

Väderproblemen har försenat det prisfall vi tänkte oss för tre månader sedan. Trots det ser vi inget, förutom väderproblem i något av de större odlingsområdena som kan vända pristrenden. Terminer med längre löptid handlas till en stor premie, främst en riskpremie för eventuellt sämre skörd. Normalt faller denna riskpremie ur successivt fram till skörd. Vi fortsätter tro på priser kring 140 EUR/ton vid årets skörd, en prövning som kan komma att balansera produktionen för nästa år och därmed dämpa lageruppbyggnaden.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Sojalagren faller

Globala lager av sojabönor har justerats ner successivt. Främst har det skett efter regn Argentina. Lagerjusteringen ger visst stöd till vete och majs via substitution, om än i mindre utsträckning än mellan vete och majs. Lägre sojalager kan vara en riskfaktor att se upp med framöver och vi ser sojaskörden som den mest viktiga faktorn att bevaka i år.

[box]SHB Råvarukommentar är producerat av Handelsbanken och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]

Ansvarsbegränsning

Detta material är producerat av Svenska Handelsbanken AB (publ) i fortsättningen kallad Handelsbanken. De som arbetar med innehållet är inte analytiker och materialet är inte oberoende investeringsanalys. Innehållet är uteslutande avsett för kunder i Sverige. Syftet är att ge en allmän information till Handelsbankens kunder och utgör inte ett personligt investeringsråd eller en personlig rekommendation. Informationen ska inte ensamt utgöra underlag för investeringsbeslut. Kunder bör inhämta råd från sina rådgivare och basera sina investeringsbeslut utifrån egen erfarenhet.

Informationen i materialet kan ändras och också avvika från de åsikter som uttrycks i oberoende investeringsanalyser från Handelsbanken. Informationen grundar sig på allmänt tillgänglig information och är hämtad från källor som bedöms som tillförlitliga, men riktigheten kan inte garanteras och informationen kan vara ofullständig eller nedkortad. Ingen del av förslaget får reproduceras eller distribueras till någon annan person utan att Handelsbanken dessförinnan lämnat sitt skriftliga medgivande. Handelsbanken ansvarar inte för att materialet används på ett sätt som strider mot förbudet mot vidarebefordran eller offentliggörs i strid med bankens regler.

Analys

OPEC+ in a process of retaking market share

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Oil prices are likely to fall for a fourth straight year as OPEC+ unwinds cuts and retakes market share. We expect Brent crude to average USD 55/b in Q4/25 before OPEC+ steps in to stabilise the market into 2026. Surplus, stock building, oil prices are under pressure with OPEC+ calling the shots as to how rough it wants to play it. We see natural gas prices following parity with oil (except for seasonality) until LNG surplus arrives in late 2026/early 2027.

Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB
Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB

Oil market: Q4/25 and 2026 will be all about how OPEC+ chooses to play it
OPEC+ is in a process of unwinding voluntary cuts by a sub-group of the members and taking back market share. But the process looks set to be different from 2014-16, as the group doesn’t look likely to blindly lift production to take back market share. The group has stated very explicitly that it can just as well cut production as increase it ahead. While the oil price is unlikely to drop as violently and lasting as in 2014-16, it will likely fall further before the group steps in with fresh cuts to stabilise the price. We expect Brent to fall to USD 55/b in Q4/25 before the group steps in with fresh cuts at the end of the year.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

Natural gas market: Winter risk ahead, yet LNG balance to loosen from 2026
The global gas market entered 2025 in a fragile state of balance. European reliance on LNG remains high, with Russian pipeline flows limited to Turkey and Russian LNG constrained by sanctions. Planned NCS maintenance in late summer could trim exports by up to 1.3 TWh/day, pressuring EU storage ahead of winter. Meanwhile, NE Asia accounts for more than 50% of global LNG demand, with China alone nearing a 20% share (~80 mt in 2024). US shale gas production has likely peaked after reaching 104.8 bcf/d, even as LNG export capacity expands rapidly, tightening the US balance. Global supply additions are limited until late 2026, when major US, Qatari and Canadian projects are due to start up. Until then, we expect TTF to average EUR 38/MWh through 2025, before easing as the new supply wave likely arrives in late 2026 and then in 2027.

Fortsätt läsa

Analys

Manufacturing PMIs ticking higher lends support to both copper and oil

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Price action contained withing USD 2/b last week. Likely muted today as well with US closed. The Brent November contract is the new front-month contract as of today. It traded in a range of USD 66.37-68.49/b and closed the week up a mere 0.4% at USD 67.48/b. US oil inventory data didn’t make much of an impact on the Brent price last week as it is totally normal for US crude stocks to decline 2.4 mb/d this time of year as data showed. This morning Brent is up a meager 0.5% to USD 67.8/b. It is US Labor day today with US markets closed. Today’s price action is likely going to be muted due to that.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

Improving manufacturing readings. China’s manufacturing PMI for August came in at 49.4 versus 49.3 for July. A marginal improvement. The total PMI index ticked up to 50.5 from 50.2 with non-manufacturing also helping it higher. The HCOB Eurozone manufacturing PMI was a disastrous 45.1 last December, but has since then been on a one-way street upwards to its current 50.5 for August. The S&P US manufacturing index jumped to 53.3 in August which was the highest since 2022 (US ISM manufacturing tomorrow). India manufacturing PMI rose further and to 59.3 for August which is the highest since at least 2022.

Are we in for global manufacturing expansion? Would help to explain copper at 10k and resilient oil. JPMorgan global manufacturing index for August is due tomorrow. It was 49.7 in July and has been below the 50-line since February. Looking at the above it looks like a good chance for moving into positive territory for global manufacturing. A copper price of USD 9935/ton, sniffing at the 10k line could be a reflection of that. An oil price holding up fairly well at close to USD 68/b despite the fact that oil balances for Q4-25 and 2026 looks bloated could be another reflection that global manufacturing may be accelerating.

US manufacturing PMI by S&P rose to 53.3 in August. It was published on 21 August, so not at all newly released. But the US ISM manufacturing PMI is due tomorrow and has the potential to follow suite with a strong manufacturing reading.

US manufacturing PMI by S&P
Source: Bloomberg
Fortsätt läsa

Analys

Crude stocks fall again – diesel tightness persists

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

U.S. commercial crude inventories posted another draw last week, falling by 2.4 million barrels to 418.3 million barrels, according to the latest DOE report. Inventories are now 6% below the five-year seasonal average, underlining a persistently tight supply picture as we move into the post-peak demand season.

Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB
Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB

While the draw was smaller than last week’s 6 million barrel decline, the trend remains consistent with seasonal patterns. Current inventories are still well below the 2015–2022 average of around 449 million barrels.

Gasoline inventories dropped by 1.2 million barrels and are now close to the five-year average. The breakdown showed a modest increase in finished gasoline offset by a decline in blending components – hinting at steady end-user demand.

Diesel inventories saw yet another sharp move, falling by 1.8 million barrels. Stocks are now 15% below the five-year average, pointing to sustained tightness in middle distillates. In fact, diesel remains the most undersupplied segment, with current inventory levels at the very low end of the historical range (see page 3 attached).

Total commercial petroleum inventories – including crude and products but excluding the SPR – fell by 4.4 million barrels on the week, bringing total inventories to approximately 1,259 million barrels. Despite rising refinery utilization at 94.6%, the broader inventory complex remains structurally tight.

On the demand side, the DOE’s ‘products supplied’ metric – a proxy for implied consumption – stayed strong. Total product demand averaged 21.2 million barrels per day over the last four weeks, up 2.5% YoY. Diesel and jet fuel were the standouts, up 7.7% and 1.7%, respectively, while gasoline demand softened slightly, down 1.1% YoY. The figures reflect a still-solid late-summer demand environment, particularly in industrial and freight-related sectors.

US DOE Inventories
US Crude inventories
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära