Nyheter
Vetepriset stiger när torkan minskar utbudet

Vetepriset steg i förra veckan och handlas nu till sin högsta nivå på över fem år efter det att glödande hett väder gör att spannmålen torkar bort. ”Det är så torrt västerut att vi inte har haft ett mätbart regn i södra centrala Kansas, i Wichita-området, på över en månad sedan 11 september,” berättade Justin Gilpin, vd för Kansas Wheat, till World-Grain. ”Det är dammiga förhållanden i östra Colorado och sydvästra Kansas.”
Cirka 36 procent av den amerikanska vinterveteproduktionen ligger i områden som lider av torka i mitten av oktober, enligt US Department of Agriculture. Det allvarligaste värden, exceptionell torka, påverkar relativt små områden i östra Colorado och Texas panhandle.

Det är inte bara USA som upplever torka, extrem torka och värme i Ryssland är en annan faktor som bidrar till den globala prisuppgången, rapporterade Wall Street Journal.
Enligt US National Oceanic and Atmospheric Administration utgjorde de tre månaderna från juni till augusti den hetaste sommaren som någonsin registrerats för hela norra halvklotet.
”Fönstret för att få vintervete att gro och etablera sig innan viloläge minskar snabbt”, sa Chicago-baserade RJO Futures i en analys. ”En fortsatt brist på regn de närmaste veckorna kan avsevärt skada utvecklingen.”
Nyheter
Aktier i guldbolag laggar priset på guld

Sedan år 2013 har aktierna i bolag som producerar guld inte alls hängt med prisutvecklingen på guld. I takt med att guldpriset har stigit så har avståndet bara blivit större. Detta trots att riskaptiten på aktiemarknaden i stort är högt.
I diagrammet jämförs priset på guld med Arca Gold Bugs Index, där indexet består av flera av de största guldbolagen.
Nyheter
Guld når sin högsta nivå någonsin, nu även justerat för inflation

Guld har slagit prisrekord efter prisrekord det senaste året och nu har ädelmetallen tagit det hela till en ny nivå. När man mäter priser över längre tid kan det vara relevant att justera för inflation. Inflation kan mätas på många olika sätt, men vad guldet nu har gjort är att passera alla sätt och nå sin högsta nivå någonsin oavsett vad.
Det har varit en pristopp från år 1980 som har varit högre när man justerat för inflation, men även den har alltså nu fått se sig överträffad.
Nyheter
Mahvie Minerals i en guldtrend

Mahvie Minerals är inriktade på guld och med ett guldpris som rusat i höjden och inte visar några tecken på att avta så har företaget hamnat i en trevlig position. VD Per Storm presenterar verksamheten och svarar på frågor.
-
Nyheter3 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter3 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Analys4 veckor sedan
Brent sideways on sanctions and peace talks
-
Nyheter4 veckor sedan
Ett samtal om koppar, kaffe och spannmål
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommarens torka kan ge högre elpriser i höst
-
Analys3 veckor sedan
Brent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland
-
Analys3 veckor sedan
Increasing risk that OPEC+ will unwind the last 1.65 mb/d of cuts when they meet on 7 September