Följ oss

Nyheter

Live stock – Vilda Western för råvarumäklarna

Publicerat

den

Nötkreatur - Live stockLive stock eller levande boskap avser till nötkreatur (kor) som har nått den erforderliga vikten för slakt. Live stock skiljer sig därmed från feeder cattle, som är de yngre djur som fortfarande håller på att födas upp.

Futures på levande nötkreatur handlas på Chicago Mercantile Exchange, CME, under kortnamnet LC och priset anges i cent per pund. I det elektroniska handelssystemet används förkortningen LE.

Under 2007 var detaljhandelsvärdet på allt amerikanskt nötkött 74 miljarder USD. Priserna på nötkött styrs delvis på tillgången och efterfrågan av foder. Det är därför inte ovanligt att en kraftig torka, något som leder till en minskning i höbeståndet, leder till sjunkande priser på nötkött eftersom fler djur då slaktas och skickas till marknaden. Kortsiktigt medför detta sjunkande priser, men på lång sikt innebär det prisökningar, då de kor som gått till slakt inte längre kan producera kalvar, vilket i sin tur höjer de långsiktiga priserna.

Produktion av nöt- respektive fläskkött på den amerikanska marknaden

Produktion av nötkött och fläskkött

Trender

Priserna på nötkött är starkt korrelerade till en gynnsam prissättning på foder, såsom majs och sojabönor, som utgör majoriteten av kostnaderna för djuruppfödning. Priset på majs har stigit kraftigt sedan början av 2007 – mer än 60 % under 2007 och början av 2008 – i och med att etanolproducenter har ökat sin efterfrågan på varan eftersom stigande oljepriser i sin tur har ökat efterfrågan på etanol.

Majs är även den viktigaste insatsvaran för många andra livsmedel, såsom majssirap som visar en ökad global efterfrågan. Samtidigt visar rapporter från det amerikanska Jordbruksdepartementet att det planerades 8 procent mindre majs under 2008 jämfört med 2007. Priset på foder kan således komma att drivas upp, vilket på lång sikt kan driva upp priset på nötkött.

En ökad global efterfrågan driver upp priset på nötkött

Under 2007 ökade konsumtionen av nötkött med en årlig takt om 5 procent i utvecklingsländerna och under perioden 1990 till 2007 fördubblades per capita-konsumtionen av kött i Kina. När 1,3 miljarder människor äter dubbelt så mycket kött än vad de gjort tidigare ökar efterfrågan märkbart, vilket pressar priserna uppåt.

Tillgången på nötkreatur styrs av vädret

Jordbrukarna är beroende av en god tillgång till foder – gräs och vete – för att kunna mata korna under sommaren och hösten. Under perioder av torka växer det inte tillräckligt för att lantbrukarna skall kunna använda sitt foder för att kunna föda sin boskap. Bönderna tvingas då använda sina reservlager för att kunna hålla liv i sina besättningar.

Importförbud ger minskad tillgång och ökade priser

När larmrapporter, såsom fall av galna kosjukan, når marknaden, orsakar detta ofta förbud mot att importera nötkreatur från andra länder, vilket krymper utbudet regionalt och priserna på nötkött ökar. 2003 drog till exempel ett förbud av import av kanadensiska nötkreatur ned det amerikanska utbudet med 8 % och bidrog till en 30% ökning av priserna på levande boskap.

Historiska data

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Prognos för marknadspriset på nötkött

Leveransdatum

Futures på levande boskap går till leverans årligen i februari, april, juni, augusti, oktober och december, således alla jämna månader.

Leveransdatum för futures på live stock

*2 avser årtalet, vilket betyder att tickern LCJ2 avser leverans av levande boskap i april 2012.

 

Kontraktsspecifikationer

Kontraktstorlek

På Chicago Mercantile Exchange (CME) avser ett futureskontrakt levande boskap 40.000 pund, cirka 1.800 kilo.

Daglig prisavvikelse

0,03 USD per pund över eller under föregående dags avräkningspris.

Trading Hours

På CME Globex elektronisk plattform: Måndag 09:05 till fredag 13:55 med dagliga handelsstopp mellan 16:00 till 17:00, US Central Time.

Open Outcry: Måndag till fredag, 9:05 till 13:00

Sista handelsdagen

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Sista handelsdagen på terminer med levande boskap på Chicago Mercantile Exchange är 24:00 torsdagen i likvidmånaden, november undantaget.

Leveranskvalité

Leverans av levande boskap på Chicago Mercantile Exchange avser levande stutar (oxar) av Yield Grade 3, 55% Choice och 45 % Select.

Nyheter

Fortum undersöker möjligheten för ytterligare pumpkraft på tre platser i Sverige

Publicerat

den

Visualisering av pumpkraft,

Idag presenterar Fortum en förstudie för ny pumpkraft i Sverige. Målsättningen är att klargöra om förutsättningar finns för att i ett senare skede kunna ta ett investeringsbeslut. Utgångspunkten för Fortum är att ny pumpkraft kan bidra till både ett leveranssäkert elsystem och vara ekonomiskt lönsam.

Förstudiearbetet kommer att pågå under ca två år och under den tiden ska ekonomiska, miljömässiga och regulatoriska utmaningar och möjligheter för ny pumpkraft grundligt gås igenom. Tre geografiska områden kommer att undersökas: Lekstjärnen i Älvdalens kommun i Dalarna, samt Bastvålen och Höljessjön i Torsby kommun i Värmland.

Redan idag driver Fortum tre pumpkraftverk; Kymmen, Letten och Eggsjön, samtliga i Värmland. Den installerade kapaciteten i dessa pumpkraftverk är 89,5 megawatt. Vad den potentiella effektökningen från eventuella framtida pumpkraftverk kan bli kommer att analyseras i förstudien.

I takt med att andelen väderberoende kraftslag som sol- och vindkraft fortsätter att öka, kommer vikten av flexibilitet i elsystemet att bli än större. Flexibla lösningar, som pumpkraft, möjliggör en mer stabil elförsörjning när och där den behövs. Det ger mer förutsägbarhet för hushåll och industrier och därmed även för Fortums kunder.

“Pumpkraftverk ger viktig flexibilitet i elsystemet och har unika egenskaper. Den har en förmåga att både producera och konsumera elektricitet, och därtill lagra energi under långa perioder och i mycket stora mängder. Fortum driver sedan länge tre pumpkraftverk i Värmland och har gedigen kunskap om, och erfarenhet av tekniken.” säger Mikael Lemström, chef för Fortums Vattenkraft.

Inom förstudien kommer detaljerad planering och tekniska och miljömässiga bedömningar att ske, liksom samråd och dialog. Målet är en transparent och kontinuerlig dialog med berörda intressenter.

Fortum undersöker även pumpkraftverk i Finland genom Fortums delägda bolag Kemijoki Oy.

Fortsätt läsa

Nyheter

Guldpriset stiger till över 2900 USD

Publicerat

den

Guld har under en längre tid haft en hög efterfrågan, inte minst från centralbanker i en värld av geopolitiska spänningar. Men även från olika typer av privatinvesterare.

Nu har guldpriset precis passerat 2 900 USD per uns. Donald Trumps handelskrig, och hot om flera faktiska krig, har skapat en enorm osäkerhet i världen. Igår meddelade Trump att USA inför tullar på 25 procent för stål och aluminium. Detta tillsammans fick guldpriset att lyfta. Först passerade terminen 2 900 USD och en stund senare följde spotpriset efter.

Graf över guldpriset per i USD per uns.
Guldpriset per i USD per uns.
Fortsätt läsa

Nyheter

BP-aktien stiger 7 procent på uppgiften att aktivistfonden Elliott har tagit en position

Publicerat

den

BP levererar flygbränslse

BP är det stora oljebolaget som har haft en väldigt dålig utveckling. Företaget har under senare år dragit ner på satsningar i olja och gas för att i stället satsa på förnybar energi. Det visade sig vara ett stort misslyckande. På senare tid har företaget börjat fokusera mer på olja och gas igen, samtidigt som man ser över satsningarna på förnybart.

Att aktien i huvudtaget handlas på den nivå den gör har vissa hävdat enbart beror på att marknaden förväntar sig att någon aktivist ska komma in och göra något med företaget. Nu verkar det besannas och aktien är denna morgon upp 7 procent. Financial Times skriver att aktivistinvesteraren Elliott Management med Paul Singer i spetsen har köpt in sig i BP.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära