Följ oss

Nyheter

Ukraina vänder mejeritrend

Publicerat

den

Kor i Ukraina

Ukraina är ett land som ofta förknippas med spannmål, och landet är känt som Europas kornbod, även om det ofta är vete som odlas i denna region. Under många år har landets produktion av mjölk minskat som en följd av att antalet djur minskat under 21 år i följd. Från de ukrainska myndigheterna rapporteras emellertid att den långa negativa trenden nu är bruten. Det ser ut som trenden stabiliseras under 2012, för att leda till en modest ökning under 2013.

Effektiviseringen inom mejerinäringen kommer att fortsätta i framtiden, vilket innebär att den ukrainska mjölkproduktionen kommer att fortsätta att öka. Betydande produktionsökningar av obehandlad mjölk är osannolika på grund av de begränsningar som internationella och inhemska krav ställer på ukrainska mejeriprodukter.

Priset på råmjölk väntas vara fortsatt högt till följd av de höga priserna på foder och andra insatsvaror. Trenden för industriella investeringar i ukrainska mjölkgårdar fortsätter, men kortsiktigt kommer det sannolikt att ha en obetydlig inverkan på den totala mjölkproduktionen i landet.

Ost är och kommer förbli den mest lönsamma exporten från mejerinäringen, och då framförallt till Ryssland och övriga OSS-länder. Denna produkt kommer emellertid att få det svårt då det rests hinder i form av sanitära och tekniska krav från destinationsmarknaderna. Av den anledningen förväntas såväl produktion som export för 2012 bli lägre än prognostiserat.

Notabelt är att Ukraina importerar smör, framförallt från Nya Zeeland, Vitryssland och EU. Under 2012 spås denna import öka, även om den är relativt obetydlig eftersom kringkostnader som dyr logistik och tullklarering för importerat smör placerar det i det övre prissegmentet.

Nyheter

Mjölkpriset har gått upp 80 procent på fem år – nu mår bönderna bra

Publicerat

den

Graf över mjölkpriset

Mjölkpriset i Sverige är på en historiskt hög nivå, det har gått upp omkring 80 procent på fem år. Nu känner mjölkbönderna att priset är på en nivå som fungerar för dem. Här blir Thomas Åkerlund på Brorsans Lantbruk intervjuad om utvecklingen och sin verksamhet.

Fortsätt läsa

Nyheter

Den viktiga råvaruvalutan USD faller kraftigt

Publicerat

den

Priset på USD går ner

En stor del av all råvaruhandel och -affärer prissätts i amerikanska dollar. Därför ser man exempelvis ofta att när dollarkursen går ner så går guldpriset upp, den ena förändringen tar ut den andra.

Valutor är något knepigt eftersom alla priser är relativa. För att få en bättre uppfattning om hur USD utvecklas så brukar man använda ett index som mäter USD mot ett flertal andra valutor. Ett av de vanligaste indexen är DXY.

Nedan är en graf över utvecklingen på DXY under handelstimmarna i april. Trumps agerande har fått dollarn att falla kraftigt, där framför allt tre händelser har lett till branta fall.

Utvecklingen på dollarindexet DXY per handelstimme hittills under april.

En svagare dollar gör att råvaror vid samma pris i dollar blir billigare för alla kunder utanför USA. För länder som importerar mycket råvaror är en svagare USD oftast positivt, som exempelvis Indien. För länder som exporterar mycket råvaror är en svagare USD oftast dåligt, som exempelvis Brasilien och Ryssland.

Det finns en stor allmän efterfrågan på guld just nu, men det får även understöd av en svagare USD. För oljeproducenter är utvecklingen desto tråkigare. Samtidigt som USD går ner så går också priset på olja i USD ner. De drabbas av en dubbel negativ effekt.

Trump har hela tiden pratat om att han vill få ner priset på USD då han anser att det är konstgjort högt, så ur det perspektivet är utvecklingen en stor framgång. Sedan var nog inte tanken att det skulle gå ner på detta sätt utan att det skulle ske genom att andra länder tvingades att skriva på avtal om att höja priset på sina valutor.

Fortsätt läsa

Nyheter

Ingenting stoppar guldets uppgång, nu 3400 USD per uns

Publicerat

den

Den allt större geopolitiska oron och Trumps ekonomiska kaos har gett bränsle till guldpriset. Tidigare idag tangerade spotpriset på guld 3400 USD och terminspriset var uppe på 3402 USD. Just nu finns det ingenting som stoppar guldpriset, det tillkommer hela tiden fler köpare. Vi ser dock inte bara en kraftigt uppgång det senaste året, priset har stigit kraftigt under en period på 20 år. Det är egentligen inte så konstigt, för 20 år sedan var världen väldigt mycket fattigare än idag, flera miljarder människor har fått det avsevärt bättre, och om de ekonomierna lägger en liten andel av sin ökade rikedom på guld så slår det igenom.

Spotpriset på guld i USA
Spotpriset på guld i USA.
Spotpriset på guld i USD över lång tid
Spotpriset på guld i USA under lång tid.
Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära