Nyheter
Tre anledningar att äga råvaror

Den stora råvaruhysterin är över, men Goldman Sachs råvarustrateg anger tre anledningar till att råvaror hör hemma i en investerares portfölj.
- Råvaror är ett bra skydd mot fientliga marknader i en tid av stigande geopolitiska risker.
- Betydande terminsrullningseffekt (roll yield) på grund av flaskhalsar i Cushing kommer sannolikt ge stöd för backwardation på energimarknaderna in på hösten.
- Korrelationen fortsätter att minska både mellan olika råvaror och mellan råvaror och andra tillgångsslag. Det gör att råvaruinvesteringar är ett bra sätt att diversifiera sin porfölj.
Prognoser för priser på olika råvaror
I sin senaste rapport Commodity Watch ger Goldman Sachs prognoser på 12 månaders sikt för ett antal råvaror. Flera av prognoserna är marginellt lägre än dagens priser. Några råvaror sticker dock ut:
Naturgas (på Nymex) – Prognosen är 4,25 USD, vilket kan jämföras med 3,67 USD idag. Orsaken är främst att den produktion som varit högre än förväntat den senaste tiden sannolikt kommer att sjunka igen. Goldman Sachs prognos är i linje med vad Bank of America sa tidigare i år.
Aluminium (på LME) – Prognosen är 2100 USD, vilket kan jämföras med 1806 USD idag. Goldman är inte positiva på kort sikt, men tror att produktionen kommer att fortsätta gå ner under året.
Zink (på LME) – Prognosen är 2100 USD, vilket kan jämföras med 1863 USD idag. Goldman anser att det kan vara lite för tidigt att köpa nu, men ser en begränsad nedsida och under de kommande 12 månaderna förväntar dig sig att efterfrågan börjar öka igen.
Guld – Här är prognosen i stället negativ. 1175 USD på tolv månader och 1050 USD till slutet av 2014, vilket kan jämföras med 1327 USD idag. De prognoserna bygger på att aktiviteten i USAs ekonomi börjar ta fart igen och att centralbankens stimulanser minskar.
Det går alltså inte att säga att Goldman Sachs spår ett råvarurally, utan att råvaror åter är ett bra sätt att diversifiera sin portfölj.
Nyheter
Ökat intresse för oljeterminer i Mellanöstern

Dubai Mercantile Exchange (DME), den främsta internationella energiterminsbörsen i Mellanöstern, noterade en ökning med 18 procent i fysiska leveranser jämfört med föregående år, tillsammans med en femtonprocentig ökning av handelsvolymer, under första halvåret 2023, jämfört med samma period förra året.
DME Oman-kontraktet fortsatte att attrahera ett brett spektrum av deltagare från hela världen, vilket understryker dess status som det främsta råoljeriktmärket i East of Suez-marknaden. DME Omans frontmånadshandelsvolymer har ökat från 361 miljoner fat under de första sex månaderna 2022 till 415 miljoner fat för samma period 2023. Den fysiska leveransvolymen nådde 106 miljoner fat från mars till augusti 2023 jämfört med 90 miljoner fat för samma period 2022.
Nyheter
Kan oljepriset nå 100 dollar per fat?

Det internationella råoljepriset har stigit med mer än 10 procent efter att oljeproducenterna Saudiarabien och Ryssland förlängt sina frivilliga produktionsminskningar på sammanlagt 1,3 miljoner fat per dag (bpd) till slutet av året.
Priset på Brent-terminer steg till på 94,63 dollar under veckan som slutade den 15 september, det högsta sedan november 2022. Oljepriset är också på väg mot sin största kvartalsvisa ökning sedan Rysslands invasion av Ukraina under första kvartalet 2022, enligt nyhetsbyrån Reuters.
Olja förväntas handlas högre och kan nå över 95 dollar, men marknadsanalytiker tror att priser som över 100 dollar är tveksamma. ”Marknaderna fruktar att denna trend kan stimulera till en ytterligare avkylning i den amerikanska ekonomin, vilket potentiellt kan minska efterfrågan på råolja”, säger mäklarföretaget Motilal Oswal.
USAs bränsleefterfrågan förväntas också svalna under de kommande månaderna, med slutet av den resetunga sommarsäsongen.
Tidigare den här månaden förlängde oljeproducenterna Saudiarabien och Ryssland sina frivilliga oljeproduktionsminskningar på sammanlagt 1,3 miljoner fat per dag (bpd) till slutet av december 2023. Dessa är ovanpå aprilsänkningarna som överenskommits av OPEC och dess allierade (OPEC+) som löper till slutet av 2024.
Även efter att ha tvivlat på oljepriser över 100 dollar, utesluter mäklarhus och marknadsanalytiker fortfarande inte möjligheten. ”Varje överraskande nedskärning av OPEC+ igen kan ge ytterligare positiv fart och pressa priserna högre över 100 dollar” sade den indiska råvarumäklaren Motilal Oswal.
Nyheter
Oljejättar drar sig ur prospekteringsprojekt i Mexiko

Oljejättarna Chevron och Repsol har slutat prospektera vid två offshoreblock i Mexikos territorialvatten eftersom tidigt arbete antydde att det inte finns tillräckligt med resurser för motivera en fortsatt prospektering av dessa offshoreblock.
De två företagen hade vunnit rättigheterna att utforska blocken vid ett anbud under Mexikos tidigare administration, rapporterade Reuters.
Chevron sade till den mexikanska energiregulatorn att dess arbete vid djupvattenblocket i delstaten Tabasco inte hade gett några lovande resultat. Repsol har aldrig genomfört något meningsfullt prospekteringsarbete vid det grundvattenblock som företaget hade vunnit, enligt den mexikanska kolvätekommissionen – branschtillsynsmyndigheten.
De två företagen är bara de senaste i en lista över utländska oljebolag som vunnit prospekteringsrättigheter och nu återlämnar dem, noterade Reuters i sin rapport. Listan inkluderar BP, Shell och TotalEnergies. Vissa företag har returnerat mer än ett block till den mexikanska staten.
Pena-Nieto-regeringen hade stora ambitioner om Mexikos oljeindustri och lutade sig hårt mot utländska supermajors för att gå i spetsen för en ökning av produktionen. Antalet faktiska upptäckter har emellertid varit mindre än vad den mexikanska regeringen och de utländska prospektörerna hoppats på.
En av dessa upptäckter går emellertid framåt. Trionfältet upptäcktes 2012 och fick nyligen ett sista klartecken från sina majoritetsaktieägare, Australiens Woodside Energy. Woodside äger 60 procent av Trionfältet, medan de återstående 40 procent ägs av Mexikos statliga oljebolag, Pemex. Pemex gick med Woodside in i projektet fem år efter upptäckten eftersom Woodside saknade resurser att utveckla Trion på egen hand.
Woodside förväntar sig en hög avkastning med en kort återbetalningstid på fyra år vid ett budgeterat oljepris om 70 dollar. De reserver som projektet kommer att utnyttja uppskattats till 479 miljoner fat oljeekvivalenter i olja och gas
Woodsides andel uppgår till 287 miljoner fat oljeekvivalenter. Enligt Pemex uppskattningar är Trions bruttoutvinningsbara reserver 485 miljoner fat oljeekvivalenter.
-
Nyheter2 veckor sedan
Africa Oil har fokus på offshore-tillgångar i Nigeria
-
Nyheter3 veckor sedan
EnQuest ska avnotera sina aktier från Nasdaq Stockholm
-
Nyheter3 veckor sedan
Kyawthuite – världens mest sällsynta mineral
-
Nyheter4 veckor sedan
Det svenska fusionsföretaget Novatron Fusion Group får ytterligare kraft med ny investering
-
Nyheter3 veckor sedan
Sveriges största elektrolysanläggning invigs idag
-
Nyheter4 veckor sedan
Kraftigt prisfall på el i höst
-
Nyheter4 veckor sedan
Det finns tillräckligt med koppar
-
Nyheter2 veckor sedan
Tre bra aktier inom olja och gas
Vedde
26 juli, 2013 vid 23:28
Jag tror helt klart på naturgas som en långsiktig och säker investering. Självklart pratar jag, som artikeln, om amerikansk naturgas, dvs den som alla certifikat och ETFer gäller.
Magnus
4 augusti, 2013 vid 15:20
Håller med, en långsiktig position i högre pris på naturgas kan bara bli en vinnare.
Andre Ralvert
12 augusti, 2013 vid 23:59
Är det detta som är ”fracking”? Jag håller själv lite koll på USA nu när de börjar med ”fracking”, och det verkar spännande. Jag såg däremot en debatt på Youtube där de påstod att man hade problem med att oljan (som jag antar kommer med gasen?) var smutsig? Låter detta bekant?
Det kan även vara intressant att investera i livsmedel, speciellt om oljan går upp i pris och konjukturen vänder nedåt. Någon som vet någon livsmedelsorienterad industri och bolag som kan vara intressant att följa?
Hansson
13 augusti, 2013 vid 15:45
Fracking tillsammans med andra tekniker är ett relativt nytt sätt att få fram en annan typ av naturgasreserver som tidigare inte var åtkomliga. När USA fick fart på utvinningen så rasade priset på naturgas för ett par år sedan ner till under 2 USD. Vilket är enormt billigt.
Liknande tekniker kan även användas för att få olja som tidigare inte varit åtkomlig. Sakerna finns nog ofta i närheten av varandra, men tror man bara pumpar en sak i taget.
Att det skulle vara något problem med själva oljan eller gasen har jag inte hört. Alla oljor har olika kvalitet och egenskaper. Däremot finns det ju en del kritik kring att omgivningen kan bli förorenad.
Livsmedel är väldigt intressant. Men hur de förhåller sig till oljepriset har jag inte exakt koll på. Livsmedel kräver en hel del energi att producera, så går oljepriset upp så går kostnaderna upp. Men visst är det väl så att livsmedelspriserna ofta följer med upp om det blir inflation, så det blir något av ett safe haven. Men här gäller det nog att hålla koll på skillanderna mellan olika lisvsmedel och producenter.