Analys
Strategikommentar till Råvarumarknaden

Tillbaka i selen
Det var länge sedan semesterperioden medförde så stora rörelser på råvarumarknaden som i år. Greklandsoro, Kinaoro och starkare USD har varit en cocktail (har alltid tre ingredienser, varav en starkare) som sänkt råvarumarknaden. I analysen nedan har vi kortfattat summerat marknadsrörelserna och vad man ska fästa uppmärksamheten på inför hösten när de flesta nu, tyvärr är tillbaka lagom till sommarvärmen anlänt. Till årsskiftet är vi neutrala till Brentolja och koppar, tror på lägre priser för järnmalm och högre priser för aluminium, zink och nickel men med brasklappen att vi är övertygade om att Indonesien kommer riva upp exportförbudet på nickelmalm senast under 2016.
Oljan i centrum
Vi har länge haft en negativ syn på oljepriset men togs med häpnad av kraften i nedgången de sista två veckorna. Vi sätter utvecklingen kring Irans återkomst till exportmarknaden som det viktigaste kortet under H2 och H1 2016. Vi avviker från konsensus genom att tro att Iran kan nå mycket av sin kapacitet inom sex månader efter att sanktionerna hävs. Iran har kompetens, utrustning och viljan att komma tillbaka. Därefter kommer USA:s skifferproducenter som börjat öka antalet aktiva borriggar igen efter en botten i juni. I tredje hand kommer utsikterna för svagare efterfrågan från Kina efter börstumultet, även här avviker vi från konsensus och tror att Kina snarare kan överraska positivt och absorbera nya marginalfat från Iran – Kina är världens mest priselastiska oljekonsument. Det kommer alltså finnas en tagare av Irans olja men till ett lägre pris. Vi tror på Brent omkring 45-50 vid nyår.
Iran
Iran säger sig vara redo att öka sin produktion med 1 Mbpd inom sex månader efter att sanktionerna hävs. Detta möts med skepsis i omvärlden som jämför Irans återkomst med andra länders oljeproduktion som legat nere. Vi tror att Iran är annorlunda då sanktionerna inte medfört inhemsk politisk splittring såsom till exempel kriget i Libyen. Iran är också ett land som i decennier levt isolerat och har därför tillgång till industriexpertis och nödvändig utrustning från inhemska källor.
USA:s skifferolja
Tematiskt för vårens återhämtning i oljepriset från 46 till USD 67 var den rekordsnabba avställningen av borriggar i USA:s skifferfält. Parallellt drev skifferbolagen en kostnadseffektivisering och när WTI priserna nådde över USD 60 i maj och juni gick det att hedga produktionen för 2016 och 17 på USD 60-65. Med de hedgarna är det nu inte förvånande att antalet riggar stigit med 31 stycken från botten på 659 den 26 juni. Riggarna återvänder till fält av olika typ i olika delstater, varför kostnadsanpassning och hedgar sannolikt ligger bakom en mer uttålig produktion -det handlar inte längre om att flytta riggar till de bästa fälten.
Kopparkollapsen kom med storm
Koppar har varit sista råvara att fortfarande handlas till premium över produktionskostnaden. Efter årets prisnedgång har nu koppar rättat sig i ledet. Ny produktion har varit svår att få till marknaden men under 2015 ser vi ökad produktion som främsta drivkraft till lägre pris. Den höga tillväxttakten är dock kortvarig och koppar liknar inte järnmalm som har överskott i marknadsbalansen inom överskådlig framtid. Redan nästa år avtar tillväxttakten och då kräver lägre priser väsentligt lägre efterfrågan i Kina. Riktigt där är vi inte, trots börskollapsen, och vi tror koppar slutar året omkring dagens nivåer på USD 5000-5500.
Kinas aluminiumproduktion pressar priset till ny intervall
Aluminium har som processmetall varit relativt lättanalyserad. Ledig kapacitet låser in metallen mellan produktionskostnaden och incitamentspriset för att starta upp avställda smältverk. Lägre energipriser har sänkt golv och tak med omkring USD 100. Det som förändrat och försvårat bilden är Kinas omslag till nettoexport av aluminium. Exporten har stabiliserats på höga nivåer efter att de nya vertikalt integrerade smältverken i Inre Mongoliet har poppat upp. Vi tror inte exporten kommer minska men de låga priserna kommer snart tvinga USD producerande smältverk i Väst ur produktion och lyfta priset. Vi tror på priser omkring USD 1700 med en fysisk premie på USD 200 vid årsskiftet.
Nickel handlas långt ner i kostnadskurvan
Nickel störtdök till USD 10683 i början av juli och har efter en initial återhämtning segat sig tillbaka ned under 11000. Kinas export har stabiliserats sig på höga nivåer och pressar marknaden för rostfritt stål i Europa och USA, vilket gör att efterfrågan på LME nickel är låg. Kinas produktion av rostfritt har lyckats ställa om till att använda malm från Filippinerna istället för Indonesien vilket gör att Nickel Pig Iron – industrin fortsätter sin produktion, om än i något lägre volymtermer, vilket kompenseras av att inhemska efterfrågan i Kina svalnat. Priserna är låga men ännu har vi inte sett stängningar av gruvor, vilket borde komma närsom och ge priset stöd. Fram till nyår tror vi på högre priser, drivet av gruvstängningar eller utbudsstörningar. I andra vågskålen ligger risken att Indonesien river upp sitt exportförbud av nickelmalm. Gissningsvis 25% risk att det sker under H2 annars under 2016, vilket kommer föra priserna till nya bottennivåer. Snipp snapp snute så var nickelsagan ute.
Zink – kommer rallyt till slut?
Av sommarens prisnedgångar är zink den som förvånar mest. Det kommande temat med flera stora gruvor som stänger är välbekant och har vid tidigare nedgångar i basmetallpriser gett zink stöd. Zink har också en ovanligt hög andel av produktionen i USD-länder (inkl Kina), varför den starkare dollarn inte ger producenterna någon fördel. Kommande zinkprojekt som delvis ska kompensera för de kommande stängningarna av några få stora gruvor kräver zinkpriser över USD 2200. Vi tror därför att zink stiger fram till nyår med riktpris på 2200.
Varje nytt ton järnmalm kräver nu att ett gammalt stängs ner
Under 2015 har det blivit allt mer uppenbart att toppen i Kinas stålproduktion inföll under 2014. Stålproduktionen kommer falla under 2015 och sedan ytterligare under 2016. När Kina står för halva världens efterfrågan blir järnmalmsproducenternas jakt på lägre rörlig kostnader genom expansion allt mer bisarr. Framöver måste varje nytt ton som tillförs marknaden kompenseras av att någon annan stänger ner ett utkonkurrerat ton eftersom global efterfrågan i bästa fall kan vara konstant. I denna ekvation kan priserna omöjligen stiga och vi tror att priserna ånyo kommer under press. Det osäkra kortet är hur länge Kina mäktar med att subventionera sin inhemska olönsamma järnmalmsproduktion. Gissningsvis ett bra tag till.
Stålpriserna stabiliseras
Den svaga efterfrågan på stål i Kina har sänkt lönsamheten till den sämsta sedan vår modellering började 2007. Kinesiska stålverk går minus omkring USD 50 på varje producerat ton när det låga kapacitetsutnyttjandet har höjt den rörliga kostnaden. För att absorbera mer fasta kostnader exporteras allt större volymer till cash cost. Detta har pressat, men också stabiliserat priserna i USA och Europa eftersom utrymmet för prishöjningar på baskvalitéer är litet.
Segfärdig Fed tänder guldets glans
Fed borde enligt alla historiska mått redan ha börjat höja räntan, att det dröjer har flera förklaringar. Det är rimligt att USA får en försenad inflationsimpuls från oljeprisuppgången under maj och juni under hösten. Därefter ser vi två möjliga scenario för fed:
- Fed börjar höja och guld ökar i attraktion som inflationshedge.
- Fed börjar höja men inflationen uteblir, bland annat på grund av ny oljeprisnedgång.
Fed måste då avvakta eller till och med backa vilket skulle betraktas som positivt för guld. Marknaden skulle tvivla på Fed:s förmåga att normalisera penningpolitiken om Fed inte genomför höjningscykeln som den aviserat. Vi tror därför på högre guldpris oavsett hur det går för Fed, även om guld fallit under sommaren.
[box]SHB Råvarukommentar är producerat av Handelsbanken och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
Ansvarsbegränsning
Detta material är producerat av Svenska Handelsbanken AB (publ) i fortsättningen kallad Handelsbanken. De som arbetar med innehållet är inte analytiker och materialet är inte oberoende investeringsanalys. Innehållet är uteslutande avsett för kunder i Sverige. Syftet är att ge en allmän information till Handelsbankens kunder och utgör inte ett personligt investeringsråd eller en personlig rekommendation. Informationen ska inte ensamt utgöra underlag för investeringsbeslut. Kunder bör inhämta råd från sina rådgivare och basera sina investeringsbeslut utifrån egen erfarenhet.
Informationen i materialet kan ändras och också avvika från de åsikter som uttrycks i oberoende investeringsanalyser från Handelsbanken. Informationen grundar sig på allmänt tillgänglig information och är hämtad från källor som bedöms som tillförlitliga, men riktigheten kan inte garanteras och informationen kan vara ofullständig eller nedkortad. Ingen del av förslaget får reproduceras eller distribueras till någon annan person utan att Handelsbanken dessförinnan lämnat sitt skriftliga medgivande. Handelsbanken ansvarar inte för att materialet används på ett sätt som strider mot förbudet mot vidarebefordran eller offentliggörs i strid med bankens regler.
Analys
Tightening fundamentals – bullish inventories from DOE

The latest weekly report from the US DOE showed a substantial drawdown across key petroleum categories, adding more upside potential to the fundamental picture.

Commercial crude inventories (excl. SPR) fell by 5.8 million barrels, bringing total inventories down to 415.1 million barrels. Now sitting 11% below the five-year seasonal norm and placed in the lowest 2015-2022 range (see picture below).
Product inventories also tightened further last week. Gasoline inventories declined by 2.1 million barrels, with reductions seen in both finished gasoline and blending components. Current gasoline levels are about 3% below the five-year average for this time of year.
Among products, the most notable move came in diesel, where inventories dropped by almost 4.1 million barrels, deepening the deficit to around 20% below seasonal norms – continuing to underscore the persistent supply tightness in diesel markets.
The only area of inventory growth was in propane/propylene, which posted a significant 5.1-million-barrel build and now stands 9% above the five-year average.
Total commercial petroleum inventories (crude plus refined products) declined by 4.2 million barrels on the week, reinforcing the overall tightening of US crude and products.


Analys
Bombs to ”ceasefire” in hours – Brent below $70

A classic case of “buy the rumor, sell the news” played out in oil markets, as Brent crude has dropped sharply – down nearly USD 10 per barrel since yesterday evening – following Iran’s retaliatory strike on a U.S. air base in Qatar. The immediate reaction was: “That was it?” The strike followed a carefully calibrated, non-escalatory playbook, avoiding direct threats to energy infrastructure or disruption of shipping through the Strait of Hormuz – thus calming worst-case fears.

After Monday morning’s sharp spike to USD 81.4 per barrel, triggered by the U.S. bombing of Iranian nuclear facilities, oil prices drifted sideways in anticipation of a potential Iranian response. That response came with advance warning and caused limited physical damage. Early this morning, both the U.S. President and Iranian state media announced a ceasefire, effectively placing a lid on the immediate conflict risk – at least for now.
As a result, Brent crude has now fallen by a total of USD 12 from Monday’s peak, currently trading around USD 69 per barrel.
Looking beyond geopolitics, the market will now shift its focus to the upcoming OPEC+ meeting in early July. Saudi Arabia’s decision to increase output earlier this year – despite falling prices – has drawn renewed attention considering recent developments. Some suggest this was a response to U.S. pressure to offset potential Iranian supply losses.
However, consensus is that the move was driven more by internal OPEC+ dynamics. After years of curbing production to support prices, Riyadh had grown frustrated with quota-busting by several members (notably Kazakhstan). With Saudi Arabia cutting up to 2 million barrels per day – roughly 2% of global supply – returns were diminishing, and the risk of losing market share was rising. The production increase is widely seen as an effort to reassert leadership and restore discipline within the group.
That said, the FT recently stated that, the Saudis remain wary of past missteps. In 2018, Riyadh ramped up output at Trump’s request ahead of Iran sanctions, only to see prices collapse when the U.S. granted broad waivers – triggering oversupply. Officials have reportedly made it clear they don’t intend to repeat that mistake.
The recent visit by President Trump to Saudi Arabia, which included agreements on AI, defense, and nuclear cooperation, suggests a broader strategic alignment. This has fueled speculation about a quiet “pump-for-politics” deal behind recent production moves.
Looking ahead, oil prices have now retraced the entire rally sparked by the June 13 Israel–Iran escalation. This retreat provides more political and policy space for both the U.S. and Saudi Arabia. Specifically, it makes it easier for Riyadh to scale back its three recent production hikes of 411,000 barrels each, potentially returning to more moderate increases of 137,000 barrels for August and September.
In short: with no major loss of Iranian supply to the market, OPEC+ – led by Saudi Arabia – no longer needs to compensate for a disruption that hasn’t materialized, especially not to please the U.S. at the cost of its own market strategy. As the Saudis themselves have signaled, they are unlikely to repeat previous mistakes.
Conclusion: With Brent now in the high USD 60s, buying oil looks fundamentally justified. The geopolitical premium has deflated, but tensions between Israel and Iran remain unresolved – and the risk of missteps and renewed escalation still lingers. In fact, even this morning, reports have emerged of renewed missile fire despite the declared “truce.” The path forward may be calmer – but it is far from stable.
Analys
A muted price reaction. Market looks relaxed, but it is still on edge waiting for what Iran will do

Brent crossed the 80-line this morning but quickly fell back assigning limited probability for Iran choosing to close the Strait of Hormuz. Brent traded in a range of USD 70.56 – 79.04/b last week as the market fluctuated between ”Iran wants a deal” and ”US is about to attack Iran”. At the end of the week though, Donald Trump managed to convince markets (and probably also Iran) that he would make a decision within two weeks. I.e. no imminent attack. Previously when when he has talked about ”making a decision within two weeks” he has often ended up doing nothing in the end. The oil market relaxed as a result and the week ended at USD 77.01/b which is just USD 6/b above the year to date average of USD 71/b.

Brent jumped to USD 81.4/b this morning, the highest since mid-January, but then quickly fell back to a current price of USD 78.2/b which is only up 1.5% versus the close on Friday. As such the market is pricing a fairly low probability that Iran will actually close the Strait of Hormuz. Probably because it will hurt Iranian oil exports as well as the global oil market.
It was however all smoke and mirrors. Deception. The US attacked Iran on Saturday. The attack involved 125 warplanes, submarines and surface warships and 14 bunker buster bombs were dropped on Iranian nuclear sites including Fordow, Natanz and Isfahan. In response the Iranian Parliament voted in support of closing the Strait of Hormuz where some 17 mb of crude and products is transported to the global market every day plus significant volumes of LNG. This is however merely an advise to the Supreme leader Ayatollah Ali Khamenei and the Supreme National Security Council which sits with the final and actual decision.
No supply of oil is lost yet. It is about the risk of Iran closing the Strait of Hormuz or not. So far not a single drop of oil supply has been lost to the global market. The price at the moment is all about the assessed risk of loss of supply. Will Iran choose to choke of the Strait of Hormuz or not? That is the big question. It would be painful for US consumers, for Donald Trump’s voter base, for the global economy but also for Iran and its population which relies on oil exports and income from selling oil out of that Strait as well. As such it is not a no-brainer choice for Iran to close the Strait for oil exports. And looking at the il price this morning it is clear that the oil market doesn’t assign a very high probability of it happening. It is however probably well within the capability of Iran to close the Strait off with rockets, mines, air-drones and possibly sea-drones. Just look at how Ukraine has been able to control and damage the Russian Black Sea fleet.
What to do about the highly enriched uranium which has gone missing? While the US and Israel can celebrate their destruction of Iranian nuclear facilities they are also scratching their heads over what to do with the lost Iranian nuclear material. Iran had 408 kg of highly enriched uranium (IAEA). Almost weapons grade. Enough for some 10 nuclear warheads. It seems to have been transported out of Fordow before the attack this weekend.
The market is still on edge. USD 80-something/b seems sensible while we wait. The oil market reaction to this weekend’s events is very muted so far. The market is still on edge awaiting what Iran will do. Because Iran will do something. But what and when? An oil price of 80-something seems like a sensible level until something do happen.
-
Nyheter4 veckor sedan
USA slår nytt produktionsrekord av naturgas
-
Nyheter3 veckor sedan
Stor uppsida i Lappland Guldprospekterings aktie enligt analys
-
Nyheter4 veckor sedan
Brookfield ska bygga ett AI-datacenter på hela 750 MW i Strängnäs
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommaren inleds med sol och varierande elpriser
-
Nyheter4 veckor sedan
OPEC+ ökar oljeproduktionen trots fallande priser
-
Nyheter3 veckor sedan
Silverpriset släpar efter guldets utveckling, har mer uppsida
-
Analys4 veckor sedan
Brent needs to fall to USD 58/b to make cheating unprofitable for Kazakhstan
-
Nyheter4 veckor sedan
Tradingfirman XTX Markets bygger datacenter i finska Kajana för 1 miljard euro