Följ oss

Analys

SHB Råvarubrevet 27 juli 2012

Publicerat

den

Handelsbanken - Råvarubrevet inklusive ädelmetallerOlja

Brentoljan har gått upp i pris varje dag under veckan. I skrivande stund ligger priset på 105.90 USD/fat vilket motsvarar en uppgång på 2.5%. Detta är den tredje veckan i rad med uppgångar. En del av uppgången kan förklaras av det förbättrade risksentimentet vilket i sin tur har försvagat dollarn. Risksentimentet fick ytterligare stöd under fredagen då ECB:s Mario Draghi indikerade att centralbanken kan tänka sig att stödköpa obligationer utgivna av krisdrabbade länder. ECB har använt sig av stödköp tidigare men avslutade köpprogrammet i mars.

Koppar

Kopparpriset har stigit med knappt 2 % under veckan, framförallt drivet av positivare framtidsutsikter. Priset på koppar har stigit något mer än de andra basmetallerna (exempelvis aluminium). En anledning kan vara den något anstränga utbudssituationen. Den volym som finns lagrad för omedelbar användning befinner sig 20 % under genomsnittet för de 10 senaste åren. Något som talar emot en kraftig prisuppgång för koppar är att Kinas valuta yuanen försvagats mot US-dollarn. (Kina är världens största kopparkonsument). Yuanen handlas nu till 6.38, vilken är en försvagning från 20-års lägsta på 6.28 (som nåddes under maj). Å andra sidan kommer de kinesiska exportföretagen nu få kostnadsfördelar gentemot sina utländska konkurrenter.

Guld

Paradoxalt nog har även guldet gynnats av den förbättrade riskaptiten. Under veckan har priset gått upp 2.7% för att just nu handlas på 1627 USD/ounce. Prisutvecklingen på guld börjar mer och mer likna utvecklingen för metaller såsom koppar och aluminium. För tillfället verkar guldet ha tappat sina ”positiva portföljegenskaper”, det vill säga ha en negativ korrelation med marknaden. I det längre perspektivet kan det vara intressant att se vad som händer i de stora guldköpande länderna (Indien och Kina). De senaste siffrorna från Indien visar på en nedgång med upp till 35 % jämfört med månaden innan. De indiska köparna (främst landsbygdsbefolkning och urban medelklass) pressas av en svag börs samt som den indiska rupien har tappat mycket mot US-dollarn. Om trenden håller i sig så skulle detta vara andra året i följd som importen till Indien minskar.

Socker

Det regn i Brasilien som sedan några veckor tillbaka har försenat sockerskörden avsevärt har avtagit. Torrt väder är gynnsamt för skörden och det stora antal fartyg som väntat på last i de brasilianska hamnarna minskar till antal. Marknaden håller även ögonen på monsunperioden i Indien vilken står för ca 70% av landets årliga nederbörd. Monsunperioden har hittills medfört betydligt mindre regn än estimerat vilket kan komma att påverka den kommande skörden negativt. Torkan i USA som medfört stora skador på majs skördarna har lett till spekulationer om ett eventuellt ökat intresse för socker som substitut till majs sirap.

Kaffe

Stora mängder regn i Brasilien i juni har fördröjt skörden av kaffe samt även delvis försämrat bönornas kvalitet. Regnet har avtagit och enligt prognosen ska det torrare vädret hålla i sig till början av augusti vilket är positivt för kaffeproducenterna. Spekulationer kring en minskad efterfrågan av kaffe till följd av de ekonomiska oroligheterna i Europa fortsätter påverka priset och producenterna verkar invänta ett något mer gynnsamt prisläge.

Apelsinjuice

Den rådande orkansäsongen i Florida har hittills inte orsakat någon skada på skörden och kvaliteten samt utbudet av apelsiner är god. Orkansäsongen har fått en mild start men något ökad risk för tilltagande storm över Atlanten i början av veckan fick priset att klättra marginellt.

Vete

Terminspriser på vete har i veckan gått ned i både Chicago och Paris påverkat bland annat av lägre priser på majs i USA och förbättrat väder i stora delar av Europa. Oron ökar dock i Ryssland, där avkastningsnivån hittills ligger långt under det normala för vetet, tidigare i veckan rapporterade det ryska jordbruksministeriet att skörden var till 22 procent avklarad och att avkastningsnivån ligger nästan 30 procent under förra årets nivå – vilket skulle innebära en total produktionsnivå på under 40 miljoner ton, att jämföra med drygt 56 miljoner ton förra året. Exporttakten vad gäller ryskt vete har varit ganska hög den senaste tiden och fler och fler börjar nu tro att någon form av exportbegränsningar kommer införas någon gång på säsongen, även om regeringen fortsätter hävda att det inte är aktuellt.

Marknaden är nu ganska nervös och väldigt mycket negativt är redan inräknat i dagens höga prisnivå, det kanske blir svårt för priserna att gå så mycket högre nu men skicket på den amerikanska majsen (som till stor del drivit prisuppgången) kan mycket väl förvärras ytterligare och situationen i Ryssland är som sagt klart osäker. Någon större nedgång är svår att se inom en snar framtid, på lite längre sikt är risken dock som vanligt stor och fallhöjden är såklart väldigt stor från dagens nivåer.

Majs

Majsen i Chicago har gått ned något i pris under veckan, delvis som följd av att en del regn har fallit i delar av USA samt att en del prognoser lovar lite ytterligare lite regn i helgen – frågan är om det verkligen kommer göra någon nytta, förmodligen inte. Torrt och varmt väder beräknas dessutom återkomma i nästa vecka och grödans skick lär försämras än mer. Flera amerikanska analytiker har nu justerat ned sina förväntningar på den amerikanska majsens avkastningsnivå till runt 130 bushels per acre, en del även en bra bit under det – att jämföra med 146 bushels per acre i USDA:s WASDE-rapport för juli månad. Inte mycket talar för en nedgång för majspriserna den närmaste tiden, efterfrågan från inte minst etanolindustrin har gått ned som följd av prisuppgången men förväntad produktionsnivå går ner ännu mer. Samtidigt ökar oron även för majsen i EU och inte minst i Ukraina, även det orsakat av torr och varm väderlek.

Soja

Sojapriserna i Chicago har gått ned i pris under veckan likt de andra stora jordbruksprodukterna. Viss nederbörd har fallit där det behövs i USA men inte tillräckligt för att ha gjort någon större nytta. I helgen väntas ytterligare lite regn men i nästa vecka beräknas det torra och varma vädret vara tillbaka. Avkastningspotentialen fortsätter att falla i takt med att grödans skick försämras kontinuerligt; kommande två veckor är en klart kritisk period för plantorna och även om väderprognoserna är ganska varierande ser det inte särskilt ljust ut. Sojan ser fortsatt stark ut och efterfrågan håller i sig trots den historiskt sett väldigt höga prisnivå.

[box]SHB Råvarubrevet är producerat av Handelsbanken och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]

Ansvarsbegränsning

Detta material är producerat av Svenska Handelsbanken AB (publ) i fortsättningen kallad Handelsbanken. De som arbetar med innehållet är inte analytiker och materialet är inte oberoende investeringsanalys. Innehållet är uteslutande avsett för kunder i Sverige. Syftet är att ge en allmän information till Handelsbankens kunder och utgör inte ett personligt investeringsråd eller en personlig rekommendation. Informationen ska inte ensamt utgöra underlag för investeringsbeslut. Kunder bör inhämta råd från sina rådgivare och basera sina investeringsbeslut utifrån egen erfarenhet.

Informationen i materialet kan ändras och också avvika från de åsikter som uttrycks i oberoende investeringsanalyser från Handelsbanken. Informationen grundar sig på allmänt tillgänglig information och är hämtad från källor som bedöms som tillförlitliga, men riktigheten kan inte garanteras och informationen kan vara ofullständig eller nedkortad. Ingen del av förslaget får reproduceras eller distribueras till någon annan person utan att Handelsbanken dessförinnan lämnat sitt skriftliga medgivande. Handelsbanken ansvarar inte för att materialet används på ett sätt som strider mot förbudet mot vidarebefordran eller offentliggörs i strid med bankens regler.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Analys

Tightening fundamentals – bullish inventories from DOE

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

The latest weekly report from the US DOE showed a substantial drawdown across key petroleum categories, adding more upside potential to the fundamental picture.

Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB
Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB

Commercial crude inventories (excl. SPR) fell by 5.8 million barrels, bringing total inventories down to 415.1 million barrels. Now sitting 11% below the five-year seasonal norm and placed in the lowest 2015-2022 range (see picture below).

Product inventories also tightened further last week. Gasoline inventories declined by 2.1 million barrels, with reductions seen in both finished gasoline and blending components. Current gasoline levels are about 3% below the five-year average for this time of year.

Among products, the most notable move came in diesel, where inventories dropped by almost 4.1 million barrels, deepening the deficit to around 20% below seasonal norms – continuing to underscore the persistent supply tightness in diesel markets.

The only area of inventory growth was in propane/propylene, which posted a significant 5.1-million-barrel build and now stands 9% above the five-year average.

Total commercial petroleum inventories (crude plus refined products) declined by 4.2 million barrels on the week, reinforcing the overall tightening of US crude and products.

US DOE, inventories, change in million barrels per week
US crude inventories excl. SPR in million barrels
Fortsätt läsa

Analys

Bombs to ”ceasefire” in hours – Brent below $70

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

A classic case of “buy the rumor, sell the news” played out in oil markets, as Brent crude has dropped sharply – down nearly USD 10 per barrel since yesterday evening – following Iran’s retaliatory strike on a U.S. air base in Qatar. The immediate reaction was: “That was it?” The strike followed a carefully calibrated, non-escalatory playbook, avoiding direct threats to energy infrastructure or disruption of shipping through the Strait of Hormuz – thus calming worst-case fears.

Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB
Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB

After Monday morning’s sharp spike to USD 81.4 per barrel, triggered by the U.S. bombing of Iranian nuclear facilities, oil prices drifted sideways in anticipation of a potential Iranian response. That response came with advance warning and caused limited physical damage. Early this morning, both the U.S. President and Iranian state media announced a ceasefire, effectively placing a lid on the immediate conflict risk – at least for now.

As a result, Brent crude has now fallen by a total of USD 12 from Monday’s peak, currently trading around USD 69 per barrel.

Looking beyond geopolitics, the market will now shift its focus to the upcoming OPEC+ meeting in early July. Saudi Arabia’s decision to increase output earlier this year – despite falling prices – has drawn renewed attention considering recent developments. Some suggest this was a response to U.S. pressure to offset potential Iranian supply losses.

However, consensus is that the move was driven more by internal OPEC+ dynamics. After years of curbing production to support prices, Riyadh had grown frustrated with quota-busting by several members (notably Kazakhstan). With Saudi Arabia cutting up to 2 million barrels per day – roughly 2% of global supply – returns were diminishing, and the risk of losing market share was rising. The production increase is widely seen as an effort to reassert leadership and restore discipline within the group.

That said, the FT recently stated that, the Saudis remain wary of past missteps. In 2018, Riyadh ramped up output at Trump’s request ahead of Iran sanctions, only to see prices collapse when the U.S. granted broad waivers – triggering oversupply. Officials have reportedly made it clear they don’t intend to repeat that mistake.

The recent visit by President Trump to Saudi Arabia, which included agreements on AI, defense, and nuclear cooperation, suggests a broader strategic alignment. This has fueled speculation about a quiet “pump-for-politics” deal behind recent production moves.

Looking ahead, oil prices have now retraced the entire rally sparked by the June 13 Israel–Iran escalation. This retreat provides more political and policy space for both the U.S. and Saudi Arabia. Specifically, it makes it easier for Riyadh to scale back its three recent production hikes of 411,000 barrels each, potentially returning to more moderate increases of 137,000 barrels for August and September.

In short: with no major loss of Iranian supply to the market, OPEC+ – led by Saudi Arabia – no longer needs to compensate for a disruption that hasn’t materialized, especially not to please the U.S. at the cost of its own market strategy. As the Saudis themselves have signaled, they are unlikely to repeat previous mistakes.

Conclusion: With Brent now in the high USD 60s, buying oil looks fundamentally justified. The geopolitical premium has deflated, but tensions between Israel and Iran remain unresolved – and the risk of missteps and renewed escalation still lingers. In fact, even this morning, reports have emerged of renewed missile fire despite the declared “truce.” The path forward may be calmer – but it is far from stable.

Fortsätt läsa

Analys

A muted price reaction. Market looks relaxed, but it is still on edge waiting for what Iran will do

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Brent crossed the 80-line this morning but quickly fell back assigning limited probability for Iran choosing to close the Strait of Hormuz. Brent traded in a range of USD 70.56 – 79.04/b last week as the market fluctuated between ”Iran wants a deal” and ”US is about to attack Iran”. At the end of the week though, Donald Trump managed to convince markets (and probably also Iran) that he would make a decision within two weeks. I.e. no imminent attack. Previously when when he has talked about ”making a decision within two weeks” he has often ended up doing nothing in the end. The oil market relaxed as a result and the week ended at USD 77.01/b which is just USD 6/b above the year to date average of USD 71/b.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

Brent jumped to USD 81.4/b this morning, the highest since mid-January, but then quickly fell back to a current price of USD 78.2/b which is only up 1.5% versus the close on Friday. As such the market is pricing a fairly low probability that Iran will actually close the Strait of Hormuz. Probably because it will hurt Iranian oil exports as well as the global oil market.

It was however all smoke and mirrors. Deception. The US attacked Iran on Saturday. The attack involved 125 warplanes, submarines and surface warships and 14 bunker buster bombs were dropped on Iranian nuclear sites including Fordow, Natanz and Isfahan. In response the Iranian Parliament voted in support of closing the Strait of Hormuz where some 17 mb of crude and products is transported to the global market every day plus significant volumes of LNG. This is however merely an advise to the Supreme leader Ayatollah Ali Khamenei and the Supreme National Security Council which sits with the final and actual decision.

No supply of oil is lost yet. It is about the risk of Iran closing the Strait of Hormuz or not. So far not a single drop of oil supply has been lost to the global market. The price at the moment is all about the assessed risk of loss of supply. Will Iran choose to choke of the Strait of Hormuz or not? That is the big question. It would be painful for US consumers, for Donald Trump’s voter base, for the global economy but also for Iran and its population which relies on oil exports and income from selling oil out of that Strait as well. As such it is not a no-brainer choice for Iran to close the Strait for oil exports. And looking at the il price this morning it is clear that the oil market doesn’t assign a very high probability of it happening. It is however probably well within the capability of Iran to close the Strait off with rockets, mines, air-drones and possibly sea-drones. Just look at how Ukraine has been able to control and damage the Russian Black Sea fleet.

What to do about the highly enriched uranium which has gone missing? While the US and Israel can celebrate their destruction of Iranian nuclear facilities they are also scratching their heads over what to do with the lost Iranian nuclear material. Iran had 408 kg of highly enriched uranium (IAEA). Almost weapons grade. Enough for some 10 nuclear warheads. It seems to have been transported out of Fordow before the attack this weekend. 

The market is still on edge. USD 80-something/b seems sensible while we wait. The oil market reaction to this weekend’s events is very muted so far. The market is still on edge awaiting what Iran will do. Because Iran will do something. But what and when? An oil price of 80-something seems like a sensible level until something do happen.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära