Analys
SHB Råvarubrevet 23 december 2011
Råvarorna har återhämtat något av förra veckans fall med stöd från amerikansk statistik, positiva kinesiska importsiffror och en svagare dollar. Handelsbankens Råvaruindex är nu ned 5.33 procent på året (+2 procent sedan förra fredagen) och det är främst oljan som dragit index. Ekonomiska data i USA fortsätter att vara uppmuntrande. Tillväxten reviderades visserligen ned till 1.8 procent för Q3, mest på grund av lager, men ansökningar om arbetslöshetsunderstöd har minskat till tre års lägsta. Vidare signalerar ledande indikatorer att den ekonomiska tillväxten accelererar. Detta är positivt för oljemarknaden eftersom USA förbrukar lite drygt en fjärdedel av alla oljeprodukter, men vi förväntar oss dock att marknaden kommer att agera fortsatt nervöst om man ser till Europa och dess spridningseffekter till exportberoende länder. Riskerna för det finansiella systemet i Europa är oroväckande och det kommer ta tid att återställa marknadens förtroende. Detta gör att vi nog får se sidledes rörelser en bit in på nästa år. Det som ger gott stöd åt hela segmentet är att råvaror överlag dras med en svag balans som ett resultat av höga produktionskostnader, långa ledtider och vikande halter. Prospekteringstakten måste upprätthållas på en hög nivå för att möta efterfrågan från den växande medelklassen i tillväxtländerna. Detta gör att industrier som maskinell utrustning till gruvindustrin och prospektering exempelvis ser väldigt positivt på framtiden. Komatsu som är världens näst största leverantör av gruvutrustning har haft en tillväxt på närmare 23 procent under 2011 och räknar med 10 procents tillväxt under 2012. Ser vi till Livsmedel så har väder och produktion varit gynnsamt den senaste tiden vilket stärkt lager och utsikterna för att möta efterfrågan. Uppgången den senaste veckan får väl därför betecknas som en short-covering inför årsslutet vilket ofta brukar ge goda möjligheter att positionera sig kort när lugnet lagt sig.
Energi
Oljemarknaden stöds utöver positiv amerikansk statistik och lägre lager även av fortsatt politisk anspänning i Mellanöstern. Första stora attacken på länge i mot Iraks huvudstad sedan en kris mellan den shiamuslimsk ledda regeringen och sunni-rivaler brutit ut efter ett tillbakadragande av amerikanska trupper förra helgen. Dessutom finns det risk för gnistbildning och att oljeleveranser från viktiga exportmarknader störs av Irans flotta som manövrerar öster om Hormuzsundet.
Lagernivåerna i USA sjönk med 10.6 miljoner fat under veckan vilket är den största fallet på tio år och lagren ligger nu på tre års lägsta. Spreaden mellan WTI och Brent har som ett resultat av detta krupit ihop till 9 dollar. Det spekuleras i om de låga siffrorna är ett resultat av ett något större skatteupplägg än tidigare år, dvs raffinaderiers ”gömda” lager inför årsskifte för att undgå skatt. Detta är tydligt eftersom hela 70 procent av lagerfallet är vid mexikanska golfen där råoljan enkelt kan föras tillbaka till oljetankar. Vi kan mao räkna med att dessa siffror som nu ser bullish ut stiger till något mer neutrala efter årsskiftet. I övrigt noteras även i Nordöstra i USA milda temperaturer och en något lägre efterfrågan på heating oil. Vi trodde att Brent oljan successivt skulle tappa mot slutet av året men nere på 103 dollar (se bilden nedan) fanns det tillräckligt med stöd och intressen vilket innebär att vi nu räknar med neutral till positiv utveckling på kort sikt.
Den Nordiska elmarknaden karaktäriseras fortsatt av milt och blött väder där energibalansen stärkts rejält den senaste månaden. De flesta faktorer pekar nedåt där såväl kontinentala priser, energikol, utsläppsrätter, väder och last gör att vi får räkna med låga priser en tid framöver. Ser vi till prognoserna räknar Shepherd Energy med att vi går mot ett energiöverskott i Norden om hela 8.3 TWh i slutet av vecka 52. Den goda balansen har även pressat den längre kurvan vilket innebär att det om inte annat är ett helt klart intressant läge att låsa in längre elavtal.
Livsmedel
Vetet har stigit kraftigt i pris i både Chicago och Paris under den gångna veckan, påverkat inte minst av stigande priser på majs och flera andra råvaror. Det amerikanska vetet har stigit något mer som följd av en försvagad amerikansk dollar. Vädret är klart bättre i Australien, endast längst ner i söder fortsätter regnet att falla. I Argentina råder fortsatt bra skördeväder och skörden väntas kunna gå mot sitt slut under nästa vecka, med goda volymer och goda kvaliteter som resultat. Temperaturerna har fallit i USA och höstvetet har gått in i vintervila. Enda oron direkt kopplat till vete just nu är väderutvecklingen den närmaste tiden i Ukraina – bristande eller inget snötäcke alls gör grödan mycket känslig mot lägre temperaturer. Trots den styrka priserna visat denna vecka, i en handel som visserligen varit låg volymmässigt, är det svårt att se att priserna ska fortsätta stiga. Faktum kvarstår att vi har en god tillgång på vete, med lagernivåer vi inte sett på över tio år. Fortsatt torrt väder i Sydamerika kan pressa upp majspriserna ytterligare något och eventuellt dra med sig vetepriserna lite till, men marknaden bör nu bli lite mer avvaktande och först se om USDA-rapporten den 12 januari innehåller något överraskande.
Majsen har stigit kraftigt i pris sedan förra veckan, påverkat av fortsatt torrt väder i främst Argentina, en försvagad amerikansk dollar samt stigande priser på råolja. Endast små regnskurar väntas under de kommande 10-14 dagarna, vilket inte lär lindra situationen nämnvärt. Grödan är redan eller är på väg in i ett mycket känsligt utvecklingsstadium. Vad som också gett stöd åt priserna är att siffrorna för den amerikanska veckoproduktionen av etanol rapporterades som de näst högsta någonsin – alltså fortsatt stark inhemsk efterfrågan. Men efterfrågan på amerikansk majs globalt är dock fortsatt ovanligt låg som följd av hård konkurrens. Handeln fram tills USDA:s WASDE-rapport den 12 januari väntas bli ganska avvaktande men om inte läget förbättras i Sydamerika kan priserna stiga lite ytterligare. Analytikerföretaget Informa uppskattar den amerikanska majsarealen 2012 till hela 94,39 miljoner acres, den största arealen sedan 1944! Vissa rykten har dock börjat spridas om att det kommer råda brist på utsäde till våren, vilket om det stämmer givetvis försämrar USA:s chanser att kunna återuppbygga låga lagervolymer.
Sojabönorna har stigit i pris under den gångna veckan, till stor del som följd av fortsatt torrt väder i Argentina, södra Brasilien och även i Paraguay. Viss nederbörd väntas falla i helgen men långt ifrån tillräckligt. Totalt för december månad har nederbörden i flera områden varit mindre än hälften av vad som är normalt. Prisuppgången har även fått hjälp av en försvagad amerikansk dollar och stigande priser på råolja. Sojabönorna lär få stöd av torr väderlek i Sydamerika ett tag framöver men vi får nog vänta lite till innan vi ser någon större uppgång. Vi ska även komma ihåg att läget ännu inte är lika kritiskt för sojabönorna som för majsen, på grund av ett senare utvecklingsstadium.
Kakao handlas ner på spekulation om att avgiftstvisten som stört frakten av bönor från Ghana nu närmar sig sitt slut. Transporterna har inte återupptagits men såväl myndigheter som marknad är positiv till att man löser tvisten med fraktföretagen inom kort. Ghanas export har endast varit 33,000 ton per månad sedan oktober vilket är 63 procent lägre än normalt.
Även Kaffemarknaden ser ut att gå mot balans nästa år efter en längre period av underskott. Kaffe har handlats ned under nio av de senaste tolv handelsdagarna och tappat 8 procent sedan månadsskiftet efter att lågkostnadsproducenter i Centralamerika och Östra Asien dominerat exportmarknaden. Förnyad oro kring produktionen i Colombia efter allt regn har dämpat fallet. I dagsläget osäkert hur mycket stryk plantagen tagit men på flertalet ställen rapporteras om ”Roya” vilket är en svampliknande bildning på bladet som stryper näringen till bönan och minskar avkastningen från trädet. Sett till det stora hela kompenseras ett eventuellt bortfall av goda volymer från Brasilien som förväntas producera 52 miljoner säckar från den kommande skörden vilket är en ökning om 18 procent.
Basmetaller
Kopparpriset har under veckan gått upp från drygt 7 300 USD till dagens nivå på drygt 7 600. Anledningen till uppgången är ett dramatiskt fall i lagernivåerna i framförallt Shanghai, vilket indikerar styrka i den kinesiska ekonomin. Dagens lagernivåer är det lägsta sedan oktober 2009. Vi tror framöver på en försiktig uppgång för kopparpriset, framförallt stött av höga produktionskostnader och fortsatt god efterfrågan från USA och Kina. Det som grumlar bilden något är en mycket svag efterfrågan från Europa, den tredje största förbrukaren i världen.
Kopparpriset sedan december 2010
Aluminium har lyckats kravla sig upp över 2 000 USD/ton och handlar just nu på 2 020 USD/ton. Det verkar finnas ett stöd för ett pris runt 1 950 USD/ton, där priset studsat ett par gånger. Priset fick en skjuts uppåt i slutet förra veckan då det gjordes rekordstora uttaget i lagret i Vlissingen, Nederländerna. Vi ser fortsatt positivt på metallen, då halterna i gruvorna blir allt sämre samtidigt som kostnaden för produktionen är svagt stigande. Vid dessa nivåer drar gruvbolagen ned på produktionen vilket gör att det är svårt för priset att falla ytterligare.
Aluminiumpriset sedan december 2010
Ädelmetaller
Efter att ädelmetallerna fallit kraftigt under mitten av december har prisbilden stabiliserats under den gångna veckan. Euron har stärkts något i relation till dollarn samtidigt som ädelmetallerna överlag handlat sidledes. Guldet har stärkts marginellt (0,5 %), silverpriset är oförändrat och platinapriset har stigit med 0,4 %. Palladium sticker dock ut genom en veckouppgång på 4,1 %.
Vi anser att guldpriset för tillfället står inför ett vägskäl. Om priset bryter igenom den tekniskt viktiga nivån på 1500 USD/oz , samtidigt som problematiken i eurozonen ökar, finns det risk för ytterligare prisfall framöver. Om guldpriset istället lyckas hålla sig över 1500 USD/oz, samtidigt som nästa år istället inleds med stigande börser och en starkare euro, finns möjlighet att priset istället stiger.
Som vi tidigare tagit upp i råvarubrevet har guldpriset för första gången på 26 år blivit dyrare än platina. Denna trend håller fortsättningsvis i sig. I skrivande stund handlas guldpriset på 1611,54 USD/oz (se ovan) och platina på 1439,75 USD/oz.
Handelsbankens Råvaruindex
[box]SHB Råvarubrevet är producerat av Handelsbanken och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
Ansvarsbegränsning
Detta material är producerat av Svenska Handelsbanken AB (publ) i fortsättningen kallad Handelsbanken. De som arbetar med innehållet är inte analytiker och materialet är inte oberoende investeringsanalys. Innehållet är uteslutande avsett för kunder i Sverige. Syftet är att ge en allmän information till Handelsbankens kunder och utgör inte ett personligt investeringsråd eller en personlig rekommendation. Informationen ska inte ensamt utgöra underlag för investeringsbeslut. Kunder bör inhämta råd från sina rådgivare och basera sina investeringsbeslut utifrån egen erfarenhet.
Informationen i materialet kan ändras och också avvika från de åsikter som uttrycks i oberoende investeringsanalyser från Handelsbanken. Informationen grundar sig på allmänt tillgänglig information och är hämtad från källor som bedöms som tillförlitliga, men riktigheten kan inte garanteras och informationen kan vara ofullständig eller nedkortad. Ingen del av förslaget får reproduceras eller distribueras till någon annan person utan att Handelsbanken dessförinnan lämnat sitt skriftliga medgivande. Handelsbanken ansvarar inte för att materialet används på ett sätt som strider mot förbudet mot vidarebefordran eller offentliggörs i strid med bankens regler.
Finansiellt instruments historiska avkastning är inte en garanti för framtida avkastning. Värdet på finansiella instrument kan både öka och minska och det är inte säkert att du får tillbaka hela det investerade kapitalet.
Analys
Stay long or buy-on-dips in the run-up to the US midterm elections on 3 Nov
Brent rose 6% last week as hopes for a reopening faded. Brent crude rose 6% last week as hopes for ”an imminent reopening” of the SoH, as heralded by Trump again and again, faded completely. Brent traded in a range of $81.5 – 90.07/b before closing the week at $88.52/b. That is very close to the average Brent price year to date with Brent 1 month contract having averaged $86.9/b and the Dated Brent spot price having averaged $91.5/b. This morning Brent is trading close to unchanged at $88.6/b

The ceasefire between the US and Iran is today officially over. Trump of course has declared Iran for badly beaten and that the SoH could soon become ”a territory of the United States”. Trump is for sure a great entertainer! Iran’s response: ”The Strait of Hormuz cannot be seized by tweet.”
Economic sanctions isn’t going to change things. The fact is that the US is out of options and low on critical defensive ammunition to the point that it cannot any longer go on attacking Iran. Instead the path forward will be economic sanctions which everyone knows is a very lengthy process with highly uncertain outcome. If Iran doesn’t bow to bombs it will for sure not bow to sanctions. The general thinking and experience is that sanctions do not work. Trump desperately wants to extricate himself from the war with Iran in order to focus on the US midterm elections. But Iran won’t let him.
Netanyahu is not sitting still and bombed Lebanon over the weekend. Strikes have also resumed in Gaza while Israeli settlers are making trouble in the west bank. Trump doesn’t control any of it while Iran is demanding a resolution to these conflicts and end of hostilities. This of course complicates things further for Trump.
Iran and Oman continues to discuss how the SoH is going to be administrated in the future. They agreeing does not imply a reopening though has Iran stated.
For the time being there is enough crude oil in the market preventing crude oil stocks from falling sharply and preventing Brent crude from rallying higher.
Back of the envelope calculations of how the loss of 14 mb/d of crude normally passing through the SoH are currently compensated by different elements.

Helps to explain why Brent hasn’t rallied to $150/b or higher. This table helps to explain why global crude stocks are not falling rapidly and why Brent crude is not rising exponentially as a result.
Two very important elements. What stands out here is the importance of two elements. 1) The escape of oil out of the SoH of maybe as much as 5 mb/d and 2) The Saudi Arabian redirection of 3 mb/d to the Red Sea. Shut these two off and the market is quickly in a significant deficit.
Iran is controlling them both. A powerful threat to Trump’s midterm elections. The big headache for Trump is that Iran directly and indirectly controls them both. For all we know Iran is allowing 5 mb/d to traverse the SoH every day. It probably isn’t all that difficult for Iran to up the game and totally halt the flow at night out of the SoH. Ukraine got better and better at hitting Russian refineries deep inside Russia. Iran will get better at hitting convoys at night trying to sneak out. But maybe Iran isn’t even trying so hard and is just biding its time for when to choke it fully. Iran can also activate the Houthis more aggressively to halt the flow of oil out of the Bab el-Mandeb Strait thus in part also chocking off the Yanbu redirect.
Stay long or buy-on-dips over the coming 2-3 months to the US midterm election. It is very plausible that Iran can fully close of the SoH and and also activate a closure of the Bab el-Mandeb Strait if and when it wants to. Further that it will play with such closures over the coming 2-3 months to the US midterm elections on 3 November. Iran won’t let Trump extricate himself from this war and Iran won’t allow this to be easy sailing for Trump.
Analys
No reopening of SoH anytime soon. Winter could be expensive for oil product consumers
The SoH doesn’t look like it will open any time soon sending Brent crude sharply higher. The Brent crude M1 contract has rebounded sharply since the middle of last week (+10%) following earlier sharp declines on hopes on an imminent deal between Iran and Oman on how to operate the SoH in the future. Negotiations which Donald Trump and the US supposedly was a part of. It is now blistering clear that the US wasn’t part of these negotiations. Iran has made i very clear that an agreement with Oman does not lead to a reopening of the Strait before the US complies with the MoU agreement between Iran and the US from earlier this summer (unfreezing Iranian assets, lifting of all sanctions, lifting of the current US embargo on Iran, acknowledging that Iran has the full control of the SoH, peace in Lebanon, Gaza and Yemen,..). Trump cannot agree to the MoU he signed onto without getting massive political criticism at home in the runup to the midterm elections. So that won’t happen. It has also become clear that the US is running low on ammunition. Trump doesn’t have the option any more to threaten Iran with further attacks as it doesn’t have the necessary defensive ammunition (Patriot rockets) to defend its military bases and allies in the Middle East region against retaliatory attacks from Iran. As a result he is now trying to fade the whole situation instead stating that economic sanctions will have to do the job instead (Iran is broke,…., etc). But that is a tedious and a very gradual process. It all means that there is little chance for a reopening of the SoH for normal shipping flows any time soon. And that is why Brent crude has spiked back up.

Commercial oil stocks in China has fallen as a result of much lower imports. The latter implies an emptying of oil stocks in China. Kepler has been tracking Chinese crude oil stocks and estimates that they are down by 83 mb from April to July. That is very little given that Chinese net crude and product imports was down an average 3.7 mb/d from April to July (= 452 mb) versus the average in 2025. There has thus probably been declines in Chinese strategic reserves as well. Though these are not published.
Chinese net imports of crude and products was down sharply in April to July. June saw the sharpest drop.

Factors which prevented exponential crude oil prices have started to fade. Several of the factors which softened the blow from the closure of the SoH regarding crude oil may now start to fade. The emptying of OECD SPR is starting to slow. China has started to import more and a news story on Bloomberg today highlights that China Teapot refineries may start to buy more Iranian crude floating around waiting for a buyer in Asia. How much crude is really escaping out through the SoH is hard to pinpoint exactly. Shifting it from 1 VLCC per day to 3 VLCCs sneaking out lifts exports from 2 mb/d to 6 mb/d which makes a whole lot of difference.
Normal exports of crude out of the SoH was about 14 mb/d before the closure. How did the world cope?

But neither China nor the US wants an exponential rally in crude oil and they have tools to prevent it. Two strong forces will however likely counter an exponential crude oil price rally. 1) China does not want an oil price rally to $150/b or higher to kill the global economy as it would badly hurt its $1.3trn surplus export industry while its domestic economy is weak. Rather import less and draw down inventories further. 2) Trump doesn’t want an exponential crude oil price in the runup to the US midterm elections. Rather put more SPR crude oil into the market to dampen it.
Oil products (and natural gas) is where the pain and trouble is. Winter could be expensive for consumers. Oil products is however a different matter. Lost exports of oil products from the SoH has not been replaced and Russian refineries are being hit every week with refining throughput there probably down by 1.5 mb/d. The Houthis in Yemen are also attacking Saudi refineries. All this helps to reduce crude oil demand by refineries while it keeps supply of oil products ultra-tight. The world is starved for diesel and jet fuel products and there is not much the US and China can do about it. Whole sale diesel prices at around $160/b is also showing that demand destruction is not all that big on the end-consumer side of the equation. The world keeps consuming oil products and demand is not dented all that much. The very high diesel prices is partly a reflection of that.
Brent crude, ARA oil products and nat gas in the Netherlands in USD/boe. Front-contracts

Analys
Brent falling like a rock with oil likely to flow from SoH until at least 3 November
Brent M1 moving below the 200 dma of $78.7/b. Brent crude continued its move lower yesterday with a decline of 3.3% to $77.9/b. This morning it is adding another drop of 1.4% to $76.8/b. Israel bombing Lebanon during the weekend was a violence of the MoU and Iran was quick to declare the SoH closed again. But the willingness to move forward by both the US and Iran obviously trumped the bombing in Lebanon making the event more of a hiccup on the road of further negotiations.

The US has now waived sanctions against Iranian oil exports for two months allowing Iran to sell its oil all over the world, though sanctions instated in Europe will take more time to unwind. Oil from Iran, Russia as well as Venezuela can for the time being be sold across the world without any sharp discount due to sanctions. Chinese Tea-pot refineries will suffer as they previously could buy rebated crude while selling products at market prices.
Crude oil is no flowing out of the SoH with latest number close to 7 mb/d on a three day moving average. That is still well below the 14 mb/d of crude and 6 mb/d of products normally flowing out of the SoH. Latest estimate is that there is around 80 mb of crude on water inside the Persian Gulf and maybe another 80 mb of oil products on water as well. If crude is exiting the SoH at a rate of around 7 mb/d, then the 80 mb of crude would be depleted within 10-15 days and there after the flow would rely on new crude tankers entering, loading and then exiting the SoH to continue further flows. Given the uncertainties surrounding the status of the SoH with Iran stating that it was closed again as recent as this weekend, there is likely an asymmetry here where ships and oil stranded in the SoH for months are much more eager to exit than new ships are eager to enter.
For now Brent crude keeps falling like a rock with the front-end Brent contract now only trading at a premium of $7.6/b above the five year contract. Quickly heading towards parity. The Brent M1 contract has now broken below its 200 dma of $78.7/b and is closing in on the Fibo-level at $74.7/b. Below that there is not much more supporting levels to be found before $73/b which would close the gap from February 3.
Brent crude M1 technical levels

Net long speculative positions are also falling like a rock and as of Tuesday last week the net long positioning in Brent and WTI together summed to 314 million barrels and falling fast.

Will there be a rebound? A possible combination could be an exhaustion of the oil blob caught within the SoH within 1-2 weeks if exits continue at current rate while new ships entering are much more cautious, more Israeli bombardments in Lebanon as Netanyahu fights for re-election, a temporary closure of the SoH again while speculative short positions take cover buying back and covering their positions.
US and Israeli stands versus Iran could harden beyond elections so 2027 surplus is far from given. But Iran and the US are all in all moving towards a set of solutions with both clearly eager to reopen the SoH and keep it open. And that is what the market is pricing along with sharply falling prices. The ongoing discussions will likely take months and last beyond both the upcoming Israeli election (before 27 oct) and the US midterm elections on 3 Nov. Beyond those dates the stance by both Israel and the US may harden again versus Iran. But Iran knows that and is most likely preparing for such a hardening turn. Thus a surplus of oil and global oil stock rebuilding in 2027 (as now is mostly projected) is far from given.
-
Nyheter3 veckor sedanGlobala penningmängden och guldpriset har tappat kontakten
-
Nyheter3 veckor sedanEnergimarknaden står inför betydligt större utmaningar än vad dagens oljepris antyder
-
Nyheter2 veckor sedanRåvaran volfram kan avgöra nationers öden
-
Analys1 vecka sedanNo reopening of SoH anytime soon. Winter could be expensive for oil product consumers
-
Analys2 dagar sedanStay long or buy-on-dips in the run-up to the US midterm elections on 3 Nov







