Följ oss

Nyheter

Råvarujätte tror att spannmålspriserna faller av El Niño

Publicerat

den

Spannmål i fat

Spannmål i fatRåvarujätten Olams VD Sunny Verghese förväntar sig att spannmålspriserna faller av El Niño eftersom han anser att detta naturfenomen förväntas ha en mindre allvarlig påverkan på klimatet i år. Olam förväntar sig även att priset på oljeväxter som till exempel raps kommer att falla av samma orsak.

Meteorologer från Australien till USA har emellertid förutspått att den nuvarande El Niño kommer att bli en av de allra starkaste som någonsin har uppmätts, till och med värre än den El Niño som 1997/1998 som ledde till torka och översvämningar som förstörde grödor världen över. El Niño kan påverka vädret runt om i världen – och därmed grödor – genom att ge torka i Asien, förändra nederbörden över Sydamerika och skapa svalare somrar i Nordamerika.

Verghese baserar sin åsikt på analyser av data som samlats in från jordbrukare och från den egenutvecklade meteorologiska modell som Olam arbetar med. Hans slutsats är att årets El Niño inte kommer att komma i närheten av den El Niño som drabbade världen 1997/1998. Han säger istället att årets El Niño kommer att bli ganska måttfull.

Risken för skördeförluster relaterade till El Nino är en ganska ovanlig händelse på jordbruksmarknaden. Just nu ser vi hur de globala spannmålslagren ökar samtidigt som den kinesiska efterfrågan minskar. De globala livsmedelspriserna ligger just nu på den lägsta nivån sedan april enligt FNs Food and Agriculture Organization. De negativa utsikterna från Olam, en av världens tre största råvaruhandlare, fokuserade på kaffe och ris, står i skarp kontrast mot det som banker och råvaruhandlare som Nomura International och Rabobank International varnat för.

Råvarumarknadens aktörer lyssnar emellertid på Olam, precis som de lyssnar på bolagets större konkurrenter, Archer-Daniels-Midland Co, Bunge, och Cargill och Louis Dreyfus Commodities, eftersom deras handelsförbindelser ger dem insikt i de globala utbuds- och efterfrågetrenderna.

Trots risken för en El Niño anser Singaporebaserade Olam att vete, majs och oljeväxter, tre marknader som har ett överutbud, sannolikt kommer att få se fallande priser både under resten av året och under 2016.

Internationella Grain Council, en Londonbaserad halvstatlig organisation, sade under augusti att spannmålslagren i världen är de högsta på 29 år som en följd av rikliga skördar. Verghese sade även att de globala mjölkpriserna sannolikt kommer att återuppta sin nedgång på grund av ett alltför stort överutbud. Han sade att den senaste tidens rally varit ett utmärkt tillfälle att sälja. Han sade emellertid att även en måttlig El Niño kommer att kunna driva upp priset på kakao och kaffe.

Utsikterna för livsmedelsproduktion har förändrades dramatiskt under de senaste fyra åren när kostnaderna för spannmål rusade, vilket kom att bidra till oroligheter i Mellanöstern och Nordafrika. Prisökningarna under 2010/2011 följde direkt på den så kallade ”matkrisen” 2007/2008 när priset på vete, ris och majs nådde rekordnivåer.

Svagare priser på jordbruksråvaror drabbar de stora producentländerna, till exempel USA, Argentina, Australien och Kanada. I Bryssel protesterade europeiska jordbrukare som kräver högre priser på råvarorna, däribland mjölk. I USA bedömer myndigheterna att de amerikanska jordbrukarna kommer att ha de lägsta nettojordbruksinkomsterna på nio år.

Fortsätt läsa
Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Nyheter

Sommarväder skapar prisrally på elbörsen

Publicerat

den

Solsken på blå himmel

Det råder speciella förutsättningar på elmarknaden just nu och allt styrs till största delen av vädret. Sol och bitvis god vindkraftsproduktion under maj, i kombination med svag hydrologi och begränsad kärnkraft har lett till stora svängningar i elpriset. Juni inleds liknande och idag tangerar elpriserna nivåer från krisåret 2022. Dock förväntas elpriserna gå ner då kärnkraften ökar.

Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning
Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning

Juni börjar med höga elpriser och orsakerna är brist på vindkraft, torra väderprognoser och mindre kärnkraft. Prisuppgången i maj var särskilt tydlig i norra Sverige, elområde 1 och 2, och ligger just nu nära en krona per kWh. I elområdena 3 och 4, södra Sverige, blev månadsmedelspotpriset för maj 35–40 procent högre jämfört med april men har rusat idag till nivåer på mellan 130–160 öre/kWh.

– Dagens höga priser visar tydligt på hur snabbt förändrade väderprognoser får genomslag på elpriset. Sommarens väder påverkar även priserna inför hösten och vintern. Ska det bli mer stabila elpriser behövs ett typiskt svenskt sommarväder, dvs. en blandning av regn, vind och sol, snarare än extremvärme och högtryck. Särskilt viktig är nederbörden i Norge och norra Sverige där vattenkraften dominerar, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef på Vattenfall Försäljning.

Den hydrologiska balansen, dvs. det sammanlagda vatteninnehållet i snö, mark och magasin, är väldigt ansträngt efter en snöfattig vinter. Det stora underskottet håller i sig och är starkt beroende av mer nederbörd i närtid. På grund av pågående revisioner, bland annat Ringhals 3 och Forsmark 2, är elproduktionen från svensk kärnkraft begränsad just nu. Oskarshamn 3 har planerad återstart den 10 juni och Ringhals 4, som för närvarande producerar med halv effekt, går upp till full effekt den 12 juni. Det innebär att den installerade effekten då kommer att stiga från 40 till 60 procent i Sverige.

Det geopolitiska läget är fortsatt ett orosmoment men ryktet om ett fredsförslag har lugnat marknaden något. Gas- och oljepriserna fortsätter att falla och de stigande temperaturerna på kontinenten och den stora andelen solkraft kan ha en stabiliserande effekt.

MedelspotprisElområde 1, Norra Sverige     Elområde 2, Norra Mellansverige     Elområde 3, Södra Mellansverige     Elområde 4, Södra Sverige     
Maj 202646,36 öre/kWh     48,95 öre/kWh   70,86 öre/kWh     87,05 öre/kWh   
Maj 202514,09 öre/kWh     15,09 öre/kWh   42,94 öre/kWh   60,01 öre/kWh
Medelspotpris är det genomsnittliga priset på den nordiska elbörsen. Priserna är exklusive moms, påslag och elcertifikat.
Fortsätt läsa

Nyheter

Solkraften pressar elpriserna dagtid

Publicerat

den

Solcellspark

Snabba väderomslag har präglat elmarknaden i april, med både prisfall och pristoppar som följd. Samtidigt får solkraften allt större påverkan och pressar ner elpriserna, särskilt i södra Sverige.

Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning
Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning

Månadsmedelpriset för april på den nordiska elbörsen Nord Pool utan påslag och exklusive moms blev 58,66 öre/kWh i elområde 3, södra Mellansverige, och 22,75 öre/kWh i elområde 1, norra Sverige. På kontinenten syns den så kallade ankkurvan tydligt.

– Nu är solen helt klart på gång. I Tyskland har solen under april producerat nästan 2 TWh mer än ifjol vilket även gynnar oss i Sverige. Ankkurvefenomenet innebär att elpriset är lågt mitt på dagen och stiger raskt mot kvällen. Under perioder med soligt och varmare vårväder är solen ett välkommet inslag här hemma och det påverkar elpriserna nedåt. Den ökar produktionen och minskar konsumtionen, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef på Vattenfall Försäljning.

De årliga, planerade underhållsarbetena på kärnkraftverken pågår, vilket innebär att den tillgängliga kapaciteten just nu är cirka 60 procent. Vinden var varierande under april, med snabba skiften mellan stilla och blåsiga perioder, vilket märktes på elpriset.

Den hydrologiska balansen i Norden, alltså det sammanlagda vatteninnehållet i snö, mark och magasin, är svag med betydande underskott i södra Norge. Men magasinsnivåerna i Sverige ligger kring normala nivåer för årstiden och har börjat fyllas på.

– Dock förväntas årets vårflod att, givet dagens förutsättningar, bli lägre än normalt då snötäcket är avsevärt mindre än vanliga nivåer. Vädret kommer avgöra hur väl vårfloden fyller magasinen inför sommaren, säger Jonas Stenbeck.

De höga gaspriserna har fallit något, samtidigt som stigande temperaturer på kontinenten och den stora andelen solkraft haft en stabiliserande effekt. Det geopolitiska läget är dock fortsatt ett orosmoment.

– Det vi sett är att marknaden är väldigt nyhetsdriven. Beroende av vad som rapporteras så reagerar marknaden direkt. Det gör att vi befinner oss i en väldigt speciell situation eftersom denna osäkerhet skapar svängiga och oförutsägbara bränslepriser, vilket i slutändan påverkar elpriset. Jag förstår att många känner en oro men i och med att det blir varmare så kommer man inte att behöva lika mycket el, vilket ger en lägre elkostnad, säger Jonas Stenbeck.

MedelspotprisApril 2025April 2026
Elområde 1, Norra Sverige     14,39 öre/kWh      26,09 öre/kWh   
Elområde 2, Norra Mellansverige     14,21 öre/kWh      26,85 öre/kWh   
Elområde 3, Södra Mellansverige     37,61 öre/kWh      56,08 öre/kWh   
Elområde 4, Södra Sverige     58,35 öre/kWh      66,55 öre/kWh 
Medelspotpris är det genomsnittliga priset på den nordiska elbörsen. Priserna är exklusive moms, påslag och elcertifikat.

*Ankkurva: Ankkurvan beskriver hur elproduktionen från förnybara energikällor, som solenergi, påverkar elnätet och elanvändningen över en dag. Kurvan har fått sitt namn eftersom grafen under en dag liknar profilen av en anka.

Fortsätt läsa

Nyheter

Michel Gubel ger sin syn på oljemarknaden

Publicerat

den

Oljerigg producerar olja

Råvaran olja handlas fortsatt över 100 USD per fat och det är något stökigt med prissättningen. Michel Gubel ger sin syn på läget för oljan, att priskurvan kan vara i contango och backwardation, samt vad som kan hända med olja på längre sikt.

Fortsätt läsa

Sälja Guld - Guldbrev.se

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära