Följ oss

Nyheter

Ökad bostadsefterfrågan driver upp virkespriserna i USA

Publicerat

den

Trästockar

Träindustrin i USA har återhämtat sig när virkespriserna stigit i år. Under november 2020 har priset på virke stigit med 24 procent, till 617 USD per tusen kvadratfot. Under sommaren föll emellertid timmerpriset från sin rekordnotering på 1 000 USD.

Trästockar

”Enligt alla historiska standarder är detta bara otroligt stark prissättning”, berättade Devin Stockfish, vd för Weyerhaeuser Co., som äger fabriker och är USAs största privata ägare av skogsmark, till Wall Street Journal. Stockfish påpekade att lager har minskat genom hela virkesförsörjningskedjan, medan efterfrågan från byggare och hushållsföretag fortfarande är stark när de försöker möta den ökade efterfrågan på nya hem.

”Vi kommer att se en viss säsongsmässig avmattning”, säger Stockfish, ”men vår förväntan är att byggarna kommer att fortsätta bygga så mycket som möjligt tills vintervädret begränsar byggaktiviteten.”

Den milda hösten har varit särskilt tillmötesgående för byggare i södra USA, där efterfrågan från arbetsplatser och från ombyggnad av timmerhandlare och distributörer stödde priserna på Southern Yellow Pine.

Stark efterfrågan på enfamiljshus

Single-family housing starts, ett mått på bostadsbyggande, nådde i oktober för den femte raka månaden till sin högsta nivå sedan 2007, och ökade med 6,4 procent jämfört med september till en säsongrensad årstakt på 1,179 miljoner, enligt US Census Bureau.

”I pandemin har inget varit mer överraskande – positivt överraskande – än enfamiljshus”, säger Mark Zandi, chefsekonom vid Moody’s Analytics, till Wall Street Journal. Eftersom fler amerikaner arbetar på distans, ”är detta en grundläggande förändring i underliggande bostadspreferenser.”

Vissa familjer lämnar stora städer som svar på Covid-19 och den nya arbetsmiljön. Följaktligen är fler villiga att flytta ut till enfamiljshus i förorterna trots en orolig arbetsmarknad och stigande bostadspriser. Dessutom gynnas bostadsköpare av hypoteksräntor som nu är på den lägsta nivån sedan Freddie Mac började spåra dem 1971, vilket ytterligare skulle kunna stödja försäljningen under nästa år.

Nyheter

Blykalla, Evroc och Studsvik vill bygga kärnkraftsdrivna datacenter i Sverige

Publicerat

den

Datacenter med kärnkraftverk

Blykalla, Evroc och Studsvik har undertecknat ett samförståndsavtal för att undersöka möjligheten att utveckla Sveriges första kärnkraftsdrivna datacenter vid Studsviks licensierade kärnkraftsanläggning i Nyköping.

Blykalla utvecklar avancerade blykylda kärnreaktorer för att leverera säker, kostnadseffektiv och hållbar basenergi. Evroc bygger hyperscale-moln- och AI-infrastruktur för att driva Europas digitala framtid. Studsvik driver en licensierad kärnkraftsanläggning i Nyköping och tillhandahåller livscykeltjänster för kärnkraftssektorn, inklusive bränsle, material och avfallshantering. Tillsammans kombinerar de teknik, infrastruktur och anläggningsexpertis för att påskynda utbyggnaden av kärnkraftsdrivna datacenter.

Det finns en växande internationell efterfrågan på kärnkraftsdrivna datacenter, driven av parallella krav från AI och elektrifiering. Med sin kapacitet att leverera ren, pålitlig baskraft och inbyggd redundans är små modulära reaktorer särskilt väl lämpade för att möta detta behov.

Belastar inte elnätet

En stor fördel med att bygga datacenter och kärnkraftverk bredvid varandra är att elnätet inte belastas. Det gör totalpriset för elektriciteten blir lägre, samtidigt som det inte tillkommer investeringskostnader för operatören av elnätet.

Vill etablera Sverige som en föregångare

Med detta avtal strävar parterna efter att etablera Sverige som en föregångare i denna globala omställning, genom att utnyttja Studsviks licensierade anläggning, Evrocs digitala infrastruktur och Blykallas avancerade SMR-teknik.

”Detta samarbete är en möjlighet för Sverige att bli ledande inom digital infrastruktur. Det ger oss möjlighet att visa hur små modulära reaktorer kan tillhandahålla den stabila, fossilfria energi som krävs för AI-revolutionen”, säger Jacob Stedman, vd för Blykalla. ”Studsviks anläggning och evrocs ambitioner erbjuder rätt förutsättningar för ett banbrytande projekt.”

Samförståndsavtalet fastställer en ram för samarbete mellan de tre parterna. Målet är att utvärdera den kommersiella och tekniska genomförbarheten av att samlokalisera datacenter och SMR på Studsviks licensierade anläggning, samarbeta med kommuner och markägare samt definiera hur en framtida kommersiell struktur för elköpsavtal skulle kunna se ut.

”Den ständigt växande efterfrågan på AI understryker det akuta behovet av att snabbt bygga ut en massiv hyperskalig AI-infrastruktur. Genom vårt samarbete med Blykalla och Studsvik utforskar vi en modell där Sverige kan ta ledningen i byggandet av en klimatneutral digital infrastruktur”, kommenterar Mattias Åström, grundare och VD för Evroc.

”Studsvik erbjuder en unik plattform med anläggningsinfrastruktur och unik kompetens för att kombinera avancerad kärnkraft med nästa generations industri. Detta samförståndsavtal är ett viktigt steg för att utvärdera hur sådana synergier kan realiseras i Sverige”, kommenterar Karl Thedéen, vd för Studsvik.

Parterna kommer nu att inrätta en gemensam styrgrupp för att utvärdera anläggningen och affärsmodellen, med målet att inleda formella partnerskapsförhandlingar senare i år. Deras fortsatta samarbete ska möjliggöra ren och säker energi för Europas AI-infrastruktur och digitala infrastruktur.

Fortsätt läsa

Nyheter

Toppmöte om framtidens kärnkraft runt Östersjön hölls idag

Publicerat

den

Toppmöte om kärnkraft i Stockholm

Sveriges regering arrangerade på tisdagen ett toppmöte om framtidens kärnkraft i Östersjöregionen tillsammans med Finland. Ministrar från Polen, Lettland och Estland deltog, liksom investerare, banker och kärnkraftsbolag. EFN:s reporter Thomas Arnroth rapporterar från mötet.

Energi- och näringsminister Ebba Busch betonade att målet är att göra Sverige till regionens ledande kärnkraftsnation och en hub för kärnkraft i Östersjöområdet.

Tanken är att länderna ska samarbeta och se regionen som en gemensam marknad, vilket kan påskynda och sänka kostnaderna för nya reaktorer. Kunskap kan användas gemensamt över hela regionen och en reaktortyp skulle bara behöva godkännas en gång.

Fortsätt läsa

Nyheter

Nytt prisrekord, guld stiger över 4000 USD

Publicerat

den

Guldtackor och graf som pekar uppåt

Priset på guld på CME-börsen steg precis för första gången någonsin över 4000 USD per uns. Detta efter att både investerare och centralbanker söker en trygg hamn, om än av delvis olika orsaker. Vi har tidigare idag rapporterat att Goldman Sachs skruvat upp sin guldprognos för slutet av 2026 till 4900 USD per uns.

Prisgraf för guld där priset passerat 4000 USD per uns
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära