Nyheter
Minneapolis Grain Exchange, marknaden för vårvete och äppeljuice
1881 grundades Minneapolis Grain Exchange (MGEX) i Minneapolis, Minnesota med syfte att erbjuda de lokala jordbrukarna en marknadsplats som erbjöd en rättvis prissättning på produkter som vete, havre och majs. Verksamheten hette då Minneapolis Chamber of Commerce.
Redan sedan starten 1881 har MGEX varit huvudmarknaden för handeln i Hard Red Spring Wheat, och har sedan 1883 erbjudit såväl options- som terminskontrakt på denna råvara. Hard Red Spring Wheat används bland annat i bagels, pizzor, högkvalitativt bröd och flingor, och vissa nudlar och kakor. Hard Red Spring Wheat odlas främst på USAs norra slätter, det område som kallas för Northern Plains, och den kanadensiska prärien. Börsen tog sitt nuvarande namn, Minneapolis Grain Exchange, år 1947, men är i dag mest känd under namnet MGEX.
Den 19 december 2008 upphörde Minneapolis Grain Exchange med golvhandeln men fortsatte den dagliga verksamheten genom CME Global, Chicagobörsens elektroniska handelsplattform. Idag sker all handel i HRSW-terminer uteslutande elektroniskt.
Verksamheten utökas
Än i dag är det options- och terminshandeln i Hard Red Spring Wheat som är MGEXs flaggskepp. Under 2011 kommunicerade ledningen för börsen att den ansåg att tiden var mogen för att starta handel i options- och terminskontrakt på frusen koncentrerad äppeljuice, en råvara som tidigare handlats med hjälp av så kallade forward-kontrakt. Denna handel beräknas starta den 13 augusti 2012.
MGEX erbjuder även fem stycken kontantavräknade indexprodukter baserade på jordbruksprodukter, Hard Red Spring Wheat Index (HRSI), Hard Red Winter Wheat Index (HRWI), Soft Red Winter Wheat Index (SRWI), National Corn Index (NCI) och National Soybean Index (NSI).
Data ger indexprodukter
MGEX har ett exklusivt avtal med Telvent DTN, tidigare kallat Data Transmission Network, ett Omahabaserat företag som erbjuder elektronisk information, om att erbjuda detta företags jordbruksdata och meterologiska data, vilket MGEX även använt för att utveckla indexprodukter.
Nyheter
Mängden M1-pengar ökar kraftigt

Den globala tillgången på pengar ökar kraftigt. Mängden M1-pengar i Kina ökade med 4,6 procent jämfört med året tidigare och är på en ny rekordnivå. Även ökningstakten mot tidigare i år är högre. Kinas M1-mängd är nu dubbelt så stor som USA:s. Kinas M1 står nu för 33 procent av G10:s totala M1, vilket innebär att Kina nu är en betydande drivkraft till att öka den globala likviditeten.
Kommer stimulanserna att skapa inflation?

Nyheter
Fusionsföretag visar hur guld kan produceras av kvicksilver i stor skala – alkemidrömmen ska bli verklighet

Marathon Fusion i San Francisco har presenterat en lösning på hur alkemin att producera guld kan förverkligas. Detta genom att transmutera kvicksilver till guld. Det hela uppmärksammas även av Financial Times.
Marathon Fusion har tillkännagivit en lösning på alkemins tusenåriga stora utmaning: transmutationen av guld. Företaget uppger att deras metod är massivt skalbar, praktiskt genomförbar och ekonomiskt oemotståndlig.
I deuterium-tritium-fusion driver högenergetiska neutroner ”multiplikationsreaktioner” för att sluta bränslecykeln genom att producera det tritium som behövs för att upprätthålla driften. Genom att använda dessa neutroner för att driva en multiplikationsreaktion på kvicksilver-198, producerar företagets metod kvicksilver-197 som sedan sönderfaller på några dagar till den enda stabila isotopen av guld.
Med företagets metod kan kraftverk generera 5 000 kg guld per år, per gigawatt elproduktion (~2,5 GWth), utan att kompromissa med självförsörjningen av bränsle eller effekt.
18 år innan radioaktiviteten är borta
Guldet kan vara lätt radioaktivt efter att det har producerats och en uppskattning är att det kan behöva ligga i ett valv i 18 år innan det kan användas för exempelvis smycken.
Nyheter
Ryska militären har skjutit ihjäl minst 11 guldletare vid sin gruva i Centralafrikanska republiken

Ryska militären har skjutit ihjäl minst 11 guldletare vid den ryska militärens guldgruva i Ndassima i Centralafrikanska republiken. Händelsen inträffade på onsdagskvällen, cirka 45 mil öster om huvudstaden Bangui. Offren ska ha varit unga personer från byar i området som olovligen tagit sig in på gruvområdet i jakt på guldfyndigheter.
Enligt hjälparbetare, som valt att vara anonyma av rädsla för repressalier, sköts de flesta av offren ihjäl på platsen. Flera personer uppges fortfarande vara saknade enligt AP. Ryska militären har tidigare anklagats för människorättsbrott och avrättningar i landet.
Rysslands militära närvaro i Afrika ska gå med vinst, eller i alla fall minst vara självfinansierande. Militären får därför ofta råvarutillgångar att utvinna i utbyte för sina tjänster. En fördel Ryssland har i sin råvaruverksamhet i Afrika är att de har straffrihet.
-
Nyheter3 veckor sedan
Ryska staten siktar på att konfiskera en av landets största guldproducenter
-
Nyheter3 veckor sedan
USA ska införa 50 procent tull på koppar
-
Nyheter4 veckor sedan
Lundin Mining ska bli en av de tio största kopparproducenterna i världen
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommarvädret styr elpriset i Sverige
-
Nyheter4 veckor sedan
Hur säkrar vi Sveriges tillgång till kritiska metaller och mineral i en ny geopolitisk verklighet?
-
Nyheter4 veckor sedan
Samtal om flera delar av råvarumarknaden
-
Nyheter1 vecka sedan
Fusionsföretag visar hur guld kan produceras av kvicksilver i stor skala – alkemidrömmen ska bli verklighet
-
Nyheter2 veckor sedan
USA inför 93,5 % tull på kinesisk grafit