Följ oss

Nyheter

London Metal Exchange öppnar handelsgolvet igen

Publicerat

den

London Metal Exchange

London Metal Exchange har skrotat planerna för att stänga Europas sista handelsgolv och kommer att öppna ”The Ring” igen i september. Platsen, där handlare skriker bud på råvaror från ljusröda stoppade sittplatser, har varit stängd sedan pandemin började i mars 2020 och börsen sa i januari 2021 att den övervägde att stänga ringen permanent.

London Metal Exchange

Förslaget möttes dock av starkt motstånd från mäklare och andra marknadsaktörer som hävdade att stängning av golvet har skadat handelsvolymerna och gjort prissättningen mindre robust. Nu säger LME att de skulle öppna golvet igen från september och kommer att använda ringen för att fastställa så kallade officiella priser, som är avgörande för den fysiska industrin.

Under hela pandemin bytte denna börs till ett elektroniskt system för att fastställa dagliga riktpriser. Det sägs att slutkurserna kommer att fastställas med hjälp av en elektronisk process när handelsgolvet öppnas igen.

Beslutet att rädda den 144-åriga stadsinstitutionen kommer att välkomnas av tjänstemän som hoppas få tillbaka livet i Square Mile när covid-begränsningarna har upphört. Börsen, där den brittiske aktivisten Nigel Farage, handlade metaller på 1980-talet, har nyligen påbörjat en modernisering och infört en ny uppförandekod för handlare sedan 2019.

Koden lanserades efter kritik av en branschnätverkskväll på Playboy Club i Mayfair 2018 och en rad andra evenemang med sexistisk underhållning och strippor.

Ett antal handelsgolv har stängts de senaste åren då råvarubörser har flyttat till full elektronisk handel. Förra månaden sa CME Group att de kommer att hålla sina jordbruksalternativ i Chicago stängda efter pandemin, vilket markerar slutet på opem out cry i USA.

Nyheter

IKEA investerar i den svenska kiselproducenten Green14

Publicerat

den

Green14:s pilotanläggning på KTH

Green14 är det svenska företaget som ska bygga upp produktion av kisel utan att använda stora mängder fossil energi. Nu har Ingka Investments, som ingår i IKEA-sfären, investerat 2 miljoner euro. Samarbetet syftar till att stödja en mer hållbar kiselproduktion och säkerställa tillgången till kritiska råvaror.

Green14:s innovativa väteplasmateknik omvandlar kvarts till kisel med hög renhet med betydligt lägre utsläpp jämfört med traditionella metoder. Kisel är en nyckelkomponent i bland annat solpaneler, halvledare och elfordon.

Relevansen av inhemsk produktion av kritiska råvaror har aldrig varit mer uppenbar skriver Green14. Den senaste tidens globala utveckling har inneburit en ökning av exportförbuden för kritiska mineraler som sällsynta jordartsmetaller, litium och kisel – material som är oumbärliga för teknik som solpaneler, halvledare och elfordon. Genom att stärka Europas förmåga att producera dessa material lokalt säkerställs större motståndskraft och oberoende, vilket tryggar försörjningskedjan för den gröna omställningen.

”Europas förmåga att säkra kritiska råvaror är avgörande för att uppnå sina klimatambitioner och säkerställa oberoende. GREEN14:s teknik innebär ett steg framåt mot en mer hållbar kiselproduktion och investeringen stödjer denna ambition”, säger Adam Podgorski, VD för GREEN14.

Finansieringen från Ingka Investments kommer att stödja Green14:s pågående utveckling av sin pilotanläggning och påskynda uppskalningen av sin vätgasplasmateknik. Avtalet innehåller också villkor som ger Ingka Investments en framtida möjlighet att bli en betydande köpare av det material som produceras.

”Genom att investera i Green14 utnyttjar vi en royaltybaserad modell med möjlighet att köpa mer hållbart kisel för våra solpaneler till ett fördelaktigt pris. Den här investeringen understryker vikten av kontinuerlig innovation inom industrin för förnybar energi, vilket säkerställer en mer hållbar och resurseffektiv framtid”, säger Frederik de Jong, chef för förnybar energi på Ingka Investments.

Fortsätt läsa

Nyheter

Priset på arabica-kaffebönor är nu över 4 USD per pund för första gången någonsin

Publicerat

den

Kaffebönor

Priset på arabica-kaffebönor har rusat i höjden och nu passerades precis 4 USD per pund på råvarubörsen i New York. Det är mer än dubbelt så högt som för ett år sedan.

De två stora producenterna Brasilien och Vietnam har haft dåligt väder för kaffeodling. När Donald Trump började gå till attack med tariffer, då blev marknaden även nervös över att kaffe från Colombia.

Världen har nu under hela fyra år konsumerat mer arabica-kaffe än den producerat, dvs lagren av kaffebönor är enormt låga. Förbättras inte produktionen under 2025 som kommer det bli ännu mer pressat.

Graf över priset på arabica-kaffe på New York-börsen
Fortsätt läsa

Nyheter

Belgien gör en u-sväng, går från att lägga ner kärnkraft till att bygga ny

Publicerat

den

Belgien

Belgien har de senaste åren stängt ner kärnkraftreaktorer och hade planerat att fasa ut kärnkraft helt. Till följd av Rysslands krig i Ukraina så har dock flera politiska partier bestämt sig för att landet ska göra en u-sväng i frågan. En överenskommelse blev klar i fredags.

Belgien har idag fem reaktorer, Doel 1, 2 och 4 samt Tihange 1 och 3. Doel 3 stängdes ner i september 2022 och Thihange 2 i januari 2023. Det var tänkt att Doel 4 och Tihange 3 skulle stängas ner under 2025.

I ett första steg så ser landet nu till att livslängden för Doel 4 och Tihange 3 förlängs med tio år, vilket gör att landet kommer att behålla 4 GW elektricitet från kärnkraft.

Samtidigt inleder Belgien nu en satsning på att bygga 4 GW ny elproduktion från kärnkraft. SMR-reaktorer finns med i de tidiga planerna, men man vill även ha stora reaktorer.

Kärnkraften är del av en övergripande satsning på fossilfri energi i landet som använder relativt mycket fossil energi.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära