Följ oss

Nyheter

Metallhandlare rustar för nästa stora utbudspress

Publicerat

den

Gruva

De industriella metallmarknaderna marscherar uppåt igen eftersom produktionsavbrott och krympande lager återupplivar oro för globala leveranser av några av de viktigaste byggstenarna i ekonomin och omställningen till grön energi.

Metaller som aluminium och zink ökade 2021 efter att pandemin drabbade produktionen vid gruvor och smältverk, skapade kaos i globala logistiknätverk och utlöste en boom i efterfrågan. I både koppar och tenn kollapsade London Metal Exchanges lagernivåer i den utbudspress som drev spotpriserna till rekordnivåer under vild handel.

Handlare förbereder sig nu för en ny våg av utbudpress och tecken på krympande lager. Nickelterminer steg till den högsta nivån på ett decennium den här veckan och noterade en kraftig ökning i premien för omedelbart tillgänglig metall vilket väcker oro för en hotande utbudspress. Zink- och aluminiumproduktionen har strypts i Europa av en pågående energikris, medan smältverken i Kina minskat produktionen i strävan att säkerställa blå himmel inför vinter-OS.

Nästan alla produkter, tillverkningsprocesser eller delar av infrastruktur runt om i världen förlitar sig till viss del på basmetaller. Stigande priser och krympande utbud kommer att öka kostnadsinflationen för tillverkare och konsumenter, såväl som regeringar när de rullar ut infrastrukturutgifter i spåren av pandemin.

”Vi befinner oss på kritiska lagernivåer runt om i världen, och priserna börjar röra sig för att återspegla det,” sa Jeremy Weir, vd för handelsjätten Trafigura Group vid en konferens på onsdagen. ”Vi börjar se konsumenter vakna upp och inse de problem som finns.”

Nickel squeeze?

Efter dramatiska rusningar i tenn och koppar förra året, tyder minskande lager och stigande spotpriser på att nickel kan vara nästa basmetall som står inför utbudspress.

Metallen i lagren som spåras av LME har sjunkit i 51 dagar i rad – den längsta nedgången sedan 2000. Spreaden mellan spotpriset och priset på tre månaders-terminen signalerar att köpare försöker få tag i den återstående metallen.

Senast lager och eftersläpningar var på dessa nivåer var 2019, när toppleverantören Tsingshan drog ner reserverna så dramatiskt att det föranledde en utredning av London Metal Exchange.

Den här gången försämras även utbudsförhållandena på Shanghai Futures Exchange, med sjunkande lager. Kinesiska handlare förbereder sig redan. På Shanghai Futures Exchange har det öppna intresset (open interest) för nickelkontrakt mer än tredubblades sedan i november, vilket bidragit till att driva priserna mer än 10 procent högre under perioden.

Ökande underskott

När det gäller zink och aluminium har produktionen drabbats särskilt hårt av de stigande europeiska energipriserna, vilket banar vägen för snabbt fördjupade underskott.

Europeiska LME-lagringsdepåer är nu praktiskt taget tomma, och köpare betalar allt högre premier över terminer för att säkra spotmetall i regionen – vilket tyder på en ökande brist.

Koppartjurar

Medan kopparmarknaden har lättat sedan oktobers oöverträffade press, hävdar tjurar att de snäva utbudsvillkoren som hjälpte till att driva kopparpriset till rekordhöjder är långt ifrån över. En efterlängtad uppsving i efterfrågan på förnybara energikällor och elfordon kommer att hjälpa till att stödja priserna och varje tecken på att gruvproduktionen inte lever upp till förväntningarna kan leda till ytterligare uppgångar.

Shanghai Futures Exchange kopparlager är nära sin lägsta nivå sedan 2009, vilket ökar risken för en press på Kinas kopparmarknad, liknande den som sågs på den internationella marknaden förra året. Goldman Sachs Group spår att priserna kommer att stiga till 12 000 USD per ton inom 12 månader, upp från cirka 10 000 USD för närvarande.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Nyheter

Ryska staten siktar på att konfiskera en av landets största guldproducenter

Publicerat

den

Guldtacka från Scottsdale Mint

En våg av panik sprider sig bland Moskvas elit sedan Vladimir Putins regim inlett en dramatisk offensiv för att beslagta tillgångarna hos Konstantin Strukov – en av Rysslands rikaste affärsmän och ägare till landets största guldgruvföretag, Yuzhuralzoloto. Åtgärden ses som ett tydligt tecken på hur långt Kreml är villigt att gå för att säkra ekonomiska resurser i takt med att kostnaderna för kriget i Ukraina stiger.

Strukovs förmögenhet, som uppskattas till över 3,5 miljarder dollar, byggdes upp under decennier i nära relation med maktens centrum i Ryssland. Men den 5 juli stoppades hans privatjet från att lyfta mot Turkiet. Enligt flera ryska medier deltog den federala säkerhetstjänsten FSB i ingripandet, och Strukovs pass beslagtogs. Händelsen ska vara kopplad till en omfattande rättsprocess där åklagare kräver att hela hans företagsimperium förverkas – med hänvisning till påstådd korruption och användning av skalbolag och familjemedlemmar för att dölja tillgångar.

Företaget själva förnekar att något inträffat och kallar rapporteringen för desinformation. De hävdar att Strukov befann sig i Moskva hela tiden. Trots det bekräftar rättsdokument att både han och hans familj förbjudits att lämna landet, och att myndigheterna snabbt verkställt beslutet.

Det som nu sker är en del av ett större mönster i ett Ryssland präglat av krigsekonomi: staten tar tillbaka kontrollen över strategiska sektorer som guld, olja och försvarsindustri – industrier som nu allt mer mobiliseras för att finansiera och stödja krigsinsatsen. Intressant nog handlar det inte om att Strukov ska ha varit illojal mot regimen – tvärtom har han varit en lojal allierad, med politiska uppdrag knutna till Putins parti. Men lojalitet räcker inte längre som skydd.

Medan tidigare utrensningar ofta riktade sig mot krigskritiker eller de som flydde landet, drivs dagens tillgångsövertaganden av något mer fundamentalt: ekonomisk nöd. De växande sanktionerna har nästan helt strypt inflödet av utländskt kapital. Statens oljeintäkter minskar och budgetunderskotten växer. Putins lösning är att vända sig inåt – till de oligarker han själv lyfte fram – för att fylla statskassan.

Det här är inte ett enskilt fall. På senare tid har flera framstående affärspersoner hamnat i plötsliga rättsliga tvister, omkommit under mystiska omständigheter eller sett sina bolag tas över av staten. Den oskrivna överenskommelsen som länge gällde i Putins Ryssland – rikedom i utbyte mot lojalitet – håller på att kollapsa.

Den 8 juli väntar en rättsförhandling som kan avgöra framtiden för Strukovs affärsimperium. Men budskapet till Rysslands näringslivselit är redan tydligt: ingen är för rik, för lojal eller för nära den politiska makten för att gå säker. I ett Ryssland där kriget kräver allt större uppoffringar riskerar oligarker att snabbt förvandlas till måltavlor.

Fortsätt läsa

Nyheter

Hur säkrar vi Sveriges tillgång till kritiska metaller och mineral i en ny geopolitisk verklighet?

Publicerat

den

Svemin-seminarie i Almedalen

När världsläget förändras ställs Europas beroende av metaller och mineral på sin spets. Geopolitiska spänningar, handelskonflikter och ett mer oförutsägbart USA gör att vi inte längre kan ta gamla allianser för givna. Samtidigt kontrolleras en stor del av de kritiska råvarorna vi är beroende av av andra makter – inte minst Kina. Vad händer med Sveriges industriella förmåga i ett läge där importen stryps? Hur påverkas försvarsindustrin av Kinas exportrestriktioner? Är EU:s nya råvarupolitik tillräcklig för att minska sårbarheten – eller krävs ytterligare statliga insatser och beredskapslagring? Svemin anordnade den 25 juni ett seminarium som bestod av bestod av deltagare från myndigheter, politik och industri. Man diskuterar Sveriges och EU:s strategiska vägval i en ny global verklighet – och vad som krävs för att säkra tillgången till metaller när vi behöver dem som mest.

Fortsätt läsa

Nyheter

Lundin Mining ska bli en av de tio största kopparproducenterna i världen

Publicerat

den

Lundin Mining är bolaget i Lundin-sfären som satsar stort på Vicuña-projektet i Argentina. Det ska lyfta Lundin Mining till att bli en av de tio största kopparproducenterna i världen skriver Affärsvärlden och upprepar sin köprekommendation för aktien.

”Även om en framgång inte är på förhand given tror vi att Vicuña har goda chanser att bli bra. Vi förnyar vårt köpråd för Lundin Mining”

Enligt Lundin Minings ledning kommer man att klara att finansiera sin del av investeringarna i Vicuña genom det löpande kassaflödet som man förväntar sig ska bli omkring 5 miljarder dollar kommande fem år i kombination med lån.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära