Nyheter
Kaffepriset stiger efter prognos om minskad skörd

Kaffepriset steg i förra veckan efter att den den brasilianska regeringen spått att årets kaffeskörd kommer att bli betydligt mindre än förra årets rekordskörd. Brasilien, världens största odlare av kaffe, förväntar sig att kaffeskörden faller till mellan 50 och 55 miljoner 60 kilos säckar. Det är en minskning med 15 procent från föregående års rekordskörd på 62 miljoner, rapporterar Financial Times.
Ändå är den brasilianska jordbruksbyrån Conabs projektion av 52,5 miljoner säckar fortfarande ett rekord för året. Skörden kommer att bli högre än andra år, bortsett från rekordåret 2018.
Kaffeproducenter runt om i världen har varnat för att nuvarande priser inte ger en lönsam produktion och kan driva mindre bönder att odla andra grödor. Rekordåret drev ned kaffepriset till sin lägsta nivå på 12 år. Detta har lett till att kaffeodlare lämnade gårdar i Guatemala medan colombianska jordbrukare bytte till kokaproduktion, en ”råvara” som förädlas till kokain.
Kaffet handlas till cirka 1,06 USD
På grund av den minskade produktiviteten handlas kaffe för närvarande runt 1,06 USD per pound, jämfört med det pris på mellan 1,20 till 1,50 dollar som behövs för att bönderna i många av de latinamerikanska länderna ska göra vinst.
Silvio Farnese, försörjningsdirektör vid Brasiliens jordbruksdepartement, sa att den här säsongens mindre skörd skulle kunna stödja priserna, särskilt för arabica-terminerna i New York, eftersom storleken på produktionen för den sorten är stor, rapporterar Reuters.
Vidare ser han att kaffepriserna kan återhämta sig, eftersom klimatförändringar påverkar den globala produktionen.
”De lägre priser som du ser just nu är mer av en risk än klimatförändringen de närmaste tre åren, säger Geordie Wilkes, analyschef hos Sucden Financial till Bloomberg. ”Producenter i Centralamerika gör en förlust. På längre sikt, tio år och framåt är det klimatförändringar som är viktigare för marknaden.”
Arabica-bönor kräver året runt temperaturer mellan 15 och 24 grader Celsius, eller 59 till 75 grader Fahrenheit, enligt Coffee Research Institute. De lider av frost om det är för kallt och kaffets kvalitet minskar om det är för varmt. Skiftande temperaturer börjar dock påverka produktionen.
Nyheter
Stark affär för Pan American – men MAG Silvers aktieägare kan bli förlorare

Pan American Silver tar ett stort steg mot silvertronen genom uppköpet av MAG Silver – men inte alla jublar. Enligt David McAlvany, VD och portföljförvaltare vid McAlvany Financial Companies, är det här en affär med tydliga vinnare och potentiella förlorare.
I en intervju på BNN Bloomberg om det uppmärksammade förvärvet av MAG Silver, uttrycker McAlvany en tydlig syn: Pan American stärker sin position dramatiskt, medan MAG:s aktieägare kan få det svårare att motivera sin investering framåt.
Ett klipp för Pan American
Pan American får i och med affären tillgång till en högkvalitativ silvergruva i Mexico – Juanicipro-projektet – där bolaget redan äger en andel. Projektet omfattar nästan 8 000 hektar, där stora delar ännu inte har utforskats.
– ”Det här är ett område med fantastisk potential och höggradig malm. Det är ett tydligt lyft för Pan American, särskilt med tanke på att man också siktar på att öka produktionen med nästan 70 % i år,” säger McAlvany.
Pan American har redan planer på att relansera projektet Basket Lake, som kan tillföra 20 miljoner uns silver i produktion. Lägg till de 8 miljoner uns från MAG – och Pan American kan bli en av världens två största silverproducenter.
MAG Silvers utdelning – en unik fördel som går förlorad
För MAG Silvers aktieägare ser bilden annorlunda ut. Enligt McAlvany har bolaget varit en sällsynt pärla inom sektorn genom att använda 30 % av sitt fria kassaflöde till att betala en direktavkastning på över 4 % – något som få gruvbolag erbjuder i dag.
– ”Det var en unik egenskap – en hårdtillgång med kassaflöde som påminde om en räntebärande investering. Den försvinner nu för MAG:s aktieägare,” menar han.
Även om uppköpet kan ses som ett logiskt steg strategiskt, är förlusten av utdelningen något som många investerare sannolikt inte kommer att uppskatta.
En trend inom gruvbranschen
McAlvany noterar också en bredare trend: allt fler gruvbolag prioriterar aktieåterköp framför utdelningar. Det kan vara skattemässigt fördelaktigt, men innebär också att stabilt kassaflöde till aktieägarna blir ovanligare.
– ”Jag är inte emot återköp – så länge man inte gör det vid toppnivåer. Men MAG:s utdelningsstrategi var verkligen något särskilt, och det är inget man lätt ersätter i en portfölj.”
Stöd från Fresnillo – men inga garantier
Ett frågetecken i affären är hur Fresnillo, majoritetsägaren i gruvan och ägare till cirka 9 % av MAG Silver, kommer att agera. Enligt McAlvany uttrycker de stöd för affären – men vill inte uttala sig om hur de kommer att rösta.
Eftersom minst två tredjedelar av MAG:s aktieägare måste godkänna uppköpet, är det inte omöjligt att affären möter visst motstånd.
Affären gynnar långsiktighet – men inte alla
McAlvany är tydlig: För Pan American är detta ett strategiskt kap som stärker bolaget på flera fronter. De får tillgång till en högklassig tillgång med låg produktionskostnad och stora utvecklingsmöjligheter.
Men för MAG:s aktieägare innebär affären att en mycket attraktiv utdelningsmodell går upp i rök, och det återstår att se om förvärvet ger samma värde i deras portföljer framöver.
– ”På lång sikt är det här en affär som gör stor skillnad för Pan American. Men jag förstår om MAG:s aktieägare känner en viss besvikelse,” avslutar han.
Nyheter
Anton Löf kommenterar industrimetaller, tillståndsprocesser och svenska gruvor

Anton Löf, mineralanytiker på RMG Consulting, kommenterar de största prisrörelserna bland industrimetaller, kortade tillståndsprocesser och utsikterna för svenska gruvor.
Nyheter
Nystart för koppargruvan Viscaria i Kiruna – en av Europas största

Gruvbolaget Viscaria kommer allt närmare att starta Viscariagruvan i Kiruna, vilken kommer att bli en av Europas största koppargruvor. Brytning påbörjas under 2026 och anrikningsverket tas i bruk under 2027 som då produceras det första koncentratet.
Bolaget har hittills satsat 1,8 miljarder kronor men kommer att behöva ytterligare 6 miljarder, där fördelningen är tänkt att vara 60 procent lån och 40 procent eget kapital.
EFN intervjuar Viscarias vice vd Anna Tyni.
-
Nyheter4 veckor sedan
Ingenting stoppar guldets uppgång, nu 3400 USD per uns
-
Analys4 veckor sedan
Crude oil comment: The forward curve is pricing tightness today and surplus tomorrow
-
Nyheter3 veckor sedan
Samtal om läget för guld, kobolt och sällsynta jordartsmetaller
-
Nyheter3 veckor sedan
Agnico Eagle siktar på toppen – två av världens största guldgruvor i sikte
-
Nyheter3 veckor sedan
Lägre elpriser och många minustimmar fram till midsommar
-
Analys2 veckor sedan
June OPEC+ quota: Another triple increase or sticking to plan with +137 kb/d increase?
-
Nyheter3 veckor sedan
Saudiarabien informerar att man är ok med ett lägre oljepris
-
Nyheter2 veckor sedan
Utbudsunderskott och stigande industriell efterfrågan av silver på marknaden