Nyheter
Järnmalmsindex skapar större insikter i stålmarknaden

Den 26 november 2018 lanserade S&P Dow Jones Indices (S&P DJI) indexen S&P GSCI Iron Ore och S&P GSCI Industrial Metals & Iron Ore Equal Weight för att ge investerare tillgång till pålitliga och publika benchmarks. Det första gäller exponering mot järnmalm och det andra även mot industrimetaller i ett bredare perspektiv. S&P GSCI Iron Ore är benchmark till SGX TSI Iron Ore CFR Kina (62% Fe Fines) Index Futures. Singapore Exchange (SGX) är råvarubörsen som är hem för internationella järnmalmsderivat, som erbjuder iron ore CFR China (62% Fe Fines) swappar, terminer och optioner.
Baserat på värde är järnmalm den näst största råvarumarknaden efter råolja. Järnmalmen är en viktig industriell komponent i världens näst största ekonomi, Kina.
Genom att erbjuda investerare ett index benchmarkat till en järnmalmstermin ger S&P Dow Jones Indices investerarna insikt i stålmarknaden. Detta eftersom järnmalm är det primära råmaterialet som används vid produktion av stål, vilket är det viktigaste materialet som används vid konstruktion, skeppsbyggnad och andra tunga tillverkningsaktiviteter. Kina har världens största stålindustri och är den viktigaste importerande nationen för globalt importerad järnmalm. Kinas råstålproduktion förväntas nå ett nytt årligt rekord på 923 miljoner ton 2018 enligt China Metallurgical Industry Planning and Research Institute, trots pågående åtgärder mot föroreningar för att stänga av lågkvalitativ stålkapacitet och handelskriget mellan Kina och USA.
Större järnmalmsproducerande länder är Australien och Brasilien, där produktion av järnmalm och priser kan få en betydande inverkan på ekonomisk tillväxt, handelsvillkor och fluktuationer i lokal valuta. Introduktionen av S&P GSCI Iron Ore och S&P GSCI Industrial Metals & Iron Ore Equal Weight öppnar detta investeringsuniversum för globala investerare.
Tabellen visar utvecklingen för råvarorna i S&P GSCI Industrial Metals.
Järnmalm definieras som en industriell metall enligt S&P DJIs definition av råvarusektorerna. Terminskontrakten bakom de andra industriella metallsindexen avser bearbetade eller halvbehandlade metaller, medan järnmalmsavtalet avser råmaterial. Sett till utvecklingen under 3 år bland de industriella råvarumetallerna var järnmalm den mest framgångsrika råvaran på en riskjusterad avkastningsbas. Järnmalmen var också den näst bästa råvaran på 5 år efter zink. När det gäller korrelation uppvisade järnmetallen den lägsta korrelationen bland industriella metaller.
Nyheter
Guld stiger till över 3500 USD på osäkerhet i världen

Investerare har den senaste tiden sökt sig till guld som en säker hamn i en konfliktfylld värld. Trumps ständiga attacker på både vänner och fiender har skapat en stor oreda. Med en ökad sannolikhet för en sänkt ränta i USA så blir guld ännu mer tilltalande. Kring midnatt mellan torsdag och fredag svensk tid passerade den gula ädelmetallen 3500 USD per uns på Comex-börsen.

Nyheter
Lyten, tillverkare av litium-svavelbatterier, tar över Northvolts tillgångar i Sverige och Tyskland

Amerikanska Lyten, världsledande inom litium-svavelbatterier, har tecknat ett bindande avtal om att förvärva Northvolts återstående tillgångar i Sverige och Tyskland. I affären ingår batterifabrikerna Northvolt Ett och Ett Expansion i Skellefteå, Northvolt Labs i Västerås samt planerade Northvolt Drei i tyska Heide. Dessutom förvärvas alla immateriella rättigheter (IP) från Northvolt.
De tillgångar Lyten nu tar över har tidigare värderats till cirka 5 miljarder dollar och omfattar 16 GWh i befintlig batteriproduktionskapacitet samt ytterligare 15 GWh under uppbyggnad. Transaktionen, som är helt finansierad med eget kapital från privata investerare, väntas slutföras under det fjärde kvartalet 2025, förutsatt myndighetsgodkännande.
Återstart av verksamheter och jobbtillfällen
Lyten planerar att omedelbart återuppta verksamheten vid anläggningarna i Skellefteå och Västerås efter att affären slutförts. Bolaget har även för avsikt att återanställa en stor del av den personal som tidigare sagts upp från Northvolt och ser långsiktiga sysselsättningsmöjligheter som en nyckel till fortsatt framgång.
– Det här är ett avgörande ögonblick för Lyten. Förvärvet ger oss de anläggningar och den svenska kompetens som krävs för att snabbare möta den kraftigt ökande efterfrågan på våra litium-svavelbatterier, säger Dan Cook, vd och medgrundare av Lyten.
Positivt mottagande från svenska regeringen
Förvärvet välkomnas även från politiskt håll.
– Det här är en vinst för Sverige och för våra ambitioner inom energi och industriell innovation, säger Ebba Busch, Sveriges vice statsminister.
Fortsatt global expansion
Förvärvet i Sverige och Tyskland är en del av Lytens större strategi att bygga en stark närvaro i både Europa och Nordamerika. Tidigare i år har Lyten också köpt Northvolt Dwa i Polen – Europas största tillverkare av batterilagringssystem – samt förvärvat Northvolts IP-portfölj för energilagring. Bolaget har även uttryckt intresse för att ta över Northvolt Six i Quebec, Kanada.
Batterier för framtiden – även i rymden
Lyten har utvecklat en egen teknikplattform baserad på 3D-grafen och fokuserar på nästa generations litium-svavelbatterier – en teknik med potential att revolutionera batteribranschen. Förutom försäljning till drönar- och försvarsindustrin förbereder Lyten även en batterilansering på den internationella rymdstationen ISS senare i år.
En svensk medgrundare, Lars Herlitz
Även om Lyten är amerikanskt så finns det en svensk medgrundare, Lars Herlitz.
Nyheter
Lundin Gold hittar ny koppar-guld-fyndighet vid Fruta del Norte-gruvan

Gruvbolaget Lundin Gold har presenterat starka resultat från sin pågående prospektering vid Fruta del Norte-gruvan i Ecuador. Bolaget meddelar att man har utökat mineraliseringen vid Trancaloma samt upptäckt ett nytt koppar-guld-porfyrsystem vid Sandia, endast fyra kilometer norr om Trancaloma.
Enligt vd Ron Hochstein visar resultaten på den stora, ännu outnyttjade potentialen i området. ”Vi har nu bekräftat att mineraliseringen vid Trancaloma är kontinuerlig och sträcker sig både på djupet och i sidled. Samtidigt har vi upptäckt ett helt nytt system vid Sandia, vilket stärker bilden av en lovande porfyrkorridor direkt intill vår befintliga verksamhet,” säger han.
Bland höjdpunkterna från borrprogrammet märks ett borrhål vid Trancaloma som visade 667 meter med en koppar-ekvivalent (CuEq) på 0,44 %, inklusive 226 meter med 0,58 % CuEq. Vid Sandia påträffades 730 meter med 0,35 % CuEq från markytan, vilket bekräftar förekomsten av ett andra porfyrsystem.
Utforskningsprogrammet för 2025 är det största hittills inom området kring Fruta del Norte, med över 48 000 meter borrning genomförd hittills. Fokus ligger på att identifiera nya fyndigheter i närheten av den befintliga gruvan.

-
Nyheter3 veckor sedan
USA inför 93,5 % tull på kinesisk grafit
-
Nyheter3 veckor sedan
Fusionsföretag visar hur guld kan produceras av kvicksilver i stor skala – alkemidrömmen ska bli verklighet
-
Nyheter4 veckor sedan
Westinghouse planerar tio nya stora kärnreaktorer i USA – byggstart senast 2030
-
Nyheter3 veckor sedan
Ryska militären har skjutit ihjäl minst 11 guldletare vid sin gruva i Centralafrikanska republiken
-
Nyheter2 veckor sedan
Kopparpriset i fritt fall i USA efter att tullregler presenterats
-
Nyheter4 veckor sedan
Eurobattery Minerals förvärvar majoritet i spansk volframgruva
-
Nyheter1 vecka sedan
Lundin Gold rapporterar enastående borrresultat vid Fruta del Norte
-
Nyheter3 veckor sedan
Kina skärper kontrollen av sällsynta jordartsmetaller, vill stoppa olaglig export