Följ oss

Nyheter

International Petroleum Exchange, Europas energicentrum

Publicerat

den

Råvarubörsen International Petroleum Exchange (IPE)

Råvarubörsen International Petroleum Exchange (IPE)The International Petroleum Exchange, IPE, baserat i London, var en av världens största råvarubörser inriktade på energiråvaror. IPEs flaggskepp var handel i Brent Crude, en global benchmark för prissättningen på olja, men börsen hanterade även terminer och optionskontrakt på eldningsolja, naturgas, el, kol och även utsläppsrätter i samarbete med European Climate Exchange (ECX).

IPE förvärvades år 2001 av Intercontinental Exchange, ICE. IPE var en börs vid vilken handeln skedde i form av open out cry fram till den 7 april 2005 då namnet ändrades till ICE Futures, och all handel flyttades över till en elektronisk handelsplattform.

Historia

Fram till 1970-talet var priset på olja relativt stabilt och produktionen styrdes i stor utsträckning av de största oljebolagen. 1970-talet förändrade detta för alltid. Två oljeprischocker innebar att prissvängningar blev ett grundläggande inslag i marknaden, de kortsiktiga fysiska marknaderna utvecklades snabbt i och med att behovet av att säkra framåt stod klart för både producenter och användare.

En grupp företag verksamma inom energi- och terminshandel grundade därför International Petroleum Exchange 1980, och började 1981 med terminshandel på gasolja, gasoil. I juni 1988 lanserade IPE med framgång futures på Brent Crude. Volymerna steg snabbt och börsen har sedan dess haft en ökad tillväxt varje år under nästan hela sin livstid. Nya instrument såsom swappar, terminer och optioner tillkom.

Redan från start handlades terminskontrakten, och senare också optioner, på olja och andra energiråvaror på golvet. I takt med att affärsvolymerna ökade var IPE tvunget att byta lokaler ett flertal gånger för att kunna tillhandahålla ett större handelsgolv med plats för ytterligare handlare och mäklare.

Utbud

Sedan 1997 har ICE Futures utökat sitt utbud från att bara omfatta Brent Crude och gasolja till att också inkludera naturgas (1997), el (2004), och finansiella instrument på utsläppsrätter baserade på ECX (2005). Detta har gjort att ICE Futures kan erbjuda ett bredare utbud av energiprodukter och mer avancerade transaktioner är nu också möjliga, på grund av cross-och multi-product-transaktioner som eliminerar behovet av att använda flera marknader eller rådgivare.

Nyheter

USA är världens största importör av aluminium

Publicerat

den

Var USA importerar sin aluminium från

USA är världens största importör av aluminium. För några årtionden fanns det 30 anläggningar som producerade aluminium i landet, idag är det bara fyra. Aluminium används i allt från läskburkar till de kraftigaste delarna av elnätet (som ett alternativ till koppar). Produktion av aluminium är enormt energikrävande.

Kina gjorde en satsning på att bli en stor producent av aluminium. Med en kombination av bidrag och subventionerad elektricitet blev man en enorm aktör.

Hur mycket aluminium som produceras i olika delar av världen.
Hur mycket aluminium som produceras i olika delar av världen.

USA producerar idag orimligt lite aluminium. En satsning på att producera mer konkurrerar just nu delvis med AI som också behöver enorma mängder elektricitet. Ett smältverk för aluminium kan kräva 700-1000 MW elektricitet, dvs motsvarande en traditionell kärnkraftsreaktor.

Ett något högre pris på aluminium får olika effekter. En läsktillverkare säger att de då kommer att styra om till att sälja mer på platsflaska. För en biltillverkare utgör kostnaden för aluminium en mycket mindre andel av den totala kostnaden och där är det möjligt att det inte gör så mycket.

Fortsätt läsa

Nyheter

OPEC+ börjar öka oljeutbudet från april

Publicerat

den

OPEC+ har sedan drygt två år begränsat sitt utbud av olja extra mycket för att få upp priserna. Nu börjar man dock montera ner detta. Från och med april börjar man varje månad öka utbudet med omkring 138 000 fat per dag för att under 2026 vara uppe i en total utbudsökning på 2,2 miljoner fat per dag.

Donald Trump gillar låga oljepriser. Han säger sig även vilja sätta press på Iran genom att begränsa deras export. En högre export från OPEC+ skulle kunna motverka att oljepriserna går upp om begränsningarna av Irans export lyckas.

Lägre oljepriset är dock fortsatt i konflikt med Donald Trumps vilja att USA ska producera ännu högre rekordvolymer. Amerikanska oljebolag är redan nöjda med sin produktion, högre produktion får vinsterna att falla. Lägger man till ännu högre oljeutbud i världen så blir vinstpressen ännu större.

Enligt Bloomberg har den globala oljemarknaden redan ett överutbud på 450 000 fat per dag i år. Börjar OPEC+ addera mer olja till marknaden så förväntas överutbudet öka ännu mer.

Oljepriserna faller under kvällen omkring 1,8 procent. WIT-oljan handlas kring 68,5 USD och Brentoljan 71,5 USD.

Fortsätt läsa

Nyheter

Arctic Minerals är ett nordiskt mineralprospekterings- och gruvutvecklingsbolag

Publicerat

den

Karta över Arctic Minerals tillgångar

Arctic Minerals är ett nordiskt mineralprospekterings- och gruvutvecklingsbolag som fokuserar på att identifiera och utveckla framtidens koppar- och kritiska mineralfyndigheter i Sverige, Norge och Finland.

Bolaget har varit noterat sedan länge men dagens version är relativt ny då många nya tillgångar har tillförts bolaget och en ny ledning driver verksamheten. Peter George, chef och styrelsemedlem, går här igenom vilka tillgångar bolaget har och hur han ser på saker.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära