Följ oss

Nyheter

Igrene når 400 meter och ner i urberget

Publicerat

den

Karta med borrplats för Igrene

Igrenes borrplatsFör några veckor sedan skrev vi om att Igrene hade tagit ett stort steg framåt med att anlägga sitt första produktionshål då de blivit klara med att borra och gjuta fast ett 150 meter djupt och tre decimeter grovt gasrör i berget. Ett steg på vägen mot 700 meter.

Nu har Igrene bjudit in sina aktieägare att på lördag besöka borrplatsen där arbetet pågår. Bolaget skriver att de då räknar med att vara nere i urberget och under de ca 400 meter överliggande sedimenten.

“Under ert besök på borrplatsen kommer ni att få all information om borrningarna och vad vi vill åstadkomma med vårt fullskaletest för att föra i bevis att de teoretiska beräkningarna vi har över sannolika gasvolymer i denna del av Siljansringen verkligen håller.”

Om du är intresserad och råkar ha vägarna förbi Mora så hör av dig till Igrene, det är nog inte helt omöjligt att få delta även om man inte är aktieägare.

Nyheter

Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Publicerat

den

Kol i Kina

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.

Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.

Kinas elproduktion kom i augusti från:

Fossil energi67 %
Vattenkraft16 %
Vind och Sol13 %
Kärnkraft5 %

Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.

Fortsätt läsa

Nyheter

Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Publicerat

den

Priset på guld i svenska kronor per gram

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.

Fortsätt läsa

Nyheter

Aktier i guldbolag laggar priset på guld

Publicerat

den

Graf som jämför priset på guld och guldaktier

Sedan år 2013 har aktierna i bolag som producerar guld inte alls hängt med prisutvecklingen på guld. I takt med att guldpriset har stigit så har avståndet bara blivit större. Detta trots att riskaptiten på aktiemarknaden i stort är högt.

I diagrammet jämförs priset på guld med Arca Gold Bugs Index, där indexet består av flera av de största guldbolagen.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära