Nyheter
Hedgefondsförvaltare försökte överta kakaomarknaden

Under sommaren 2010 satsade en brittisk hedgefondsförvaltare, företaget Armajaro, allt i sitt försök att manipulera en råvarumarknad. Genom att köpa 241.000 ton kakaobönor från Elfenbenskusten skulle bolaget tjäna stora pengar, men marknaden gick emot dem. Den mängd kakao som köptes motsvarade 5 MILJARDER chokladkakor, eller 7 procent av den totala kakaoskörden 2010.
Grundaren, Anthony Ward, började arbeta som handlare i te, ris, kakao och gummi på handelshuset Sime Darby 1979. Han grundade tillsammans med en partner hedgefonden Armajaro 1998. Till en början koncentrerade sig detta bolag uteslutande på kakao. Ward ansågs vara en av kakaomarknadens kunnigaste aktörer.
I och med att kakao är en mycket klimatberoende råvara och att större delen av produktionen kommer från två länder, Elfenbenskusten och Ghana, styrs produktionen av det lokala vädret. För att få ett komparativt övertag gentemot övriga handlare hade Armanjo monterat upp egna väderstationer vilka visade att prognosen för regn var mycket stor. En kraftig nederbörd skulle leda till betydligt mindre skördar, och få kakaopriset att stiga ytterligare.
Trots att kakaopriset hade stigit oavbrutet sedan 2008, och hade visat en uppgång på 150 procent valde Armajaro att satsa hårt. För att klara de fysiska leveranserna av all den kakao som Armajaro köpt på terminsmarknaden, hade bolaget hyrt praktiskt taget all godkänd lagerplats för kakao i Europa.
Istället visade det sig att kakaoprisets uppgång, där råvaran noterade ett 33-årigt all-time-high bröts och att kakaopriset gick i fritt fall. Under juli och augusti 2008 föll kakaopriset med en fjärdedel, 26 procent,
Wards försök att göra en kupp mot kakaomarknaden fick den tyska organisationen för kakaohandlare att skriva ett ilsket brev till den brittiska råvarubörsen, och krävde att något skulle göras för att förhindra både Ward, Armajaro och möjligheterna att manipulera kakaopriset i framtiden.
Att de stora hedgefonderna blivit så dominerande i råvaruhandeln är förhållandevis nytt. För många råvaror, till exempel olja, är handeln så stor att en enskild aktör inte kan påverka marknaden. Det sista egentliga försöket var bröderna Hunts agerande på silvermarknaden som även detta slutade i ett kraftigt prisfall för den underliggande råvaran. Råvarumarknaden.se kommer att återkomma till bröderna Hunts silveraffärer i en senare artikel.
Nyheter
Samtal om när oljepriserna vänder och gruvindustrins största frågor

Samtal med två råvaruanalytiker. Handelsbankens råvaruanalytiker Christian Kopfer ger sin syn på vad som kommer att styra oljepriserna framåt. Sedan berättar EFN:s expertkommentator Clara My Lernborg om gruvindustrins största frågor.
Nyheter
Förenade Arabemiraten siktar på att bygga ett datacenter på 5 GW, motsvarande fem stora kärnkraftsreaktorer

Förenade Arabemiraten uppges enligt Bloomberg sikta på att bygga ett datacenter på massiva 5 GW. En stor kärnkraftsreaktor är på omkring 1 GW, detta datacenter skulle således motsvara fem stycken stora kärnkraftsreaktorer. Storleken på själva datacentret skulle vara större än hela Monaco.
Datacentrets fokus ska vara AI och ska utvecklas av OpenAI i samarbete med det Abu Dhabi-baserade techkonglomeratet G42.
Ett datacenter kan delvis skruva upp och ner hur mycket elektricitet det använder, men i grund och botten handlar det ändå om att det som önskas är stabil tillgång på elektricitet 24/7. Att bara driva ett datacenter när solen lyser skulle bli makalöst dyrt eftersom de massiva kapitalinvesteringarna då skulle stå oanvända större delen av tiden. Det återstår att se i vilken takt datacentret byggs, men det måste göras i samklang med utbyggnaden av elproduktion.
Nyheter
Stark affär för Pan American – men MAG Silvers aktieägare kan bli förlorare

Pan American Silver tar ett stort steg mot silvertronen genom uppköpet av MAG Silver – men inte alla jublar. Enligt David McAlvany, VD och portföljförvaltare vid McAlvany Financial Companies, är det här en affär med tydliga vinnare och potentiella förlorare.
I en intervju på BNN Bloomberg om det uppmärksammade förvärvet av MAG Silver, uttrycker McAlvany en tydlig syn: Pan American stärker sin position dramatiskt, medan MAG:s aktieägare kan få det svårare att motivera sin investering framåt.
Ett klipp för Pan American
Pan American får i och med affären tillgång till en högkvalitativ silvergruva i Mexico – Juanicipro-projektet – där bolaget redan äger en andel. Projektet omfattar nästan 8 000 hektar, där stora delar ännu inte har utforskats.
– ”Det här är ett område med fantastisk potential och höggradig malm. Det är ett tydligt lyft för Pan American, särskilt med tanke på att man också siktar på att öka produktionen med nästan 70 % i år,” säger McAlvany.
Pan American har redan planer på att relansera projektet Basket Lake, som kan tillföra 20 miljoner uns silver i produktion. Lägg till de 8 miljoner uns från MAG – och Pan American kan bli en av världens två största silverproducenter.
MAG Silvers utdelning – en unik fördel som går förlorad
För MAG Silvers aktieägare ser bilden annorlunda ut. Enligt McAlvany har bolaget varit en sällsynt pärla inom sektorn genom att använda 30 % av sitt fria kassaflöde till att betala en direktavkastning på över 4 % – något som få gruvbolag erbjuder i dag.
– ”Det var en unik egenskap – en hårdtillgång med kassaflöde som påminde om en räntebärande investering. Den försvinner nu för MAG:s aktieägare,” menar han.
Även om uppköpet kan ses som ett logiskt steg strategiskt, är förlusten av utdelningen något som många investerare sannolikt inte kommer att uppskatta.
En trend inom gruvbranschen
McAlvany noterar också en bredare trend: allt fler gruvbolag prioriterar aktieåterköp framför utdelningar. Det kan vara skattemässigt fördelaktigt, men innebär också att stabilt kassaflöde till aktieägarna blir ovanligare.
– ”Jag är inte emot återköp – så länge man inte gör det vid toppnivåer. Men MAG:s utdelningsstrategi var verkligen något särskilt, och det är inget man lätt ersätter i en portfölj.”
Stöd från Fresnillo – men inga garantier
Ett frågetecken i affären är hur Fresnillo, majoritetsägaren i gruvan och ägare till cirka 9 % av MAG Silver, kommer att agera. Enligt McAlvany uttrycker de stöd för affären – men vill inte uttala sig om hur de kommer att rösta.
Eftersom minst två tredjedelar av MAG:s aktieägare måste godkänna uppköpet, är det inte omöjligt att affären möter visst motstånd.
Affären gynnar långsiktighet – men inte alla
McAlvany är tydlig: För Pan American är detta ett strategiskt kap som stärker bolaget på flera fronter. De får tillgång till en högklassig tillgång med låg produktionskostnad och stora utvecklingsmöjligheter.
Men för MAG:s aktieägare innebär affären att en mycket attraktiv utdelningsmodell går upp i rök, och det återstår att se om förvärvet ger samma värde i deras portföljer framöver.
– ”På lång sikt är det här en affär som gör stor skillnad för Pan American. Men jag förstår om MAG:s aktieägare känner en viss besvikelse,” avslutar han.
-
Analys4 veckor sedan
Crude oil comment: The forward curve is pricing tightness today and surplus tomorrow
-
Nyheter3 veckor sedan
Samtal om läget för guld, kobolt och sällsynta jordartsmetaller
-
Nyheter4 veckor sedan
Agnico Eagle siktar på toppen – två av världens största guldgruvor i sikte
-
Nyheter3 veckor sedan
Lägre elpriser och många minustimmar fram till midsommar
-
Analys3 veckor sedan
June OPEC+ quota: Another triple increase or sticking to plan with +137 kb/d increase?
-
Nyheter2 veckor sedan
Utbudsunderskott och stigande industriell efterfrågan av silver på marknaden
-
Nyheter3 veckor sedan
Saudiarabien informerar att man är ok med ett lägre oljepris
-
Analys3 veckor sedan
Oil demand at risk as US consumers soon will face hard tariff-realities