Följ oss

Nyheter

Corona ökar osäkerheten på energimarknaderna

Publicerat

den

Vindkraftblad

Entelios veckans kommentar om elmarknaden v.09. 2020

Den allra största risken i ekonomin just nu är coronaviruset. Viruset har skapat en enorm osäkerhet på nästan alla finansiella marknader, och främst handlar osäkerheten om i vilken grad det här viruset kommer att påverka världsekonomin. 

Entelios

Den här veckan har man konstaterat flera fall av Corona i Europa, något som har gett upphov till enorma rörelser på aktiemarknaderna vilket även har smittat av sig på råvarumarknaderna.

Den här veckan har det lägsta priset på kol noterats sedan 2016. En stor del av elproduktionen i Europa baseras fortfarande på kol och därmed får detta konsekvenser för prissättningen av kraft i resten av Europa. Gaspriset håller sig också lågt.

Priset för utsläppsrätter (koldioxidpriset) har mycket riktigt också fallit lite från pristoppen vi såg förra veckan, men håller sig relativt högt jämfört med de priser vi har sett på senare år. Sammantaget gör detta att de tyska terminpriserna på el har sjunkit något senaste veckan, men ligger strax över €40/MWh.

Fortsatt förbättrad resursbalans

Nästan tre gånger den normala nederbörden i Norge och 50 % över det normala i Sverige under den gångna veckan har förstärkt resursbalansen ytterligare från redan höga nivåer. Höga temperaturer har hållit ner förbrukningen och mycket vindkraft har också bidragit till att stärka kraftbalansen fram tills nu.

Ändrade väderprognoser

Sedan jul har Norden haft ett ovanligt blött, blåsigt och varmt väder, präglat av flera stormar och ständiga lågtryck som har dragit in västerifrån över Norge. Nu ser väderprognoserna ut att ändras, lågtrycken gå längre söderut och därmed blir vädret i Norden kallare och torrare. Prognoserna pekar nu mot mer normalt väder för årstiden, och det gäller även på vindsidan. Detta har aktörerna på kraftmarknaden reagerat på, genom att höja prisförväntningarna för resten av året. Trots att terminskontrakten har ökat med upp till 40 % den senaste veckan, är priserna fortfarande historiskt låga.

Veckans siffror:

Hydrologisk balans: + 32,5 TWh (+ 4,3 TWh)
Systempris: 9,75 €/MWh (+- 2,65 €/MWh)
Terminpriset: 27,50 €/MWh (+ 0,50 €/MWh)

Nyheter

Hemp Innovation skriver off-take-avtal för industriell hampafiber

Publicerat

den

Skördar hampa

Hemp Innovation är en av de ledande aktörerna i Sverige gällande utveckling och produktion av hampa. Företaget har nu tecknat ett så kallat off take-avtal med HealthTextiles, som utvecklar kläder för vårdsektorn. Avtalet omfattar en produktion på upp till 200 ton, vilket är värt cirka 7 miljoner kronor.

Sverige är på väg att följa den internationella trenden och bygga upp en produktion av industriell hampa som är en av världens lönsammaste grödor att odla enligt Hemp Innovation. Företaget har på kort tid fått flera av Sveriges bönder att ställa om sin odling och alltmer börja fokusera på den snabbväxande och miljövänliga växten. Genom affärsområdet Hemp Foods har man redan börjat sälja hampafrön till ledande butiker och tar nu även ett kommersiellt grepp om hampaväxtens kraftiga stam som har världens starkaste biologiska fibrer.

”Avtalet bekräftar den kommersiella potentialen i Hemp Innovations verksamhet. Hampafiber kan användas brett och mångsidigt,” säger Clas Dahlén, grundare och vd för Hemp Innovation, och fortsätter:

”Vi märker att allt fler svenska aktörer är intresserade av hampa för industriellt bruk. Inte minst för den stora potentialen för mycket god lönsamhet.”

På den internationella marknaden har hampans storhet legat i strålkastarljuset ett bra tag. Bara under de senaste två åren har marknaden fått ett rejält uppsving. Från ett uppskattat värde på motsvarande cirka 80 miljarder kronor 2023, 100 miljarder kronor 2024, för att 2032 tangera 500 miljarder kronor, enligt Fortune Business Insights.

”Genom avtalet kan vi säkra den långsiktiga försörjningen av industriell hampafiber till vårt patenterade TorTex garn och tyg. Därmed är det viktigt att vi bygger upp ekosystemet för odlingen av industrihampa,” säger Tomas Persson, grundare och ägare av HealthTextiles, och fortsätter:

”Tidigare var problemet för lantbrukare, som är intresserade av att odla hampa, att det inte fanns någon marknad som off take-avtalet mellan HealthTextiles och Hemp Innovations skapar.”

För att möta den ökande efterfrågan av industriell hampa skalar Hemp Innovations upp genom att bygga ett eget fiberberedningsverk och tar i samband med detta in kapital.

Fortsätt läsa

Nyheter

Vizsla Silver går från prospektering till utveckling

Publicerat

den

Borrprover hos Vizsla Silver

Intervju med Mike Pettingell på Vizsla Silver om bolagets övergång från prospektering till utveckling, med flaggskeppsprojektet Pancuo i Mexiko. Han lyfter fram vikten av tillstånd, projektfinansiering och potentialen för betydande silverproduktion. Samtalet omfattar också bolagets finansiella hälsa, infrastrukturfördelar och de optimistiska utsikterna för silvermarknaden.

Intervju med Mike Pettingell på Vizsla Silver.
Fortsätt läsa

Nyheter

Eric Strand kommenterar vad som händer med guld och silver

Publicerat

den

Graf över guldpriset med Eric Strand i bakgrunden

Eric Strand gästar EFN och kommenterar ädelmetallerna guld och silver. Guldpriset har fortsatt uppåt Strand lyfter fram att det bland annat beror på stigande budgetunderskott och centralbanker som köper. Försäkringsbolag i Kina kan bli en ny köpare av guld. En ytterligare drivkraft skulle kunna komma i form av oro för devalvering i Kina, vilket skulle göra det logiskt för folk i Kina att säkra värdet på sitt kapital. Han räknar med fortsatta uppgångar även inom silverpriset.

Eric Strand kommenterar ädelmetallen guld.
Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära