Analys
SHB Råvarubrevet 9 mars 2012
Råvaror Allmänt
Våra vyer:
- Energi: Positiv
- Basmetaller: Positiv
- Ädelmetaller: Negativ
- Livsmedel: Neutral till Positiv
Centralbankerna i Europa, Japan och Storbritannien ångar på och pumpar in likviditet i det finansiella systemet samtidigt har minskat inflationstryck i många utvecklingsekonomier drivit fram räntesänkningar eller på annat vis påbörjat slutet på åtstramning. Sedan slutet av fjärde kvartalet 2011 ser vi att importen till Asien har ökat lovande och ger ett välkommet stöd till ekonomierna i väst som under sin skuldtyngda våta filt måste förlita sig till exportdriven tillväxt de kommande åren. Mest uppmärksammat har den Europeiska centralbankens likviditetsaktion varit. Cirka 300 miljarder nytryckta EUR skvalpar nu omkring och överlikvidiserar eurosystemet i än högre grad än tidigare. Kina släppte i veckan lägre inflation än väntat och det öppnar dörren för mer stimulans från råvarukonsumenten i öst som hela tiden har inflationen flåsande i nacken.
Energi (positiv)
Olja
Den ekonomiska situationen i Iran har förvärrats och iransk olja erbjuds till specialpriser. Oljeförsäljningen i Iran beräknas vara 0,3 miljoner fat per dag lägre hittills i år och förväntas falla ytterligare efter sanktioner från EU och USA.
Växande oro över handelsbegränsningar och sämre ekonomiska förhållanden, speciellt om de leder till minskad oljeproduktion i Iran. Av Irans 68 miljoner fat i reservkapacitet utnyttjas nu 20 miljoner fat. Iran försöker nu hitta nya sätt att sälja sin olja och erbjuder specialerbjudanden till allierade i Kina och Indien och levererar olja för att byta den mot guld och spannmål.
Statistik från de amerikanska oljelagren visar på stigande råoljelager med 0,8 miljoner fat (väntat 1,5 miljoner fat). Destillatlager sjönk med 1,9 miljoner fat (väntat -1,6 miljoner fat) medan bensinlager sjönk med 0,4 miljoner fat (väntat -1,6 miljoner fat).
Elmarknaden
Vi har under veckan rullat det underliggande elkontraktet i SHB Power Index till tredje kvartalet Q3 2012 på elbörsen som i skrivande stund handlas kring 34 euro, lite drygt 2 procent ned över veckan. Ett stigande bränslekomplex där bl.a. energikolet fann stöd och steg med 2.25 procent (närmaste kvartalet) och stark utveckling på den Tyska marknaden balanseras av vikande utsläppskostnader och fortsatt milt och vått väder här i Norden. Energikolet har de senaste veckorna sett ut att vara i god balans med ett överskott men det verkar nu som marknadsoron tilltagit något. Inget nämnvärt att rapportera kring den Svenska kärnkraften som går på strax över 80 procent av installerad effekt. En stor del av den nederbörd som prognostiserats för denna vecka föll bort vilket innebär att vi ligger kvar på en i stort sett oförändrad energibalans om ca 8 TWh över normalen.
Ser vi till de senaste väderprognoserna så är det fortsatt väldigt mycket varmare än normalt för de kommande 10 dagarna, ca 4 grader över, medan nederbörden ser lite mer osäker ut men ca 1TWh extra förväntas (normal nederbörd för 10 dagar så här års är ca 3.5 TWh). Det finns en sannolik utveckling mot högtryck i slutet av prognoserna men det är högst osäkert och inte tillräckligt för att driva marknaden upp. Även spotpriset är på en förhållandevis låg nivå, närmare hälften av nivån vid samma tid 2010 och 2011, vilket inte heller är tillräckligt för att få marknaden att reagera. Sammanfattar vi det hela har vi alltså en ganska neutral bild men intressant att följa utvecklingen på energikol och tyska marknaden som kan skapa en viss oro och kanske skapa lite intressant rörelser. För en bredare uppgång krävs det dock stöd från ett tydligare omslag till högtryck i vädret.
Basmetaller (positiv)
Koppar
Koppar har i likhet med de andra basmetallerna tagit stryk denna vecka. Nedgången ligger i skrivande stund på 2.25%, trots en uppgång de tre senaste dagarna. Detta är den första nedgången på veckobasis på tre veckor. De två första handelsdagarna i veckan präglades av en allmän oro kring risktillgångar och kring Grekland i synnerhet. Risksentimentet har som sagt förbättrats de senaste dagarna, efter att Greklands skuldnedskrivning har genomförts. Vi är grundpositiva till koppar, trots rapporter om kraftiga produktionsökningar i Kina (upp 9.5% från året innan). Vi tror fortsatt att ECB:s långa lån till bankerna kommer sippra ut i den reala ekonomin och på så sätt skapa press uppåt på basmetallpriserna. Ett exempel på att så redan kan vara fallet kan vi hitta i den fysiska marknaden för koppar. När koppar levereras till olika platser i världen får leverantören lägga till en premie för leveransort och försäkring. Priset för leverans till Rotterdam har gått upp från 30 USD/ton för tre månader sedan 100 USD/ton idag.
Nickel
Nickelpriset har gått ned med knappt 1 % under veckan. En faktor bakom prisnedgången var att Kina reviderade ned tillväxtmålen för sin framtida BNP-utveckling (från 8 % till 7.5 %). Landets fokus ska skiftas från volymtillväxt i ekonomin till ”tillväxt med kvalitet” (premiärminister Wen Jiabao). Trots det är vi fortsatt positiva till basmetaller, inklusive nickel. Nedrevideringen från Kina anser vi var väntad och kommer inte ge några långvariga effekter på efterfrågan. Med hjälp av ECB:s pengar kommer realekonomin i Europa ta fart och därmed ge stöd till nickelpriset framöver.
Ädelmetaller (negativ)
Förra veckans kraftiga nedgång i Handelsbankens ädelmetallindex har under den gångna veckan bromsats något. Det är fortsatt tryck nedåt på alla fyra ädelmetaller i index och den största förloraren denna vecka är silvret med en nedgång om drygt 2,5 %. En intressant observation är att de senaste två veckorna är olja och koppar helt oförändrade, medan både guld och silver fallit med 5 %.
Vår vy när det gäller just ädelmetaller är ju negativ, och det är framför allt baserat på en åsikt att guldet har gått upp för långt, drivet av riskaversion och rädsla för en fördjupad finanskris. Risken för att situationen i sydeuropa förvärras och att Grekland drar med sig Portugal, Italien och Spanien finns ju alltjämt, men den har minskat, och vi har haft väldigt lång tid på oss att vänja oss vid tanken. Detta, och det faktum att marknaden är lite ”mättad” på guldköpare gör att vi tror att nästa stora prisrörelse på guld (och därmed även silver) kommer att vara ner. Vad som kommer att orsaka det stora fallet vet vi inte, och inte heller när det inträffar. Men om Grekland skulle tvingas lämna euron, eller på annat sätt göra någonting som marknaden upplever som slutgiltigt, tror vi inte att guldet kommer stiga, mest för att det är just detta alla ”svaga” guldinnehavare hoppas på.
Magnus Strömer skrev ett ganska lång blogg-inlägg just på guldet i veckan, där alla dessa tankar utvecklas djupare, och detta går att läsa på Handelsbanken, eller på Privata Affärer. Hela resonemanget där bottnar i: Gå inte i fällan att köpa guld på dessa nivåer. Börjar det falla lite snabbare än vad som skett hittills, försök då inte fånga den fallande kniven för tidigt…
Livsmedel (neutral till positiv)
Vete (negativ)
Vetepriserna noteras ned sedan förra veckan i både Chicago och Paris, påverkat bland annat av något bättre väderlek för det amerikanska höstvetet. Regn har fallit framförallt i de mer nordliga delstaterna som North Dakota, South Dakota och Minnesota, mer regn behövs men skicket på grödan bedöms överlag vara bättre än vid samma tid förra året. Viss oro finns även att det generellt sett ganska torra vädret fortsätter, vilket kan påverka vårsådden negativt.
Ännu är omfattningen av de eventuella skadorna på det europeiska höstvetet efter tidigare kyliga väder oklart, rapporter börjar dock komma in som pekar på att oron kan ha varit något överdriven. Vetet börjar nu gå ur sin vintervila och från bland annat västra Frankrike och Tyskland uppges vetet ha klarat vintern relativt bra – den kommande tyska produktionen beräknas nu till 24,2 miljoner ton – upp 6,3 procent från förra året.
Oron börjar dock öka i södra Europa, framförallt de spanska lantbrukarna lider av torka och inga större regnmängder väntas under den närmaste tvåveckorsperioden. Vetet i Ryssland och Ukraina uppges vara väl skyddat av snö och risken för ytterligare utvintringsskador bedöms vara liten.
Ökad konkurrens på exportmarknaden när vintern släppt sitt grepp om Ryssland och dessa rapporter som än så länge pekar på små utvintringsskador på det europeiska vetet talar för att vetepriserna fortfarande har en bit kvar att falla. Väldigt god tillgång på vete globalt sett bör även leda till att marknaden reagerar mildare på eventuella produktionsbortfall. Skörden i Australien säsongen 2012/13 beräknas t.ex. falla till 25,7 miljoner ton enligt officiella uppskattningar, det från rekordhöga 29,5 miljoner ton säsongen 2011/12. Trots det beräknas exporten 2012/13 uppgå till rekordhöga 21 miljoner ton som följd av stora lager.
Sojabönor
Terminspriserna på sojabönor har fortsatt uppåt i Chicago, påverkat bland annat av fortsatt ökat köpintresse från Kina och tron om att det amerikanska jordbruksdepartementet, USDA, kommer justera ned sina förväntningar på den sydamerikanska skörden. Väldigt många analytiker i Sydamerika uppskattar skörden klart under USDA:s senaste prognos och allt tyder på att även USDA kommer justera ned sina förväntningar – frågan är mest hur mycket.
Risken att ytterligare skördeförluster uppstår framöver minskar alltmer då skörden redan kommit en bra bit på vägen, omkring hälften av den brasilianska skörden uppges vara avklarad. Få faktorer talar idag för en nedgång för sojapriserna, men en mindre korrektion nedåt vore kanske ändå inte helt förvånande efter en så lång tid av kraftig uppgång.
Majs
Terminspriserna på majs i Chicago har gått ned sedan förra veckan, påverkat av bland annat bättre väder i Sydamerika. Det råder nu torr väderlek där skörden redan startat samtidigt som regn faller i andra områden vilket gynnar mer sent utvecklad gröda – snart bör dock all gröda vara mogen så att torrt väder önskas i hela regionen. Risken att skicket på grödan förvärras ytterligare beräknas nu vara klart mindre, men marknaden förväntar sig dock att det amerikanska jordbruksdepartementet, USDA, justerar ned sin prognos för den sydamerikanska skörden likt lokala analytiker.
Amerikanska majspriser bör kunna fortsätta ned något i pris, framförallt om prognosen om en kommande rekordhög areal i USA till våren faller in. Med rådande dåliga lagersituation bör man dock inte vänta sig några större prisfall den närmaste tiden, köpintresse från bland annat Japan, Kina och Sydkorea bör också bromsa en eventuell nedgång.
Handelsbankens Råvaruindex
[box]SHB Råvarubrevet är producerat av Handelsbanken och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
Ansvarsbegränsning
Detta material är producerat av Svenska Handelsbanken AB (publ) i fortsättningen kallad Handelsbanken. De som arbetar med innehållet är inte analytiker och materialet är inte oberoende investeringsanalys. Innehållet är uteslutande avsett för kunder i Sverige. Syftet är att ge en allmän information till Handelsbankens kunder och utgör inte ett personligt investeringsråd eller en personlig rekommendation. Informationen ska inte ensamt utgöra underlag för investeringsbeslut. Kunder bör inhämta råd från sina rådgivare och basera sina investeringsbeslut utifrån egen erfarenhet.
Informationen i materialet kan ändras och också avvika från de åsikter som uttrycks i oberoende investeringsanalyser från Handelsbanken. Informationen grundar sig på allmänt tillgänglig information och är hämtad från källor som bedöms som tillförlitliga, men riktigheten kan inte garanteras och informationen kan vara ofullständig eller nedkortad. Ingen del av förslaget får reproduceras eller distribueras till någon annan person utan att Handelsbanken dessförinnan lämnat sitt skriftliga medgivande. Handelsbanken ansvarar inte för att materialet används på ett sätt som strider mot förbudet mot vidarebefordran eller offentliggörs i strid med bankens regler.
Analys
Tightness today versus risk of surplus tomorrow
Oil markets remain tight as the Strait of Hormuz (SoH) continues to be constrained. Things could become much tighter if it is fully closed. However, the outlook could change rapidly if flows normalise in early 2027. A large underlying surplus, rebuilding supply and the risk of more volume from OPEC+ could turn today’s tightness into a significantly weaker oil market in 2027-28.

Eventual reopening looks set to bring surplus
The SoH is constrained, not fully closed. Enough crude is escaping, while alternative pipelines, decreased Chinese imports and SPR releases have helped keep Brent at c. USD 90/bbl. Oil products are much tighter. A full reopening of the SoH would flip the market into surplus. We assume SoH flows normalise from early 2027. The market could then face a 4-5m bbl/d surplus before restocking. We forecast Brent at USD 75/bbl in 2027 and USD 70/bbl in 2028.
We expect OPEC+ to opt for more volume once SoH exports normalise
OPEC+ will likely opt for more volume. The UAE has already chosen volume, Iraq wants to expand and Venezuela looks set to exit. There is a clear risk of controlled OPEC+ supply growth, adding to downside risks for 2027-28.
Natural gas market: Winter risk ahead, yet LNG balance to loosen from 2026
Natural gas inventories in Europe are well below normal. The market had hoped for a revival in Persian Gulf LNG exports from Qatar. However, with no signs of any imminent reopening of the SoH, it might be too late for Middle East LNG cargoes to arrive in Europe before the end of winter 2026/27. TTF natural gas winter prices have rallied in response, but that is predominantly a winter risk with prices trading sharply lower after March 2027. Growing global LNG export capacity in the years to come should push prices lower.
Analys
Oil close to technical levels while EU nat gas is gripped by winter-panic
Brent crude converging to technical levels. Brent crude has traded in a range of $90-95/b over the past five days. It pulled back 2.4% yesterday to a close of $92.17/b. This morning it is trading close to unchanged at $92.1/b. That is just above the 100dma of $91.9/b and the 50% Fibo level of $92.6/b. The next technical level would be $100/b. Vortexa stated in a report ydy that ”Record crude shortfall building – and market may miss it in summer lull”. If so, then $100/b is maybe where we are heading in the near term. Argus reported however on Friday that CPC Blend exports (Kazakhstan) has increased to 1.8 mb/d from only 0.85 mb/d in the second half of July. This has eased the crude tightness in Europe as it coincides with lower crude processing by European refineries due to maintenance and seasonal turnarounds.

China is standing in the way for US sanctions towards Iran. The US is threatening Iran with economic destruction via sanctions. But China is normally buying 90% of Iran’s crude and is strongly opposed to sanctions arguing that they don’t work. China cannot allow the US to dictate from whom it can buy crude oil or not. Xi Jinping is set to meet Trump in the US in a couple of weeks from now. There is no chance that the US will hit secondary sanctions on Chinese entities dealing in Iranian oil. How to make economic sanctions against Iran work when China is not a part of if is Trump’s big headache.
Natural gas – Winter panic sets in as there is no opening of Hormuz in sight. European natural gas is rallying amid low seasonal nat gas stocks and no reopening of the SoH in sight. European nat gas for December delivery is trading at EUR 67.5/MWh or about $136/boe. That is more than a 50% premium to Brent crude delivered in December. That measure traded in a range of 30% to 40% premium from mid-July to mid-August but has now jumped straight to 50%.
European natural gas inventories are currently at 63% versus a seasonal norm of 80.6%. That is 17.6% lower than 2010-2025 average.
The European nat gas market has stayed relatively calm for a long time in the hope that the Strait of Hormuz would open ”very soon” as Trump insisted all the time. Assuming that stocks ahead of winter could be rebuilt rapidly once the SoH was reopened. Now, however, there is no clarity on a reopening. No one expects it to happen anytime soon. As a result, the European nat gas market has run into a bit of a winter-panic over the past week.
Asian LNG buyers are part of the winter bidding-war. The European nat gas prices are however not set by European nat gas buyers alone. It is set in a cross-bidding for LNG cargoes between Asia and Europe. The fact that nat gas for December delivery has rallied to a 50% premium to Brent crude is probably indicating that Asian buyers are bidding strongly into this rally as well.
There are no strategic reserves for natural gas. The problem with natural gas is that there are no large inventories since gas is difficult and expensive to store. That is why the nat gas market is much more stressed over having lost 20% of seaborn supply normally coming from the SoH.
Dry rivers and low hydroelectric levels adds to Europe’s winter risk. Europe has also gotten into trouble due to the record hot and dry summer. Hydroelectric reservoirs are unusually low ahead of winter while low river levels are holding back nuclear and other thermal power plants from running.
A warm 2026/27 winter would help a lot. But the 2026/27 winter looks set to be warmer than normal according to seasonal forecasts for what they are worth.
European natural gas inventories are significantly below the 2010-2025 average

TTF nat gas for December delivery has jumped to a 53% premium to Brent crude.

Nat gas forward prices versus Brent crude forward prices. Nat gas is about winter risk as there are no strategic reserves (inventories) of natural gas other than commercial stocks.

Analys
Stay long or buy-on-dips in the run-up to the US midterm elections on 3 Nov
Brent rose 6% last week as hopes for a reopening faded. Brent crude rose 6% last week as hopes for ”an imminent reopening” of the SoH, as heralded by Trump again and again, faded completely. Brent traded in a range of $81.5 – 90.07/b before closing the week at $88.52/b. That is very close to the average Brent price year to date with Brent 1 month contract having averaged $86.9/b and the Dated Brent spot price having averaged $91.5/b. This morning Brent is trading close to unchanged at $88.6/b

The ceasefire between the US and Iran is today officially over. Trump of course has declared Iran for badly beaten and that the SoH could soon become ”a territory of the United States”. Trump is for sure a great entertainer! Iran’s response: ”The Strait of Hormuz cannot be seized by tweet.”
Economic sanctions isn’t going to change things. The fact is that the US is out of options and low on critical defensive ammunition to the point that it cannot any longer go on attacking Iran. Instead the path forward will be economic sanctions which everyone knows is a very lengthy process with highly uncertain outcome. If Iran doesn’t bow to bombs it will for sure not bow to sanctions. The general thinking and experience is that sanctions do not work. Trump desperately wants to extricate himself from the war with Iran in order to focus on the US midterm elections. But Iran won’t let him.
Netanyahu is not sitting still and bombed Lebanon over the weekend. Strikes have also resumed in Gaza while Israeli settlers are making trouble in the west bank. Trump doesn’t control any of it while Iran is demanding a resolution to these conflicts and end of hostilities. This of course complicates things further for Trump.
Iran and Oman continues to discuss how the SoH is going to be administrated in the future. They agreeing does not imply a reopening though has Iran stated.
For the time being there is enough crude oil in the market preventing crude oil stocks from falling sharply and preventing Brent crude from rallying higher.
Back of the envelope calculations of how the loss of 14 mb/d of crude normally passing through the SoH are currently compensated by different elements.

Helps to explain why Brent hasn’t rallied to $150/b or higher. This table helps to explain why global crude stocks are not falling rapidly and why Brent crude is not rising exponentially as a result.
Two very important elements. What stands out here is the importance of two elements. 1) The escape of oil out of the SoH of maybe as much as 5 mb/d and 2) The Saudi Arabian redirection of 3 mb/d to the Red Sea. Shut these two off and the market is quickly in a significant deficit.
Iran is controlling them both. A powerful threat to Trump’s midterm elections. The big headache for Trump is that Iran directly and indirectly controls them both. For all we know Iran is allowing 5 mb/d to traverse the SoH every day. It probably isn’t all that difficult for Iran to up the game and totally halt the flow at night out of the SoH. Ukraine got better and better at hitting Russian refineries deep inside Russia. Iran will get better at hitting convoys at night trying to sneak out. But maybe Iran isn’t even trying so hard and is just biding its time for when to choke it fully. Iran can also activate the Houthis more aggressively to halt the flow of oil out of the Bab el-Mandeb Strait thus in part also chocking off the Yanbu redirect.
Stay long or buy-on-dips over the coming 2-3 months to the US midterm election. It is very plausible that Iran can fully close of the SoH and and also activate a closure of the Bab el-Mandeb Strait if and when it wants to. Further that it will play with such closures over the coming 2-3 months to the US midterm elections on 3 November. Iran won’t let Trump extricate himself from this war and Iran won’t allow this to be easy sailing for Trump.
-
Analys4 veckor sedanNo reopening of SoH anytime soon. Winter could be expensive for oil product consumers
-
Uncategorized4 veckor sedanGuldet rör sig i ton, betalningarna rör sig i millisekunder: Vad finansmarknadernas infrastruktur lär oss om digital penningrörelse
-
Nyheter2 veckor sedanPirater från Somalia kapar tankfartyg som fraktat oljeprodukter från Iran
-
Nyheter2 veckor sedanSaskatchewan bygger en av världens största urangruvor, kan stå för en femtedel av den globala produktionen
-
Analys3 veckor sedanStay long or buy-on-dips in the run-up to the US midterm elections on 3 Nov
-
Nyheter2 veckor sedanJeffrey Currie – Råvarorna skickar en varningssignal, guld gynnas från två håll
-
Nyheter2 veckor sedanIrland har inlett en debatt om att ta bort förbudet av kärnkraft
-
Analys2 veckor sedanOil close to technical levels while EU nat gas is gripped by winter-panic










