Analys
SHB Råvarubrevet 9 mars 2012
Råvaror Allmänt
Våra vyer:
- Energi: Positiv
- Basmetaller: Positiv
- Ädelmetaller: Negativ
- Livsmedel: Neutral till Positiv
Centralbankerna i Europa, Japan och Storbritannien ångar på och pumpar in likviditet i det finansiella systemet samtidigt har minskat inflationstryck i många utvecklingsekonomier drivit fram räntesänkningar eller på annat vis påbörjat slutet på åtstramning. Sedan slutet av fjärde kvartalet 2011 ser vi att importen till Asien har ökat lovande och ger ett välkommet stöd till ekonomierna i väst som under sin skuldtyngda våta filt måste förlita sig till exportdriven tillväxt de kommande åren. Mest uppmärksammat har den Europeiska centralbankens likviditetsaktion varit. Cirka 300 miljarder nytryckta EUR skvalpar nu omkring och överlikvidiserar eurosystemet i än högre grad än tidigare. Kina släppte i veckan lägre inflation än väntat och det öppnar dörren för mer stimulans från råvarukonsumenten i öst som hela tiden har inflationen flåsande i nacken.
Energi (positiv)
Olja
Den ekonomiska situationen i Iran har förvärrats och iransk olja erbjuds till specialpriser. Oljeförsäljningen i Iran beräknas vara 0,3 miljoner fat per dag lägre hittills i år och förväntas falla ytterligare efter sanktioner från EU och USA.
Växande oro över handelsbegränsningar och sämre ekonomiska förhållanden, speciellt om de leder till minskad oljeproduktion i Iran. Av Irans 68 miljoner fat i reservkapacitet utnyttjas nu 20 miljoner fat. Iran försöker nu hitta nya sätt att sälja sin olja och erbjuder specialerbjudanden till allierade i Kina och Indien och levererar olja för att byta den mot guld och spannmål.
Statistik från de amerikanska oljelagren visar på stigande råoljelager med 0,8 miljoner fat (väntat 1,5 miljoner fat). Destillatlager sjönk med 1,9 miljoner fat (väntat -1,6 miljoner fat) medan bensinlager sjönk med 0,4 miljoner fat (väntat -1,6 miljoner fat).
Elmarknaden
Vi har under veckan rullat det underliggande elkontraktet i SHB Power Index till tredje kvartalet Q3 2012 på elbörsen som i skrivande stund handlas kring 34 euro, lite drygt 2 procent ned över veckan. Ett stigande bränslekomplex där bl.a. energikolet fann stöd och steg med 2.25 procent (närmaste kvartalet) och stark utveckling på den Tyska marknaden balanseras av vikande utsläppskostnader och fortsatt milt och vått väder här i Norden. Energikolet har de senaste veckorna sett ut att vara i god balans med ett överskott men det verkar nu som marknadsoron tilltagit något. Inget nämnvärt att rapportera kring den Svenska kärnkraften som går på strax över 80 procent av installerad effekt. En stor del av den nederbörd som prognostiserats för denna vecka föll bort vilket innebär att vi ligger kvar på en i stort sett oförändrad energibalans om ca 8 TWh över normalen.
Ser vi till de senaste väderprognoserna så är det fortsatt väldigt mycket varmare än normalt för de kommande 10 dagarna, ca 4 grader över, medan nederbörden ser lite mer osäker ut men ca 1TWh extra förväntas (normal nederbörd för 10 dagar så här års är ca 3.5 TWh). Det finns en sannolik utveckling mot högtryck i slutet av prognoserna men det är högst osäkert och inte tillräckligt för att driva marknaden upp. Även spotpriset är på en förhållandevis låg nivå, närmare hälften av nivån vid samma tid 2010 och 2011, vilket inte heller är tillräckligt för att få marknaden att reagera. Sammanfattar vi det hela har vi alltså en ganska neutral bild men intressant att följa utvecklingen på energikol och tyska marknaden som kan skapa en viss oro och kanske skapa lite intressant rörelser. För en bredare uppgång krävs det dock stöd från ett tydligare omslag till högtryck i vädret.
Basmetaller (positiv)
Koppar
Koppar har i likhet med de andra basmetallerna tagit stryk denna vecka. Nedgången ligger i skrivande stund på 2.25%, trots en uppgång de tre senaste dagarna. Detta är den första nedgången på veckobasis på tre veckor. De två första handelsdagarna i veckan präglades av en allmän oro kring risktillgångar och kring Grekland i synnerhet. Risksentimentet har som sagt förbättrats de senaste dagarna, efter att Greklands skuldnedskrivning har genomförts. Vi är grundpositiva till koppar, trots rapporter om kraftiga produktionsökningar i Kina (upp 9.5% från året innan). Vi tror fortsatt att ECB:s långa lån till bankerna kommer sippra ut i den reala ekonomin och på så sätt skapa press uppåt på basmetallpriserna. Ett exempel på att så redan kan vara fallet kan vi hitta i den fysiska marknaden för koppar. När koppar levereras till olika platser i världen får leverantören lägga till en premie för leveransort och försäkring. Priset för leverans till Rotterdam har gått upp från 30 USD/ton för tre månader sedan 100 USD/ton idag.
Nickel
Nickelpriset har gått ned med knappt 1 % under veckan. En faktor bakom prisnedgången var att Kina reviderade ned tillväxtmålen för sin framtida BNP-utveckling (från 8 % till 7.5 %). Landets fokus ska skiftas från volymtillväxt i ekonomin till ”tillväxt med kvalitet” (premiärminister Wen Jiabao). Trots det är vi fortsatt positiva till basmetaller, inklusive nickel. Nedrevideringen från Kina anser vi var väntad och kommer inte ge några långvariga effekter på efterfrågan. Med hjälp av ECB:s pengar kommer realekonomin i Europa ta fart och därmed ge stöd till nickelpriset framöver.
Ädelmetaller (negativ)
Förra veckans kraftiga nedgång i Handelsbankens ädelmetallindex har under den gångna veckan bromsats något. Det är fortsatt tryck nedåt på alla fyra ädelmetaller i index och den största förloraren denna vecka är silvret med en nedgång om drygt 2,5 %. En intressant observation är att de senaste två veckorna är olja och koppar helt oförändrade, medan både guld och silver fallit med 5 %.
Vår vy när det gäller just ädelmetaller är ju negativ, och det är framför allt baserat på en åsikt att guldet har gått upp för långt, drivet av riskaversion och rädsla för en fördjupad finanskris. Risken för att situationen i sydeuropa förvärras och att Grekland drar med sig Portugal, Italien och Spanien finns ju alltjämt, men den har minskat, och vi har haft väldigt lång tid på oss att vänja oss vid tanken. Detta, och det faktum att marknaden är lite ”mättad” på guldköpare gör att vi tror att nästa stora prisrörelse på guld (och därmed även silver) kommer att vara ner. Vad som kommer att orsaka det stora fallet vet vi inte, och inte heller när det inträffar. Men om Grekland skulle tvingas lämna euron, eller på annat sätt göra någonting som marknaden upplever som slutgiltigt, tror vi inte att guldet kommer stiga, mest för att det är just detta alla ”svaga” guldinnehavare hoppas på.
Magnus Strömer skrev ett ganska lång blogg-inlägg just på guldet i veckan, där alla dessa tankar utvecklas djupare, och detta går att läsa på Handelsbanken, eller på Privata Affärer. Hela resonemanget där bottnar i: Gå inte i fällan att köpa guld på dessa nivåer. Börjar det falla lite snabbare än vad som skett hittills, försök då inte fånga den fallande kniven för tidigt…
Livsmedel (neutral till positiv)
Vete (negativ)
Vetepriserna noteras ned sedan förra veckan i både Chicago och Paris, påverkat bland annat av något bättre väderlek för det amerikanska höstvetet. Regn har fallit framförallt i de mer nordliga delstaterna som North Dakota, South Dakota och Minnesota, mer regn behövs men skicket på grödan bedöms överlag vara bättre än vid samma tid förra året. Viss oro finns även att det generellt sett ganska torra vädret fortsätter, vilket kan påverka vårsådden negativt.
Ännu är omfattningen av de eventuella skadorna på det europeiska höstvetet efter tidigare kyliga väder oklart, rapporter börjar dock komma in som pekar på att oron kan ha varit något överdriven. Vetet börjar nu gå ur sin vintervila och från bland annat västra Frankrike och Tyskland uppges vetet ha klarat vintern relativt bra – den kommande tyska produktionen beräknas nu till 24,2 miljoner ton – upp 6,3 procent från förra året.
Oron börjar dock öka i södra Europa, framförallt de spanska lantbrukarna lider av torka och inga större regnmängder väntas under den närmaste tvåveckorsperioden. Vetet i Ryssland och Ukraina uppges vara väl skyddat av snö och risken för ytterligare utvintringsskador bedöms vara liten.
Ökad konkurrens på exportmarknaden när vintern släppt sitt grepp om Ryssland och dessa rapporter som än så länge pekar på små utvintringsskador på det europeiska vetet talar för att vetepriserna fortfarande har en bit kvar att falla. Väldigt god tillgång på vete globalt sett bör även leda till att marknaden reagerar mildare på eventuella produktionsbortfall. Skörden i Australien säsongen 2012/13 beräknas t.ex. falla till 25,7 miljoner ton enligt officiella uppskattningar, det från rekordhöga 29,5 miljoner ton säsongen 2011/12. Trots det beräknas exporten 2012/13 uppgå till rekordhöga 21 miljoner ton som följd av stora lager.
Sojabönor
Terminspriserna på sojabönor har fortsatt uppåt i Chicago, påverkat bland annat av fortsatt ökat köpintresse från Kina och tron om att det amerikanska jordbruksdepartementet, USDA, kommer justera ned sina förväntningar på den sydamerikanska skörden. Väldigt många analytiker i Sydamerika uppskattar skörden klart under USDA:s senaste prognos och allt tyder på att även USDA kommer justera ned sina förväntningar – frågan är mest hur mycket.
Risken att ytterligare skördeförluster uppstår framöver minskar alltmer då skörden redan kommit en bra bit på vägen, omkring hälften av den brasilianska skörden uppges vara avklarad. Få faktorer talar idag för en nedgång för sojapriserna, men en mindre korrektion nedåt vore kanske ändå inte helt förvånande efter en så lång tid av kraftig uppgång.
Majs
Terminspriserna på majs i Chicago har gått ned sedan förra veckan, påverkat av bland annat bättre väder i Sydamerika. Det råder nu torr väderlek där skörden redan startat samtidigt som regn faller i andra områden vilket gynnar mer sent utvecklad gröda – snart bör dock all gröda vara mogen så att torrt väder önskas i hela regionen. Risken att skicket på grödan förvärras ytterligare beräknas nu vara klart mindre, men marknaden förväntar sig dock att det amerikanska jordbruksdepartementet, USDA, justerar ned sin prognos för den sydamerikanska skörden likt lokala analytiker.
Amerikanska majspriser bör kunna fortsätta ned något i pris, framförallt om prognosen om en kommande rekordhög areal i USA till våren faller in. Med rådande dåliga lagersituation bör man dock inte vänta sig några större prisfall den närmaste tiden, köpintresse från bland annat Japan, Kina och Sydkorea bör också bromsa en eventuell nedgång.
Handelsbankens Råvaruindex
[box]SHB Råvarubrevet är producerat av Handelsbanken och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
Ansvarsbegränsning
Detta material är producerat av Svenska Handelsbanken AB (publ) i fortsättningen kallad Handelsbanken. De som arbetar med innehållet är inte analytiker och materialet är inte oberoende investeringsanalys. Innehållet är uteslutande avsett för kunder i Sverige. Syftet är att ge en allmän information till Handelsbankens kunder och utgör inte ett personligt investeringsråd eller en personlig rekommendation. Informationen ska inte ensamt utgöra underlag för investeringsbeslut. Kunder bör inhämta råd från sina rådgivare och basera sina investeringsbeslut utifrån egen erfarenhet.
Informationen i materialet kan ändras och också avvika från de åsikter som uttrycks i oberoende investeringsanalyser från Handelsbanken. Informationen grundar sig på allmänt tillgänglig information och är hämtad från källor som bedöms som tillförlitliga, men riktigheten kan inte garanteras och informationen kan vara ofullständig eller nedkortad. Ingen del av förslaget får reproduceras eller distribueras till någon annan person utan att Handelsbanken dessförinnan lämnat sitt skriftliga medgivande. Handelsbanken ansvarar inte för att materialet används på ett sätt som strider mot förbudet mot vidarebefordran eller offentliggörs i strid med bankens regler.
Analys
Physical easing. Iran risk easing. But Persian Gulf risk cannot fully fade before US war ships are pulled away
Traded down 3.7% last week as Iranian risk faded a bit. Brent crude traded in a range of $65.19 – 69.76/b last week. In the end it traded down 3.7% with a close of $68.05/b. It was unable to challenge the peak of $71.89/b from the previous week when the market got its first nervous shake as Trump threatened Iran with an armada of US war ships.

The market has started to cool down a bit with US and Iran in talks in Oman on Friday and Brent crude is easing 0.9% this morning to $67.4/b in an extension of that. As we have stated before we think the probability is very low for a scenario where the US attacks Iran in such a way that it risks an uncontrollable escalation with possible large scale disruption of oil out of the Strait of Hormuz and thus a massive spike in the oil price. That would endanger Trump’s mid-term election which is already challenged with unhappy US voters complaining about affordability and that Trump is spending too much time on foreign issues.
A statement by Trump last week that India had agreed not to buy Russian crude turns out to have little substance as India has agreed to no such thing on paper. The statement last week naturally supported oil prices as the market is already struggling with a two tire market with legal versus illegal barrels. There is a lot of friction in the market for sanctioned crude oil barrels from Iran and Russia. If India had agreed not to buy Russian crude oil then the market for legal barrels would have been tighter.
The physical market has been tighter than expected. And the recent concerns over Iranian risk has come on top of that. The market is probably starting calm down regarding the Iranian risk. But the physical tightness is also going to ease gradually over the coming couple of weeks. CPC blend exports averaged 1.5 mb/d last year, but were down to less than 1 mb/d in January due to a combination of factors. Drone attacks by Ukraine in late November. The Tengiz field has been disrupted by fires. Adverse winter weather has also been a problem. US crude oil production has also been disrupted by a fierce winter storm. But these issues are fading with supply reviving over the next couple of weeks.
The physical tightness is likely going to ease over the next couple of weeks. The market may also have started to get used to the Iranian situation. But the Iranian risk premium cannot be fully defused as long as US warships are located where they are with their guns and rockets pointing towards Iran.
Analys
Brent crude will pull back if the US climbs down its threats towards Iran
Brent crude rose 2.7% last week to $65.88/b with a gain on Friday of 2.8%. Unusually cold US winter weather with higher heating oil demand and likely US oil supply outages was probably part of the bullish drive at the end of last week. But US threats towards Iran with USS Abraham Lincoln being deployed to the Middle East was probably more important.

Brent crude has maintained the gains it got from 8 January onwards when it rose from the $60/b-line and up to around $65/b on the back of Iranian riots where the US added fuel to the fire by threatening to attack Iran in support of the rioters. This morning Brent has tested the upside to $66.54/b. That is short of the $66.82/b from 14 January and Brent has given back part of the early gains this morning and is currently trading close to unchanged versus Friday’s close with a dollar decline of 0.4% not enough to add much boost to the price yet at least.
Brent crude front-month prices in USD/b

The rally in Brent crude from the $60/b-line to its current level of $65-66/b seems to be tightly linked to an elevated risk of the US attacking Iran in support of the rioters. Bloomberg reported on Saturday that the US has dispatched the USS Abraham Lincoln aircraft carrier and its associated strike group to the Middle East. It is a similar force which the US deployed to the Caribbean Sea just weeks before the 3 January operation where Maduro was captured. The probability of a US/Israeli attack on Iran is pegged at 65-70% by geopolitical risk assessment firms Eurasia Group and Rapidan Energy Group. Such a high probability explains much of the recent rally in Brent crude.
The recent rally in Brent crude is not a signal from the oil market that the much discussed global surplus has been called off. If we look at the shape of the Brent crude oil curve it is currently heavily front-end backwardated with the curve sloping upwards in contango thereafter. It signals front-end tightness or near term geopolitical risk premium followed by surplus. If the market had called off the views of a surplus, then the whole Brent forward curve would have been much flatter and without the intermediate deep dip in the curve. The shape of the Brent curve is telling us that the market is concerned right now for what might happen in Iran, but it still maintains and overall view of surplus and stock building unless OPEC+ cuts back on supply.
It also implies that Brent crude will fall back if the US pulls back from its threats of attacking Iran.
Brent crude forward curves in USD/b.

Analys
Oil market assigns limited risks to Iranian induced supply disruptions
Falling back this morning. Brent crude traded from an intraday low of $59.75/b last Monday to an intraday high of $63.92/b on Friday and a close that day of $63.34/b. Driven higher by the rising riots in Iran. Brent is trading slightly lower this morning at $63.0/b.

Iranian riots and risk of supply disruption in the Middle East takes center stage. The Iranian public is rioting in response to rapidly falling living conditions. The current oppressive regime has been ruling the country for 46 years. The Iranian economy has rapidly deteriorated the latest years along with the mismanagement of the economy, a water crisis, encompassing corruption with the Iranian Revolutionary Guard Corps at the center and with US sanctions on top. The public has had enough and is now rioting. SEB’s EM Strategist Erik Meyersson wrote the following on the Iranian situation yesterday: ”Iran is on the brink – but of what?” with one statement being ”…the regime seems to lack a comprehensive set of solutions to solve the socioeconomic problems”. That is of course bad news for the regime. What can it do? Erik’s takeaway is that it is an open question what this will lead to while also drawing up different possible scenarios.
Personally I fear that this may end very badly for the rioters. That the regime will use absolute force to quash the riots. Kill many, many more and arrest and torture anyone who still dare to protest. I do not have high hopes for a transition to another regime. I bet that Iranian’s telephone lines to its diverse group of autocratic friends currently are running red-hot with ”friendly” recommendations of how to quash the riots. This could easily become the ”Tiananmen Square” moment (1989) for the current Iranian regime.
The risks to the oil market are:
1) The current regime applies absolute force. The riots die out and oil production and exports continue as before. Continued US and EU sanctions with Iranian oil mostly going to China. No major loss of supply to the global market in total. Limited impact on oil prices. Current risk premium fades. Economically the Iranian regime continues to limp forward at a deteriorating path.
2) The regime applies absolute force as in 1), but the US intervenes kinetically. Escalation ensues in the Middle East to the point that oil exports out of the Strait of Hormuz are curbed. The price of oil shots above $150/b.
3) Riots spreads to affect Iranian oil production/exports. The current regime does not apply sufficient absolute force. Riots spreads further to affect oil production and export facilities with the result that the oil market loses some 1.5 mb/d to 2.0 mb/d of exports from Iran. Thereafter a messy aftermath regime wise.
Looking at the oil market today the Brent crude oil price is falling back 0.6% to $63/b. As such the oil market is assigning very low risk for scenario 2) and probably a very high probability for scenario 1).
Venezuela: Heavy sour crude and product prices falls sharply on prospect of reduced US sanctions on Venezuelan oil exports. The oil market take on Venezuela has quickly shifted from fear of losing what was left of its production and exports to instead expecting more heavy oil from Venezuela to be released into the market. Not at least easier access to Venezuelan heavy crude for USGC refineries. The US has started to partially lift sanctions on Venezuelan crude oil exports with the aim of releasing 30mn-50mn bl of Venezuelan crude from onshore and offshore stocks according to the US energy secretary Chris Wright. But a significant increase in oil production and exports is far away. It is estimated that it will take $10bn in capex spending every year for 10 years to drive its production up by 1.5 mb/d to a total of 2.5 mb/d. That is not moving the needle a lot for the US which has a total hydrocarbon liquids production today of 23.6 mb/d (2025 average). At the same time US oil majors are not all that eager to invest in Venezuela as they still hold tens of billions of dollars in claims against the nation from when it confiscated their assets in 2007. Prices for heavy crude in the USGC have however fallen sharply over the prospect of getting easier access to more heavy crude from Venezuela. The relative price of heavy sour crude products in Western Europe versus Brent crude have also fallen sharply into the new year.
Iran officially exported 1.75 mb/d of crude on average in 2025 falling sharply to 1.4 mb/d in December. But it also produces condensates. Probably in the magnitude of 0.5-0.6 mb/d. Total production of crude and condensates probably close to 3.9 mb/d.

The price of heavy, sour fuel oil has fallen sharply versus Brent crude the latest days in response to the prospect of more heavy sour crude from Venezuela.

-
Nyheter4 veckor sedanPremien på silver i Shanghai rusar i höjden, priset är nu 105 USD
-
Nyheter3 veckor sedanSilverpriset stiger över 100 USD per uns
-
Nyheter3 veckor sedanGuldpriset stiger till över 5000 USD per uns
-
Nyheter3 veckor sedanSamtal om guld och andra råvaror när flera priser rusar i höjden
-
Nyheter4 veckor sedanChristian Kopfer om marknadens olika råvaror
-
Nyheter3 veckor sedanSilver utgör nu 30 procent av kostnaden för att producera solcellspaneler
-
Nyheter3 veckor sedanKylan lyfter elpriset i vinter, minst 40 procent högre än väntat
-
Nyheter2 veckor sedanIndien kommer inte att göra slut med kol










