Analys
SHB Råvarubrevet 3 februari 2012
Våra vyer just nu:
- Energi: Positiv
- Basmetaller: Positiv
- Ädelmetaller: Negativ
- Livsmedel: Neutral till Positiv
Lagercykelstudsen fortskrider i Europa
Överlag ger makrostatistiken stöd till vår syn att påfyllnad av lager ska stötta tillväxten framöver. Inköpschefer i EMU-området har varit markant mer positiva på sistone. Sannolikt kommer produktionen, och därmed BNP, även att stiga inom kort. Prognoserna för EMU-områdets tillväxt ställs upp. Att många svenska industribolag rapporterat sämre än väntat har inget större signalvärde för framtiden utan reflekterar bara för högt ställda förväntningar.
Efter den lagerrelaterade studsen i Europa avgörs efterfrågetillväxten nu av penningpolitiska vägval. Utvecklingsländernas penningpolitiska lättnader kommer skapa mer likviditet som korrelerar väl med efterfrågan på råvaror längre fram.
I Europa fortsätter bankerna att strama åt kreditvillkoren i rask takt. ECB:s senaste undersökning avslöjade att kreditvillkoren blivit markant stramare för både företag och hushåll i alla EMU-länder utom Tyskland. Detta är problematisk, men utgör ett medelfristigt problem snarare än ett kortsiktigt sådant.
Inköpschefsindex är vida överlägset kreditvillkoren för att förutsäga BNP-tillväxt PMI komposit antyder att aktiviteten har stabiliserats eller till och med börjat växa i Europa. Dessutom ser ECB:s repor ut att ha vänt sentimentet kring Europeiska banker, vilket gör att kreditvillkoren inte kommer att stramas åt lika mycket framgent.
Frågetecken kring USA:s tillväxtryck
Fortfarande finns frågetecken kring den amerikanska tillväxtskjutsens uthållighet, bland annat rörande hushållens sparande, kompositionen av BNP samt risken för finanspolitisk åtstramning för att klara budgetunderskotten. Under det andra halvåret bidrog minskat sparande till 60 % av konsumtionsökningen. Detta kan inte fortgå. Kompositionen av BNP under det fjärde kvartalet var dessutom långt ifrån ideal, med ett stort positivt lagerbidrag som sannolikt vänds i sin motsats under början av 2012. Denna negativa teknikalitet motverkas förvisso till viss del av offentliga utgifter.
Vad gäller finanspolitiken har USA:s politiker oftast valt att förlänga stimulanser när det väl kommit till kritan.
Energi (positiv)
Elmarknaden
Veckan har präglats av kärnkraftsbortfall och höga spotpriser på börsen vilket fått stort utrymme i media. Forsmark 3 togs ur drift mellan onsdag och fredag och förväntas alltså vara tillbaka i drift under nästa vecka. Även Ringhals drabbades av oplanerat driftstopp vilket innebar att svensk kärnkraft helt plötsligt bara var nere på 57 procent. Olyckligtvis inträffade det under en period då vi haft väldigt låga temperaturer, närmare 10 grader under normalt för perioden. Eftersom resten av kontinenten, framför allt de östra delarna, också drabbats har det begränsat importmöjligheterna. Spoten kom som ett resultat av detta in på över 100 euro under mitten av veckan och många ifrågasätter varför vi återigen får problem med kärnkraften när den som mest behövs!? Flertalet vill t.o.m. hävda att detta skulle var avsiktligt och anklagar energibolagen för att manipulera körningen och maximera vinsterna, men vi skall inte glömma att dessa driftstopp är väldigt kostsamma för ägarna. Våra kärnkraftsverk är byggda mellan 1972 och 1985 och tanken var inte att de skulle uppgraderas överhuvudtaget. Nu står vi inför ett stort moderniseringsbehov varför dessa driftstopp är något vi helt enkelt får lära oss att leva med. Det kommer att ställa höga krav på andra energikällor och nya investeringar. Lyckligtvis har vi en god energibalans som visserligen försämrats något de senaste två veckorna, men som ändå förväntas landa på närma 8TWh överskott efter denna vecka. Vår bedömning är alltså att detta är tillfälligt och inte påverkar de längre kontrakten. För en normal villakund som förbrukar 22,500kwh per år innebär det kanske 50-100 kr extra på räkningen denna vecka men det har inte haft någon påverkan på de längre fasta avtalen. Det brukar dock alltid bli lite oro på marknaden i samband med extremkyla och bortfall av kapacitet varför vi i förra råvarubrevet rekommenderade en lång position. För de som inte redan tagit hem vinst tycker vi att detta är ett bra tillfälle att göra det. Det som kan motivera en fortsatt lång position är om kapacitet inte kommer tillbaka som planerat samt att utsläppsrätterna och fossila bränslen fortsätter att stärkas.
Olja
Oljepriserna var nära att sluta på samma nivå som förra veckan, men fick ett uppsving på amerikanska makroekonomiska siffror på fredag eftermiddag och handlas i skrivande stund i USD 113,7 USD/fat, en ökning med 2 % från förra veckan. Amerikanska lagersiffror visade på ökat råoljelager på 4,2 miljoner fat (väntat 2,4 m fat), ökat bensinlager på 3 miljoner fat (väntat 1 m fat) och fallande destillatlager på -0,1 miljoner fat (förväntad -1,4 miljoner fat).
Terminen på naturgas (Henry Hub) föll tillbaka den här veckan mot 10-årslägsta tidigare i januari (USD 2.34/mmbtu). Fortsatta varma temperaturer och hög produktion belastar den nationella gasmarknaden. Europeiska gasterminer har pekat i motsatt riktning denna vecka och har stigit till över $ 10/mmbtu på nyheten om kallt väder i Europa.
Basmetaller (positiv)
Basmetallerna har fallit tillbaka något denna vecka efter en stark start på året. Metallerna har tappat ungefär 1-3 procent av värdet denna vecka. En stor nyhet i veckan har varit en möjlig fusion mellan Glencore, världens största råvaruexportör och Xstrata, ett schweiziskt gruvbolag. Två stora aktörer som skulle skapa en mycket stark spelare på marknaden. Detta pressade till en början priserna på många metaller på LME. Med positiv jobbstatistik från USA kunde metallerna återhämtas sig under fredagseftermiddag. Priset på koppar slutar veckan oförändrad kring 8524 USD/ton efter varit nere och vänt på 8284-nivån i mitten av veckan. Kinas lager på metallen stiger med 37 %, högsta siffran sedan maj 2010. De senaste 3 månaderna har kopparlager i Kina stigit med 120 % samtidigt som priset har fallit, vilket är i linje med tidigare historik där landet importerar mer vid fallande priser och exporterar när priset stiger. Efterfrågan i Kina har inte stigit i samma fart som importen ökat vilket nu syns på ökade lager. Även Kinas lager på zink och aluminium har stigit kraftig.
Ädelmetaller (negativ)
Guld
Guldpriset lägger en ganska lugn vecka bakom sig. Prisuppgången summerades till drygt 1 % och sedan den senaste botten i slutet av december har priset gått upp 17.4 %. Guldprisets uppgång har fått näring kring diskussionerna om Greklands skuldavskrivning. Rapporter om ökat inflöde i fonder som investerar i fysiskt guld har även givit stöd tillprisuppgången. Vi förhåller oss fortsättningsvis negativa till fortsatta prisuppgångar. Vi anser att guldpriset visar på bubbeltendenser och med en förbättrad industrikonjunktur ser vi risk för prisfall.
Silver
Silver har haft en stark utveckling tiden, upp drygt 25 % sedan slutet av december och upp cirka 3.5% på en vecka. Ett flertal faktorer har bidragit till uppgången; placerare har visat intresse för metallen samtidigt som produktionsöverskottet blivit mindre. En ytterligare faktor som långsiktigt kan påverka priset är silvrets ökande industriella användning. Silver används numera i allt från solceller till batterier. Antalet installerade solpaneler ökade med 70 % förra året, vilket mer än väl kompenserade för minskad efterfrågan från kamerafilm. Kvoten silver mot guld är för närvarande 51.82 (1762/34), vilket betyder att silverpriset fortfarande är billigt i förhållande till guld. Exempelvis var kvoten nere på 32.4 år 1980, då spekulation hade drivit upp silverpriset till rekordnivåer. Vår syn är att guldpriset ska ge vika, det vill säga gå ned, vilket skulle göra att kvoten kommer upp. Silver är den mest volatila metallen enligt en undersökning från nyhetsbyrån Bloomberg; försiktighet anbefalles vid investering.
Livsmedel (neutral till positiv)
Vete
Terminspriser på vete Matif har stigit sedan förra veckan i både Chicago och Paris, påverkat av ett flertal faktorer. Kallare väder i hela Europa, med bristande snötäcke, har lett till ökad oro för utvintring – Frankrike gick t.ex. från en temperatur 10 grader över det normala för årstiden till 10 grader under det normala på 48 timmar. Kylan väntas dock inte bli alltför långvarig och det krävs en hel del för att några större skador ska ske på höstvetet, dessutom har det kommit en del snö under de senaste dagarna. De flesta väderprognoser antyder att snötäcket generellt sett är tillräckligt i Ryssland, i Ukraina däremot önskas mycket mer snö om kylan håller i sig och skicket på det redan dåliga höstvetet inte ska förvärras ytterligare.
Vad som också gett press uppåt på vetepriserna är spekulationer angående eventuella exportbegränsande åtgärder i Ryssland – som vanligt med Ryssland är förvirringen total. Biträdande premiärministern sa i veckan att beslut skulle tas igår medan jordbruksministern senare sa att beslut kommer tas först i mitten av februari baserat på exporttakten. Ett beslut kan komma helt utan förvarning men rimligen bör Ryssland ta hänsyn till att produktionen justerats upp och därmed höja sitt tak för exporterad volym. Dessutom väntas ingen större export under den närmaste tiden då snö, is och vind försvårar logistiken både inom landet och vid hamn. Då officiella ukrainska siffror för den kommande skörden endast är i nivå med den inhemska konsumtionen är det, som vi tidigare skrivit, kanske därför mer aktuellt med exportbegränsande åtgärder där. Det är just nu väldigt många negativa faktorer inprisat i vetet och ganska svårt att se det stiga ytterligare.
Majs
Majsen i Chicago handlas just nu något högre än vid utgången av förra veckan, påverkat av stigande priser på vete. Vädret har förbättrats i Argentina, men till skillnad mot sojabönorna anses regnet komma för sent för majsen även om viss lindring kan ske. Efterfrågan på amerikansk majs har gått ned något och det krävs nog ännu högre priser på vete för att dra upp majsen ytterligare.
Sojabönor
Sojapriserna i Chicago är i stort sett oförändrade sedan förra veckan. Väderprognosen ser nu klart bättre ut för både Argentina och södra Brasilien med mer regn under kommande dagar och även under resterande del av februari månad. Regnet gör att plantorna bör kunna återhämta sig något från tidigare torka och framförallt lär inte skicket på grödan förvärras. I de centrala delarna av Brasilien, där plantorna redan är mogna, har det däremot blivit torrare, vilket gynnar pågående skörd. Den brasilianska skörden är till 3 procent avklarad och resultatet än så länge har varit något över förväntan. Förbättrat läge i Sydamerika i kombination med lägre amerikanska exportsiffror gör att det i dagsläget är svårt att se stigande sojapriser under den närmaste tiden.
Handelsbankens Råvaruindex
[box]SHB Råvarubrevet är producerat av Handelsbanken och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
Ansvarsbegränsning
Detta material är producerat av Svenska Handelsbanken AB (publ) i fortsättningen kallad Handelsbanken. De som arbetar med innehållet är inte analytiker och materialet är inte oberoende investeringsanalys. Innehållet är uteslutande avsett för kunder i Sverige. Syftet är att ge en allmän information till Handelsbankens kunder och utgör inte ett personligt investeringsråd eller en personlig rekommendation. Informationen ska inte ensamt utgöra underlag för investeringsbeslut. Kunder bör inhämta råd från sina rådgivare och basera sina investeringsbeslut utifrån egen erfarenhet.
Informationen i materialet kan ändras och också avvika från de åsikter som uttrycks i oberoende investeringsanalyser från Handelsbanken. Informationen grundar sig på allmänt tillgänglig information och är hämtad från källor som bedöms som tillförlitliga, men riktigheten kan inte garanteras och informationen kan vara ofullständig eller nedkortad. Ingen del av förslaget får reproduceras eller distribueras till någon annan person utan att Handelsbanken dessförinnan lämnat sitt skriftliga medgivande. Handelsbanken ansvarar inte för att materialet används på ett sätt som strider mot förbudet mot vidarebefordran eller offentliggörs i strid med bankens regler.
Analys
Volatile but going nowhere. Brent crude circles USD 66 as market weighs surplus vs risk

Brent crude is essentially flat on the week, but after a volatile ride. Prices started Monday near USD 65.5/bl, climbed steadily to a mid-week high of USD 67.8/bl on Wednesday evening, before falling sharply – losing about USD 2/bl during Thursday’s session.

Brent is currently trading around USD 65.8/bl, right back where it began. The volatility reflects the market’s ongoing struggle to balance growing surplus risks against persistent geopolitical uncertainty and resilient refined product margins. Thursday’s slide snapped a three-day rally and came largely in response to a string of bearish signals, most notably from the IEA’s updated short-term outlook.
The IEA now projects record global oversupply in 2026, reinforcing concerns flagged earlier by the U.S. EIA, which already sees inventories building this quarter. The forecast comes just days after OPEC+ confirmed it will continue returning idle barrels to the market in October – albeit at a slower pace of +137,000 bl/d. While modest, the move underscores a steady push to reclaim market share and adds to supply-side pressure into year-end.
Thursday’s price drop also followed geopolitical incidences: Israeli airstrikes reportedly targeted Hamas leadership in Doha, while Russian drones crossed into Polish airspace – events that initially sent crude higher as traders covered short positions.
Yet, sentiment remains broadly cautious. Strong refining margins and low inventories at key pricing hubs like Europe continue to support the downside. Chinese stockpiling of discounted Russian barrels and tightness in refined product markets – especially diesel – are also lending support.
On the demand side, the IEA revised up its 2025 global demand growth forecast by 60,000 bl/d to 740,000 bl/d YoY, while leaving 2026 unchanged at 698,000 bl/d. Interestingly, the agency also signaled that its next long-term report could show global oil demand rising through 2050.
Meanwhile, OPEC offered a contrasting view in its latest Monthly Oil Market Report, maintaining expectations for a supply deficit both this year and next, even as its members raise output. The group kept its demand growth estimates for 2025 and 2026 unchanged at 1.29 million bl/d and 1.38 million bl/d, respectively.
We continue to watch whether the bearish supply outlook will outweigh geopolitical risk, and if Brent can continue to find support above USD 65/bl – a level increasingly seen as a soft floor for OPEC+ policy.
Analys
Waiting for the surplus while we worry about Israel and Qatar

Brent crude makes some gains as Israel’s attack on Hamas in Qatar rattles markets. Brent crude spiked to a high of USD 67.38/b yesterday as Israel made a strike on Hamas in Qatar. But it wasn’t able to hold on to that level and only closed up 0.6% in the end at USD 66.39/b. This morning it is starting on the up with a gain of 0.9% at USD 67/b. Still rattled by Israel’s attack on Hamas in Qatar yesterday. Brent is getting some help on the margin this morning with Asian equities higher and copper gaining half a percent. But the dark cloud of surplus ahead is nonetheless hanging over the market with Brent trading two dollar lower than last Tuesday.

Geopolitical risk premiums in oil rarely lasts long unless actual supply disruption kicks in. While Israel’s attack on Hamas in Qatar is shocking, the geopolitical risk lifting crude oil yesterday and this morning is unlikely to last very long as such geopolitical risk premiums usually do not last long unless real disruption kicks in.
US API data yesterday indicated a US crude and product stock build last week of 3.1 mb. The US API last evening released partial US oil inventory data indicating that US crude stocks rose 1.3 mb and middle distillates rose 1.5 mb while gasoline rose 0.3 mb. In total a bit more than 3 mb increase. US crude and product stocks usually rise around 1 mb per week this time of year. So US commercial crude and product stock rose 2 mb over the past week adjusted for the seasonal norm. Official and complete data are due today at 16:30.
A 2 mb/week seasonally adj. US stock build implies a 1 – 1.4 mb/d global surplus if it is persistent. Assume that if the global oil market is running a surplus then some 20% to 30% of that surplus ends up in US commercial inventories. A 2 mb seasonally adjusted inventory build equals 286 kb/d. Divide by 0.2 to 0.3 and we get an implied global surplus of 950 kb/d to 1430 kb/d. A 2 mb/week seasonally adjusted build in US oil inventories is close to noise unless it is a persistent pattern every week.
US IEA STEO oil report: Robust surplus ahead and Brent averaging USD 51/b in 2026. The US EIA yesterday released its monthly STEO oil report. It projected a large and persistent surplus ahead. It estimates a global surplus of 2.2 m/d from September to December this year. A 2.4 mb/d surplus in Q1-26 and an average surplus for 2026 of 1.6 mb/d resulting in an average Brent crude oil price of USD 51/b next year. And that includes an assumption where OPEC crude oil production only averages 27.8 mb/d in 2026 versus 27.0 mb/d in 2024 and 28.6 mb/d in August.
Brent will feel the bear-pressure once US/OECD stocks starts visible build. In the meanwhile the oil market sits waiting for this projected surplus to materialize in US and OECD inventories. Once they visibly starts to build on a consistent basis, then Brent crude will likely quickly lose altitude. And unless some unforeseen supply disruption kicks in, it is bound to happen.
US IEA STEO September report. In total not much different than it was in January

US IEA STEO September report. US crude oil production contracting in 2026, but NGLs still growing. Close to zero net liquids growth in total.

Analys
Brent crude sticks around $66 as OPEC+ begins the ’slow return’

Brent crude touched a low of USD 65.07 per barrel on Friday evening before rebounding sharply by USD 2 to USD 67.04 by mid-day Monday. The rally came despite confirmation from OPEC+ of a measured production increase starting next month. Prices have since eased slightly, down USD 0.6 to around USD 66.50 this morning, as the market evaluates the group’s policy, evolving demand signals, and rising geopolitical tension.

On Sunday, OPEC+ approved a 137,000 barrels-per-day increase in collective output beginning in October – a cautious first step in unwinding the final tranche of 1.66 million barrels per day in voluntary cuts, originally set to remain off the market through end-2026. Further adjustments will depend on ”evolving market conditions.” While the pace is modest – especially relative to prior monthly hikes – the signal is clear: OPEC+ is methodically re-entering the market with a strategic intent to reclaim lost market share, rather than defend high prices.
This shift in tone comes as Saudi Aramco also trimmed its official selling prices for Asian buyers, further reinforcing the group’s tilt toward a volume-over-price strategy. We see this as a clear message: OPEC+ intends to expand market share through steady production increases, and a lower price point – potentially below USD 65/b – may be necessary to stimulate demand and crowd out higher-cost competitors, particularly U.S. shale, where average break-evens remain around WTI USD 50/b.
Despite the policy shift, oil prices have held firm. Brent is still hovering near USD 66.50/b, supported by low U.S. and OECD inventories, where crude and product stocks remain well below seasonal norms, keeping front-month backwardation intact. Also, the low inventory levels at key pricing hubs in Europe and continued stockpiling by Chinese refiners are also lending resilience to prices. Tightness in refined product markets, especially diesel, has further underpinned this.
Geopolitical developments are also injecting a slight risk premium. Over the weekend, Russia launched its most intense air assault on Kyiv since the war began, damaging central government infrastructure. This escalation comes as the EU weighs fresh sanctions on Russian oil trade and financial institutions. Several European leaders are expected in Washington this week to coordinate on Ukraine strategy – and the prospect of tighter restrictions on Russian crude could re-emerge as a price stabilizer.
In Asia, China’s crude oil imports rose to 49.5 million tons in August, up 0.8% YoY. The rise coincides with increased Chinese interest in Russian Urals, offered at a discount during falling Indian demand. Chinese refiners appear to be capitalizing on this arbitrage while avoiding direct exposure to U.S. trade penalties.
Going forward, our attention turns to the data calendar. The EIA’s STEO is due today (Tuesday), followed by the IEA and OPEC monthly oil market reports on Thursday. With a pending supply surplus projected during the fourth quarter and into 2026, markets will dissect these updates for any changes in demand assumptions and non-OPEC supply growth. Stay tuned!
-
Nyheter4 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter4 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Analys4 veckor sedan
Brent sideways on sanctions and peace talks
-
Nyheter4 veckor sedan
Ett samtal om koppar, kaffe och spannmål
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommarens torka kan ge högre elpriser i höst
-
Analys4 veckor sedan
Brent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland
-
Analys3 veckor sedan
Increasing risk that OPEC+ will unwind the last 1.65 mb/d of cuts when they meet on 7 September