Analys
SEB Råvarubrev 17 november 2015
En värld i chock lyckas ändå blicka framåt
När undertecknad tittar i sitt Excelark och summerar förra veckan syns nästan uteslutande röda siffror: Faktiskt nästan allting, alla branscher, överallt, har gått ned. Volatilitetsindex för olja visar, efter de senaste dagarnas kraftiga nedgång, däremot svarta siffror. Det finns tyvärr också annat, allvarligare här i världen som är svart. De lika avskyvärda som ofattbara dåden i Paris har sänt chockvågor genom samhället, vilket förstås var förövarnas exakta syfte. Hur banalt det än låter är det viktiga att vi andra, vi som utgör just världen, inte upphör med våra aktiviteter och vår verksamhet. Vi skall inte ha någon lång utläggning om det här, för det är inte rätt forum, men effekterna av dåden märks även i vår marknad genom att sentimentet påverkas, och måste därför nämnas. Tack och lov vet vi historiskt att marknaderna oftast återhämtar sig fort efter liknande händelser och en litet längre diskussion om just detta kan man läsa i gårdagens Morning Alert.
Vad som fundamentalt har skapat en klar press nedåt i råvarumarknaden är de ökade förväntningarna på att Fed skall höja räntan i december. Det märks genom att marknaden börjar fundera kring om vissa finansieringslösningar vad gäller exempelvis aluminium fortfarande är attraktiva, liksom en mängd andra möjliga händelser som blir till kedjor, men den större effekten är förstås att US-dollarn har stärkts och spås fortsätta stärkas om räntan faktiskt höjs. Som bekant är de flesta råvaror noterade i US-dollar, vilket gör att om valutan apprecierar, det vill säga går upp i pris, så går råvaran ned i pris. Ett ytterligare exempel på vilken effekt valutan har på råvaror, och mer specifikt då kaffe, ges i det avsnittet.
Oljan har kraftigt fallit i pris de senaste dagarna. Bidragande orsaker är dels det generellt negativa sentimentet, men också att OPEC kommunicerar en ökad produktion, samtidigt som global efterfrågan i 2016 beräknas växa mindre än innevarande år. I december väntas produktionen av Nordsjöolja också bli rekordhög.
Basmetaller såg en vecka av fallande priser, där kopparpriset har fallit mest med nära 6 procent över veckan. Även nickel, zink och bly har fallit med mellan 4-5 procent. Detta beror dels på fundamentala faktorer, såsom förstärkningen av US-dollarn, men också tekniska faktorer. Vi diskuterar det mer i avsnitten om respektive metall. Sammantaget ser vi utrymme för ytterligare nedsida, men också för ökad volatilitet.
Vad gäller jordbruksprodukter ser vi att sojabönor har blivit uppmärksammat en del senaste tiden, men också andra jordbruksprodukter, då valet i Argentina riskerar att ändra förutsättningarna för landets bönder och resultera i ökad export och lägre priser. Andra nyheter från Sydamerika är fortsatta rapporter om goda kaffeskördar. Vi ser ett fortsatt nedåttryck, men priset har gått så långt att vi nu väljer att stänga vår korta position och ta hem vinsten: Från 2015-10-20 då vi initierade vår korta rekommendation, till stängning i fredags, har certifikatet BEAR KAFFE X1 S gått upp med 14,2 procent!
TRENDER I SAMMANDRAG
- Generellt negativt sentiment i råvarumarknaden
- Feds kommande räntehöjning viktig faktor på flera vis för råvarumarknaden
- Brentoljan påverkas negativt av sentimentet och ökad produktion
- Vikande efterfrågan och starkare US-dollar tvingar ned priset på basmetaller
- Kaffepriset har fortsatt nedåt och vi stänger nu vår rekommendation.
VECKANS REKOMMENDATIONER
En placering i certifikat och warranter är förknippat med risker. Du kan förlora hela ditt investerade kapital. Läs mer om riskerna i SEB:s offentliggjorda Grundprospekt för certifikat- och warrantprogram på seb.se/cert eller seb.se/mini.
OLJA
Oljepriset har stadigt trendat nedåt senaste veckorna och handlar strax över 44,5 US-dollar per fat i skrivande stund. Vad skapar då trycket nedåt? Irak skeppar 10 supertankrar med olja till amerikanska gulfen i november och Saudiarabien säljer sin olja till baltiska raffinaderier, varigenom man ställer sin olja mot den ryska Uraloljan. Denna har i sin tur blivit mer pressad mot Brentoljan. När sanktionerna mot Iran väl lyfts så kommer man exportera olja av en kvalitet mycket lik den ryska Uraloljan. Tidigare har Iran exporterat just denna typ av olja till europeiska raffinaderier. I tillägg är det sannolikt att produktionen av Nordsjöolja kommer att nå den högsta nivån på flera år i december, liksom att Saudiarabien nyligen har sänkt sina officiella försäljningspriser mot USA och Europa för att säkra att man faktiskt blir av med sina volymer mot dessa marknader.
I Asien ser det litet bättre ut med lägre oljelager i Singapore, högre raffinaderimarginaler och lägre officiella försäljningspriser från Saudiaraben. Den senaste tidens kommunikation från det senare landet har dock varit mycket tydlig vad gäller strategin: Att producera så mycket som möjligt och sedan låta länder som inte är med i OPEC ta hand om resten. Detta återupprepades av Abu Dhabi, som gav samma prognos som tidigare, nämligen att nå 3,5 miljoner fat per dag under 2017. Meddelandet från OPEC är alltså tydligt – ökad volym. Övriga aktörer på marknaden får helt enkelt försöka justera med en eventuell ökad efterfrågan. Apropå det ser vi lägre efterfrågan under första halvåret 2016, vilket kommer att leda till högre lagernivåer. Iran kommer snart att återigen börja exportera olja och US-dollarn lär stärkas så snart Fed höjer räntan. Det ser ut att finnas förutsättningar för en tuff utveckling…
Att döma av Internationella Energirådets beräkningar kommer OPEC att producera för mycket olja under 2015, även om man inte skulle öka produktionen. Alla tecken pekar dock, enligt ovan, på att man kommer att producera mer. Man beräknar också att global efterfrågan bara kommer att öka med 1,3 procent i årstakt till 2016, jämfört med 1,9 procent i årstakt under 2015. Effekterna som sågs förra året med bland annat mycket kallt väder och en kraftig förändring nedåt i pris är osannolika att upprepas.
Oljepriset har också påverkats av att amerikanska riggar steg – för första gången sedan augusti – med två i antal. Det generellt negativa sentimentet i marknaden efter fredagens fruktansvärda händelser i Paris har förstås också tryckt ned nivåerna. Oron förknippad med Frankrikes bombningar av vad IS själva anser vara sin huvudstad, Raqqa, verkar inte vara tillräcklig för att vända utvecklingen.
TREND
- Oljepriset trendar lägre på grund av ökat utbud och negativt sentiment i marknaderna
- Irak skeppar mer olja till USA, rekordproduktion av Nordsjöolja
- OPEC sänker officiella försäljningspriser
- Lägre tillväxt i efterfrågan under 2016 än 2015
- Vi ser inga avgörande faktorer som skulle ge oljepriset stöd
Bjarne Schieldrop
Chief Analyst
SEB
ALUMINIUM
Sedan förra veckan har aluminiumpriset fortsatt att sjunka och var totalt ned 2,1 procent. Fortsatt överkapacitet i marknaden är den avgörande faktorn och Alcoas neddragningar som annonserades veckan innan hjälper inte; mycket på grund av att de rent krasst sker på fel ställe i världen. Kina kommer fortsätta att öka sin produktion. Igår måndag öppnade priset kraftigt lägre, nära 1,5 procent, än fredagens stängning. Detta på grund av den negativa stämningen som vi generellt ser i marknaderna; mycket efter fredagens fruktansvärda attacker i Paris.
Den senaste tidens ökade förväntningar på att Fed skall höja räntan i december, och den på detta följande starkare US-dollarn sätter press nedåt på basmetaller och råvaror generellt. För aluminium spär som sagt det stora och ökande kinesiska utbudet på det negativa sentimentet, liksom en lägre efterfrågan från samma land.
Finansiella investerare har minskat sina korta positioner något, men de är fortfarande på höga nivåer vilket förstås utgör en risk för att man vill täcka sina korta positioner om priset börjar gå upp och därför accelererar utvecklingen. Vi ser dock ett fortsatt fundamentalt nedåttryck i priset.
Tekniskt ser vi att trycket nedåt består och på nivåer kring 1320-1400 US-dollar/ton ser vi ett kluster med mer långsiktiga stödnivåer. Vi tror att vi skall dit ner, men ett rimligt mål för denna vecka är en nivå kring 1442 US-dollar/ton, baserat på den tidigare vågrörelsen.
Sammantaget ser vi ett kvarstående tryck nedåt i aluminiumpriset och vi tror att priset fortsätter nedåt under veckan. Dock får man räkna med en del volatilitet.
TREND
- Global överproduktion kvarstår
- Förväntningar på Fed ger nedåttryck
- Tekniskt nästa målnivå strax över 1440 US-dollar/ton
- Vi tror att priset på aluminium kommer fortsätta ned.
REKOMMENDATION
- BEAR ALU X1 S
KOPPAR
Förvisso ger signalerna från utbudssidan av kopparn ett visst stöd, men priset fortsätter ändå nedåt. Kopparn är nog den metall som är känsligast för kinesisk efterfrågan och kan inte hålla emot när sentimentet är negativt. Kinesisk data från förra veckan var dessutom negativ, vilket ytterligare spär på den negativa känslan. Också kopparpriset har reagerat negativt efter helgen. Under förra veckan var priset ned 3,2 procent.
Redan tidigare hade priset brutit ur sin bear-triangel, vilket är en klart negativ signal. Dessutom är priset nu tillbaka på sin negativa trend, vilket förstås är ytterligare ett negativt tecken.
Det tekniska perspektivet ger att ett idealmål är cirka 4450 US-dollar/ton och det är i skrivande stund ca 250 US-dollar bort. Minimimålet är redan uppnått på vägen nedåt.
Sammantaget tror vi att priset skall fortsätta nedåt och vi ligger kvar i vår korta position, men räknar med en del volatilitet framöver.
TREND
- Kopparn känslig för kinesisk efterfrågan – nu lägre
- Utbudssidan ger visst stöd, men inte tillräckligt
- Tekniskt nedåttryck – idealnivån att nå ca 4450 US-dollar/ton
- Vi tror att priset på koppar kommer att fortsätta nedåt.
REKOMMENDATION
- BEAR KOPPAR X1 S
KAFFE
Under förra veckan var priset på arabicakaffe ned nästan 5 procent. Anledningen var till stor del att rapporter om mycket goda skördar nådde marknaden; bland annat tredubblades exporten från el Salvador i oktober och årets brasilianska skörd spås bli större än rekordåret 2014. Det skulle i så fall innebära att lagren var större än vad marknaden också trodde, vilket i sig är en ytterligare negativ faktor. Den brasilianska realen har dessutom fortsatt att försvagats under förra veckan, vilket spär på utvecklingen.
Sedan årsskiftet har kaffet, som är noterat i US-dollar, gått ned nästan 32 procent i pris. Men, frågar sig vän av ordning, hur i hela världen är det möjligt? Hur kan de som producerar kaffet fortsätta med sin verksamhet? Går det ihop? Om man istället ser på kaffepriset i brasilianska real, så är det ned betydligt mer blygsamma 1,5 procent. Det åskådliggör tydligt valutans betydelse i sammanhanget. Parallellen till hur oljepriset har utvecklats och hur exempelvis ryska producenter har påverkats, vilket är i betydligt mindre utsträckning – tack vare den svagare rubeln – än exempelvis motsvarande amerikanska producenter, är tydlig.
Tekniskt ser vi en ökad risk för rekyl uppåt. 110 US-cent per pund är något slags botten och vi är ganska nära den nu. Kaffepriset har handlat i ett klart definierat intervall och är nu i den nedre delen av detta. Frågan är: Vill man sälja på dessa nivåer? Eller vill man köpa? Svaret är, som vi ser det, egentligen nej på båda frågorna, vilket innebär att vi stänger vår position. Sedan 2015-10-20 då vi initierade vår rekommendation till fredagens stängning har certifikatet BEAR KAFFE X1 S gått upp 14,2 procent – inte fy skam!
TREND
- Goda skördar från Sydamerika ger nedåttryck i priset
- Tekniskt ser vi en avmattning med möjlig ytterligare nedsida, men också med klar risk för rekyl uppåt
- Vi väljer att stänga vår korta position och ta hem vinsten: +14,2 procent på en knapp månad.
EL
Inte alltför mycket har förändrats på elmarknaden sedan förra veckan, förutom väderprognosen – och det har gett avtryck. Prognosen visar att det kommer att vara ganska mycket mildare än normalt 2-3 dagar framöver, men sedan kommer kallare temperaturer in först över östra Svealand och nedåt Kalmar samt över Bergen-området och upp över fjällen. Mot slutet av 7-dagarsprognosen har vi kallare temperaturer än normalt över egentligen hela Sverige, Norge och Danmark, men fortsatt milt i Finland, Baltikum och norra Tyskland.
Vi kommer att få en del nederbörd i form av regn över Sverige och Norge; egentligen överallt förutom i fjällen, där det kommer i form av snö under hela prognosperioden. Den hydrologiska balansen har också ökat till ett litet överskott om 1,9 TWh. Vad gäller fundamentala faktorer så går kolpriset fortsatt sidledes och rörelsen uppåt i pris på utsläppsrätter är liten och ger egentligen inget genomslag i elpriset. Oljepriset har sjunkit betydligt, men har å andra sidan liten eller ingen påverkan på spotpriserna.
Som vi tidigare har konstaterat har det låga elpriset, som har fortsatt att trenda nedåt, skapat utrymme för en rekyl uppåt när vi skulle få rapport om kallare väder – och nu kom den. I analogi med detta kom också ett uppställ i elpriset och från torsdagens lägsta nivå, som för innevarande kontrakt är det lägsta vi har sett – har priset i skrivande stund gått upp nära 5,5 procent.
Frågan är om rekylen kommer att fortsätta uppåt? Det beror sannolikt på hur stort genomslag väderomställningen får. Blir det riktigt kallt kommer vi säkerligen få se ett elpris som klättrar högre!
TREND
- Fundamentala faktorer sidledes, men…
- …omställning i vädret från varmare än normalt till kallare än normalt närmaste dagarna har gett uppställ i spotpriset
- Blir omställningen större kan rekylen uppåt fortsätta.
AKTUELLA REKOMMENDATIONER
[box]SEB Veckobrev Veckans råvarukommentar är producerat av SEB:s Commodities Sales desk och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
KÄLLOR
Bloomberg, Reuters, SEB
VILLKOR
För varje enskilt certifikat/mini future finns Slutliga Villkor som anger de fullständiga villkoren. Slutliga Villkor finns tillgängligt på kurssidan för respektive certifikat/mini future på www.seb.se, Börs & finans, fliken Strukturerade placeringar.
RISKER
En sammanfattning av de risker som är förknippade med Börshandlade certifikat generellt finns i Produktbroschyren för respektive certifikat eller mini future som är tillgängligt på seb.se/cert respektive seb.se/mini. För en fullständig bild av riskerna behöver du ta del av SEB:s offentliggjorda Grundprospekt för Certifikat- och Warrantprogram som är publicerat på www.seb.se/cert respektive seb.se/mini.
DISCLAIMER
Detta marknadsföringsmaterial, framtaget av SEB:s Commodities Sales desk, har upprättats enbart i informationssyfte.
Även om innehållet är baserat på källor som SEB bedömt som tillförlitliga ansvarar SEB inte för fel eller brister i informationen. Den utgör inte oberoende, objektiv investeringsanalys och skyddas därför inte av de bestämmelser som SEB har infört för att förebygga potentiella intressekonflikter. Yttranden från SEB:s Commodities Sales desk kan vara oförenliga med tidigare publicerat material från SEB, då den senare hänvisas uppmanas du att läsa den fullständiga rapporten innan någon åtgärd vidtas.
Dokumentationen utgör inte någon investeringsrådgivning och tillhandahålls till dig utan hänsyn till dina investeringsmål. Du uppmanas att självständigt bedöma och komplettera uppgifterna i denna dokumentation och att basera dina investeringsbeslut på material som bedöms erforderligt. Alla framåtblickande uttalanden, åsikter och förväntningar är föremål för risker, osäkerheter och andra faktorer och kan orsaka att det faktiska resultatet avviker väsentligt från det förväntade. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida resultat. Detta dokument utgör inte ett erbjudande att teckna några värdepapper eller andra finansiella instrument. SEB svarar inte för förlust eller skada – direkt eller indirekt, eller av vad slag det vara må – som kan uppkomma till följd av användandet av detta material eller dess innehåll.
Observera att det kan förekomma att SEB, dess ledamöter, dess anställda eller dess moder- och/eller dotterbolag vid olika tillfällen innehar, har innehaft eller kommer att inneha aktier, positioner, rådgivningsuppdrag i samband med corporate finance-transaktioner, investment- eller merchantbanking-uppdrag och/eller lån i de bolag/finansiella instrument som nämns i materialet.
Materialet är avsett för mottagaren, all spridning, distribuering mångfaldigande eller annan användning av detta meddelande får inte ske utan SEB:s medgivande. Materialet riktar sig inte till personer vars medverkan kräver ytterligare prospekt, registrerings- eller andra åtgärder än vad som följer av svensk rätt. Det åligger var och en att iaktta sådana restriktioner. Materialet får inte distribueras i eller till land där distribution kräver ovan nämnda åtgärder eller strider mot reglering i sådant land. Materialet riktar sig således inte till fysiska eller juridiska personer hemmahörande i USA eller i något annat land där publicering eller tillhandahållande av materialet är förbjudet eller strider mot tillämpliga bestämmelser i landet.
Oaktat detta får SEB tillåta omfördelning av materialet till utvald tredje part i enlighet med gällande avtal. Materialet får inte spridas till fysiska eller juridiska personer som är medborgare eller har hemvist i ett land där sådan spridning är otillåten enligt tillämplig lag eller annan bestämmelse.
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) är ett publikt aktiebolag och står under tillsyn av Finansinspektionen samt de lokala finansiella tillsynsmyndigheter i varje jurisdiktionen där SEB har filial eller dotterbolag.
Analys
TACO (or Whatever It Was) Sends Oil Lower — Iran Keeps Choking Hormuz
Wild moves yesterday. Brent crude traded to a high of $114.43/b and a low of $96.0/b and closed at $99.94/b yesterday.

US – Iran negotiations ongoing or not? What a day. Donald Trump announced that good talks were ongoing between Iran and the US and that the 48 hour deadline before bombing Iranian power plants and energy infrastructure was postponed by five days subject to success of ongoing meetings. Iranian media meanwhile stated that no meetings were ongoing at all.
Today we are scratching our heads trying to figure out what yesterday was all about.
Friends and family playing the market? Was it just Trump and his friends and family who were playing with oil and equity markets with $580m and $1.46bn in bets being placed by someone in oil and equity markets just 15 minutes before Trump’s announcement?
Was Trump pulling a TACO as he reached his political and economic pain point: Brent at $112/b, US Gas at $4/gal, SPX below 200dma and US 10yr above 4.4%?
Different Iranian factions with Trump talking with one of them? Are there real negotiations going on but with the US talking to one faction in Iran while another, the hardliners, are not involved and are denying any such negotiations going on?
Extending the ultimatum to attack and invade Kharg island next weekend? Or, is the five day delay of the deadline a tactical decision to allow US amphibious assault ships and marines to arrive in the Gulf in the upcoming weekend while US and Israeli continues to degrade Iranian military targets till then. And then next weekend a move by the US/Israel to attack and conquer for example the Kharg island?
We do not really know which it is or maybe a combination of these.
We did get some kind of TACO ydy. But markets have been waiting for some kind of TACO to happen and yesterday we got some kind of TACO. And Brent crude is now trading at $101.5/b as a result rather than at $112-114/b as it did no the high yesterday.
But what really matters in our view is the political situation on the ground in Iran. Will hardliners continue to hold power or will a more pragmatic faction gain power?
If the hardliners remain in power then oil pain should extend all the way to US midterm elections. The hardliners were apparently still in charge as of last week. Iran immediately retaliated and damaged LNG infrastructure in Qatar after Israel hit Iranian South Pars. The SoH was still closed and all messages coming out of Iran indicated defiance. Hardliners continues in power has a huge consequence for oil prices going forward. The regime has played its ’oil-weapon’ (closing or chocking the Strait of Hormuz). It is using it to achieve political goals. Deterrence: it needs to be so politically and economically expensive to attack Iran that it won’t happen again in the future. Or at least that the US/Israel thinks 10-times over before they attack again. The highest Brent crude oil closing price since the start of the war is $112.19/b last Friday. In comparison the 20-year inflation adjusted Brent price is $103/b. So Brent crude last Friday at $112.19/b isn’t a shockingly high price. And it is still far below the nominal high of $148/b from 2008 which is $220/b if inflation adjusted. So once in a lifetime Iran activates its most powerful weapon. The oil weapon. It needs to show the power of this weapon and it needs to reap political gains. Getting Brent to $112/b and intraday high of $119.5/b (9 March) isn’t a display of the power of that weapon. And it is not a deterrence against future attacks.
So if the hardliners remain in power in Iran, then the SoH will likely remain chocked all the way to US midterm elections and Brent crude will at a minimum go above the historical nominal high of $148/b from 2008.
Thus the outlook for the oil price for the rest of the year doesn’t depend all that much of whether Trump pulls a TACO or not. Stops bombing or not. It depends more on who is in charge in Iran. If it is the hardliners, then deterrence against future attacks via chocking of the SoH and high oil prices is the likely line of action. It is impacting the world but the Iranian ’oil-weapon’ is directed towards the US president and the the US midterm elections.
If a pragmatic faction gets to power in Iran, then a very prosperous future is possible. However, if power is shifting towards a more pragmatic faction in Iran then a completely different direction could evolve. Such a faction could possibly be open for cooperation with the US and the GCC and possibly put its issues versus Israel aside. Then the prosperity we have seen evolving in Dubai could be a possible future also for Iran.
So far it looks like the hardliners are fully in charge. As far as we can see, the hardliners are still fully in control in Iran. That points towards continued chocking of the SoH and oil prices ticking higher as global inventories (the oil market buffers) are drawn lower. And not just for a few more weeks, but possibly all the way to the US midterm elections.
Analys
Oil stress is rising as the supply chains and buffers are drained
A brief sigh of relief yesterday as oil infra at Kharg wasn’t damaged. But higher today. Brent crude dabbled around a bit yesterday in relief that oil infrastructure at Iran’s Kharg island wasn’t damaged. It traded briefly below the 100-line and in a range of $99.54 – 106.5/b. Its close was near the low at $100.21/b.

No easy victorious way out for Trump. So no end in sight yet. Brent is up 3.2% today to $103.4/b with no signs that the war will end anytime soon. Trump has no easy way to declare victory and mission accomplished as long as Iran is in full control of the Strait of Hormuz while also holding some 440 kg of uranium enriched to 60% and not far from weapons grade at 90%. As long as these two factors are unresolved it is difficult for Trump to pull out of the Middle East. Naturally he gets increasingly frustrated over the situation as the oil price and US retail gas prices keeps ticking higher while the US is tied into the mess in the Middle East. Trying to drag NATO members into his mess but not much luck there.
When commodity prices spike they spike 2x, 3x, 4x or 5x. Supply and demand for commodities are notoriously inflexible. When either of them shifts sharply, the the price can easily go to zero (April 2022) or multiply 2x, 3x, or even 5x of normal. Examples in case cobalt in 2025 where Kongo restricted supply and the price doubled. Global LNG in 2022 where the price went 5x normal for the full year average. Demand for tungsten in ammunition is up strongly along with full war in the middle east. And its price? Up 537%.
Why hasn’t the Brent crude oil price gone 2x, 3x, 4x or 5x versus its normal of $68/b given close to full stop in the flow of oil of the Strait of Hormuz? We are after all talking about close to 20% of global supply being disrupted. The reason is the buffers. It is fairly easy to store oil. Commercial operators only hold stocks for logistical variations. It is a lot of oil in commercial stocks, but that is predominantly because the whole oil system is so huge. In addition we have Strategic Petroleum Reserves (SPRs) of close to 2500 mb of crude and 1000 mb of oil products. The IEA last week decided to release 400 mb from global SPR. Equal to 20 days of full closure of the Strait of Hormuz. Thus oil in commercial stocks on land, commercial oil in transit at sea and release of oil from SPRs is currently buffering the situation.
But we are running the buffers down day by day. As a result we see gradually increasing stress here and there in the global oil market. Asia is feeling the pinch the most. It has very low self sufficiency of oil and most of the exports from the Gulf normally head to Asia. Availability of propane and butane many places in India (LPG) has dried up very quickly. Local prices have tripled as a result. Local availability of crude, bunker oil, fuel oil, jet fuel, naphtha and other oil products is quickly running down to critical levels many places in Asia with prices shooting up. Oman crude oil is marked at $153/b. Jet fuel in Singapore is marked at $191/b.
Oil at sea originating from Strait of Hormuz from before 28 Feb is rapidly emptied. Oil at sea is a large pool of commercial oil. An inventory of oil in constant move. If we assume that the average journey from the Persian Gulf to its destinations has a volume weighted average of 13.5 days then the amount of oil at sea originating from the Persian Gulf when the the US/Israel attacked on 28 Feb was 13.5 days * 20 mb/d = 269 mb. Since the strait closed, this oil has increasingly been delivered at its destinations. Those closest to the Strait, like Pakistan, felt the emptying of this supply chain the fastest. Propane prices shooting to 3x normal there already last week and restaurants serving cold food this week is a result of that. Some 50-60% of Asia’s imports of Naphtha normally originates from the Persian Gulf. So naphtha is a natural pain point for Asia. The Gulf also a large and important exporter of Jet fuel. That shut in has lifted jet prices above $200/b.
To simplify our calculations we assume that no oil has left the Strait since that date and that there is no increase in Saudi exports from Yanbu. Then the draining of this inventory at sea originated from the Persian Gulf will essentially look like this:
The supply chain of oil at sea originating from the Strait of Hormuz is soon empty. Except for oil allowed through the Strait of Hormuz by Iran and increased exports from Yanbu in the Red Sea. Not included here.

Oil at sea is falling fast as oil is delivered without any new refill in the Persian Gulf. Waivers for Russian crude is also shifting Russian crude to consumers. Brent crude will likely start to feel the pinch much more forcefully when oil at sea is drawn down another 200 mb to around 1000 mb. That is not much more than 10 days from here.

Oil and oil products are starting to become very pricy many places. Brent crude has still been shielded from spiking like the others.

Analys
Buy Brent Dec-2026 calls with strike $150/b!
Closing at highest since Aug 2022. Brent crude gained 9.2% yesterday. The trading range was limited to $95.2 – 101.85/b with a close at $100.46/b and higher than the Monday close of $98.96/b. Ydy close was the highest close since August 2022. This morning Brent is up 2% to $102.4/b and is trading at the highest intraday level since Monday when it high an intraday high of $119.5/b.

A military hit at Iran’s Kharg island would be a big, big bang for the oil price. The big, big risk for the weekend is that oil infrastructure could be damaged. For example Iran’s Kharg island which is Iran’s major oil export hub. If damaged we would have a longer lasting loss of supply stretching way beyond Trump’s announced ”two more weeks”. It will make the spot price spike higher and it will lift the curve. Brent crude 2027 swap would jump above $80/b immediately. An attack on Kharg island would naturally lead Iran to strike back at other oil infrastructures in the Gulf. Especially those belonging to countries who harbor US military bases. I.e. countries who essentially are supporting the attack by US and Israel towards Iran. Though if not in spirit, then in practical operational terms. An attack on Kharg island would not just lead to a lasting outage of supply from Iran until it would be repaired. It would immediately endanger other oil infrastructure in the region as well and additional lasting loss of supply.
No one in their right mind would dare to sit short oil over the coming weekend. Oil is thus set to close the week at a very strong note today.
Prepare for another 400 mb SPR release next week. This week’s announcement of a 400 mb release from Strategic Oil Reserves totally underwhelmed the market with the oil price going higher rather than lower following the announcement. For one it means that the market expects the war and the closure of the Strait of Hormuz to last longer than Trump’s recent announced ”two more weeks”. 400 mb only amounts to 20 days of lost supply to the world through Hormuz and we are already at day 14. So next week when we are getting close to the 20 day mark, we are likely to see another announcement of another 400 mb release of SPR stocks to the market. Preparing for the next 20 days of war.
Global oil logistics in total disarray. We have previously addressed the issue of the huge logistical web of the global oil market which is now in total disarray. The logistical disruption started to fry the oil market at the end of last week. Helped to spike the oil market on Monday. What we hear from our shipping clients is that the problems with supply of fuels locally in Korea, Singapore, India and Africa are getting worse with physical availability of fuels there drying up. It is getting increasingly difficult to find physical supply of bunker oil with local, physical prices shooting way higher than financial benchmarks. To the point that biofuels have become the cheap option many places. Availability of fuels in the US is still good. Not so surprising as the US is self-sufficient with crude and refineries.
The disruption in global oil logistics doesn’t seem to improve. Rather the opposite. If you cannot get fuel to run your ships, then how can you distribute fuels to where it is needed.
Buy Brent Dec-2026 calls with strike $150/b!! As the days goes by the oil price is ticking higher while Trump is getting one day closer to US midterm elections. Trump was betting that he could put this war to bead well before November. But that will probably not be up to him to decide. It will be up to Iran to decide when to reopen the Strait of Hormuz. It is very hard to imagine that Iran will let Trump easily off the hock after he has killed its Supreme Leader. This will likely go all the way to November. Buy Brent Dec-2026 calls with strike $150/b!!
Brent closed at highest since 2022 ydy. Will end this Friday at a very strong note! Consumers still dreaming of $60/b oil

-
Nyheter2 veckor sedan40 minuter med Javier Blas om hur världen verkligen påverkas av energikrisen
-
Nyheter3 veckor sedanElpriserna fördubblas, stor osäkerhet inför sommaren
-
Nyheter4 veckor sedanMP Materials, USA:s svar på Kinas dominans över sällsynta jordartsmetaller
-
Nyheter2 veckor sedanDet fysiska spotpriset på brentolja har slagit nytt rekord
-
Nyheter4 veckor sedanStudsvik har idag ansökt om att få bygga 1200-1600 MW kärnkraft i Valdemarsvik
-
Nyheter2 veckor sedanMarknaden måste börja betrakta de höga kopparpriserna som det nya normala
-
Nyheter4 veckor sedanMatproduktion är beroende av gödsel, Gulfkriget skapar brist
-
Analys4 veckor sedanTACO (or Whatever It Was) Sends Oil Lower — Iran Keeps Choking Hormuz




