Nyheter
Problem även i Kopparberg Mineral

Få aktieplacerare har undgått att notera att gruvföretaget Northland Resources har problem med sin verksamhet och behöver fylla på kassan. Även Dannemora Mineral har meddelat att de behöver fylla på kassan, och nu noterar vi att det förekommer problem även hos Kopparberg Mineral.
Goda resultat i Håkansboda, men vad hjälper det?
Den 19 februari 2013 meddelade Kopparberg Mineral att bolaget erhållit och utvärderat de första resultaten från sin kärnborrningskampanj i Håkansboda. Att säga att dessa var bra är för litet sagt, resultaten från utvärderingen pekar på att mineraliseringarna i området kan vara större än vad som tidigare beräknats. Kortare kärnsektioner innehåller över 13 procent zink och mer än 3 procent koppar och kopparhalten i en 14 meters-sektion är mer än 1 procent. Detta verifierar resultaten från kaxborrningarna under hösten 2012.
För aktieägarna i Kopparberg Mineral är detta glädjande eftersom Håkansboda är ett av Kopparberg Minerals mest prioriterade projekt. I december 2012 ansökte Kopparberg Mineral om bearbetningskoncession för mineraliseringarna i den centrala delen av Håkansbodafältet
Baserat på tidigare undersökningar och den under 2011 gjorda kärnborrningen uppskattas de indikerade mineraltillgångarna till 629 Kton med 1,4 % koppar, 14,3 g/ton silver och 0,4 g/ton guld samt de antagna mineraltillgångarna till 1 485 Kton med 1,5 % koppar, 11,3 g/ton silver och 0,3 g/ton guld.
Bergsstaten avslår ansökan
Den 22 februari 2013 kommunicerade Kopparberg Mineral i ett pressmeddelande att Bergsstaten avslår bolagets ansökan om en bearbetningskoncession för Håkansboda. I pressmeddelandet säger bolagets VD, Per Storm, att Kopparberg Mineral är mycket förvånade över Bergsstatens beslut då bolaget har haft undersökningstillstånd och fått dessa förlängda i området i många år utan att frågan om fyndighetens belägenhet och art kommit upp. Han säger också att de i Kopparberg Mineral således har svårt att förstå myndighetens tolkning.
Avslaget är emellertid ett solklart fall enligt Minerallagen. Håkansbodafyndigheten ligger helt inom den skyddszon om en (1) kilometer som omger den nu producerande Lovisagruvan. Enligt Minerallagen skall/kan därför inte Bergsstaten bevilja koncession till Kopparberg Mineral.
I och med att Lovisagruvan började producera blev det en skyddszon som då täckte över Kopparbergs undersökningstillstånd för just Håkansboda-mineraliseringen. Den som läser Minerallagen inser snabbt hur detta hänger ihop, och det borde Kopparberg Mineral och dess VD Per Storm också förstått.
Kassan krymper snabbt
Under det fjärde kvartalet 2012 genomförde Kopparberg Mineral en övertecknad nyemission, men frågan är om det inte snart är dags igen. Vid början av 2012 upppgick Kopparberg Minerals kassa till 12,3 Mkr. Genom nyemissionen under Q4 2012 tillfördes ytterligare 14,7 Mkr till kassan, som vid slutet av året uppgick till 6,2 Mkr. Pengarna försvinner således snabbt ut ur Kopparberg Mineral. Det förefaller som Kopparberg Mineral därför snarast måste påbörja arbetet med ännu en nyemission, då till en lägre kurs än den förra. Sannolikheten att denna skall gå igenom minskade betydligt i samband med att Bergsstaten sade nej till en bearbetningskoncession för Håkansboda och därmed raderade värdet på detta projekt för Kopparberg Mineral och bolagets aktieägare.
Det finns emellertid en annan chans för att Kopparberg Mineral få in de pengar som behövs. I samband med nyemissionen som gjordes under hösten 2012 erhöll de som tecknade sig för aktier både tecknings- och köpoptioner.
- Teckningsoptionen TO3B har teckningstid mellan 1 november 2013 fram tills 31 januari 2014, teckningskursen är 4,50 SEK och det krävs en option för att teckna en ny aktie.
- Köpoptionen KO1 har teckningstid mellan 15 januari 2013 fram tills 30 april 2013, teckningskursen är 25 SEK och det krävs sex optioner för att förvärva en ny aktie i Nordic Iron Ore AB.
Som mest kan ca 24 MSEK komma att tillföras Kopparberg Mineral AB från teckningar avseende TO3B, samt som mest ca 22 MSEK avseende utnyttjande av köpoptionen KO1. Som synes är det köpoptionen i det onoterade Nordic Iron Ore AB som ligger först på tur, och vad värdet är på detta företag är osäkert. Tidigare har Nordic Iron Ore AB gjort ett försök att lista sin egen aktie, men misslyckades efter ett alltför svagt intresse från allmänheten att teckna dessa aktier.
Teckningsoptionerna har en bra bit kvar till sin lösenkurs och kan inte utnyttjas innan den 1 november. Vår syn på Kopparberg Mineral är därför negativ, vi tror inte att aktien kommer att kunna göra en resa norrut med de förutsättningar som finns i dag.
Framtiden för Håkansboda är nu avhängigt av Lovisagruvan, och det betyder att detta företag kommer att ha ett mycket gott förhandlingsläge gentemot Kopparberg Mineral.
Nyheter
Venezuelas militära aktivitet väcker frågor om en invasion av oljelandet Guyana

Guyana är det relativt sett mindre landet i Sydamerika som på några få år har gått från att vara relativt fattigt till att gå mot att bli ett av de rikare länderna i världen per capita. Landet ändrade reglerna för oljeprospektering och ganska snabbt hittades stora mängder olja utanför kusten. Vad vi läser så är landet hyggligt rikt även på en uppsjö andra råvaror, men ingenting har blivit i närheten så stort som den olja man nu producerar, där landet på ett fåtal år kommit upp i en oljeproduktion på 0,4 miljoner fat per dag.

Det stora grannlandet Venezuela har i jämförelse megastora råvarutillgångar, bland annat världens största oljereserver. Landet har dock inte lyckats få sin ekonomi att fungera.
Venezuela har dock sedan 1800-talet gjort anspråk på majoriteten av Guyana, det område som kallas Guayana Esequiba. Att Guyana hittade olja och blivit ett rikt land har väckt ilska i grannlandet. Det har pratats om att Venezuela kan komma att invadera Guyana.

Venezuela gör militära förflyttningar
Sedan några dagar tillbaka så har Venezuelas anspråk kommit i fokus då betydande förflyttningar av militär utrustning och personal i östra delen av landet vid gränsen mot Guyana har observerats. Grannlandet Brasilien uppges ha höjt beredskapen för sin militär.
Nyheter
Platinapriserna faller trots prognoser om utbudsunderskott

Trots upprepade prognoser om ett växande utbudsunderskott har platinapriset fallit 15 procent sedan början av 2023. Det har gjort att platina förväntas avsluta året med den sämsta utvecklingen på fem år.
Platina står i kontrast till guld som har stigit med 14 procent i år, tack vare stora köp av centralbanker som har kompenserat utflödet från guldstödda ETFer.
Den senaste kvartalsuppdateringen från World Platinum Investment Council (WPIC) har återigen lyft fram underskottsprognosen för 2023 gällande platina och förutspår ytterligare ett, men mindre, underskott för 2024. Trots detta har priserna på metallen vägrat att röra sig högre.
Rapporten ser ett underskott för den globala platinamarknaden på 1,071 miljoner troy ounce för i år, på grund av en total efterfrågetillväxt på 26 procent till 8,150 miljoner troy ounce på årsbasis och svagt utbud. Det beror på att både gruvdrift och återvinning förväntas ligga långt under nivåerna före covid i år och nästa år. Utbudet sjunker med 3 procent jämfört med föregående år till 7,079 miljoner troy ounce, enligt WPIC-rapporten.
Nyheter
Outokumpu vill bygga egna kärnkraftreaktorer vid sina stålverk

Outokumpu utreder möjligheterna att minska koldioxidutsläppen från produktionen av rostfritt stål med hjälp av små kärnkraftsreaktorer. Ett alternativ för detta är vid bolagets stålverk i Torneå, dvs precis vid den svenska gränsen.
Outokumpu utreder möjligheterna att minska koldioxidutsläppen från sin stålproduktion med hjälp av SMR-teknik (Small Modular Reactor, SMR), som är under utveckling. I detta skede är avsikten med förstudien att utreda genomförbarheten av småskalig kärnkraft av detta slag, och eventuella investeringsbeslut fattas först senare. Ett alternativ för placering av en SMR-reaktor skulle kunna vara området kring Outokumpus verksamheter i Torneå.
”En SMR-reaktor (engelska: small modular reactor) är en liten kärnreaktor med modulär konstruktion och i typiska fall med en eleffekt som inte överstiger 300 megawatt. En sådan reaktor kan i stort sett prefabriceras i moduler på en fabrik och transporteras till den aktuella platsen med land- eller till sjötransport. Tack vare prefabrikation går det att sänka byggkostnaderna och göra byggnadstiden kortare. Med en SMR kan man inte endast producera el, utan också fjärrvärme, väte och processvärme”, berättar Kristiina Tiilas, ansvarig för Outokumpus SMR-projekt.
Outokumpu anser att kärnkraft är det bästa alternativet för stabil utsläppsfri energi i industriell skala
Outokumpu, producenten av det rostfria stål som idag har lägst utsläpp i världen, påskyndar den gröna omställningen i stålindustrin genom sina åtgärder. Outokumpu skriver att företaget är den enda producenten av rostfritt stål som har antagit Science-Based Targets-initiativets klimatmål på 1,5°C. Att behålla och öka andelen koldioxidsnål el är viktigt för att nå företagets ambitiösa hållbarhetsmål.
”Outokumpu ligger i framkant när det gäller att minska koldioxidutsläppen från stålindustrin. Därför är det ett naturligt steg för bolaget att utreda de möjligheter som nya tekniska lösningar som är under utveckling erbjuder bolaget att minska sina koldioxidutsläpp”, berättar Tony Lindström, energiansvarig på Outokumpu.
En förstudie kring tekniken för små modulära reaktorer har inletts. Inom ramen för den utreds bland annat de möjliga tekniska lösningarna, ekonomisk lönsamhet och konsekvenser för miljön. Utifrån förstudien bedömer bolaget huruvida det lönar sig att investera i SMR-teknik, och ett eventuellt investeringsbeslut fattas först efter detta.
Igår höll Outokumpu ett informationsmöte i Haparanda för att berätta om projektet.
-
Nyheter4 veckor sedan
Snart inleds den tredje guldcykeln
-
Nyheter4 veckor sedan
8 bra litium-aktier om man vill investera i batterimetallen
-
Nyheter3 veckor sedan
Priset på levande svin i Kina störtar
-
Nyheter3 veckor sedan
Priset på apelsinjuice såg sin största nedgång på sex veckor
-
Nyheter4 veckor sedan
Två grafer som visar att det finns tillräckligt med litium på marknaden
-
Nyheter3 veckor sedan
Diamantjättarnas insatser för att begränsa utbudet har fått stopp på prisfallen
-
Nyheter4 veckor sedan
Bra energiförutsättningar i Norden trots osäker omvärld
-
Nyheter2 veckor sedan
Christian Kopfer förklarar läget på oljemarknaden
Claes
3 mars, 2013 vid 00:58
Ser fram emot att få höra vad Lovisagruvans ledning eller styrelse har att säga.
Thore hallberg
6 mars, 2013 vid 19:52
Och så finns det folk som påstår att hela upplägget med korsvisägande och samma folk på olika platser i bolagsstyrelserna i kopparbergs mineral, nordic iron, archelon verkar skumt.