Nyheter
Hedgefondsförvaltare försökte överta kakaomarknaden
Under sommaren 2010 satsade en brittisk hedgefondsförvaltare, företaget Armajaro, allt i sitt försök att manipulera en råvarumarknad. Genom att köpa 241.000 ton kakaobönor från Elfenbenskusten skulle bolaget tjäna stora pengar, men marknaden gick emot dem. Den mängd kakao som köptes motsvarade 5 MILJARDER chokladkakor, eller 7 procent av den totala kakaoskörden 2010.
Grundaren, Anthony Ward, började arbeta som handlare i te, ris, kakao och gummi på handelshuset Sime Darby 1979. Han grundade tillsammans med en partner hedgefonden Armajaro 1998. Till en början koncentrerade sig detta bolag uteslutande på kakao. Ward ansågs vara en av kakaomarknadens kunnigaste aktörer.
I och med att kakao är en mycket klimatberoende råvara och att större delen av produktionen kommer från två länder, Elfenbenskusten och Ghana, styrs produktionen av det lokala vädret. För att få ett komparativt övertag gentemot övriga handlare hade Armanjo monterat upp egna väderstationer vilka visade att prognosen för regn var mycket stor. En kraftig nederbörd skulle leda till betydligt mindre skördar, och få kakaopriset att stiga ytterligare.
Trots att kakaopriset hade stigit oavbrutet sedan 2008, och hade visat en uppgång på 150 procent valde Armajaro att satsa hårt. För att klara de fysiska leveranserna av all den kakao som Armajaro köpt på terminsmarknaden, hade bolaget hyrt praktiskt taget all godkänd lagerplats för kakao i Europa.
Istället visade det sig att kakaoprisets uppgång, där råvaran noterade ett 33-årigt all-time-high bröts och att kakaopriset gick i fritt fall. Under juli och augusti 2008 föll kakaopriset med en fjärdedel, 26 procent,
Wards försök att göra en kupp mot kakaomarknaden fick den tyska organisationen för kakaohandlare att skriva ett ilsket brev till den brittiska råvarubörsen, och krävde att något skulle göras för att förhindra både Ward, Armajaro och möjligheterna att manipulera kakaopriset i framtiden.
Att de stora hedgefonderna blivit så dominerande i råvaruhandeln är förhållandevis nytt. För många råvaror, till exempel olja, är handeln så stor att en enskild aktör inte kan påverka marknaden. Det sista egentliga försöket var bröderna Hunts agerande på silvermarknaden som även detta slutade i ett kraftigt prisfall för den underliggande råvaran. Råvarumarknaden.se kommer att återkomma till bröderna Hunts silveraffärer i en senare artikel.
Nyheter
Priset på silver och olja möttes för första gången på över 45 år
För första gången på över 45 år har silver och olja uppnått en prisparitet. Självklart inte om vi mäter uns mot uns eller fat mot fat. Men silver prissätts i USD per uns och olja i USD per fat. Ett fat brentolja och ett uns silver kostade för ett antal timmar sedan båda 63,80 USD.
Nu rör sig priserna självklart hela tiden, och i skrivande stund har silverpriset fortsatt att stiga och oljepriset fortsatt att gå ner.
Nyheter
Investerare driver efterfrågan på silver
Priset på silver stiger hela tiden till nya höjder. Silver är verkligen ädelmetallen som ibland handlas som en industrimetall och ibland som ett derivat på guld. På senare tid är det investerare som kommit in och ser det som en billigare ädelmetall än guld. Jeffrey Christian säger i denna video att det är investerare som har drivit metallen sedan hela två år tillbaka.
Han tar även upp att det finns ytterligare en faktor förutom industriell efterfrågan och investerare som köper, nämligen hur investerare som äger silver agerar. Och de senare säljer inte. Fler investerare som köper och färre som säljer, det sätter fart på priset.
Nyheter
Lars Henriksson om prisuppgången för både guld och silver
Lars Henriksson beskriver guldets kraftiga uppgång som en del av en långsiktig trend driven av växande misstro mot det globala finansiella systemet och världens fiatvalutor. Han menar att åratal av mycket expansiv penning- och finanspolitik, i kombination med geopolitisk osäkerhet och erfarenheter av sanktioner och frysta tillgångar, har fått både stater och investerare att söka sig till guld som värdebevarare. Den tillfälliga nedgången under hösten ser han som en naturlig rekyl efter extrema uppgångar, inte som ett trendbrott. På ett års sikt bedömer han att guldpriset kan nå runt 4 800 dollar per uns och på längre sikt även passera 5 000 dollar, även om uppgångstakten dämpas. Samtidigt framhåller han att silver haft ännu starkare utveckling tack vare sin industriella användning och att fokus framöver sannolikt breddas till fler råvaror, där han ser stor potential i exempelvis jordbruksråvaror. Guld och råvaror bör enligt honom ses som ett långsiktigt komplement i portföljen snarare än en ersättning för aktier.
-
Nyheter4 veckor sedan2026 blir ett år med låga oljepriser, men om ett par år blir priserna högre
-
Nyheter4 veckor sedanTuff marknad för stål, SSAB hanterar situationen
-
Nyheter3 veckor sedanZenith Energy väcker Italiens uranarv till liv – ”Vi är egentligen redan i förproduktionsfas”
-
Nyheter2 veckor sedanMahvie Minerals tar steg mot nästa nordiska guldgruva
-
Nyheter3 veckor sedanKina gör bitcoin av oanvänd elektricitet, trots förbud
-
Nyheter3 veckor sedanBHP gör nytt försök att köpa Anglo American
-
Nyheter4 veckor sedanDenison Mines stärker greppet om Athabasca, köper in sig i Skyharbours uranprojekt vid Russell Lake
-
Nyheter4 veckor sedanMild vinter ger låga elpriser, men stora skillnader mellan norr och syd

