Följ oss

Nyheter

USDA överraskar spannmålsmarknaden

Publicerat

den

USDA överraskade råvarumarknaden genom att publicera nyheten om att de amerikanska jordbrukarna planterat två miljoner acres mer majs än vad som prognosticerats. Majspriset i Chicago föll 12 procent jämfört med tidigare vecka. Vetepriset rasade också, medan priset sojabönor ökade på lägre bestånd och lägre odlad areal. Den europeiska marknaden följde efter men hade mindre kursnedgångar.

Tillståndet för majsskörden sjönk för femte veckan i rad

Tillståndet för den amerikanska majsen sjönk för den femte veckan i rad till bara 50 procent bra eller utmärkt jämfört med 67 procent förra året. 70 procent av majsarealen har drabbats av torka, högre än 65 procent föregående vecka.

På andra håll, i Brasilien, har Safrinha-majs skördats till 11 procent, vilket gör ytterligare ett stort veckoframsteg men fortfarande långsammare än förra årets framsteg på 20,4 procent. Första majsskörden är klar till 93,8 procent.

På vetefronten rasade priset i både USA och Europa. USDAs kvartalsrapport för lager och planterad areal visade en veteareal på 49,6 miljoner acres helt i linje med de 49,7 miljoner acres som förväntas av marknaden. Lagren per den 1 juni var 580 miljoner bushels vilket var mycket lägre än väntat och 17 procent lägre än förra året, men detta var inte tillräckligt för att hindra marknaden från att rasa mer än majs.

MARS-bulletinen från EG publicerade en högre än väntad veteskörd i Ryssland med en prognos för vinterveteproduktion på 62,6 miljoner ton med en avkastning på 4,15 ton/hektar vilket över femårsgenomsnittet med 12 procent. 

Produktionen av vårvete beräknades till 24 miljoner ton, vilket gör den totala veteproduktionen på 86,6 miljoner ton under de 105 miljoner ton som producerades förra året men över genomsnittet för fem år. Detta är mycket i linje med de 87 miljoner ton som beräknas av det ryska jordbruksministeriet.

Långsam skörd av vintervete i USA

USAs vintervete har skördats till 24 procent vilket är långt under fjolårets takt på 39 procent. Konditionen förbättrades med 2 poäng och är nu 40 procent bra eller utmärkt mycket bättre än förra årets läsning på 30 procent.

Utöver sjunkande priser på grund av förra fredagens USDA-rapport, var vädret gynnsamt i de amerikanska veteregionerna i början av förra veckan och startade nedsidan.

Den 18 juli upphör Svarta havets exportkorridoravtal och det råder stor osäkerhet om vad som kommer att hända därefter. Ryssland har redan sagt att de inte kommer att förlänga avtalet. Verkligheten är att trots förlängningen i mars går exporttakten riktigt långsamt och det är bara en handfull fartyg som inspekteras per dag.

Nyheter

Inflationsjusterat är olja nu billigare än på mitten av 1980-talet

Publicerat

den

Graf över oljepriset, 25 år

Javier Blas uppmärksammar att oljepriset nu är det lägsta på fyra år när råvaran nu handlas kring 60 USD. Det innebär också att det är på samma nivå som för 20 år sedan. Men i all rimlighet bör man inflationsjustera priset och då är olja idag billigare än den var i mitten av 1980-talet.

Fortsätt läsa

Nyheter

Vad som händer med råvaror, dollar, olja, mjölk och koppar

Publicerat

den

Olika råvaror

Ett inslag om aktuella rörelser på råvarumarknaden. Hur oljepriserna har sjunkit, påverkat av OPEC+ planer på att öka produktionen. Samtidigt har kopparpriserna stigit, vilket professor Adam Simon vid University of Michigan förklarar med kopparens nära koppling till global ekonomisk tillväxt.

Dollarförsvagningen är en annan viktig faktor, vilket kan påverka råvarupriser generellt. Dessutom diskuteras prisrekord på mjölk, där svenska mjölkbönder nu får högre ersättning, vilket möjliggör investeringar i verksamheten. Samtalen berör också framtida kopparproduktion och behovet av nya gruvor, samt vikten av återvinning.

Fortsätt läsa

Nyheter

Vattenkraft och milt väder sänker elpriserna

Publicerat

den

Vårflod

Under april har det varit rekordnivåer i vattenmagasinen och den pågående vårfloden bidrar till fortsatt hög fyllnadsgrad. Dessutom är det fortsatt högre temperaturer än vanligt för årstiden. Våren har präglats av återkommande minuspriser och allt sammantaget har lett till de lägsta elpriserna på fyra år. I norra Sverige är elpriserna dock på samma nivå som 2020. 

Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning
Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning

Elpriset på den nordiska elbörsen Nord Pool (utan påslag och exklusive moms) blev för april 37,61 öre/kWh i elområde 3 (Södra Mellansverige), vilket är ungefär samma pris som 2021 då det var 33,68 öre/kWh. Vårfloden, som oftast börjar vid månadsskiftet april – maj har i år pågått under hela våren på grund av kontinuerlig snösmältning. 

– Den goda tillgången på vind- och vattenkraft är de främsta faktorerna till de lägre elpriserna just nu. Det är dock svårare än någonsin att förutspå vädret som är starkt kopplat även till hur elpriset utvecklas. Under större delen av våren har temperaturerna varit flera grader över det normala, vilket har lett till att vårflodens tillrinning startade tidigare, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef på Vattenfall Försäljning. 

När förhållandena för väderberoende elproduktion är extra gynnsamma kan det bli överskott på el, vilket kan resultera i negativa elpriser eller minuspriser enskilda timmar. Det har varit en ökning av minustimmar i alla elområden där elområde 2, norra Sverige, utmärker sig med en ökning på 237 procent jämfört med i fjol samma period, från 86 minustimmar till 290. 

– Minuspriserna har blivit vanligare de två senaste åren. För att verkligen kunna dra nytta av detta behöver du ett rörligt avtal med timpris och kan styra över din elanvändning till dessa timmar. Om du har ett rörligt avtal där elpriset sätts månadsvis får du sänkt genomsnittspris för månaden, säger Jonas Stenbeck.

Elpriset i april under 2023-2025 i de fyra olika elområdena.

Den nordiska kärnkraften ligger kring 60 procent av installerad kapacitet. Den hydrologiska balansen, måttet för att uppskatta hur mycket energi som finns lagrat i form av snö, vattenmagasin och grundvatten, ligger högt över normal nivå.           

Efterfrågan på gas har sjunkit och därmed även priset. Men det finns en oro för lågkonjunktur och för konsekvenserna av handelstullarna vilket kan påverka priserna snabbt.

  MedelspotprisApril 2024April 2025
Elområde 1, Norra Sverige     50,47 öre/kWh    14,39 öre/kWh  
Elområde 2, Norra Mellansverige     50,79 öre/kWh    14,21 öre/kWh  
Elområde 3, Södra Mellansverige     56,31 öre/kWh    37,61 öre/kWh  
Elområde 4, Södra Sverige     62,45 öre/kWh    58,35 öre/kWh
Medelspotpris är det genomsnittliga priset på den nordiska elbörsen. Priserna är exklusive moms, påslag och elcertifikat.
Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära