Följ oss

Nyheter

Stormen Alfrida satte vindkraftsrekord i Sverige

Publicerat

den

Vindkraftverk mot ljus kvällshimmel

Vindkraftverk mot ljus kvällshimmelUnder det första dygnet 2019 drog stormen Alfrida in över landets östra delar, vilket gjorde att vindkraften Norden ökade kraftigt. Sammanlagt hamnade vindkraftsproduktionen på cirka 280 miljoner kWh i Norden och i Sverige stod vindkraften för hela 30 procent av den totala produktionen skriver Bixia.

– Siffrorna för utfallet är fortfarande preliminära men det ser ut som att vindkraften nådde rekordnivåer i Sverige och blåste in 134 GWh. Sammanlagt producerades 454 GWh i landet den 1 januari, vilket betyder att vindkraften stod för 30 procent av produktionen. I snitt brukar den ligga på cirka 10 procent, säger Matina Rosenberg, analytiker och meteorolog på elbolaget Bixia.

När vindkraftverken går för fullt, som det senaste dygnet, står andra produktionsslag som är dyrare och/eller som går att reglera tillbaka, som exempelvis kondensproduktionen och vattenkraften.

– När det är mycket vindkraft pressas också elpriset ner. På Nyårsafton låg snittpriset på el i Norden på 51 öre per kWh och sjönk sedan under årets första dygn till 42 öre, säger Matina Rosenberg.

Nyheter

Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet

Publicerat

den

Elstation i närbild

Tyskland har skrivit ner prognosen på hur mycket elektricitet landet kommer att behöva 2030. Hittills har prognosen varit 750 TWh, vilken nu har skrivits ner till 600-700 TWh,

Det kan vid en första anblick låta positivt. Men orsaken är inte att effektiviseringar. Utan priserna är så pass höga att företag inte har råd att använda elektriciteten. Elintensiv industri flyttar sin verksamhet till andra länder och få företag satsar på att etablera energikrävande verksamhet i landet.

Tyskland har inte heller någon plan för att förändra sin havererade energipolitik. Eller rättare sagt, planen är att uppfinna fusionskraft och använda det som energikälla. Något som dock inte löser problemet på några årtionden.

Prognos över efterfrågan på elektricitet i Tyskland
Fortsätt läsa

Nyheter

Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Publicerat

den

Kol i Kina

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.

Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.

Kinas elproduktion kom i augusti från:

Fossil energi67 %
Vattenkraft16 %
Vind och Sol13 %
Kärnkraft5 %

Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.

Fortsätt läsa

Nyheter

Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Publicerat

den

Priset på guld i svenska kronor per gram

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära