Följ oss

Nyheter

Stor turkisk skörd överraskar durummarknaden

Publicerat

den

En stor skörd placerar oväntat Turkiet i en läge som gör att landet tar största delen av Kanadas marknadsandel i EU. Durummarknaden har tagit en oväntad vändning då Turkiet plötsligt har kommit att bli en viktig aktör på exportmarknaden. 

De turkiska bönderna producerade 4,1 miljoner ton durumvete 2023, vilket är samma mängd som deras kanadensiska motsvarigheter, enligt International Grains Council. Det beror på en dålig skörd i Kanada och en exceptionell skörd i Turkiet. Turkiet producerar vanligtvis cirka 3,5 miljoner ton durumvete per år.

Turkiet exporterar sällan durum

Den turkiska regeringen förbjuder vanligtvis export av durum så att den försörjer den inhemska marknaden men tillåter för närvarande export på grund av den stora inhemska durumskörden. Turkiet har för närvarande omfattande lager av durumvete efter en stor import från Ryssland och Kazakstan 2022/2023.

Den försvagade turkiska liran gör det mer attraktivt för de turkiska producenterna att sälja durum till EU. Ryska bönder har exporterat stora volymer av motsvarande anledning.

Den turkiska regeringen uppskattar att den inhemska konsumtionen kommer att vara cirka 2,5 miljoner ton i år, vilket gör 1,5 miljoner ton tillgängliga för export. Flera observatörer förväntar sig att den europeiska importen av durum kommer att avta under de kommande månaderna eftersom importen från Turkiet och Ryssland minskar och de kanadensiska förråden är otillräckliga för möta upp efterfrågan.

Flera marknadsbedömare tror att Turkiet kommer att skicka 800 000 till 900 000 ton durum till EU 2023-2024, även om det talas om att den turkiska regeringen kommer att införa ett exportförbud någon gång. De tror även att Ryssland kommer att skicka cirka 200 000 ton till EU, medan den kanadensiska exporten beräknas uppgå till 500 000 ton på grund av dess låga skörd.

Nyheter

Mängden M1-pengar ökar kraftigt

Publicerat

den

Den globala tillgången på pengar ökar kraftigt. Mängden M1-pengar i Kina ökade med 4,6 procent jämfört med året tidigare och är på en ny rekordnivå. Även ökningstakten mot tidigare i år är högre. Kinas M1-mängd är nu dubbelt så stor som USA:s. Kinas M1 står nu för 33 procent av G10:s totala M1, vilket innebär att Kina nu är en betydande drivkraft till att öka den globala likviditeten.

Kommer stimulanserna att skapa inflation?

Graf över mängden M1-pengar
Fortsätt läsa

Nyheter

Fusionsföretag visar hur guld kan produceras av kvicksilver i stor skala – alkemidrömmen ska bli verklighet

Publicerat

den

Marathon Fusion i San Francisco har presenterat en lösning på hur alkemin att producera guld kan förverkligas. Detta genom att transmutera kvicksilver till guld. Det hela uppmärksammas även av Financial Times.

Marathon Fusion har tillkännagivit en lösning på alkemins tusenåriga stora utmaning: transmutationen av guld. Företaget uppger att deras metod är massivt skalbar, praktiskt genomförbar och ekonomiskt oemotståndlig.

I deuterium-tritium-fusion driver högenergetiska neutroner ”multiplikationsreaktioner” för att sluta bränslecykeln genom att producera det tritium som behövs för att upprätthålla driften. Genom att använda dessa neutroner för att driva en multiplikationsreaktion på kvicksilver-198, producerar företagets metod kvicksilver-197 som sedan sönderfaller på några dagar till den enda stabila isotopen av guld.

Med företagets metod kan kraftverk generera 5 000 kg guld per år, per gigawatt elproduktion (~2,5 GWth), utan att kompromissa med självförsörjningen av bränsle eller effekt.

18 år innan radioaktiviteten är borta

Guldet kan vara lätt radioaktivt efter att det har producerats och en uppskattning är att det kan behöva ligga i ett valv i 18 år innan det kan användas för exempelvis smycken.

Fortsätt läsa

Nyheter

Ryska militären har skjutit ihjäl minst 11 guldletare vid sin gruva i Centralafrikanska republiken

Publicerat

den

Afrikanska kontinenten med ryska flaggan i bakgrunden

Ryska militären har skjutit ihjäl minst 11 guldletare vid den ryska militärens guldgruva i Ndassima i Centralafrikanska republiken. Händelsen inträffade på onsdagskvällen, cirka 45 mil öster om huvudstaden Bangui. Offren ska ha varit unga personer från byar i området som olovligen tagit sig in på gruvområdet i jakt på guldfyndigheter.

Enligt hjälparbetare, som valt att vara anonyma av rädsla för repressalier, sköts de flesta av offren ihjäl på platsen. Flera personer uppges fortfarande vara saknade enligt AP. Ryska militären har tidigare anklagats för människorättsbrott och avrättningar i landet.

Rysslands militära närvaro i Afrika ska gå med vinst, eller i alla fall minst vara självfinansierande. Militären får därför ofta råvarutillgångar att utvinna i utbyte för sina tjänster. En fördel Ryssland har i sin råvaruverksamhet i Afrika är att de har straffrihet.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära