Nyheter
Silver är en råvara att räkna med

Silver är en ädelmetall som har haft ett händelserikt år hittills, och aktiviteten inom silverterminer skiljer sig från de råvaror som har handlats kraftigt under COVID-19-krisen. I mars 2020 låg silverpriset en kort period strax under 12 USD per troy ounce, ett pris som inte setts sedan 2009.

Bara fyra månader senare ligger priset på denna råvara på sin högsta nivå på sex år, över 22 dollar per ounce, 80 procent över sin botten i mars. Även för en relativt volatil tillgång som silver är detta intervall inom året otroligt brett. Vad hände på silvermarknaden och vad kan det betyda för det andra halvåret 2020?
Två mycket distinkta perioder
Vi kan dela upp silverhandeln hittills i år i två mycket distinkta perioder. Den första, från januari till slutet av mars, fångar prisutvecklingen när Covid-19 blev en global pandemi. Silvermarknaden utsattes för en kraftig nedgång och silverpriset sjönk med 30 procent. Guld och silver tenderar att röra sig i tandem, där silver vanligtvis uppvisar starkare prisrörelser.
Utförsäljningen var inget undantag, och silver som tappade betydande. I teorin är guld och silver att betrakta som är säkra tillflyktsorter, eftertraktade tillgångar i kristider. I mars såldes dock både guld och silver ut. Dessa råvaror var inte undantagna från allmänt försäljningstryck, särskilt när investerare behöver sälja likvida tillgångar för att möta sina säkerhetskrav.
I början av april hade silverförsäljningen pressat guld-silver-förhållandet till rekordhöga nivåer. När denna ratio låg på mer än 120x innebar det att ett troy ounce guld skulle kunna köpa 120 troy ounce silver. I början av året var förhållandet redan på förhöjda nivåer på cirka 80x, betydligt över det långsiktiga genomsnittet på 64x. Sedan botten i slutet av mars har silverpriset emellertid kontinuerligt överträffat guld, och pressat förhållandet tillbaka mot nivåer där det handlades historiskt. Silver har verkligen gjort en comeback.

Guld i sig har hittat bra stöd efter utförsäljningen i mars. Många faktorer kan på lång sikt stödja ädelmetaller och bör i förlängningen också hjälpa silver: de skattemässiga och monetära reaktionerna på COVID-19 är enorma på båda sidor av Atlanten – och på andra håll i världen. Likviditeten har översvämmat marknaderna, och Fed håller effektivt press på räntorna under överskådlig framtid.
Inflationsförväntningarna ökar eftersom Fed också indikerar att det kommer att möjliggöra att inflationsmålet på två procent överträffas om det skulle hjälpa till den ekonomiska återhämtningen. Det innebär att den reala avkastningen, alternativkostnaderna för att äga ädelmetaller som guld och silver, ligger på rekordlåga nivåer och borde stödja framtida prisökningar. Om det visar sig vara sant, och om guld-silverförhållandet fortsätter att återvända, kommer silver att vara en råvara att titta på under de kommande åren.
Potentialen för silverprisets utveckling har inte passerat obemärkt. CFTC-åtagandet från handelsföretagens rapporter visar att managed money-konton har ökat sina hausseartade silverpositioner kraftigt sedan början av mars. I denna kategori ingår hedgefonder, rådgivare för råvaror och andra spekulanter. De nettolånga positionerna är ännu inte tillbaka där de var före Covid-19, vilket lämnar mycket utrymme för tillväxt.

Till skillnad från guld representerar industriell konsumtion en stor del av efterfrågan på silver och metallen påverkas troligen mer av Covid-19-störningar som påverkar gruvverksamheten. En ökning av Coronavirusinfektioner i Peru; Mexiko och Chile kan leda till minskat gruvutbud.
Mer utrymme att växa?
Guld-silver-förhållandet förblir över sitt historiska medelvärde, och marknadspositionering är ännu inte på extrema nivåer, vilket innebär att silver förblir en metall att titta på, både i absoluta termer och i förhållande till guld. Det är värt att notera att silver ofta är mer volatilt än guld, vilket kan leda till högre rörelser uppåt och nedåt.
Nyheter
Silver spränger den magiska gränsen, kostar nu över 50 USD per uns

Ädelmetallen silver spränger en smått magisk gräns och handlas nu över 50 USD per uns. Priset har verkligen exploderat. Silver följer med i ett bredare rally där fult nyligen sprängde 4000 USD per uns-nivån. Priset för att låna silver har också skjutit i höjden på senare tid vilket indikerar att tillgången på silver på den fysiska marknaden har börjat bli lågt. Samtidig är efterfrågan från industrin bra och räntorna låga. Och på toppen av det kan vi lägga geopolitisk oro som gör att fler letar sig till fysiska tillgångar som silver.

Nyheter
Blykalla, Evroc och Studsvik vill bygga kärnkraftsdrivna datacenter i Sverige

Blykalla, Evroc och Studsvik har undertecknat ett samförståndsavtal för att undersöka möjligheten att utveckla Sveriges första kärnkraftsdrivna datacenter vid Studsviks licensierade kärnkraftsanläggning i Nyköping.
Blykalla utvecklar avancerade blykylda kärnreaktorer för att leverera säker, kostnadseffektiv och hållbar basenergi. Evroc bygger hyperscale-moln- och AI-infrastruktur för att driva Europas digitala framtid. Studsvik driver en licensierad kärnkraftsanläggning i Nyköping och tillhandahåller livscykeltjänster för kärnkraftssektorn, inklusive bränsle, material och avfallshantering. Tillsammans kombinerar de teknik, infrastruktur och anläggningsexpertis för att påskynda utbyggnaden av kärnkraftsdrivna datacenter.
Det finns en växande internationell efterfrågan på kärnkraftsdrivna datacenter, driven av parallella krav från AI och elektrifiering. Med sin kapacitet att leverera ren, pålitlig baskraft och inbyggd redundans är små modulära reaktorer särskilt väl lämpade för att möta detta behov.
Belastar inte elnätet
En stor fördel med att bygga datacenter och kärnkraftverk bredvid varandra är att elnätet inte belastas. Det gör totalpriset för elektriciteten blir lägre, samtidigt som det inte tillkommer investeringskostnader för operatören av elnätet.
Vill etablera Sverige som en föregångare
Med detta avtal strävar parterna efter att etablera Sverige som en föregångare i denna globala omställning, genom att utnyttja Studsviks licensierade anläggning, Evrocs digitala infrastruktur och Blykallas avancerade SMR-teknik.
”Detta samarbete är en möjlighet för Sverige att bli ledande inom digital infrastruktur. Det ger oss möjlighet att visa hur små modulära reaktorer kan tillhandahålla den stabila, fossilfria energi som krävs för AI-revolutionen”, säger Jacob Stedman, vd för Blykalla. ”Studsviks anläggning och evrocs ambitioner erbjuder rätt förutsättningar för ett banbrytande projekt.”
Samförståndsavtalet fastställer en ram för samarbete mellan de tre parterna. Målet är att utvärdera den kommersiella och tekniska genomförbarheten av att samlokalisera datacenter och SMR på Studsviks licensierade anläggning, samarbeta med kommuner och markägare samt definiera hur en framtida kommersiell struktur för elköpsavtal skulle kunna se ut.
”Den ständigt växande efterfrågan på AI understryker det akuta behovet av att snabbt bygga ut en massiv hyperskalig AI-infrastruktur. Genom vårt samarbete med Blykalla och Studsvik utforskar vi en modell där Sverige kan ta ledningen i byggandet av en klimatneutral digital infrastruktur”, kommenterar Mattias Åström, grundare och VD för Evroc.
”Studsvik erbjuder en unik plattform med anläggningsinfrastruktur och unik kompetens för att kombinera avancerad kärnkraft med nästa generations industri. Detta samförståndsavtal är ett viktigt steg för att utvärdera hur sådana synergier kan realiseras i Sverige”, kommenterar Karl Thedéen, vd för Studsvik.
Parterna kommer nu att inrätta en gemensam styrgrupp för att utvärdera anläggningen och affärsmodellen, med målet att inleda formella partnerskapsförhandlingar senare i år. Deras fortsatta samarbete ska möjliggöra ren och säker energi för Europas AI-infrastruktur och digitala infrastruktur.
Nyheter
Toppmöte om framtidens kärnkraft runt Östersjön hölls idag

Sveriges regering arrangerade på tisdagen ett toppmöte om framtidens kärnkraft i Östersjöregionen tillsammans med Finland. Ministrar från Polen, Lettland och Estland deltog, liksom investerare, banker och kärnkraftsbolag. EFN:s reporter Thomas Arnroth rapporterar från mötet.
Energi- och näringsminister Ebba Busch betonade att målet är att göra Sverige till regionens ledande kärnkraftsnation och en hub för kärnkraft i Östersjöområdet.
Tanken är att länderna ska samarbeta och se regionen som en gemensam marknad, vilket kan påskynda och sänka kostnaderna för nya reaktorer. Kunskap kan användas gemensamt över hela regionen och en reaktortyp skulle bara behöva godkännas en gång.
-
Nyheter4 veckor sedan
Mahvie Minerals i en guldtrend
-
Analys4 veckor sedan
Volatile but going nowhere. Brent crude circles USD 66 as market weighs surplus vs risk
-
Nyheter4 veckor sedan
Aktier i guldbolag laggar priset på guld
-
Nyheter4 veckor sedan
Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde
-
Nyheter3 veckor sedan
Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet
-
Nyheter4 veckor sedan
Guld når sin högsta nivå någonsin, nu även justerat för inflation
-
Nyheter4 veckor sedan
Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare
-
Analys4 veckor sedan
Waiting for the surplus while we worry about Israel and Qatar