Analys
SEB Råvarubrev 10 april 2018

Ökande geopolitiska risker.
MARKNADEN I KORTHET
Turkiets aktiviteter i Syrien, hotet om ett handelskrig, USA’s hot om repressalier mot Assad-regimen (och dess allierade) samt de nya amerikanska sanktionerna mot ryska intressen har helt klart ökat de geopolitiska riskerna. De två mest påverkade råvarorna (aluminium och olja) har följaktligen också stigit i pris. Rubeln och den ryska börsen har fallit ordentligt. Gällande ekonomisk statistik så har inköpschefsstatistiken varit överraskande svag och framför allt så i Europa. Sammantaget så är framtidsutsikterna för närvarande väldigt osäkra och därför bör också riskaptiten vara lägre.
Råvaror: Veckans raket är aluminium som efter amerikanska sanktioner mot flera ryska bolag, däribland Rusal (~13 % av världsproduktionen och den största tillverkaren utanför Kina), en av världens största tillverkare, stigit kraftig. Konsumenterna befarar en bristsituation varför det igår var rena rusningen för att täcka näraliggande inköp. De ökade spänningarna i Syrien lyfter också riskpremien i oljan. Har den amerikanska oljeexporten slagit i taket? Hursomhelst så har vissa områden nu nått kapacitetstaket vad gäller pipelines, resulterandes i att olja från vissa områden nu handlas med stor rabatt. Positivt för oljepriset är också den fortsatta nedgången i produktion i Venezuela, även Kina rapporterade att produktionen fallit. Övriga metaller har mer eller mindre fortsatt att konsolidera. Gällande koppar så har ett viktigt löneavtal tecknats mellan Codelco och gruvarbetarna. Lägre strejkrisk bör vara lätt negativt för koppar då marknaden varit orolig för en besvärlig avtalsmarknad i Chile.
Valuta: Dollarindex fortsätter att hoppa fram och tillbaka inom ett relativt snävt intervall och har i princip inte förändrats sedan slutet av januari. SEK har fortsatt att försvagas och NOKSEK tog följaktligen ytterligare ett steg uppåt. Efter dagens lägre än förväntade norska inflationsstatistik så kan det nog vara dags för en paus i uppgången.
Börser: Efter korrektionen högre har marknaden åter börjat visa svaghet. Vi tror fortfarande att det finns mer nedsidesrisk. De flesta börser, utom de amerikanska, handlas nu med ett antal negativa tekniska signaler. Vi är fortsatt mest oroliga för Europa.
Räntor: Obligationsräntorna har under de senaste månadernas oro i många fall handlats ned en bit. Vi ser dock denna nedgång som korrektiv och förväntar oss att räntorna åter börjar stiga så fort världen lugnar ned sig något.
OBSERVATIONER I SAMMANDRAG
- Olja – övervägande positiva faktorer.
- Guld – nytt besök i nedre delen av intervallet?
- USD/SEK – kort paus innan förnyad styrka.
- OMX30 – svag studs indikerar mer svaghet.
En placering i certifikat och warranter är förknippat med risker. Du kan förlora hela ditt investerade kapital. Läs mer om riskerna i SEB:s offentliggjorda Grundprospekt för certifikat- och warrantprogram på seb.se/cert eller seb.se/mini
OLJA BRENT
Det ser onekligen ut som om korrektionen ned från marstoppen kan vara avklarad. Den fundamentala bilden är fortsatt positiv med starkt ökande efterfrågan, kraschande produktion i Venezuela, störningar i Libyen, ökad risk för nya amerikanska sanktioner mot Iran (kärnöverenskommelsen upp för revision i USA i maj). Lägg dessutom till att skifferoljeproduktionen i vissa områden nu är större än kapaciteten i pipelinesystemet vilket gör att amerikansk export riskerar att stagnera.
Konklusion: De positiva faktorerna överväger.
OBSERVATIONER
+ Fortsatt fallande lager.
+ Nya störningar i Libysk produktion.
+ Flaskhalsar i amerikanska pipelines.
+ Hökaktigare amerikansk utrikesminister = ökad risk för nya amerikanska sanktioner mot Iran.
+ Ökad politisk spänning Iran/Saudiarabien.
+ Positiva ryska signaler om fortsatt OPEC samarbete.
+ Förlängningen av produktionsbegränsningarna.
+ Geopolitikens återkomst i form av en riskpremie i oljepriset.
+ Långa spekulativa nettopositioner ökar trots all time high.
+ Ökad global efterfrågan och uppreviderad global tillväxt.
+ Produktionen i Venezuela faller och faller och faller.
+ Tekniskt stöd i 55dagars bandet.
– Ökning av antalet borriggar förra veckan.
– Nigerianska aktörer har skruvat upp aktiviteten.
– EIA reviderar åter upp US produktion (10,8–10,9m fpd).
– De stora spekulativa positionerna är fortsatt en nedåtrisk.
– Fortsatt ökning av DUC’s.
– Tekniska negativt om 65.90 skulle passeras.
Tillgängliga certifikat:
BULL OLJA X1, X2, X4, X5, & X10 S
BEAR OLJA X1, X2, X4, X5 & X10 S
GULD
Guldet fortsätter att vara tämligen riktningslöst och sedan uppgången till toppen i januari har vi handlat fram och tillbaka i ett rätt väldefinierat intervall, en konsolidering av den tidigare uppgången. Ska vi följa de tidigare svängningarna så bör vi åter besöka den nedre delen av intervallet dvs. en nedgång om cirka 3 %.
Konklusion: Nytt besök i den lägre delen av intervallet?
OBSERVATIONER
+ Ökad geopolitisk risk (Mellanöstern & USA’s nya sanktioner mot Ryssland).
+ Risken för en ny nedgångsfas på börserna kvarstår.
+ Stigande kostnadsgolv.
+ ETF marknaden fortsätter att vara nettoköpare.
– Indisk import ned kvartal 1 jämfört med 2017.
– Den långa spekulativa nettopositionen faller.
– Antalet korta spekulativa kontrakt ökar och långa faller.
– Guld är dyrt i guld/silver förhållandet.
– Tekniskt negativt att vi gång efter annan stöts bort från motståndsområdet.
Tillgängliga certifikat:
BULL GULD X1, X2, X4, X5 & X10 S
BEAR GULD X1, X2, X4, X5 & X10 S
USD/SEK
I princip är det kronförsvagningen som stått för lejonparten av uppgången i USDSEK. Då både EURSEK (kanaltaket) och USDSEK (161,8 % punkten av den första uppgången) nått temporära mål kan nog en mindre korrektion/konsolidering vara på sin plats. Därefter bör de underliggande drivkrafterna fortsätta att trycka upp USDSEK mot nästa motstånd.
Konklusion: Mindre konsolidering innan fortsatt uppgång.
OBSERVATIONER
+ ”Brist” på dollar i kort räntemarknad kan leda till även press uppåt för dollarkursen.
+ Repatrieringen (till USA) av de amerikanska företagens utomlands placerade valutor.
+ Valet i Sverige börjar ses som en kronrisk.
+ Fortsatt oro över svensk bostadsmarknad.
+ Små exportberoende länder mår inte bra av tullar o tariffer.
+ En något mjukare Riksbank.
+ Inflationen är så sakteliga i stigande i USA varför marknaden nu börjar prisa in fyra snarare än tre höjningar under 2018.
+ Fram tills Riksbanken gör sin första höjning kommer räntedifferensen USA – Sverige att öka.
+ Feds minskning av balansräkningen.
+ Tekniskt sett positivt med brottet över 233d mv och att 55d bandet svängt till positiv lutning.
– Den spekulativa nettolånga €/$ positionen fortsatt oroande stor men har börjat minska något.
– Atlanta FED indikatorn för amerikansk BNP har fallit snabbt fallit tillbaka.
– Överoptimism över det amerikanska skattepaketet.
– Oro över den växande amerikanska statsskulden.
– Ökat budgetunderskott och därigenom ökad upplåning i USA.
– Fallande dollar trend.
– Teknisk indikation om mindre rekyl.
Tillgängliga certifikat:
BULL USD/SEK X1 & X4 S
BEAR USD/SEK X1 & X4 S
OMXS30
Med 1524 stödet, som vi pekade på för några veckor sedan, ur vägen så bör nu vägen vara fri för ytterligare nedgång. För att minska på nedåtriskerna måste vi se en återetablering ovanför 55dagars bandet.
Konklusion: Svag studs öppnar för mer nedgång.
OBSERVATIONER
+ Stark svenska arbetsmarknadsstatistik.
+ Viss återhämtning av bostadsmarknaden (SEB Boprisindikator tillbaka på plus dvs. antalet som förväntar sig stigande priser är fler än de som tror på fortsatt fallande).
+ Mjuk Riksbank väntar med första höjningen och fortsatt låg inflation stödjer den bilden.
+ Det långsiktiga vågmönstret är fortsatt positivt.
– Börsklimatet generellt fortsatt svajigt.
– Amerikansk protektionism ett växande hot.
– Fortsatt risk för svensk bomarknad (och fallande nybyggnation slår mot tillväxten).
– PMI vände åter ned.
– Vi har brutit under både 55d mv bandet och 233d mv och båda har en negativ lutning.
– En negativ månadsvändningssignal i november.
– Vi har nu ett, 55/233d, dödskors på plats (precis som 2000, 2006 (falskt alarm), 2007, 2011, 2015 och 2018).
– Vidgningen mellan 55 bandet och 233d mv (som även svängt till negativ lutning) visar på gott moment i nedgång.
– Etablerat mönster av lägre toppar och bottnar.
Tillgängliga certifikat:
BULL OMX X5, X10 & X15 S
BEAR OMX X1, X5, X10 & X15 S
UTVECKLING SENASTE VECKAN SAMT SEDAN ÅRETS BÖRJAN
[box]SEB Veckobrev Veckans råvarukommentar är producerat av SEB:s Commodities Sales desk och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
KÄLLOR
Bloomberg, Reuters, SEB
VILLKOR
För varje enskilt certifikat/mini future finns Slutliga Villkor som anger de fullständiga villkoren. Slutliga Villkor finns tillgängligt på kurssidan för respektive certifikat/mini future på www.seb.se, Börs & finans, fliken Strukturerade placeringar.
RISKER
En sammanfattning av de risker som är förknippade med Börshandlade certifikat generellt finns i Produktbroschyren för respektive certifikat eller mini future som är tillgängligt på seb.se/cert respektive seb.se/mini. För en fullständig bild av riskerna behöver du ta del av SEB:s offentliggjorda Grundprospekt för Certifikat- och Warrantprogram som är publicerat på www.seb.se/cert respektive seb.se/mini.
DISCLAIMER
Detta marknadsföringsmaterial, framtaget av SEB:s Commodities Sales desk, har upprättats enbart i informationssyfte.
Även om innehållet är baserat på källor som SEB bedömt som tillförlitliga ansvarar SEB inte för fel eller brister i informationen. Den utgör inte oberoende, objektiv investeringsanalys och skyddas därför inte av de bestämmelser som SEB har infört för att förebygga potentiella intressekonflikter. Yttranden från SEB:s Commodities Sales desk kan vara oförenliga med tidigare publicerat material från SEB, då den senare hänvisas uppmanas du att läsa den fullständiga rapporten innan någon åtgärd vidtas.
Dokumentationen utgör inte någon investeringsrådgivning och tillhandahålls till dig utan hänsyn till dina investeringsmål. Du uppmanas att självständigt bedöma och komplettera uppgifterna i denna dokumentation och att basera dina investeringsbeslut på material som bedöms erforderligt. Alla framåtblickande uttalanden, åsikter och förväntningar är föremål för risker, osäkerheter och andra faktorer och kan orsaka att det faktiska resultatet avviker väsentligt från det förväntade. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida resultat. Detta dokument utgör inte ett erbjudande att teckna några värdepapper eller andra finansiella instrument. SEB svarar inte för förlust eller skada – direkt eller indirekt, eller av vad slag det vara må – som kan uppkomma till följd av användandet av detta material eller dess innehåll.
Observera att det kan förekomma att SEB, dess ledamöter, dess anställda eller dess moder- och/eller dotterbolag vid olika tillfällen innehar, har innehaft eller kommer att inneha aktier, positioner, rådgivningsuppdrag i samband med corporate finance-transaktioner, investment- eller merchantbanking-uppdrag och/eller lån i de bolag/finansiella instrument som nämns i materialet.
Materialet är avsett för mottagaren, all spridning, distribuering mångfaldigande eller annan användning av detta meddelande får inte ske utan SEB:s medgivande. Materialet riktar sig inte till personer vars medverkan kräver ytterligare prospekt, registrerings- eller andra åtgärder än vad som följer av svensk rätt. Det åligger var och en att iaktta sådana restriktioner. Materialet får inte distribueras i eller till land där distribution kräver ovan nämnda åtgärder eller strider mot reglering i sådant land. Materialet riktar sig således inte till fysiska eller juridiska personer hemmahörande i USA eller i något annat land där publicering eller tillhandahållande av materialet är förbjudet eller strider mot tillämpliga bestämmelser i landet.
Oaktat detta får SEB tillåta omfördelning av materialet till utvald tredje part i enlighet med gällande avtal. Materialet får inte spridas till fysiska eller juridiska personer som är medborgare eller har hemvist i ett land där sådan spridning är otillåten enligt tillämplig lag eller annan bestämmelse.
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) är ett publikt aktiebolag och står under tillsyn av Finansinspektionen samt de lokala finansiella tillsynsmyndigheter i varje jurisdiktionen där SEB har filial eller dotterbolag.
Analys
Crude inventories builds, diesel remain low

U.S. commercial crude inventories posted a 3-million-barrel build last week, according to the DOE, bringing total stocks to 426.7 million barrels – now 6% below the five-year seasonal average. The official figure came in above Tuesday’s API estimate of a 1.5-million-barrel increase.

Gasoline inventories fell by 0.8 million barrels, bringing levels roughly in line with the five-year norm. The composition was mixed, with finished gasoline stocks rising, while blending components declined.
Diesel inventories rose by 0.7 million barrels, broadly in line with the API’s earlier reading of a 0.3-million-barrel increase. Despite the weekly build, distillate stocks remain 15% below the five-year average, highlighting continued tightness in diesel supply.
Total commercial petroleum inventories (crude and products combined, excluding SPR) rose by 7.5 million barrels on the week, bringing total stocks to 1,267 million barrels. While inventories are improving, they remain below historical norms – especially in distillates, where the market remains structurally tight.
Analys
OPEC+ will have to make cuts before year end to stay credible

Falling 8 out of the last 10 days with some rebound this morning. Brent crude fell 0.7% yesterday to USD 65.63/b and traded in an intraday range of USD 65.01 – 66.33/b. Brent has now declined eight out of the last ten days. It is now trading on par with USD 65/b where it on average traded from early April (after ’Liberation day’) to early June (before Israel-Iran hostilities). This morning it is rebounding a little to USD 66/b.

Russia lifting production a bit slower, but still faster than it should. News that Russia will not hike production by more than 85 kb/d per month from July to November in order to pay back its ’production debt’ due to previous production breaches is helping to stem the decline in Brent crude a little. While this kind of restraint from Russia (and also Iraq) has been widely expected, it carries more weight when Russia states it explicitly. It still amounts to a total Russian increase of 425 kb/d which would bring Russian production from 9.1 mb/d in June to 9.5 mb/d in November. To pay back its production debt it shouldn’t increase its production at all before January next year. So some kind of in-between path which probably won’t please Saudi Arabia fully. It could stir some discontent in Saudi Arabia leading it to stay the course on elevated production through the autumn with acceptance for lower prices with ’Russia getting what it is asking for’ for not properly paying down its production debt.
OPEC(+) will have to make cuts before year end to stay credible if IEA’s massive surplus unfolds. In its latest oil market report the IEA estimated a need for oil from OPEC of 27 mb/d in Q3-25, falling to 25.7 mb/d in Q4-25 and averaging 25.7 mb/d in 2026. OPEC produced 28.3 mb/d in July. With its ongoing quota unwind it will likely hit 29 mb/d later this autumn. Staying on that level would imply a running surplus of 3 mb/d or more. A massive surplus which would crush the oil price totally. Saudi Arabia has repeatedly stated that OPEC+ it may cut production again. That this is not a one way street of higher production. If IEA’s projected surplus starts to unfold, then OPEC+ in general and Saudi Arabia specifically must make cuts in order to stay credible versus what it has now repeatedly stated. Credibility is the core currency of Saudi Arabia and OPEC(+). Without credibility it can no longer properly control the oil market as it whishes.
Reactive or proactive cuts? An important question is whether OPEC(+) will be reactive or proactive with respect to likely coming production cuts. If reactive, then the oil price will crash first and then the cuts will be announced.
H2 has a historical tendency for oil price weakness. Worth remembering is that the oil price has a historical tendency of weakening in the second half of the year with OPEC(+) announcing fresh cuts towards the end of the year in order to prevent too much surplus in the first quarter.
Analys
What OPEC+ is doing, what it is saying and what we are hearing

Down 4.4% last week with more from OPEC+, a possible truce in Ukraine and weak US data. Brent crude fell 4.4% last week with a close of the week of USD 66.59/b and a range of USD 65.53-69.98/b. Three bearish drivers were at work. One was the decision by OPEC+ V8 to lift its quotas by 547 kb/d in September and thus a full unwind of the 2.2 mb/d of voluntary cuts. The second was the announcement that Trump and Putin will meet on Friday 15 August to discuss the potential for cease fire in Ukraine (without Ukraine). I.e. no immediate new sanctions towards Russia and no secondary sanctions on buyers of Russian oil to any degree that matters for the oil price. The third was the latest disappointing US macro data which indicates that Trump’s tariffs are starting to bite. Brent is down another 1% this morning trading close to USD 66/b. Hopes for a truce on the horizon in Ukraine as Putin meets with Trump in Alaska in Friday 15, is inching oil lower this morning.

Trump – Putin meets in Alaska. The potential start of a process. No disruption of Russian oil in sight. Trump has invited Putin to Alaska on 15 August to discuss Ukraine. The first such invitation since 2007. Ukraine not being present is bad news for Ukraine. Trump has already suggested ”swapping of territory”. This is not a deal which will be closed on Friday. But rather a start of a process. But Trump is very, very unlikely to slap sanctions on Russian oil while this process is ongoing. I.e. no disruption of Russian oil in sight.
What OPEC+ is doing, what it is saying and what we are hearing. OPEC+ V8 is done unwinding its 2.2 mb/d in September. It doesn’t mean production will increase equally much. Since it started the unwind and up to July (to when we have production data), the increase in quotas has gone up by 1.4 mb/d, while actual production has gone up by less than 0.7 mb/d. Some in the V8 group are unable to increase while others, like Russia and Iraq are paying down previous excess production debt. Russia and Iraq shouldn’t increase production before Jan and Mar next year respectively.
We know that OPEC+ has spare capacity which it will deploy back into the market at some point in time. And with the accelerated time-line for the redeployment of the 2.2 mb/d voluntary cuts it looks like it is happening fast. Faster than we had expected and faster than OPEC+ V8 previously announced.
As bystanders and watchers of the oil market we naturally combine our knowledge of their surplus spare capacity with their accelerated quota unwind and the combination of that is naturally bearish. Amid this we are not really able to hear or believe OPEC+ when they say that they are ready to cut again if needed. Instead we are kind of drowning our selves out in a combo of ”surplus spare capacity” and ”rapid unwind” to conclude that we are now on a highway to a bear market where OPEC+ closes its eyes to price and blindly takes back market share whatever it costs. But that is not what the group is saying. Maybe we should listen a little.
That doesn’t mean we are bullish for oil in 2026. But we may not be on a ”highway to bear market” either where OPEC+ is blind to the price.
Saudi OSPs to Asia in September at third highest since Feb 2024. Saudi Arabia lifted its official selling prices to Asia for September to the third highest since February 2024. That is not a sign that Saudi Arabia is pushing oil out the door at any cost.
Saudi Arabia OSPs to Asia in September at third highest since Feb 2024

-
Nyheter4 veckor sedan
USA inför 93,5 % tull på kinesisk grafit
-
Nyheter4 veckor sedan
Fusionsföretag visar hur guld kan produceras av kvicksilver i stor skala – alkemidrömmen ska bli verklighet
-
Nyheter2 veckor sedan
Kopparpriset i fritt fall i USA efter att tullregler presenterats
-
Nyheter4 veckor sedan
Ryska militären har skjutit ihjäl minst 11 guldletare vid sin gruva i Centralafrikanska republiken
-
Nyheter2 veckor sedan
Lundin Gold rapporterar enastående borrresultat vid Fruta del Norte
-
Nyheter2 veckor sedan
Stargate Norway, AI-datacenter på upp till 520 MW etableras i Narvik
-
Nyheter4 veckor sedan
Kina skärper kontrollen av sällsynta jordartsmetaller, vill stoppa olaglig export
-
Nyheter4 veckor sedan
Kina har ökat sin produktion av naturgas enormt, men konsumtionen har ökat ännu mer