Följ oss

Nyheter

Ryssland tillför mer vete till en marknad som redan ser ett överutbud

Publicerat

den

Spannmål

Det var ytterligare en vecka med fallande priser för alla spannmål, eftersom farhågorna för lägre produktion i Sydamerika uppvägdes av stort utbud från alla andra regioner. Vädret i Sydamerika och på norra halvklotet bör vara drivkraften för spannmålspriserna på kort sikt.

Ett stort globalt utbud bör fortsätta att tynga marknaden och nästa fråga är var golvet är. Stora producerande regioner som USA och Ukraina planerar redan för lägre arealer med tanke på låg lönsamhet. USDA reviderade sina prognoser för odlingsområden 2024/2025 och sänkte arealerna för majs och vete till förmån för sojabönor. Ryssland ökade sin exportkvot.

International Grains Council, IGC, höjde sin globala spannmålsproduktionsprognos med 3 miljoner ton till 2,31 miljarder ton. Allt detta kommer från högre majsproduktion, men siffrorna visar rekordhög produktion för alla spannmål med en ökning på 43 miljoner ton från år till år.

Ryssland förväntas höja sin veteexport

På vetefronten har den ryske jordbruksministern föreslagit en ny exportkvot på 4 miljoner ton för spannmål mellan den 15 februari och den 30 juni 2024. Detta beror på att vetelagren i Ryssland den 1 januari var en procent högre år jämfört med förra året trots en lägre produktion.

Analytiker i Ryssland ökar också sina produktionsprognoser till 93,6 miljoner ton från 92,8 miljoner ton. Detta är också högre än de 91 miljoner ton som beräknades i den senaste WASDE-rapporten. Anledningen till uppjusteringen är de mycket gynnsamma väderförhållandena under denna vinter.

Det franska jordbruksministeriet minskade den planterade arealen för vintersädesgrödan 2023/2024 med 500 000 ha till 6,2 miljoner ha på grund av alltför mycket regn. Den första rapporten om vetetillstånd visade 68 procent i bra eller utmärkta förhållanden jämfört med 93 procent förra året på grund av överskottsregn under januari. Den globala utbuds- och efterfråganbilden fortsätter att visa på en överutbudsmarknad. Förlusterna i den franska veteproduktionen mer än kompenseras av högre rysk produktion.

Argentina och stora delar av Brasilien förväntas få rikligt med regn, vilket är mycket välbehövligt i båda regionerna. USA och Europa förväntas fortsätta uppleva temperaturer över genomsnittet med en del regn.

Nyheter

Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet

Publicerat

den

Elstation i närbild

Tyskland har skrivit ner prognosen på hur mycket elektricitet landet kommer att behöva 2030. Hittills har prognosen varit 750 TWh, vilken nu har skrivits ner till 600-700 TWh,

Det kan vid en första anblick låta positivt. Men orsaken är inte att effektiviseringar. Utan priserna är så pass höga att företag inte har råd att använda elektriciteten. Elintensiv industri flyttar sin verksamhet till andra länder och få företag satsar på att etablera energikrävande verksamhet i landet.

Tyskland har inte heller någon plan för att förändra sin havererade energipolitik. Eller rättare sagt, planen är att uppfinna fusionskraft och använda det som energikälla. Något som dock inte löser problemet på några årtionden.

Prognos över efterfrågan på elektricitet i Tyskland
Fortsätt läsa

Nyheter

Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Publicerat

den

Kol i Kina

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.

Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.

Kinas elproduktion kom i augusti från:

Fossil energi67 %
Vattenkraft16 %
Vind och Sol13 %
Kärnkraft5 %

Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.

Fortsätt läsa

Nyheter

Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Publicerat

den

Priset på guld i svenska kronor per gram

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära