Följ oss

Nyheter

Oro för väderlek får vetepriset att spira

Publicerat

den

Vete mot blå himmel

Aktuellt pris på vete och digram med historikUnder veckan som gick såg vi vetepriset klättra på råvarubörserna i USA. Terminspriset på soft red winter wheat steg till sin högsta nivå på sju månader och bröt genom en viktig teknisk nivå. Orsaken till prisuppgången på vete är en oro för väderlek som i sin tur gör marknadsobservatörerna bekymrade över växttillväxten i det område som kallas för Plains.

Teucrium Wheat Fund (NYSEArca: WEAT) har sedan årets början stigit med 8,5 procent mätt i dollar. I veckan, när marknaden uttryckte sin oro för väderleken steg denna med ytterligare 2,8 procent. I och med detta kom vetepriset att bryta sitt 200-dagars glidande medelvärde underifrån. Terminspriset på vete steg med 3,6 procent till 4,9425 USD per bushel.

Vintervetet skapar oro

Vetepriset fortsätter att stiga på oro för grödorna i de regioner som odlar det hårda röda vintervetet skriver CHS Hedging Market Analyst Ami Heesch i en marknadskommentar. Det är de torra förhållandena i Plains som kommer att fortgå de kommande dagarna som drivit upp priset på vete.

Styrkan i vetepriset spillde även över på majspriset. Teucrium Corn Fund (NYSEArca: CORN) steg med 0,8 % och testar just nu sitt långsiktiga motstånd. På CBOT, Chicago Board of Trades, steg majspriset med 0,9 procent till 3,88275 USD per bushel och handlas strax under nivåerna från i augusti 2017.

Väderprognoserna indikerar att de nordamerikanska odlingsområdena kan förvänta sig ytterligare torrt väder vilken kan komma att få en negativa effekter för vintergrödorna i området. De senaste uppgifterna från U.S. Department of Agriculture bekräftar att torkan redan skapat stora skador. USDAs undersökning visar att endast 12 procent av veteskörden i Kansas, den delstaten med högst veteproduktion i USA, får betyget “good” eller “excellent”.

Vetepriset stärks åter över bekymmer om torka på de amerikanska slätterna, och dess effekter på den amerikanska veteskörden skriver Graydon Chong, senior råvaruanalytiker hos Radobank. Den nederbörd som behövs på Plains fortsätter att utebli, framförallt i de sydvästra delarna.

Fortsätt läsa
Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Nyheter

Christian Kopfer om läget för oljan

Publicerat

den

Råolja

Christian Kopfer, analytiker på Arctic Securities, kommenterar läget på oljemarknaden till följd av kriget i Gulfen. Ännu så länge prisar marknaden in att situationen ändå löser sig, för fortsätter det 2-3 månader så går priset till 150-200 USD per fat.

Christian Kopfer kommenterar läget för olja
Fortsätt läsa

Nyheter

Marknaden måste börja betrakta de höga kopparpriserna som det nya normala

Publicerat

den

Koppar från Boliden

Johannes Grunselius, analytiker på SB1, lyfter fram koppar som den mest attraktiva råvaran i gruvsektorn just nu, och menar att det finns både starka strukturella och långsiktiga drivkrafter bakom efterfrågan. Historiskt har den globala efterfrågan på koppar vuxit med cirka 2–3 procent per år under de senaste 50 åren, men enligt honom står marknaden inför en ny fas där tillväxten kan accelerera till 3–4 procent årligen.

Denna uppväxling drivs framför allt av elektrifieringen av samhället. Koppar är en central komponent i allt från elnät och elfordon till den snabba utbyggnaden av datacenter kopplade till AI-investeringar. Det innebär att efterfrågan inte bara växer, utan gör det på ett mer strukturellt och långsiktigt sätt än tidigare.

Samtidigt pekar Grunselius på ett avgörande problem på utbudssidan. det finns inte tillräckligt med nya kopparprojekt för att möta den ökande efterfrågan. Den globala projektportföljen är otillräcklig, och det är enligt honom i praktiken “omöjligt” för industrin att öka produktionen i den takt som krävs. Slutsatsen blir att marknaden med stor sannolikhet går mot ett underskott, en global kopparbrist, inom några år.

Mot den bakgrunden blir stora nya fyndigheter extremt viktiga. Han lyfter särskilt fram Vicuna-projektet, där omkring 50 miljoner ton koppar har identifierats, motsvarande cirka två års global konsumtion. Det är den största kopparupptäckten på över 30 år och beskrivs som betydelsefull inte bara för enskilda bolag utan för hela industrin. Dessutom finns betydande inslag av guld och silver, vilket ytterligare stärker projektets ekonomiska värde.

Grunselius betonar också att kopparpriserna, trots viss nedgång från toppnivåer, fortfarande ligger på historiskt höga nivåer. Han menar att marknaden behöver börja betrakta dessa nivåer som ett “nytt normalt”, givet de starka fundamentala drivkrafterna i både efterfrågan och utbud.

Sammanfattningsvis är hans bild tydlig att kopparmarknaden står inför en period av strukturell tillväxt kombinerad med begränsat utbud, vilket skapar goda förutsättningar för fortsatt höga priser och gör koppar till en av de mest intressanta råvarorna för investerare.

I relation till koppar diskuterar Grunselius även utsikterna för Lundin Mining och Boliden.

Fortsätt läsa

Nyheter

Det fysiska spotpriset på brentolja har slagit nytt rekord

Publicerat

den

Fat med olja

När man följer oljepriset så är det vanligtvis priset på terminen som är närmast förfall man tittar på. Den handlas på börsen, det finns en stor likviditet, har hög transparens och går till lösen inom varje månad. Det är dock bara 1-3 procent av terminerna som går till fysisk leverans, resten avvecklas finansiellt och positionen rullas vidare till nästa termin.

När marknaden börjar skaka kan det därför vara intressant att även titta på ”dated brent”, dvs spotpriset på brentolja med fysisk leverans, där leverans vanligtvis sker inom 10-25 dagar.

Terminspriset på brentolja är nu 109 USD per fat. Men dated brent-priset är 141 USD! Enligt grafen nedan är det det högsta priset någonsin. Medan andra uppgifter säger att rekordet fortfarande är juli 2008 då det var 147-148 USD. Oavsett vilket, den aktuella prisnivån är enormt hög och viljan att betala ett rejält högre pris än terminspriset tyder på att köpare upplever att det är fysisk brist på olja.

Dated brent-oljepris
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära