Följ oss

Nyheter

Oro för väderlek får vetepriset att spira

Publicerat

den

Vete mot blå himmel

Aktuellt pris på vete och digram med historikUnder veckan som gick såg vi vetepriset klättra på råvarubörserna i USA. Terminspriset på soft red winter wheat steg till sin högsta nivå på sju månader och bröt genom en viktig teknisk nivå. Orsaken till prisuppgången på vete är en oro för väderlek som i sin tur gör marknadsobservatörerna bekymrade över växttillväxten i det område som kallas för Plains.

Teucrium Wheat Fund (NYSEArca: WEAT) har sedan årets början stigit med 8,5 procent mätt i dollar. I veckan, när marknaden uttryckte sin oro för väderleken steg denna med ytterligare 2,8 procent. I och med detta kom vetepriset att bryta sitt 200-dagars glidande medelvärde underifrån. Terminspriset på vete steg med 3,6 procent till 4,9425 USD per bushel.

Vintervetet skapar oro

Vetepriset fortsätter att stiga på oro för grödorna i de regioner som odlar det hårda röda vintervetet skriver CHS Hedging Market Analyst Ami Heesch i en marknadskommentar. Det är de torra förhållandena i Plains som kommer att fortgå de kommande dagarna som drivit upp priset på vete.

Styrkan i vetepriset spillde även över på majspriset. Teucrium Corn Fund (NYSEArca: CORN) steg med 0,8 % och testar just nu sitt långsiktiga motstånd. På CBOT, Chicago Board of Trades, steg majspriset med 0,9 procent till 3,88275 USD per bushel och handlas strax under nivåerna från i augusti 2017.

Väderprognoserna indikerar att de nordamerikanska odlingsområdena kan förvänta sig ytterligare torrt väder vilken kan komma att få en negativa effekter för vintergrödorna i området. De senaste uppgifterna från U.S. Department of Agriculture bekräftar att torkan redan skapat stora skador. USDAs undersökning visar att endast 12 procent av veteskörden i Kansas, den delstaten med högst veteproduktion i USA, får betyget “good” eller “excellent”.

Vetepriset stärks åter över bekymmer om torka på de amerikanska slätterna, och dess effekter på den amerikanska veteskörden skriver Graydon Chong, senior råvaruanalytiker hos Radobank. Den nederbörd som behövs på Plains fortsätter att utebli, framförallt i de sydvästra delarna.

Nyheter

Kolkraft är här för att stanna

Publicerat

den

Berg av kol

IEA, International Energy Agency, publicerar olika scenarier över energianvändning. De har återkommande anklagats för att vara orimligt positiva till utvecklingen mot koldioxidfria energikällor. Nu har Javier Blas, som bland annat skriver för Bloomberg, publicerat en graf över kolkraft från ett utkast till IEA:s nya rapport som kommer publiceras i slutet av oktober eller början av november. Den nya grafen för hur utvecklingen framåt kommer att vara baserat på länders policy visar att kol är här för att stanna. Något som ligger mycket mer i linje med vad många andra prognoser säger.

Användningen av kol förväntas fortsätta stiga till 2029, för att sedan börja falla. Det är dock inte uppgången som är av betydelse, den är marginell. Utan det är takten på nedgången som är det intressanta. Användningen av kol förväntas inte längre falla märkbart. Grafen sträcker sig till år 2050 och då förväntas kol fortfarande vara på nära rekordhög nivå.

Det är egentligen ingenting konstigt. Kina bygger massiva kolkraftverk och hela infrastrukturen runt omkring. Det är investeringar för många årtionden framåt. Samtidigt behöver majoriteten av befolkningen i världen enorma mängder ny och stabil energi. Det finns ingenting som är billigare än kolkraft för att uppnå det. Och framför allt är det svårt att på något sätt få fram all den energi man vill ha utan kolkraft.

Hur mycket kolkraft vi förväntas använda i världen framåt sett.
Fortsätt läsa

Nyheter

Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet

Publicerat

den

Elstation i närbild

Tyskland har skrivit ner prognosen på hur mycket elektricitet landet kommer att behöva 2030. Hittills har prognosen varit 750 TWh, vilken nu har skrivits ner till 600-700 TWh,

Det kan vid en första anblick låta positivt. Men orsaken är inte att effektiviseringar. Utan priserna är så pass höga att företag inte har råd att använda elektriciteten. Elintensiv industri flyttar sin verksamhet till andra länder och få företag satsar på att etablera energikrävande verksamhet i landet.

Tyskland har inte heller någon plan för att förändra sin havererade energipolitik. Eller rättare sagt, planen är att uppfinna fusionskraft och använda det som energikälla. Något som dock inte löser problemet på några årtionden.

Prognos över efterfrågan på elektricitet i Tyskland
Fortsätt läsa

Nyheter

Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Publicerat

den

Kol i Kina

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.

Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.

Kinas elproduktion kom i augusti från:

Fossil energi67 %
Vattenkraft16 %
Vind och Sol13 %
Kärnkraft5 %

Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära