Nyheter
Naturgaspriset föll till under noll

Vi har vid enstaka tillfällen sett hur elpriset fallit under noll i Danmark, men det är första gången vi nu sett hur naturgaspriset fallit till under noll. Nu var det inte det officiella börspriset som föll under noll, det var lokalt i delstaten Texas.
En ökande amerikansk oljeproduktion i Permian Basin har fått oljepriset att krascha. Permian Basin är också hem för att en enorm naturgasproduktion. Den produktionen ökar just nu så snabbt att borrarna försöker ge bort naturgasen gratis. När de inte kan, bränner de bara upp den.
Till skillnad från i Marcellusområdet, där naturgas är huvudmålet, är borrningen i Permian helt fokuserad på råolja. Naturgas är en bra bonus som följer med oljan. Eller har i alla fall varit. De ökade antalet borrningar i West Texas och New Mexico har resulterat i ett överutbud av denna naturgas. Det finns en flaskhals för rörledning för råolja, men det finns också brist på pipelineutrymme för naturgas.
Överutbud har lett till rekordlåga priser
Överutbud har blivit så stort att dagens priser på gas vid Waha-navet i Permian har nått rekordlåga nivåer, ofta så låga som 25 cent per MMBtu. I vissa fall har producenterna faktiskt sålt mindre mängder naturgas till negativa priser. Det betyder att ett företag betalar någon annan för att ta hand om naturgasen. I tisdags var det lägsta priset som registrerades -25 cent/MMBtu (det vill säga negativt 25 cent), enligt Natural Gas Intelligence (NGI). Det var andra dagen i rad priserna var i negativt territorium.
”Det var rätt, någon fick betalt för att köpa gas i Permian under måndagen”, säger RBN Energy LLC-analytiker Jason Ferguson, med hänvisning till NGIs prisuppgifter. ”Medan vi skulle vilja säga det här var en slags övergående, enstaka händelse som ledde till en dag med dramatiskt låga gaspriser, är det inte troligt sanningen i frågan”.
Ferguson fortsatte med att tillägga att det finns små utsikter till en återhämtning fram till nästa år. ”Den gastermiska gasmarknaden översvämmas och kommer inte se betydande ny takeaway-kapacitet fram till starten av Kinder Morgons Gulf Coast Express-rörledning i slutet av 2019”, säger Ferguson. ”Problemet är här för att stanna, åtminstone i några månader. Ta ett djupt andetag om du handlar de permiska gasmarknaderna. ”De negativa priserna ligger långt under det genomsnittliga priset i år på $ 2,16/MMBtu på Waha-navet.
Hans prognoser står också i skarp kontrast till naturgas som handlas annanstans. På Nymex ligger naturgaspriserna för leverans i december runt $ 4,40/MMBtu. På NYMEX har priserna gått uppåt kraftigt under den senaste månaden på grund av låga lager och kallt väder.
Nya oljeledningar ökar överskottet av naturgas
Ironiskt nog gör invigningen av nya oljeledningar att överskottet av naturgas ökar. Enligt RBN, ledde utvidgningen av Sunrise oljeledningen, till en ökad transportkapacitet för olja. Det har möjliggjort fler borrningar, vilket har lett till mer producerad gas.
Utbudsöverskottet har haft andra effekter än låga priser. Borrare släpper ofta ut, eller på annat sätt läcker naturgas under borrningen, vilket har både miljömässiga och skattemässiga konsekvenser.
En rapport från Wilderness Society och Taxpayers for Common Sense konstaterar att mellan 2009 och 2015 slösade borrare på offentliga områden bort 462 miljarder kubikfot (Bcf) naturgas, eller tillräckligt med gas för att tillgodose behoven hos 6,2 miljoner hushåll i ett år. Med ett genomsnittligt pris på 3,65 USD/MMBtu under tidsperioden ligger värdet på den bortslösade gasen på 1,7 milrader dollar.
Den federala regeringen under president Obama försökte tvinga borrare att fånga denna naturgas. I 2016 slutförde Bureau of Land Management (BLM) förordningar om avluftning, och läckage vid olje- och gasanläggningar på offentliga markområden. Men BLM har under Trump dragit tillbaka dessa normer och förlitar sig istället på ett lapptäcke av ojämna regler på statsnivå.
Vissa stater är bättre än andra på reglering. Colorado satte standarden för att minska gasavfallet när det slutade ställa krav på metanavskiljning 2014. Staten har visat att det finns enkla och kostnadseffektiva sätt att hantera metanförorening ”, enligt Rapporten från Wilderness Society och Taxpayers for Common Sense.
I andra änden av spektrumet finns New Mexico. New Mexico har slösat bort mer naturgas än någon annan stat, cirka 570 000 ton årligen, enligt rapporten. Staten förlorar mellan 182 till 244 miljoner dollar varje år, eller tillräckligt med gas för att tillgodose behoven hos varje invånare i New Mexico varje år. Det är ingen överraskning att New Mexico har några av de svagaste normerna för metanutsläpp, ett problem nu när BLM tar bort de federala standarderna och lämnar reglering till staterna.
Under tiden blir problemet bara värre med en högkonjunktur i Permian. Antalet natugasavbränningar i New Mexico ökade med 2 244 procent mellan 2009 och 2013. Negativa priser på naturgas ger mycket små incitament för borrare att hantera metangasen.
Nyheter
Guld stiger till över 3500 USD på osäkerhet i världen

Investerare har den senaste tiden sökt sig till guld som en säker hamn i en konfliktfylld värld. Trumps ständiga attacker på både vänner och fiender har skapat en stor oreda. Med en ökad sannolikhet för en sänkt ränta i USA så blir guld ännu mer tilltalande. Kring midnatt mellan torsdag och fredag svensk tid passerade den gula ädelmetallen 3500 USD per uns på Comex-börsen.

Nyheter
Lyten, tillverkare av litium-svavelbatterier, tar över Northvolts tillgångar i Sverige och Tyskland

Amerikanska Lyten, världsledande inom litium-svavelbatterier, har tecknat ett bindande avtal om att förvärva Northvolts återstående tillgångar i Sverige och Tyskland. I affären ingår batterifabrikerna Northvolt Ett och Ett Expansion i Skellefteå, Northvolt Labs i Västerås samt planerade Northvolt Drei i tyska Heide. Dessutom förvärvas alla immateriella rättigheter (IP) från Northvolt.
De tillgångar Lyten nu tar över har tidigare värderats till cirka 5 miljarder dollar och omfattar 16 GWh i befintlig batteriproduktionskapacitet samt ytterligare 15 GWh under uppbyggnad. Transaktionen, som är helt finansierad med eget kapital från privata investerare, väntas slutföras under det fjärde kvartalet 2025, förutsatt myndighetsgodkännande.
Återstart av verksamheter och jobbtillfällen
Lyten planerar att omedelbart återuppta verksamheten vid anläggningarna i Skellefteå och Västerås efter att affären slutförts. Bolaget har även för avsikt att återanställa en stor del av den personal som tidigare sagts upp från Northvolt och ser långsiktiga sysselsättningsmöjligheter som en nyckel till fortsatt framgång.
– Det här är ett avgörande ögonblick för Lyten. Förvärvet ger oss de anläggningar och den svenska kompetens som krävs för att snabbare möta den kraftigt ökande efterfrågan på våra litium-svavelbatterier, säger Dan Cook, vd och medgrundare av Lyten.
Positivt mottagande från svenska regeringen
Förvärvet välkomnas även från politiskt håll.
– Det här är en vinst för Sverige och för våra ambitioner inom energi och industriell innovation, säger Ebba Busch, Sveriges vice statsminister.
Fortsatt global expansion
Förvärvet i Sverige och Tyskland är en del av Lytens större strategi att bygga en stark närvaro i både Europa och Nordamerika. Tidigare i år har Lyten också köpt Northvolt Dwa i Polen – Europas största tillverkare av batterilagringssystem – samt förvärvat Northvolts IP-portfölj för energilagring. Bolaget har även uttryckt intresse för att ta över Northvolt Six i Quebec, Kanada.
Batterier för framtiden – även i rymden
Lyten har utvecklat en egen teknikplattform baserad på 3D-grafen och fokuserar på nästa generations litium-svavelbatterier – en teknik med potential att revolutionera batteribranschen. Förutom försäljning till drönar- och försvarsindustrin förbereder Lyten även en batterilansering på den internationella rymdstationen ISS senare i år.
En svensk medgrundare, Lars Herlitz
Även om Lyten är amerikanskt så finns det en svensk medgrundare, Lars Herlitz.
Nyheter
Lundin Gold hittar ny koppar-guld-fyndighet vid Fruta del Norte-gruvan

Gruvbolaget Lundin Gold har presenterat starka resultat från sin pågående prospektering vid Fruta del Norte-gruvan i Ecuador. Bolaget meddelar att man har utökat mineraliseringen vid Trancaloma samt upptäckt ett nytt koppar-guld-porfyrsystem vid Sandia, endast fyra kilometer norr om Trancaloma.
Enligt vd Ron Hochstein visar resultaten på den stora, ännu outnyttjade potentialen i området. ”Vi har nu bekräftat att mineraliseringen vid Trancaloma är kontinuerlig och sträcker sig både på djupet och i sidled. Samtidigt har vi upptäckt ett helt nytt system vid Sandia, vilket stärker bilden av en lovande porfyrkorridor direkt intill vår befintliga verksamhet,” säger han.
Bland höjdpunkterna från borrprogrammet märks ett borrhål vid Trancaloma som visade 667 meter med en koppar-ekvivalent (CuEq) på 0,44 %, inklusive 226 meter med 0,58 % CuEq. Vid Sandia påträffades 730 meter med 0,35 % CuEq från markytan, vilket bekräftar förekomsten av ett andra porfyrsystem.
Utforskningsprogrammet för 2025 är det största hittills inom området kring Fruta del Norte, med över 48 000 meter borrning genomförd hittills. Fokus ligger på att identifiera nya fyndigheter i närheten av den befintliga gruvan.

-
Nyheter3 veckor sedan
USA inför 93,5 % tull på kinesisk grafit
-
Nyheter3 veckor sedan
Fusionsföretag visar hur guld kan produceras av kvicksilver i stor skala – alkemidrömmen ska bli verklighet
-
Nyheter3 veckor sedan
Westinghouse planerar tio nya stora kärnreaktorer i USA – byggstart senast 2030
-
Nyheter3 veckor sedan
Ryska militären har skjutit ihjäl minst 11 guldletare vid sin gruva i Centralafrikanska republiken
-
Nyheter4 veckor sedan
Eurobattery Minerals förvärvar majoritet i spansk volframgruva
-
Nyheter1 vecka sedan
Kopparpriset i fritt fall i USA efter att tullregler presenterats
-
Nyheter1 vecka sedan
Lundin Gold rapporterar enastående borrresultat vid Fruta del Norte
-
Nyheter3 veckor sedan
Kina skärper kontrollen av sällsynta jordartsmetaller, vill stoppa olaglig export