Nyheter
Ökad efterfrågan på olja och naturgas fram till 2050 enligt IEA
IEA har idag släppt sin årliga rapport World Energy Outlook. Det är alltid en rapport som får uppmärksamhet och när det kommer till olja och gas så kommer nog mycket fokus att hamna på Current Policies Scenario, dvs hur utvecklingen kommer att vara enligt nuvarande policys.
Efterfrågan på olja och naturgas stiger
Efterfrågan på olja stiger till 113 miljoner fat per dag år 2050, främst på grund av ökad användning i tillväxt- och utvecklingsekonomier inom vägtransporter, petrokemiska råvaror och flygsektorn. Övergången till elbilar stagnerar i regioner som saknar starkt politiskt stöd, Kina och Europa är de stora undantagen och ser fortsatt tillväxt i försäljningen av elbilar. Den globala efterfrågan på naturgas ökar till 5 600 miljarder kubikmeter till år 2050. Efterfrågan i Mellanöstern stiger kraftigt, men det är utvecklingsekonomierna i Asien som står för den största ökningen. Deras växande behov av gas tillgodoses genom nya pipelines från Ryssland till Kina samt genom ökade flöden av flytande naturgas (LNG).
Ökad produktion och högre priser
I Current Policies Scenario stiger olja- och gaspriserna fram till 2050. USA förblir världens största producent av olja och gas under hela perioden, men OPEC+ når år 2050 en oljeproduktion som är 15 % högre än någonsin tidigare. Current Policies Scenario utgår från att de begränsningar för oljeproduktion och handel som idag gäller i länder under sanktioner lättar mot slutet av prognosperioden, så att deras produktion bestäms av ekonomiska faktorer. Om detta inte sker och geopolitiska begränsningar består, kan efterfrågan i stället tillgodoses genom ökad produktion i andra länder, men det skulle kräva större investeringar och troligen leda till högre priser.
Kol minskar, men ligger kvar på en hög nivå
Användningen av kol som energi förväntas att minska, men det är från an användning som skjutit i höjden, så det är mer som att kol ligger kvar på en hög platå.
Nyheter
Christian Kopfer om läget för oljan
Christian Kopfer, analytiker på Arctic Securities, kommenterar läget på oljemarknaden till följd av kriget i Gulfen. Ännu så länge prisar marknaden in att situationen ändå löser sig, för fortsätter det 2-3 månader så går priset till 150-200 USD per fat.
Nyheter
Marknaden måste börja betrakta de höga kopparpriserna som det nya normala
Johannes Grunselius, analytiker på SB1, lyfter fram koppar som den mest attraktiva råvaran i gruvsektorn just nu, och menar att det finns både starka strukturella och långsiktiga drivkrafter bakom efterfrågan. Historiskt har den globala efterfrågan på koppar vuxit med cirka 2–3 procent per år under de senaste 50 åren, men enligt honom står marknaden inför en ny fas där tillväxten kan accelerera till 3–4 procent årligen.
Denna uppväxling drivs framför allt av elektrifieringen av samhället. Koppar är en central komponent i allt från elnät och elfordon till den snabba utbyggnaden av datacenter kopplade till AI-investeringar. Det innebär att efterfrågan inte bara växer, utan gör det på ett mer strukturellt och långsiktigt sätt än tidigare.
Samtidigt pekar Grunselius på ett avgörande problem på utbudssidan. det finns inte tillräckligt med nya kopparprojekt för att möta den ökande efterfrågan. Den globala projektportföljen är otillräcklig, och det är enligt honom i praktiken “omöjligt” för industrin att öka produktionen i den takt som krävs. Slutsatsen blir att marknaden med stor sannolikhet går mot ett underskott, en global kopparbrist, inom några år.
Mot den bakgrunden blir stora nya fyndigheter extremt viktiga. Han lyfter särskilt fram Vicuna-projektet, där omkring 50 miljoner ton koppar har identifierats, motsvarande cirka två års global konsumtion. Det är den största kopparupptäckten på över 30 år och beskrivs som betydelsefull inte bara för enskilda bolag utan för hela industrin. Dessutom finns betydande inslag av guld och silver, vilket ytterligare stärker projektets ekonomiska värde.
Grunselius betonar också att kopparpriserna, trots viss nedgång från toppnivåer, fortfarande ligger på historiskt höga nivåer. Han menar att marknaden behöver börja betrakta dessa nivåer som ett “nytt normalt”, givet de starka fundamentala drivkrafterna i både efterfrågan och utbud.
Sammanfattningsvis är hans bild tydlig att kopparmarknaden står inför en period av strukturell tillväxt kombinerad med begränsat utbud, vilket skapar goda förutsättningar för fortsatt höga priser och gör koppar till en av de mest intressanta råvarorna för investerare.
I relation till koppar diskuterar Grunselius även utsikterna för Lundin Mining och Boliden.
Nyheter
Det fysiska spotpriset på brentolja har slagit nytt rekord
När man följer oljepriset så är det vanligtvis priset på terminen som är närmast förfall man tittar på. Den handlas på börsen, det finns en stor likviditet, har hög transparens och går till lösen inom varje månad. Det är dock bara 1-3 procent av terminerna som går till fysisk leverans, resten avvecklas finansiellt och positionen rullas vidare till nästa termin.
När marknaden börjar skaka kan det därför vara intressant att även titta på ”dated brent”, dvs spotpriset på brentolja med fysisk leverans, där leverans vanligtvis sker inom 10-25 dagar.
Terminspriset på brentolja är nu 109 USD per fat. Men dated brent-priset är 141 USD! Enligt grafen nedan är det det högsta priset någonsin. Medan andra uppgifter säger att rekordet fortfarande är juli 2008 då det var 147-148 USD. Oavsett vilket, den aktuella prisnivån är enormt hög och viljan att betala ett rejält högre pris än terminspriset tyder på att köpare upplever att det är fysisk brist på olja.

-
Nyheter3 veckor sedan40 minuter med Javier Blas om hur världen verkligen påverkas av energikrisen
-
Nyheter4 veckor sedanElpriserna fördubblas, stor osäkerhet inför sommaren
-
Nyheter3 veckor sedanDet fysiska spotpriset på brentolja har slagit nytt rekord
-
Nyheter2 veckor sedanMarknaden måste börja betrakta de höga kopparpriserna som det nya normala
-
Nyheter2 veckor sedanChristian Kopfer om läget för oljan
-
Nyheter3 veckor sedanEfter tillväxten: Guldbrev satsar på expansion i Europa
-
Analys4 dagar sedanMarket Still Betting on Timely Resolution, But Each Day Raises Shortage Risk
-
Analys5 timmar sedanBrent crude up USD 9/bl on the week… ”deal around the corner” narrative fades

